Pozývame:


So 28.1.2023
Vsetín @ Vesmír

KURVY ČEŠI (CZ), VOLE (CZ), the WILDERNESS (SK), PERLY SVINÍM (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MALERBÆ, REVERIE, ØJNE (6.1.2023, Fontanafredda @ Astro)

Najnovší rozhovor:

TEUFELSMAUER

Najnovší report:

MALERBÆ, REVERIE, ØJNE (6.1.2023, Fontanafredda @ Astro)

Najnovšia recenzia:

MORBID ANGEL DUST - Retaliation EP MC

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Stop and go fest 2022

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: MÖBIUS: "PÄTNÁSŤ MINÚT NA SKLADBU V SLUDGE ŠTÝLE MI PRÍDE AJ MÁLO"

Autor: Adrik | Pridané: 26.12.2011 | Počet videní: 2479


Adrik: Zdravím MÖBIUS, poďme zhurta, prečo to štiepenie BOILING POINT na ďalšie kapely?

Dano: No pre mňa osobne to bolo tak, že s chalanmi v BOILING POINTe som hral len na base napriek tomu, že som primárne skôr gitarista ako basák. A keď sme mali už pred BP také krátke obdobie hrania v kapele, kde som hral gitaru bolo to veľmi zaujímavé, a tak bola len otázka času, kedy spojíme znova moju gitaru a Fokularove bicie. Ale prvým odštiepencom bol aj tak UNATTENDED FUNERAL a skôr tá rýchlejšia cesta. MÖBIUS vznikol len ako také jam sessions pre nás v skúšobni. Takže skúsiť niečo nové, iný prístup k hudbe a pozerania sa na ňu. Nemôžeš celý život ísť len jedným smerom a všetko točiť okolo jednej veci. Treba mať rozhľad.

Fokular: To je úplne jednoduché, nerád mixujem v jednej kapele viacero žánrov. Preto ten nápad založiť viacej kapiel, teda v danom štýle hrať najlepšie ako to ide a nie robiť z toho úplnú dedinskú pičovinu, hehe.

Adrik: Aké kapely Vás inšpirovali k založeniu kapely? Čo všetko používate na pódiu? Nie je toho málo. Také to predstavovanie parametrov pre fanúšikov - rádioamatérov.

Fokular: U mňa je jednoznačná inšpirácia ELECTRIC WIZARD, sú to bohovia!!! Ale inak som hodne ovplyvnený napr. BLACK SABBATH, SAINT VITUS, BATILLUS, ZOROASTER, ACID KING, BLACK COBRA, GOADSNAKE, MOSS a podobne... U MÖBIUS-u mám najradšej bicie s veľkými priemermi a špeciálne činely veľkých priemerov jazz, dark rád, má to potom nádherný plný zvuk. U niektorých vystúpení používam aj palice na tympany (vlastná výroba).

Dano: No určite sa zhodneme, že to bol na začiatku ELECTRIC WIZARD, neskôr EYEHATEGOD a SLEEP. Mňa osobne asi najviac CORRUPTED, EARTH, MELVINS a menej známy BATILLUS.
Ja používam sedemstrunnú gitaru zapojenú cez dva big muffy a pár ďalších škatuliek, potom signál delím do dvoch aparátov. Jeden gitarový a druhy basgitarový, pre zhutnenie zvuku a zvýraznenie basov, keďže nemáme basgitaru.
Tiež sme si vedomí, že určíté kapely a projekty vyznávajúce drone ako hudobný štýl považujú hlasitosť a tým fyzickú podstatu zvuku za dôležitý prvok ich tvorby. My sme tiež boli týmto ovplyvnení a inšpirovaní a tie množstva aparátu za nimi/niekedy za nami a piplačka so zvukom nie sú pre frajerinu, ale pre ten ďalší rozmer hudby. Motto americkej skupiny SUNN O))) hovorí "Maximum volume yields maximum result" a majú pravdu, lebo na nahrávke je to viac menej nuda, ale naživo...

Adrik: Narovinu, je to čistá improvizácia, ste takí zohratí alebo aj normálne skúšate? Nerozmýšľali ste nad spevom?

Dano: Máme skúšky s MÖBIUSom ale sú to skôr také jamovačky. Keďže hráme spolu aj v iných kapelách, tak podľa mňa sme celkom aj zohratí. Nie je to čistá improvizácia, dopredu hráme určíte riffy/veci a potom už záleží od koncertu v akom pomere a intenzite to namiešame dokopy. Za ten čas koncertovania sa to viac menej ustálilo, ale vieme vždy prekvapiť! A s tým spevom je to tak, že sme rozmýšľali o tom, dokonca možno aj sa rozšíriť o ďalšieho člena, no nakoniec sa nám hra najlepšie v dvoch a inštrumentálne. Pre mňa je to taká výzva. Tak spev zatiaľ nie a keď bude, tak bude to niekto z nás.

Fokular: Čistou improvizáciou sa naša tvorba asi ani nemôže vyznačovať, ani profi jazzmani nemajú "čistú improvizáciu", vždy majú nejaké paterny - časti, ktoré počas vystúpenia zliepajú dokopy. U nás je to podobné, dáme si harmonogram hrania jednotlivých časti v songoch pred koncertom (povieme si čo a ako) a až na samotnom koncerte zistime ako ten song dohráme a bude znieť. Nad spevom sme si už neraz lámali hlavu, ale pre nás je to najlepšie vo dvojici :). Raz sme mali na koncerte špeciálneho účinkujúceho Christine z Nemecka a hrala nám do skladieb krátky doprovod na hoboj. Pre mňa to bol úžasný zážitok, spojenie doom muziky a hoboja, ktorý hrá v klasickej muzike.

Adrik: A ani vás neláka spev kvôli textom alebo nejakému posolstvu?

Dano: Neviem osobne ani moc nie. Posolstvo a texty si môžeme vykričať v iných kapelách. Táto je o niečom inom. Jeden fakt je, že moc nemáme talent na písanie textov a keby tam mali byť, chcel by som aby boli skôr také lyrickoepické, jednoduché a s tým posolstvom, a to je veľmi ťažké. A ten vokál by tam bol skôr ako ďalší nastroj. Spoločne si vykričať tú našu pravdu. Ak by to malo byť tak, tak si to predstavujem ja. Ale načo sa snažiť o niečo nasilu, robíme to čo nám ide a prirodzene a ak to niekedy príde tak to bude tak.

Adrik: Je to normálne hrať na pódiu 15 minútové skladby? Vedia to vôbec ľudia predýchať? Na ffude ľudia neverili, že ste zahrali len 2 skladby.

Fokular: Pätnásť minút na skladbu v sludge štýle mi príde aj málo. Podľa mňa najlepšie keď celé vystúpenie je akoby jedná celá skladba, táto muzika je skôr o pocitoch, nie o názoroch, teda prerušovanie medzi pesničkami kazí u mňa celú show. Jasné, ľudia to vedia hravo prekonať, lebo ak idú na tento druh koncertu tak vedia presne do čoho idú.

Dano: No to som sa aj pýtal sám seba pred prvým koncertom a dopadlo to fajn, priam skvele. Hrať tak dlho je pre tento žáner úplne normálne a mne to vôbec ani nepríde ako 15 minút, tak ako jedna pesnička. Či má minútu alebo dvadsať minút. A keď hráme set tak ho vždy upravujeme, meníme poradie podľa nálady, vymýšľame ako prepojiť pesničky a spraviť z toho jeden celok, ktorý sa tiahne večerom. A niekedy ľudia ani nevedia či sme zahrali dve, či tri pesničky. O tej dĺžke som sa bavil viackrát s ľuďmi na koncerte a zväčša reakcia je, že na nahrávke ich to sem tam nudí ale naživo je to lepšie. Áno na Ffude sme zahrali len dve, lebo bola časová tieseň. Vieš toto je celkom sranda. Prídeš na koncert a zisťujeme koľko máme priestoru a organizátor v strese, že ma časový sklz a máme 30 minút, a tak stíhaš zahrať dve pesničky. A v pauze povieš okej posledná vec a všetci sa zasmejú. Ale sme flexibilní keď sme dvaja v tom je tá krása. Na koncerte v Liptovskom Mikuláši sme museli fakt už končiť, a tak stačil signál s Fokym a pesničku sme skrátili. Len tak v strede. I keď vždy chceme zahrať najlepšie tri, v tom znení ako to vtedy cítime ale niekedy to nejde. Nie je to ako, že nie je čas a teraz vyhodíme par coverov, ohraté staré veci.

Adrik: Vraj ste stihli ísť aj turné po Európe. Kde všade ste hrali? Ako ste sa k tomu dostali za taký krátky čas hrania? Vaše pocity? Nešetrite slovami.

Dano: Hrali sme v Slovinsku, Taliansku, Čechy a záver u nás a zastavili sme sa ešte v Rakúsku, ale tam sme už nehrali. Od squatov, alternatívnych miest cez normálne kluby. Taký výletík a menšie dobrodružstvo. Celý nápad vznikol tak, že by sme sa pridali k tour izraelského dua CARUSELLA, ktorý v ten čas brázdili Európou. Keďže ich tour bolo už skoro celé naplánované a už sa s tým moc nedalo robiť, bolo len na nás, kde si vybavíme koncerty a zahráme s nimi. Niekde to vyšlo a niekde nie a spolu s tým sa podarilo vybaviť aj pár koncertov pomimo. V tomto je tá krása DIY, keď niečo naozaj chceš a pustíš sa do toho ide to. Stačilo napísať pár mailov (asi tak mesiac a pol neustálej mailovej komunikácie), dohodnúť sa a ide sa aj na poslednú chvíľu. Veľa ľudí bolo nedôverčivých čo sa tyká toho celého plánovania a nejako nám to ani neprialo. Že tak narýchlo to nepôjde, že prerobíme a budeme mat veľa dayoff alebo, že to ani naše auto nevydrží, ale nakoniec sme šli do toho a vyšlo to najlepšie ako mohlo. Demá sa minuli, tričká taktiež, ľudia boli veľmi milí a priateľskí a nespomínam si ani na jeden problém. A za krátky čas hrania? Na to je jednoduchá odpoveď. Pomohla nám veľmi nahrávka, demo, ktoré sme nahrali par mesiacov predtým a vyšlo nám naň pár slušných recenzii na internete.

Fokular: Fuuu tour bola zatiaľ najlepšia vec. Neviem či sa to ako tour dá nazvať, ale pár koncertov po boku kapely CARUSELLA (Izrael) sme odohrali, skôr pre mňa to bol taký výlet doplnený o koncerty. Hrali sme v Slovinsku, Taliansku, Čechách a na Slovensku. Dostali sme sa k tomu tak, že som Danovi povedal v skúšobni či by sme neskúsili nejaké tour za malé náklady po boku kapely s celým backlinom a nejak sme aj svoj plán uskutočnili a vyrazili (veľké dik a pusa na penis ide najmä Danovi, ktorý napísal trillión mailov... fakt dik do piče !!!). Pocity super, lebo keď ideš so super priateľmi a veľa alkoholu na výlet tak nemôže byť zlé heh. Koncertov bolo osem a išli sme dva týždne spávali sme občas v aute na squatoch, alternatívnych miestach alebo niekedy išli celú noc. Zaujímavosťou bolo, že sme nechodili po diaľniciach, a teda všetky cesty čo sme prešli boli druhej v Slovinsku dokonca kvôli záplavám aj tretej triedy. Denné cestovanie 8-10 hodín v malom autíčku. Boli sme aj pri mori. V Prahe sme mali nedostatok peňazí a hlavne jedla, tak sme chodili po košoch za hypermarketmi na jedlo. Hrali sme aj na mieste v Alpách s nadmorskou výškou viacej ako 2000 m.n.m, malá dedinka, proste paráda, človek by ani neveril, že tam niekto muziku počúva.
Adrik: Ako sa vlastne má demo? Bol o neho záujem aj doma, alebo len v zahraničí? Pozerám, že ešte máte dve lajvka, ste s nimi spokojní?

Fokular: Demo je také ako je. Veľmi by nám bodlo mať mega tučný zvuk na nahrávke a poriadne to zmástrovať a vyhrať sa s tým, ale keď ste študent a k tomu panker tak si moc nenavyberáš. Ale nato, že sme to zbúchali na jeden krát a hlavne je tam veľmi veľa improvizácie tak je to super. Máme aj nejaké kladne recenzie, ale najviac ma práve teší ta na stránke METALKULT-u a robil ju týpek čo pridáva taktiež do GUITARWORLD. Cely náklad dema čo sme spravili padol počas tour a predávali sme ho za výrobne náklady tak ako to robíme u všetkých kapiel, v ktorých hráme. Klasicky, najväčší záujem bol doma, ale keď to nepočítam tak veľmi veľa sme predali v Taliansku a v Čechách. Áno tie lajvka sú v pohode, hlavne to zo Žiliny, lebo tam hra snami Tina ako doprovod na hoboj.

Dano: No demo v náklade 66 kusov padlo hneď. Čo som bol celkom prekvapený. Rozmýšľali sme spraviť aj ďalšie kusy, lebo ľudia si ešte pýtali ale chce to novu nahrávku. Ináč celé sme si to robili sami od grafiky, fotiek, nahrávania pričom nám pomohlo veľa kamošov okolo, ale pravdu povediac nik o tom nevedel lebo to bolo také tajomstvo. Demo je nahraté na jeden krát, pretože sme nemali čas a tak sme to raz zahrali a tak to je zvečnené na nahrávke. Na druhý deň sa to postrihané zavesilo na novučký ešte vtedy fičiaci myspace a všetci blízki, ktorí o tom nevedeli boli prekvapení. Hehe to bola sranda vtedy. Tak isto deň, dva pred odchodom na cesty som doma napaľoval 66 cdciek, Fokular na druhý deň ich označoval a ja som ešte v aute smer Slovinsko strihal nálepky. No a ostalo nám pár plagátov, ktoré rozdávame keď sa ešte dneska niekto ozve, že by chcel jeden na záchod.
A lajvká sú super. Ja som nadmieru spokojný, lebo na tie podmienky je to podľa mňa fajn zvuk a dá sa to počúvať. A aj keď sú tam skoro stále tie isté tracky, sú v niečom iné, majú toho ducha toho miesta a tej atmosféry, ktorá sa tam vtedy odohrávala. Obe lajvká tiež ukončujú niečo, alebo odrážajú ako sme vtedy hrali a aký bol playlist, celá tá kontinualita. Plus to zo Žiliny je špeci kvôli Tine, ktorá s nami týždeň bola v skúšobni a zahrala nám taký pekný prechod, intermezzo.

Adrik: Dano, ty máš ešte noise projekt, na čom všetkom "hráš"? Budeš sa ešte nejako štiepiť na menšie kapely? Napríklad nejaké schizofrénický sólový spev alebo to skončí regulérnou kapelou po amputácií tvojich končatín?

Dano: Áno mám taký projektík nazvaný TRAGUSS a tam sa venujem mojim všelijakým experimentátorským veciam mimo všetko. Keďže v jeden moment sme mali dokopy 4 kapely, tak to kúsok upadlo, lebo nebol čas. Ale momentálne mám ďalšie nápady tak vznikne asi nová vec, experimentátorská ale viac ucelená. Sám seba už asi viac štiepiť nedokážem, len tomu dám nejakú konkrétnu tvár. Hrám na gitaru a efekty, ktoré čas od času mením a potom skúšam rôzne techniky hrania na gitare a base. Sem tam aj PC a nejaké programy na tvorbu hudby, ale od toho som už upustil. Páči sa mi skôr ta analógová cesta, pár gombíkov, tlačidiel, točítok, spínačov, mikrofón, struny, spätná väzba a vyhrať sa stým čo máš pred sebou. Haha a vokál asi nie... Zatiaľ mi stačia backing vocals v ostatných kapelách :) Na spevy a poéziu som ešte nedorástol.

Adrik: A teraz vážne, ktorá kapela má prednosť v skúšaní a koncertovaní? Či je to o tom, kto prvý príde, ten berie?

Fokular: U mňa sú všetky kapely v jednej línií s každou je to moc fajn, ale keby som si mal vybrať tak je to MÖBIUS. Lebo Daniel je super človek a tým pádom sa rýchlo dohovoríme na skúšky a všetkých náležitostiach, teda je to bezproblémové.

Dano: No čo sa týka kapiel kde nehráme, tak sa musíme dohodnúť, ale tie sú tam len v určité dni, v ktoré vieme, že majú prednosť. Ale tiež niekedy neprídu a tak môžeme hrať. A seriózne skúšame asi len pred koncertmi, čo sa týka kapiel kde hráme. A prednosť v koncertovaní. Asi kto skôr bookne tá kapela hrá. Ešte sme asi nemali problém, žeby sa nám dva dátumy prekrývali.

Adrik: Dík moc za rozhovor, dúfam, že sme niekomu otvorili brány do novej dimenzie hudby. Chcete niečo doplniť, na čo som sa zabudol opýtať?

Fokular: Jasne predovšetkým ja (my) ďakujeme za rozhovor!!! A som veľmi milo prekvapený, že na stránke ako punkgen bude rozhovor s takýmto blatom heh. Ešte chcem pozdraviť kapelu BLUES FOR THE RED SUN, lebo sú fakt kurva dobrí a ak budete mať možnosť isto si ich kuknite!!!
A nemôžem si nechať odpustiť tuto hlášku na záver: "You're all the same, the lot of you, with your long hair and faggot clothes. Drugs, sex, every sort of filth. And you hate the police, don't you?" "You make it easy."

Dano: Jo vďaka Adrik za rozhovor. Vďaka aj našim kamošom, ktorí nám zo všetkým pomohli, ľuďom a kapelám, ktoré nám pomohli z koncertami, českým bratom ktorí nie sú pozadu a robia skvelú muziku ako BLUES FOR THE REDSUN, MOTHER, TUMMÖ, SAADE, V RUKOU OSUDU a už rozpadnutých GOSPEL OF THE FUTURE. A hlavne na Slovensku chcem pozdraviť Nela a Galaťana s ich GREEN MONKEY, ktorí tu mlátia takú muziku dávno pred nami a určite si zaslúžia pozornosť!!! A taktiež prešovských DAWN TO COME, ktorí robia veľmi kvalitnú hudbu do ktorej sa rozumejú!

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: J+O+Z

Správa:

#3601 fokular @ napí­sal/a: 04.01.2012 12:59:58

GM: To je jasne ako facka :). Ale podlamna caro je skyte hrani dlhych songoch v tomto style.

#3600 GM napí­sal/a: 04.01.2012 12:18:46

skladba v style sladž moze mat aj dve minuty staci ked je zahrata pomaly...

#3599 green monkey napí­sal/a: 01.01.2012 20:55:01

posielame pusy

#3587 mitch-alko napí­sal/a: 28.12.2011 18:03:59

fajn rozhovor, som strašne rád že aj u nás sa začína hrať takáto muzika.

#3580 wdr napí­sal/a: 26.12.2011 18:56:45

MILUJEM FOKULARA, CHCEM HO HNED!

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

26.01. 22:36 Prasiak:


Diskomiňo Pípeš nikto nič?
PIPESH (Slovensko) (predstavujeme kapelu)

17.01. 13:05 Spikey:


Dobry report ale blednú iba v Lucenci!
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

13.01. 15:13 shupo:


zaujimavy typ reportu boha tam. ani neviem, ci to bolo dobre posadene, ale hadam ste pobledli trocha.
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

10.01. 19:03 fog:


dzivy report koco. pis viacej.
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

09.01. 10:18 boiler:


ta fajne
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

09.01. 09:06 deegee:


Še ci tu nepáči ta ic sebe tam žic!
https://www.youtube.com/watch?v=i2aO3NOvXbk
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

03.01. 19:24 Mišo Štich:


Super, dúfam že to bude kasaštyk!
(novinka)

27.12. 14:26 Scheby:


my ďakujeme!
16.12.2022 HEVER, MAKEXPEACE, INCRIMINATE Bratislava @ Weranda (report)

19.11. 20:27 Limomada :


Pro mě kultovní nahrávka, v 93 jsem ji měl ve walkmanu nonstop
APATIA - Bóg, honor, ojczyzna faszyzm 12" (recenzia)

01.11. 22:02 Wrbo:


Je tvoja Dášo, nikto sa neozval :-). Ak budeš vedieť o niekom, kto pôjde okolo BB/ZV, tak sa ozvi a hodím mu/jej ju :-)
APATIA - Bóg, honor, ojczyzna faszyzm 12" (recenzia)