Pozývame:


Pi 20.5.2022
Poprad @ garáže

MASS//REACTION (Maďarsko), BLIND RÄTTVISA (SK), NIČITEĽ (SK), SAMOTA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MARNE, INNOXIA CORPORA, DEZINFEKCE, the OWL (14.5.2022, Bardejov)

Najnovší rozhovor:

Bilbo (MARHULE, KÝBEL MAČIEK, MATEJ TÁLE): "Hudba je jedna z vecí, ktoré mám pocit, že by som robiť mal."

Najnovší report:

TEUFELSMAUER, DRUGS, INCRIMINATE, OTRAS (11.3.2022, Košice @ Collosseum)

Najnovšia recenzia:

DEZINFEKCE - Předstírat štěstí chce trochu cviku 12"

Najnovší cestopis:

OTRAS (Rakúsko, Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river winter

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: CATASTROFY: "THRASH NA SLOVENSKU VŽDY BOL A BUDE UNDERGROUND V UNDERGROUNDE."

Autor: Adrik | Pridané: 30.10.2013 | Počet videní: 1393


Adrik: Zdravím Katastrofu, najprv skúste odpovedať na otázku, prečo by mal byť rozhovor s thrashmetalovou kapelou umiestnený na punkovej stránke?

Boris: Katastrofa zdraví punkgen. Diky moc za priestor, to si ceníme. Delenie sa podľa žánrov je detinské a ľuďom treba ukázať, že scéna by sa mala spájať, nie rozdeľovať ako je tomu v mnohých prípadoch doteraz. My máme veľa kamošov medzi metalistami, pankáčmi, hardkorákmi, crustermi... preto nevidím dôvod, prečo by sme sa nemohli rozpísať na punkových stránkach. Thrash ako žáner spája prvky punku a mixuje ich s metalom a z  tohto vzorca by si mali všetci brať príklad. Kam sa pozrieš, tam vidíš konflikty v spoločnosti, preto by aspoň alternatívny ľudia mali ťahať za jedno lano.

Jano: Každý z nás počúva viac menej odlišné žánre hudby a myslím, že ani o jednom z nás sa nedá povedať, že sme prototypy 100% metalistov. Samozrejme thrash je náš výsledný ksicht, ale srdcové záležitosti sú u každého odlišné.

Mifo: Ja som tiež toho názoru, že punk a thrash majú k sebe veľmi blízko. Underground je len jeden. Napríklad ja som metlák, ale už pár rokov hrávam v punkovej kapele. Niekedy, keď počúvam nejakú punkovú kapelu často mi sánka padne, že tí by sa aj v thrashi uživili .

Adrik: Tak a teraz sa môžte pekne po jednom predstaviť, všetky tie bulvárne klebety o vzniku, histórii a chode kapely.

Boris: Fungujeme od júna 2005 a po pár personálnych rošádach sa zostava dostala do súčasnej podoby: Boris – spev, Beňo – gitara, Jano – gitara, Mifo – basa, Roman – bicie. Máme za sebou dve "sebouvydané" EPčka a v  súčasnosti makáme na prvom full length albume. Ak by sa niekto zaujímal o podrobnejšiu históriu, na bandzone máme viac info, ktoré aj priebežne dopĺňame.

Jano: Nakoľko som v kapele ani nie dva roky, môžem povedať len toľko: Miesto 500 metrových prechádzok do skúšobne mojej starej kapely sa teraz vozím 50 km a na bratislavskom obchvate poznám každý výmoľ, šuter a mrcinu!

Mifo: Ja som najnovší člen a som asi najmenej známy v metalovej scéne. Ako už je vyššie napísané, hrávam ešte v punkovej kapele ODKLON a teraz, vďaka CATASTROFY, si môžem pričuchnúť aj k metalovému svetu.

Adrik: Ako to je s thrash metalom u nás? Nenapadajú ma iné kapely okrem RADIATION a MAJSTRA KATA, ktoré by to tu tiahli a aj tie sú z Bratislavy.

Boris: Ako vravieva náš kamoš: "Thrash na Slovensku vždy bol a bude underground v undergrounde." Oproti iným žánrom sa nikdy netešil veľkej popularite. Keď nad tým teraz premýšľam, možno to bude aj preto, že pre grinderov a brutal death metalistov je thrash slabý odvar a pre väčšinu pankáčov už zase veľký bodrel, alebo ho rovno zavrhli kvôli prídavku metal. A tak ho potom počúvajú len nevytriedení fanúšikovia tvrdej hudby. Ako my. Ale tvoj postreh je správny - jediné aktívne thrash trio v BA sme my. A keď aj nad tým premýšľam, možno by nebolo od veci spraviť prešporské 3-way splitko, že? Možno by sa mohlo volať Thrashporock. Oslovím chalanov. Haha. Inak na Slovensku je thrashu jak šafránu. Nejaké kapely boli, ale väčšina z nich buď zakapala, alebo pomaly dožíva. Dve nové, čo stoja za zmienku – EZKATOR (ZM) a ANSTRATUS (BB). Obe kapely sú vekom ďaleko pred maturitou, ale mastia jak starí fotri. Naživo je to masaker, veľmi energická šou. Za pár rokov (ak vydržia) ešte nakopú pár rití.
Jano: Mne sa zdá, že trh je dosť presýtený rôznymi kapelami. Minimálne vo svojom okolí som spozoroval, že si chalaniská zakladajú kapely ako na bežiacom páse. Veľa muziky, málo fandov?

Adrik: Hrávate ako aj na metalových aj na crust - hc akciách. Kde sa cítite lepšie? Viete popísať aj jednotlivé rozdiely medzi nimi? Nemajú metalové kapely hviezdne maniére alebo je to len mýtus?

Boris: Najradšej hráme pre veľa baviacich sa ľudí, ktorí len nepostavajú s pivami v úzadí, ale žijú a skáču z pódia na hlavy. Alebo zo stola. Je super, ak prídu kvôli hudbe a nie preto, že je v meste konečne dajaká akcia a treba sa prísť najebať. Budem sa opakovať, ale najradšej vidím medzi ľuďmi všetky odnože. Vtedy je to pestré jak karneval a atmosféra, ktorú to vytvorí ma vždy zasiahne najviac. To sú momenty, kedy si uvedomíš, že selekcia a škatuľkovanie sú trápne a bezvýznamné pičoviny. Keď organizujeme koncert my, tiež sa snažíme aby tam zahrali rôzne žánre, nech je to zaujímavejšie.

Rozdiel je ten, že metalisti sú skôr rozvážni headbangeri, ktorí metrovými hárami vyfliaskajú každého za sebou stojaceho. Naproti tomu  hc-crusteri sú tí dobre známi džeronimovia vrhajúci sa z najvyšších priestorov klubu na nič netušiacich chudákov. Obe partičky mám rád, no jak som spomínal, najradšej to mám pekne mixnuté.

Maniere metalistov sú mýtus. Jasné že sme sa za dobu našej existencie stretli s prijebanými kapelami (a že niektoré boli echt prijebané), ale nemyslím si, že by mal v tomto ktorýkoľvek žáner navrch. Veľa novovzniknutých kapiel si uletí, lebo na prvých troch koncertoch čo organizovali ich všetci kamoši, rodičia a spolužiaci vychvália do nebies. Väčšine ale hrebienok padne po tom, ako vycestujú 30 km od domu a zahrajú pre cudzích ľudí, čo takéto kapely žerú na olovrant. Takisto sa každému z nás stalo, že vstal ráno hore prdelou, a potom keď niekoho pred koncertom nepozdravíš, ohovorí ťa, že si namyslený čurák a už sa to s tebou vlečie. Paradoxne si ale teraz spomínam, jak som sa nezávisle na sebe bavil s pár crustovými kapelami a tí sa sťažovali na iné crustové, čo sa vraj správajú jak horenosi. Hehe.

Adrik: Hrali ste na poslednom koncerte v Oblude. Chodili ste často do tohto podniku na koncerty a na pivo? Kde všade sa teraz v Bratislave konajú ug koncerty?

Boris: Zo všetkých klubov v BA, sme najčastejšie (a najradšej) chodili práve do Obludy. Nie len na koncerty, ale na rôzne iné akcie jak burzy, vegánske hody a pod. Vládla tam zaujímavá rodinná atmosféra. Väčšina ľudí chodila na všetky udalosti a všetci boli nastavení na jednu vlnu. O  tom, že končí, som sa prvý krát dozvedel v júni, keď sme organizovali koncert LAHAR. A dokonca od Banána. Neskôr som sa bavil s Datrom a medzi rečou spomenul, že s ROZPOROM chcú spraviť rozlúčkovú akciu, ale nevedia s kým. O ďalších pár týždňov im už horel termín a stále nemali nikoho, tak zavolali nás. Prizvali ešte hardkorákov STRENGTH TO ENDURE a vznikol fajnový HC – thrash – punk lineup. Hralo sa vonku v U-rampe. Totálna šupa. 30 stupňov, teplúčko, jasná obloha... paráda. Aj ľudí bolo veľa, takže obstojný kar. Klubov je tu ešte dosť, ale žiaden nekonkuruje atmosfére Obludy. Najbližšie tomu je Fuga a potom klasika U Očka, Randal, KC Dunaj... No v Dunaji sú to skôr intelektuálne párty.

Beňo: Obluda mala svoje veľké čaro. To ti bolo také miesto, že sa v ňom každý cítil dobre. Tam sa lámali predsudky. Chodili sem s nami aj kamoši, čo takú hudbu ako my nepočúvajú, ale cítili sa tam dobre. Ľudia mimo tohto sveta si mysleli, že tam chodí samá chamraď, ale keď sa prišli pozrieť, vždy odchádzali s dobrým pocitom a hlavne prekvapení z  toho, ako príjemne sa tam zabavili.

Jano: Kiež by sa ten klub rozbehol znovu, aj keď na inom mieste.

Adrik: Chválim, že ste presedlali z angličtiny do slovenčiny. Čo vás k tomu viedlo? Zmierili ste sa, že neprerazíte vo svete?

Boris: Keď začínaš hrávať, logicky sa chceš podobať na svoje vzory. Chceš hrať jak oni, znieť jak oni a písať texty jak oni. Naivne čakáš, že si ťa vonku niekto všimne a spravíš dieru do sveta. Ale nič sa nestane, lebo nie si hudobný génius a vonku je takých kapiel na mraky. Keď sa cez toto prenesieš, uvedomíš si, že je dobré osloviť aj ľudí doma. Na nich tu každý sere, lebo všetci chcú byť americké hviezdy, a  potom sú zatrpknutí a nešťastní. To je jeden dôvod. Ďalší je ten, že moja angličtina nestojí za nič, dochádzali nápady na rýmy a frázy, nejako sa mi nedarilo vyjadriť sa. Začal som písať po slovensky a je to iné. Niekedy ťažšie, niekedy ľahšie, ale baví ma to viac. Každopádne mám pred sebou ešte dlhú cestu k dokonalosti. Haha.

Adrik: V októbri budete nahrávať novú skladbu. Prečo len jeden song? Bude v štýle posledného CD?

Boris: Skladba je už nahratá a možno, kým vypľujeme tento rozhovor, bude aj vonku. Jeden song, ako ukážka z pripravovaného albumu. Internetový singel. Predsa len EPčko je vonku vyše polroka, treba prísť s niečím novým. Nech je vidieť, že makáme. Na jar možno nahráme ešte jednu takúto ochutnávku a potom až komplet album, kde tieto dva songy nahráme znova. Na chvíľu sme odbočili od zbojníckej témy (nech to nie je v kuse o  valaškách), a singel sa volá "Bastardi spoločnosti", ktorý je o  nás. My všetci sme ako svorka útulkových bastardov - pre spoločnosť škaredí, špinaví a primitívni. Jednoducho nezapadáme do luxusného sveta väčšiny. Každý jeden, čo sa rozhodne žiť alternatívne, vyzerať a správať sa inak, je bežnou spoločnosťou automaticky vyradený na jej perifériu. Ako keď sa snobskej paničke tajne okotí čivava a zbastardené štence potom vyhodí v krabici na ulicu, lebo už nie sú "čisté".

Jano: Myslím, že BS sú akýmsi krokom vpred v našej tvorbe. Je iný ako skladby z EP TŠSMZ a úplne iný ako skladby z EP DRN. V každom prípade sa z neho veľmi tešíme, je energický, zbesilý a výstižný.

Adrik: Kto stojí za celou tou vašou zbojníckou grafikou a ľudovými nástrojmi v intrách? Koľkokrát ste videli Jánošíka alebo Pacha?

Boris: Grafiku mám na starosti ja. Študoval som to, študujem a navyše ma to baví. Kým bude v mojich silách pretavovať do kresieb svoje vízie, a  všetci s tým budú spokojní, budeme to riešiť takto. Chalani túto kreslenú stránku nejako dramaticky neprežívajú, ale keď im niečo vyslovene kole oči, tak to povedia. Inak zbojnícka téma prišla neplánovane. Vždy som inklinoval k ľudovej kultúre a histórií Slovenska (respektíve územiu na ktorom dnešné Slovensko leží). Fascinuje ma, ako žili naši predkovia, ako bývali, varili, jedli..., jak to bolo so zbojníkmi a pod. Keď som presedlal z anglických textov na slovenské, hľadal som aj adekvátny spôsob prepojenia s grafikou. Songy reflektujú hlavne dianie u nás doma, tak som to chcel spojiť s niečím rýdzo Slovenským, čo každý ihneď spozná. A tak mi napadli zbojníci. Zbojníci boli rebeli a vyvrheli spoločnosti, búrili sa voči vplyvným, snažili sa vymaniť z poddanstva (tak to vravia legendy). Niečo ako undergroundoví ľudia dnešnej doby. Som presvedčený, že keby vtedy existovala extrémna hudba, zbojníci by ju počúvali. Hehe. Páčila sa mi predstava anonymného zbojníka XY, slovenského Zora pomstiteľa, ktorý sa rozhodol, že to tu konečne uprace. Obrázok EP tak koncepčne korešponduje s muzikou a  obsahom textov.

Ľudové nástroje som tiež dotiahol ja. Chalanom som predostrel nápad, ako oživiť intro v "Naveky poddaných", a im sa to páčilo. Pomaly sa to na seba nabaľuje a vzniká z toho svojský, sprvu neplánovaný štýl.

Starého Jánošíka som videl veľa krát, ale Pacho u mňa vedie. Ten je možno v prvej trojke mojich top filmov. Medzi Kurvahošigutentag a  Čierna mačka, biely kocúr. Ha.

Adrik: Téma na knihu, ale prečo sa Tento štát musí zničiť?

Boris: Raz po koncerte mi hovorí jeden týpek: "To čo tam spievaš, že Tento štát sa musí zničiť a vybudovať odznova nie je dobre. Ja by som dal ...a nebudovať odznova!" Je to jeho názor a ja mu ho neberiem, dokonca si ho vážim, ale primárne si nemyslím, že štát je nejaká inštitúcia z pekla vynájdená na tyranizovanie občanov. Vo svojej podstate by mal byť nápomocný v rôznych sférach, ale to sa bohužiaľ nedeje. V skutočnosti práve veľa z nás týra, ale nemusí to tak byť. Je len na nás dokedy budeme ohýbať chrbty. Systém je ale tak prehnitý, že nestačí len dosadiť pár svedomitých ľudí, lebo ich to takisto pohltí. Skôr to bude musieť nabrať radikálny smer a ľudia vyjdú do ulíc bombardovať budovy. Bohužiaľ každá jedna inštitúcia funguje rovnakým modelom. Ak sa to nezmení, nemyslím si že bude iného východiska.

Jano: Ľady sa snáď už pohli. 9.11. sa chystáme na protest na hrad. Dúfam, že to nebude ďalšia fraška a dúfam, že sa ľudia vzchopia, pozbierajú a vyrazia do ulíc. Fungovalo to pri komančoch tak prečo nie pri... ich deťoch. Hah.

Adrik: Máte skladbu "Naveky poddaní". Komu robíte nádenníkov? Robí niekto z vás aj svoje vytúžené zamestnanie alebo len čakáte, kým sa vám skončí šichta a až vtedy sa začína normálny život?

Boris: Ja študujem posledný rok animovanej tvorby a popritom aj robím v  obore. V tejto sfére som spokojný. Beňo robí v poisťovni a externe študuje manažment na UK. Roman študuje Aplikovanú informatiku na MATFYZe a sem tam programuje webové stránky. Vo voľnom čase sa ešte venuje zvukárine. Naše posledné nahrávky má na svedomí on.
Jano: No, pri mne tomu tak nie je. Je síce pravda, že nado mnou nikto nestojí s bičom celý deň, i keď predošlé zamestnania boli viac menej také. Ale robím, a vždy som robil, v napiču robote za pičovské prachy. Sťažoval som sa na to pomerne často, ale už kašlem na to. Veď predsa nikto nehovorí, že si nemôžem nájsť ešte jednu prácu aby som mal vyhovujúci zárobok. Ale na to môžem jebať. Práve takto je to tu nastavené, aby si makal jak drbo celý život, až kým to s tebou nesekne v päťdesiatke cestou domov z 12 hodinovej šichty. Keď, tak niečo neoficiálne, ja hentým vyjebancom "z hora" daľšie prachy platiť nemienim. Haha

Mifo: Ja dokončujem štúdium na stavebnej fakulte, konkrétne kanalizačné siete. Tak dúfam, že sa zamestnám v obore, keď už sa s tým tak dlho jebem.

Boris: Ešte by som sa vrátil k samotnému textu. Ten nie je ani tak o  jednotlivcovi, skôr o nás všetkých. Akési ohliadnutie sa za minulosťou (až po súčasnosť a asi aj budúcnosť). Celú dobu sme boli pohodení v  priestore a delili si nás podľa toho ako to komu vyhovovalo. Vždy sme plnili funkciu "otrokov". Napríklad počas Rakúsko - Uhorska, neskôr Sovietskeho Zväzu a dnes Európskej Únie. V tomto smere som skeptický a myslím, že ostaneme naveky poddaní.

Adrik: Vďaka za odpovede a váš čas. Chcete niečo dodať?

Boris: My ďakujeme za priestor, takisto všetkým, čo sa dočítali až sem. Punkgenu ešte hodne zdaru, tebe veľa nervov, držím palce nech ťa zápal neopúšťa. Ľudia, podporujte UNDERGROUND, lebo keď skape, skapeme všetci.

Beňo: No rád by som nakoniec odporúčal ľudom jednu stránku a to www.punkgen.sk. Dík za rozhovor. Je príjemné vedieť, že niekto ešte tak dobre kŕmi underground informáciami. Veľa zdaru.

Mifo: Myslím, že by stálo za to pozvať ľudí na thrashový masaker budúceho roka, ktorý bude 24.mája 2014 v Košiciach. Akcia má názov Roxor thrash fest a zahrajú thrashovice zo Slovenska, Česka aj Maďarska, takže sa máme načo tešiť.

Jano: Tak ja už snáď len toľko – ľudia držte pokope! Veď všetci sme predsa Bastardi! :)

bandzone.cz/catastrofy

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: I+O+B

Správa:

#5521 txm napí­sal/a: 30.10.2013 12:37:51

Jedna z naj kapiel na SK

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

03.05. 08:23 axc:


to tomasisko tak to za chvilu budete hateovat aj SNP jak kotleba ?lebo okupacia a rus?niak sa stracam uz v tom antifasizme roku22 a ano su svedectva ludi z ukrajiny jak azov, usvit a podobny degenerov ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

03.05. 07:32 axc:


ked niekdo neexistuje ;)
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

02.05. 17:53 tomasisko:


axc: Batalion Azov, ukrajinskych nackov alebo ich ns black metal tu nikto neospevuje a nikto tu nepopiera, ze na Ukrajine boli a su nackovia. Je to vsak nieco, co si musi vyriesit Ukrajina. To, ze maj ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

02.05. 12:07 deexgee:


Alebo prečo sa axc nespakuješ dopiče do Ruska?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

30.04. 12:07 adrik:


Tak rovno napíšem, že ti vadí, že sa Ukrajina bráni a že chceš mať nového suseda.
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)