Pozývame:

Pi 9.8.2024 - 10.8.2024
Sereď @ Kemping

Ffud fest:
ÁDA & KOBYLKA (CZ), ASTRIS LAPSUS (SK), BEROSSZULÁS (Maďarsko), BLIND RÄTTVISA (SK), BRÜNNER TODERSMARSCH (CZ), DAMATO (SK), DIN - ADDICT (Maďarsko), DISTAX (SK), HYACINT (CZ), LUTRA (SK), MÖBIUS (SK), NÄ (SK), NERVA (SK), NIČITEĽ (SK), NOWITCHOK 5 (Rakúsko), OSTROV P (SK), RAID SIREN (SK), RÜBÄNISKÖ (SK), SCUMSTRIKE (Kanada), SEDEM MINÚT STRACHU (SK), TRHAN (CZ), TWO MANKY HOOKERS AND RACIST DWARF (SK), YPERITIFF (CZ)
stan piatok: IMPULSEALER (SK), INTERPUNKCE (CZ), LILIXELBE (CZ), MEDICATION TIME (SK), RETORSION (Maďarsko)
afterparty : SNIFFAH DJ set
stan sobota: MENTAL TENSION (SK), TIME SPROUT ORCHESTRA (SK), NABOSOPOSKLE (SK), ATOMIC CANDY CREEPS (CZ), SEPARATE ISOLATED (?)
afterparty : selektor POTKAN
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

KNUR, HABAK (13.7.2024, Varšava @ ADA Puławska)

Najnovší rozhovor:

Čurby

Najnovší report:

WOLNERA, INCRIMINATE, BRAIN TOURNIQUET, DELIRIANT NERVE (16.7.2024, Bratislava @ garáže pod Prístavným mostom)

Najnovšia recenzia:

HORSEBASTARD – From the axial to the appendicular - an equestrography MC

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Rakúsko, Slovensko, Česko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #8 + #9 / 2016

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


AJ NAĎALEJ NEVOĽME POLITIKOV. SVOJIM MLČANÍM VOĽME SVINE!

Autor: Denis | Pridané: 2.3.2016 | Počet videní: 4313


Nasledujúci text nie je určený kotlebovoličom, ani Kollárovcom, ani komunistom či falošným priamym demokratom, dokonca ani fanúšikom kapely Desmod - sociálna demokracia. Preto prosím, aby takýto ľudia nestrácali s týmto textom čas, pretože ak sa neuvedomili doteraz, do najbližších volieb sa určite vďaka týmto riadkom nedajú do poriadku. Niektorí mali na to čas celý život, dokonca im Pán Boh doprial aj bezprostrednú skúsenosť s totalitným režimom, ale akosi to nepomohlo a už ani asi nepomôže. Takže si, prosím, z vrchnej lišty prekliknite na Aeronet, Zem a vek alebo IvČRN a neriešte tento výplod, ktorý je určený všetkým ľuďom, čo to majú v hlave upratané.

Bez dlhších omáčok okolo: Tento text je pre všetkých, ktorým je úplne jasné, že Marián je fašista; že pán Kollár to možno nemyslí zle a s najväčšou pravdepodobnosťou verí všetkému, čo zo seba vypotí, ale má rezervy v oblasti inteligenčného kvocientu, a tie nedovolia ani jeho mediálnej gramotnosti prekročiť hranicu photoshopu lvl 1; že bezvýznamné straničky, ktoré by ten photoshop lvl 1 mohli mať ako jeden z bodov programu, sú proste bezvýznamné; a že ak si niekto strelí do názvu strany slovo proruský, v skutočnosti želá Rusku len to najhoršie, aj keď si myslí o svojej snahe pravý opak. Tento text chce niečo povedať tým ľuďom, ktorí by svojou účasťou na voľbách mohli pomôcť zabrániť tomu, aby sa Slovač dostala do ešte väčšej šlamastiky, než v akej je, ale z rôznych dôvodov nemienia tak urobiť.

Nechcem sa venovať posudzovaniu relevantnosti rôznych výhovoriek typu ak by voľby niečo mohli zmeniť, už by ich dávno zakázali, či radšej nevoliť, ako voliť menšie zlo apod. Už len na internete nájdete kopec kvalitných protiargumentov, ba až definitívnych vyvrátení výpovednej hodnoty takýchto postojov. Áno, aj ja, ako človek, ktorý sa rozhodol sám a z vlastnej vôle, že k tým posratým urnám pôjde, sa cítim trochu zvláštne, keď zrazu vidím všade billboardy a iniciatívy, ktoré ma k tým urnám pozývajú. Chápem, že človek sa cíti ako súčasť nejakého stádočka a je mu možno blbé ísť voliť, pretože to potom vyzerá, ako keby sa nerozhodol sám, akoby mu to niekto prikázal, akoby sa nechal ovplyvniť nejakou kampaňou, ako nejaký slaboch, čo nevie rozmýšľať sám za seba. Ale to je proste blbosť, a ten pocit je čistá pičovina. OK? Je to len pocit. A v politike by mal byť, podľa môjho názoru, pocit ako rozhodujúci faktor kdesi na chvoste všetkých možných prístupov k nej.

Dokáže snáď niekto z Vás spochybniť to, že ak sa vláda Róberta Fica nepoloží alebo sa jej moc aspoň nevyváži či nenaštrbí, bude to pre túto krajinu niečo strašné? Dokáže snáď niekto z Vás spochybniť to, že ak by vo voľbách uspel Marián Kotleba, tak aj napriek tomu, že jeho šanca nadobudnúť výraznejšiu moc by bola v súčasnosti maličká, legitimovanie takéhoto človeka ako regulárneho politika môže priniesť Slovači v budúcnosti niečo nepredstaviteľne (či skôr predstaviteľne) horšie, než momentálne dokáže aj samotný Róbert Fico? Ako sa s tým dokážete vyrovnať? Ako môže vaše pohodlie a nabubrelé "ja nejdem voliť, lebo..." zvíťaziť nad zdravím rozumom, ktorý Vám hovorí, že ak inteligentní ľudia ako vy voliť nepôjdu, nič to nezmení na tom, že tí ohlúpnutí populistickými žvástami tam pôjdu a voliť budú? A kurva že aj rozhodnú?

Na čo sa vyhovárať? Svet je džungľa. Proste je. Nejaký bol a nejaký je, a vy ste sa do neho narodili, a má v piči, čo si o ňom myslíte. Chcete ho zmeniť? Nemám nič proti. Ale ako? Tým, že sa uprostred zákonov džungle budete tváriť, že neexistujú? A teda sa necháte nimi donekonečna mlátiť, než aby ste ich skrotili? Že budete doma sedieť o 10 minút dlhšie, než keby ste išli k nejakým voľbám? Váš problém s voľbami nie je v tom, že voľby nič nezmenia. Váš problém je v tom, že vy sami hovno zmeníte. Žijete v ilúzii, že niečo akože naoko zmeniť v tejto krajine je nám dovolené iba raz za štyri roky, prostredníctvom akýchsi volieb. Opakujem, v tomto je váš problém. Pretože vidieť ďalej, ako len na svoju hnilú záhradku pred domom + suseda, to sa môžete naučiť kedykoľvek. Snažiť sa robiť svoje okolie lepším, tvoriť alebo sa podieľať na zaujímavých projektoch, konať efektívne z vlastnej iniciatívy tam, kde štát zlyháva, postupne zanechávať pozitívny odkaz súčasnej aj budúcej generácii, to všetko môžete a máte robiť počas celých tých 4 rokov, kým príde možnosť dopomôcť si voľbami k tomu, aby politická klíma v prostredí, ktoré sa svojimi aktivitami snažíte kultivovať, predstavovala pre vaše záujmy čo najmenšiu prekážku či hrozbu. Podľa toho, kto sa tam hore tlačí. Ja nejdem voliť ľudí, o ktorých si myslím, že za mňa vyriešia všetky problémy. Idem voliť ľudí, o ktorých si myslím, že ak sa budem snažiť riešiť problémy ja sám, nebudú mi hádzať polená pod nohy, či brániť mi v tom. To je môj postoj. Ak sa s ním nestotožňujete, tak vyhlasujem, že ste lemry lenivé, ktoré sa chcú spoliehať iba na štát a politikov. Na to aj máte právo. Ale potom to pôsobí dosť trápne, ak sa idete hrať na to, ako ste prekukli cez celý volebný systém a všetky ovečky, čo si akože idú zvoliť svoje bábky. Pretože, v konečnom dôsledku, tými ovečkami, čo stále iba od niekoho niečo čakajú, ste VY!

S týmto postojom nepotrebujem riešiť dilemu voľby väčšieho či menšieho zla. Pretože zdrojom zla a dobra v spoločnosti som ja sám. Politická klíma určuje mieru priaznivosti prostredia, v ktorom konám. A ja vyhodnocujem, že prostredie, ktorého mieru priaznivosti neurčuje bývalý eštebák (ktorého vzorom je jeho úspešnejšia KGBácka verzia z obsusednej krajiny), ani prachsprostý skinhead z 90-tych rokov, je pre mňa v nielen súčasnej geopolitickej situácii prostredie žiaduce. Ale ak sa niekto chce ďalej oháňať svojimi nebotyčnými morálnymi zábranami, ktoré mu nedovoľujú voliť žiadne menšie zlo, pripomínam mu, že ho môže zvoliť potichúčky, za plentou a ukrytý pred zrakmi širokej verejnosti, rovnako, ako vtedy, keď kričí po svojej uplakanej priateľke za nejakú pičovinu, len tak zo srandy hajluje opitý kdesi v šenku, či nakupuje v malom rodinnom obchodíčku tovar, ktorý aj tak pochádza pôvodne z TESCA. A takisto mu pripomínam, že nabudúce sa pokojne môže stať, že bude musieť voliť medzi väčším a ešte väčším zlom, až nakoniec nebude môcť voliť vôbec.

Ja mám v hlave tiež rôzne predstavy o ideálnom svete, v ktorých parlamentná demokracia nemusí nutne hrať prím. Ale stáť si za takýmito experimentmi v takom stave, v akom sa svet momentálne nachádza? To je doslova hazard s ľudskými životmi. A svojou nečinnosťou vyplývajúcou z lipnutia na súkromných predstavách o tom, ako by to malo vo svete byť a následným odmietaním participácie aj na tých zvyškoch toho zdravšieho, čo v našom systéme je, k tomuto hazardu prispievam. Som paralyzovaný občan. A tým byť nemienim.

Ak sa čitatelia vyselektovali podľa môjho odporúčania v úvode, tak tieto posledné riadky čítajú už iba tí, ktorých uznávam. Ľudia, ktorí vidia, čo sa okolo nás deje a nenechávajú si do hlavy tlačiť vyfabrikované somariny a vedia dekódovať propagandistickú rétoriku. Prosím, nemlčte. Ani teraz, ani celé nasledujúce štyri roky, ani nikdy potom. Nájsť si desať minút a povedať už dávno jednoznačne demaskovanému zlu NIE, to nemôže byť nijakým spôsobom na škodu. Nie je to ani trápne, ani ovečkovské, ani naivné. Niekomu to tam už hoďte, veď viete proti komu...

So súhlasom autora prevzaté zo stránky bandzone.cz/thewildernesstt.

Pridaj komentár k článku:

Meno:

Email:

Antispam: G+P+N

Správa:

#6780 nealkopunk napí­sal/a: 23.03.2016 14:03:55

Ja sa uplne stotoznujem s tymto clankom.

#6766 michalko napí­sal/a: 12.03.2016 01:06:43

alebo účasťou

#6764 radokaz napí­sal/a: 11.03.2016 09:01:02

samozrejme že má Ctib a Denis pravdu, škoda to tu ďalej rozoberať a hlavne neskoro je už plakať, som zvedavý koľko z tých " keby voľby mali niečo zmeniť bla bla bla " pankáčov svojou neúčasťou o 4 roky podporia Kotlebu znovu.

#6763 drrrrrrrrrrrrrrro napí­sal/a: 10.03.2016 09:16:14

Ctib má pravdu.

#6762 ctib napí­sal/a: 10.03.2016 07:36:12

ale ani já, ani autor textu, pod kterým si tu píšeme, přece netvrdíme, že to důležité je jít k volbám, protože ti někdo nabídne nějaké řešení. řeč je o tom, že ve vypjaté situaci - například když hrozí, že se v parlamentu objeví nácek (což mu otevře ohromné možnosti, viz níže příspěvek podepsaný nickem Barbar) - je třeba jít volit PROTI NĚMU.
a protože se už v našem polemizování motáme furt dokola, je toto můj poslední příspěvek. držím nám všem palce, aby černé scénáře, které se mi honí hlavou, zůstaly jen v té hlavě. mějte se!

#6761 tomi z centraly napí­sal/a: 09.03.2016 15:51:20

ano, ale vsetko zo vsetkym suvisi.. ako je mozne ze clovek ktoremu ustavny sud zrusil politicku stranu pretoze porusovala takmer vsetky pravidla na ktorych je ta ustava postavena. si zalozi dalsiu stranu a ta dokaze vstupit do volieb a ziskat co i len jeden hlas? niekto to povolit musel. chyb je vela a ani jedna (zvolitelna) strana neponuka(la) riesenie pre ktore sa oplati ju ist volit.

#6760 ctib napí­sal/a: 09.03.2016 13:58:50

Ne, nevidím problém jen v Kotlebovi. Těch špatných věcí je skutečně mnohem víc - ale to je přece řečeno i v textu, pod kterým diskutujeme. Problém je přece v tom, že nácek v parlamentu je nebezpečný EXTRÉMNĚ.
Hitler se k moci nedostal jinak - NSDAP se v roce 1930 nejdřív dostala ve volbách do parlamentu, no a pak už to šlo docela fofrem.
#6759 tomi z centraly napí­sal/a: 09.03.2016 11:17:10

nie, je to presne tak, ze ty vidis problem iba v kotlebovi, ja vidim problem v ovela vacsej skupine politickych stran. vobec sa mi nepaci toto uzavretie myslienok ze iba fasizmus je v dnesnej dobe zly. tych zlych veci je ovela ovela viac ale ludia na cele s punkovou komunitou si vyberaju iba jedno z toho a to kotlebu. Ano je to asi najhorsie z toho vsetkeho, keby sa dostal k moci bol by tu enormny problem, ale ludia ktory su pri moci robia o dost horsie veci, ako debilny kotleba ktoremu media hltaju kazde slovo. Uz dlhsie pozorujem ze problemov v dnesnom svete je vela, ale ludia sa uspokoja s tym ze sme proti fasizmu a to je nas prioritny nazor. to ze niekto kradne miliardy sa da prehliadnut ale to ze niekto hovori rasisticke sracky to sa neda.Tym nechcem obhajovat nic take, neznasam take reci,ani postoje, ani nazory! chapes aspon trochu co tym chcem povedat?

#6758 ctib napí­sal/a: 09.03.2016 07:08:56

no ano, čili je to tak, jak jsem říkal prve - je ti jedno, jestli tam kotlebu máte, nebo ne. a v tom já s tebou dost ostře nesouhlasím.

#6755 tomi z centraly napí­sal/a: 08.03.2016 19:25:42

je ovela viac ludi ktorych by som ja v parlamente nechcel :) skor je to o tom kotleba je iba spickou ladovca a ja mam rad leto ;)

#6754 ctib napí­sal/a: 08.03.2016 12:58:41

tomi z centrály: takže teď to nebylo tak, že jste s určitostí nechtěli kotlebu v parlamentu?

#6753 tomi z centraly napí­sal/a: 08.03.2016 00:45:59

menoval si uplne iny problem... ked sa mas vyjadrit ku situacii 50:50 tak si vyberies, a aj ked ti je jeden z kandidatov nie velmi po voli tak si vyberies jeho pretoze s urcitostou nechces toho druheho. ale to su prezidentske volby vo francuzsku v roku 2002.. nieco podobne bolo na slovensku v roku 2004 ked proti sebe nastupili bratia Meciar a Gasparovic.. no z tejto dvojice si vybrat vedel malo kto, ale aj tak sa nasli ludia, ktory mali dost Muftyho. jednoducho sa to neda vobec nikdy porovnavat

#6752 ctib napí­sal/a: 07.03.2016 19:53:14

tomi z centrály: kdyby jsou chyby, tvoje otázka je úplně od věci. kdo nešel k volbám, volil taky - dal najevo, že je mu jedno, kdo u moci bude. tím, že jdu k volbám, nemusím nutně vyjadřovat souhlas se stávající situací. toto je úryvek z textu Petra Uhla (celý text zde: http://denikreferendum.cz/clanek/21890-nacionalismus-ve-francii-neprosel ):
"Na jaře 2002 se ve Francii konalo druhé kolo prezidentských voleb, v němž se utkali pravicový kandidát Jacques Chirac, dosavadní prezident republiky, a předseda nacionalistické Národní fronty Jean-Marie Le Pen. Chirac tehdy zvítězil s osmdesáti procenty. Krátce nato jsem byl na pár dní v Paříži a navštívil jsem tam jednoho kamaráda ještě z dávných šedesátých let, kdy jsme chápali slovo „kamarád“ i jako „soudruh“.

„Naplij mi do tváře!“ zvolal kamarád pateticky, jak to Francouzi dovedou. „Já, marxista, a šel jsem volit, abych dal svůj hlas buržoazii a Chirakovi!“ A nebyl sám. Celá levicová Francie šla v druhém kole volit Chiraka, tedy politika pravicového, i když méně konzervativního a méně proamerického, než je třeba německá křesťanská demokracie, jen aby náhodou nebyl zvolen krajně pravicový, nacionalistický a antisemitský Le Pen."
na závěr: naprosto se ztotožňuju s hlavními myšlenkami textu, pod kterým diskutujeme, a jsem rád, že v punkové scéně nacházím lidi, kteří nad světem přemýšlejí mimo vyprázdněná dogmata, kterými bohužel i tyto kruhy oplývají.

#6748 tomi z centraly napí­sal/a: 07.03.2016 12:03:15

co je to za picovina obvinovat tych co sa vyjebali ist volit hocjakeho kokota, z toho ze inych 200 000! ludi si zvolilo fasistov??? keby nesiel volit vobec nikto tiez by ste takto plackali?

#6746 Barbar napí­sal/a: 07.03.2016 08:42:00

Mate to tam pani. Viete uz asi do ktoreho otvoru si teraz mozete strcit svoje idealy a odpor k voleniu neoliberalov a konzervativcov. Mame tam teraz aj vdaka takemuto pristupu podstatne horsie zivocichy. Okrem toho, ze sa z nasich dani coskoro zacneme skladat na poslanecke platy Kotlebovi, jeho pojebanemu bratovi a dalsim hnedym hovnam, tak ich doteraz smiesna stranicka dostane postupne okolo 5 milionov eur. Vieme si asi predstavit, ake vesele aktivity su schopni tito srandisti z takychto penazi financovat.

#6743 Sajmon napí­sal/a: 06.03.2016 11:56:09

rikArdo: ja som si zvolil dobre...

#6742 8% napí­sal/a: 06.03.2016 11:17:45

Vy ste si naozaj mysleli ze Kotleba sa tam nedostane?To ste taky naivny?ste sa spoliehali nebodaj na tuto jebnutu spolocnost o ktorej pisete texty aka je rasofašisticka,xenofobna,odporno stupidna,vypatlana....prvy krat ste jej teraz verili? vsetci okolo mna v praci ho isli volit,dokonca aj ty ktorym starych rodičov zabili eses,jeho nevolili neorasofasos,jeho volili ludia z recesie,z hnusenia ficoveho smeru vlady,zhnusenia tohto systemu,volit som bol bugara ale uz stym ze som vedel ze majko to ma iste,takato je nasa spolocnost,obraz zhnusenia politickej negramotnosti je vysledok fasistu vo vlade.

#6741 Peace, Love & Noise napí­sal/a: 06.03.2016 10:28:18

Tiež som chcel reagovať na ten komentár že snáď tomu neveríme. Ja som tomu neveril ale kedže poznám ľudí na Slovensku a viem aká táto spoločnosť je = blbá/rasistická/naivná/verí konšpiráciám a iným bludom + závidí susedovi aj to čo nemá tak ma to pred asi dvoma dňami tak jeblo do hlavy že ten kokot sa tam asi dostane. Stačí keď si sadneš k starým chlapom na dedine v krčme, čítaš príspevky na facebooku prípadne iných "diskusných" fórach a minimálne začneš mať blbý pocit. Minimálne! Už od 90 rokov to tu hrotil s Rómami Slota, Kotleba si to požičal + sľúbil "nahnevaným/ľahko maninipulovateľným/nízko zarábajúcim/neprajným" Slovákom že urobí v parlamente poriadok a oni mu samozrejme sadli na lep a výsledok máš dnes pred sebou. Môžme za to všetci aj punková komunita ktorá je neaktívna prípadne apatická. Tak trochu sa obávam že ak by sa náhodou voľby opakovali či by to nedopadlo ešte horšie. Veď keď ten chuj kandidoval do BBSK nikto mu nedával šancu ale jeho proste kopa ľudí volila a veľa mladých vtedy jeho voľbu komentovalo že to robí "zo srandy / nech je sranda". A nejdem ani hovoriť k akým peniazom sa teraz ty fašisti dostali a čo všetko si za to budú môcť financovať!!! Čo tých mladých v škole učia? Môže za to Slovenský rep? Fico? Napiču školstvo? Ty?

#6740 zasa ja napí­sal/a: 06.03.2016 09:22:47

a z mojho komentaru mi este vyplyva ze kvoli mne treba prepisat slovensku gramatiku.

#6739 michalko napí­sal/a: 06.03.2016 09:20:37

Riso ja za to nemozem, ja som veril Mimovi, citujem: "Snáď tomu sami neveríte, že by sa kotrba dostal do parlamentu, a už vôbec nie do vlády, ľudia sú jebnutí, ale ešte až tak nie."

takže sú. až tak.

a tomi z centraly: z toho mi jasne vyplyva, ze by mali byt volbi castejsie ako za 4 roky!
...a ako sa tak pozeram na rozdelenie kresiel v parlamente... mozno aj budú

#6738 rikArdo napí­sal/a: 06.03.2016 08:00:37

no čo pankáči, dobre ste si zvolili?

#6737 Denis @ napí­sal/a: 04.03.2016 15:36:42

@Bifi: Že nie je koho voliť? Že tu nie je nikto, komu sa oplatí vložiť do rúk svoje istoty a čakať zázraky? Súhlasím. Ale o tom ten článok nie je.
Že subkultúry majú presadzovať alternatívy (čo ja viem, napr. ako Klinika apod.), a nie slepo nasledovať politický diskurz vrchných predstaviteľov štátu? Súhlasím. Ale o tom ten článok nie je. Finále tvojej reakcie trošku TROŠIČKU pripomína Stranu práce – Vzdor.

@Lemra Lenivá: S tým posudzovaním metrom sebe vlastným, nuž dobre. Niekedy prepískavam. Napísal som to celkom rýchlo, a keďže tento článoček nebol pôvodne určený pre Punkgen, písal som ho do vetra, pre malý počet neznámych tvárí, ktoré občas náhodou zablúdia na stránku, kde to bolo pôvodne uverejnené. Ak by bolo pôvodným úmyslom dať to na Punkgen, možno by som sa s tým ešte pohral. Nevylučujem ani možnosť, že sa proste niekedy vyjadrujem hlúpo.
Ale nemôžem súhlasiť s tým, že akýmsi uhoľným kameňom každého svetonázoru je pocit. Býva to tak, ale iba pri takých svetonázoroch, ktoré sú postavené na strachu a nevedomosti. Čiže napr. pri fašizme či Stalinizme atď. Svetonázor korešpondujúci s realitou je, podľa mňa, založený na racionálnosti a tolerantnosti k rôznym odchýlkam a v konečnom dôsledku konštatujúci aktuálnu realitu, nie iba za každú cenu a bez ohľadu na okolie slepo nasledujúci nekorigovatelný ideál, ktorý som si kedysi vytýčil.
A nie, neželám ti nič zlého za žiadnu cenu.

@tomi z centrály: Naozaj KAŽDÝ? A ten KAŽDÝ naozaj iba RAZ za ŠTYRI roky?
Ak si pri tvojich predchádzajúcich experimentoch s voľbami niečo praktické od tebou volených predstaviteľov očakával, je prirodzené, že to prišlo do bodu, kedy sa na to vykašleš.

@mimo: Si nepočul o BB? A to ešte o utečencoch nebolo ani chýru ani slychu v médiách.

@Andre: Si si istý, že ak by nebolo „Mečiar bububu“, napísal by si to, čo si napísal, z toho istého Slovenska ako píšeš teraz?

@Všetkým: Z obdobia Mečiara mi príde zaujímavé, ako sa zachoval Štefan Hríb. Dzurinda podplácal mienkotvorné médiá, aby ho podporovali pred voľbami (čo koniec-koncov nebolo až také nutné). Hríb vtedy tuším písal pre Domino či pre koho to, proste pre nejaký rozumnejší a nebulvárny plátok, a mal dilemu, či napísať pravdu o tom, aký je Dzurinda podvraťák, ale zároveň tým riskovať, že ho to zdiskredituje natoľko, že by zvíťazil Mečiar (čo by bola čistá katastrofa), alebo mlčať a za každú cenu podporovať obraz svätého Dzurindu, aby šance na porážku Mečiara zostali vyššie. Nakoniec napísal o Dzurindovi pravdu (za čo ho potom mnohí označovali za vlastizradcu a podobné somariny), no a zároveň ale odovzdal vo voľbách hlas Dzurindovej SDK. Ako sa dá vyhodnotiť takýto postoj? Či Hríbom sa neoplatí zaoberať, pretože je to pojebaný konzervatívec? Je to kokot, lebo viac, než autentická ľavica sú mu bližšie ideály Novembra 89? Či ako?

Toto je jedna vec, ktorá ma osobne zaráža. Sledujeme, ako v záujme totálneho rozvrátenia zdravého rozumu v českej aj slovenskej spoločnosti pochodujú na protestoch vedľa seba dva ideologicky a historicky nezlúčiteľné extrémy (hnedí a červení), a majú celkom úspech u ľudí z rôznych vrstiev spoločnosti. Ešte predtým, ako by sa začali navzájom odstraňovať v mene tých nezľúčiteľných rozdielov, spolupracujú v mene toho, čo ich spája. A my, ľudia, ktorých spája prirodzený antifašistický pud, viera v slobodu jednotlivca, odpor ku kolektivistickým ideológiám, historická pamäť a aspoň aký-taký rozum, sa hneď na šupu odjebávame v mene rozdielov, ešte k tomu v takejto situácii, v akej sa nachádzame. Ja nepodporím tamtoho, pretože verí v Boha. Nepodporím ani hentoho, pretože sa s ním nezhodnem v otázkach ekonomiky. Nepodporím tamtoho, lebo má kopec prachov, lebo JA som JA a ostatných ľudí mám v piči, lebo ten sa pchá do riti EÚ, lebo tamten na prelome 90-tych rokov schvaľoval inváziu do Kuvajtu, pretože hento, lebo toto a tamto... Ale kde je tu a teraz, čo je momentálne najdôležitejšie, čo môžem preto urobiť teraz ja na poli tu a teraz vplyvnej politiky (pomimo toho, čo som robil doteraz v povedzme mimovládnej sfére alebo hocijak inak), to zostáva akosi v úzadí. Ale vážne, ak by to bolo niečo vážneže odveci, ale toto je taká prkotina, nejaké voľby, taká prkotina... dennodenne sa svojim ideálom v mene prežitia otáčame chrbtom. Ale teraz, keď pre to, aby sme nešli proti svojim subjektívnym politickým predstavám, stačí iba zostať doma, čiže neurobiť nič, tak je to zrazu strašne dôležité, aby sme sa nešpinili nejakými konzervatívcami, neoliberálmi, kresťanmi (aj keď vieme, že nie je konzervatívec ako konzervatívec atď. atď. , rovnako ako nie je punk ako punk, moslim ako moslim... )... Veď sme v prvom rade ľudia. Byť punk alebo konzervatívec alebo hocičo iné je snáď len nadstavba. V prvom rade ide o človeka. A ak niekto útočí na ľudskosť v jej úplne fundamentálnych základoch, je to kontrolné svetielko, že tu už ide o niečo dôležitejšie, než len o politické nuansy (ako napísal Mathew). Ak sa na tomto nezhodneme, tak je potom svet ľudí naozaj iba o súboji kmeňov a nie o spolupráci. Voľby ako sú tieto nie sú o podpore nejakej strany, o vyzdvihovaní na vrchol niekoho, komu človek bezmedzne verí. Ja osobne to vnímam ako voľby, ktoré majú dať jasné stop (aspoň pre tentoraz) niečomu, čo v spoločnosti, ktorá sa aspoň snaží hľadať cestičky ku slobode, nemá čo hľadať. Alebo je Kotleba (či Kollár) v parlamente úplne to isté ako hocikto iný tam? Tomu snáď nikto neverí.

Ja toto nepíšem ako hejt, diss, nič také. Snáď ani asi ako kritiku do vlastných radov alebo čo. Vyžívam sa v pluralite názorov a každého čo sem niečo napísal uznávam. Nie sme kokoti, čo si tu píšeme. Ale nepočul som tu jeden jediný objektívny argument, prečo je teraz a za týchto okolností rozumné na to jebať. Iba subjektívne argumenty, s ktorými sa už nedá robiť nič iné, iba ich plne rešpektovať. Osobne považujem za jediný rozumný a nepriestrelný argument iba nihilizmus. Bez srandy. Iba ten.

Napísal som to „vo veľkom“ sem do komentára, pretože sa strašne nerád priebežne zapájam do internetových diskusií. Celkovo ich neobľubujem. A napriek niektorým otáznikom, ktoré som sem napísal, nevyžadujem odpovede. Nie preto, že by som ich považoval za zbytočné, ale preto, lebo viem, z akého iného uhlu pohľadu sa dá na každú z tých vecí čo som napísal pozrieť. A ja nemám kapacity na to, aby som na to nebodaj aj reagoval, pretože ja neviem písať krátko a rovno k veci bez omáčok, hocijako sa o to snažím, pretože takéto témy sú strašné. Úplne hrozné, komplexné... Na zbláznenie. Ak by som vedel na niečo zareagovať krátko... Ale inak, za mňa, bodka.

#6736 lemra lenivá @ napí­sal/a: 04.03.2016 01:12:45

Dnes som zaregistroval aspoň zo dve výstrahy o tom ako:
Ten kto nevolí,podporuje SMER,kto nevolí ide proti sebe(Slovensku)..
Cielená propaganda,verbovanie nerozhodných prvovoličov,šírenie hystérie?
Asi z každého tak trochu.
Kliknem na punkgen a tam takýto článok.Šialenstvo.Z každého rohu na mňa číhajú tie isté témy,no v inom šate podávané.
Začínam mať pocit,akoby snáď už všetci aj nejakú tú dotáciu od tajných spolkov dostávali za šírenie provoličských nálad.Srandujem.
Som si istý,že autor článku to myslí skutočne dobre.Koniec koncov ako aj všetci politici.Že ano.
Skôr ma zaráža,že v článku,ktorý inak argumentáciou nemá chybu,sa nakoniec uchýli k posudzovaniu nevoličov metrom sebe vlastným.
Každý človek sa riadi a koná skoro v každej sfére života hlavne svojim vnútorným pocitom.Ten ovplyvňuje aký svetonázor zdieľa,či to aké myšlienkové,kultúrne či politické ideály sú mu najbližšie.Zlé však je,keď sa do toho pripletie strach.
Naozaj si nemyslím,že ten by mal byť príčinou aby vytesnil určitý ideál,za ktorým si človek stojí.A strach by nemal byť ani argumentom,pre ktorý sa nakoniec zúčastním tejto špinavej hry o moc.Dúfam,že mi autor nepraje zažiť tú najkrutejšiu totalitu len preto,aby som zistil,ako sa velmi mýlim a aby som si konečne uvedomil tú podstatu o čo mu vlastne týmto článkom šlo.Ano, ano,buďme radi,že voliť ešte môžme "demokraticky".

#6735 tomi z centraly napí­sal/a: 03.03.2016 21:21:02

aj tak je na celych volbach najzaujimavejsie ze sa kazdy politicky angazuje raz za 4 roky. to je vsetko. volit som bol stale teraz nepojdem..

#6734 Slnieckarskurvenysom napí­sal/a: 03.03.2016 20:48:47

Jednoznacne tieto volby vyzerajy zaujimavo ale sak co na SK sa tu nic nezmeni

#6733 Fuck off! napí­sal/a: 03.03.2016 19:49:27

no tak som pozeral co je na vyber a su tam zlodeji, farizeji, echt komunisti, fasisti, kseftari, exhibicionisti, "zelený" ... hmmm strana romskej koalicie zeby? a fakt nechcem vediet koho budu volit "apoliticky" oikaci lebo by mi prislo slabo.

#6732 rikArdo napí­sal/a: 03.03.2016 18:49:50

pekné vám tu jebká deti moje

#6731 Andy666 napí­sal/a: 03.03.2016 17:01:06

Mám 19 a voliť idem prvýkrát.

Fica nejdem lebo ten si nakradol už dosť a bla bla bla proste SMER NIE!!!!!!
Kotleba? Isto nie fašista. Taký istý šašo ako Fico. A keby sa náhodou stal premierom to by až videli čo by sa tu dialo. Nie som za USA ale isť proti nim je v dnešnej dobe čistá samovražda. Ale to je jedno lebo proste dufam a verím že sa tam nedostane a že ho pre boha nebude voliť žiadny PUNK, HC ani iný šak proste sme proti sebe a jeho ujeté názory sú v ríši fantázií. A čože také spravil. Šak vlastne ušetril. A čo ďalej? NIČ. Ale takto sa politika dneska nerobí. Proste týmto KOTLEBA a ba aj BORISKO vypadávajú lebo niesu to politici.

KOho teda voliť?? Hocikoho iného. Ja som za menšie zlo (nechám si to radšej pre seba). A prečo??
1. Ide o to aby sa tam dostalo vyše strán a SMER tam malo menej poslancov a tým menšie slovo
2. To je iba za mňa. Proste tam nechcem fašistu!!! A BORISA len tam z recesie.

#6730 mimo napí­sal/a: 03.03.2016 15:25:57

Snáď tomu sami neveríte, že by sa kotrba dostal do parlamentu, a už vôbec nie do vlády, ľudia sú jebnutí, ale ešte až tak nie. Sami vidia čo urobil ako župan (nič) a dr frco a ostatok(vo väčšej či menšej miere) májú tiež politiku proti migrantom, takže je nezmysel voliť tohto uja aby zachránil biele slovensko.

#6729 Mathew napí­sal/a: 03.03.2016 14:30:02

@Bifi, a ktoré su to tie "naše" subkultúry, pre ktoré je neprijateľné ísť voliť? Keď už nič iné, tak ide o to hlasovať a znížiť šancu, aby so to hnedé hovno ing.mgr. neusmieval po pod fúz na teba z parlamentu...lebo účasť, lebo kvórum, lebo jebnutá slovač...politologické nuansy môžeš riešiť potom.

#6728 Bifi napí­sal/a: 03.03.2016 13:21:12

Volit neoliberalov ani kkkonzervativcov by pre nase subkultury malo byt neprijatelne!

Zial postkomunisticke krajiny su v situacii, ze nemame ani standardnu politicku lavicu (kedze neoliberalizmus uspel po pade sovietskeho bloku v totalnej diskreditacii lavicoveho myslenia) a nemame ani politicku infrastrukturu na grassroots urovni (studentske lavicove organizacie, odbory, prednasky a citania, politicke vzdelavacie spolky atd.). Potom dochadza k situacii ze sa nase subkultury depolitizuju a preberame oficialny "deideologizovany" diskurz, ktory sa toci okolo osi "cisty-skorumpovany" alebo "proeuropsky-narodovec"...

Do pice s tym. Priznajme si to, nie je koho volit - a Smer vedie dobru vnutrostranicku politiku aby zabranil vzniku radikalnej alebo transformacnej alternativy (napr. Blaha by bol zaujimavy). Nemame Podemos, Syrizu alebo Die Linke a este aj ti zeleni boli vytunelovani. Ja v takejto situacii volit nemienim.

#6727 andre napí­sal/a: 03.03.2016 01:34:34

Keby bola skutočná aspoň ľavicová alternatíva (čo nie je - Chmelar sa tomu aspoň približoval) nepoviem nič, ale neoliberálov a konzervatívcov proste volit nepojdem, to by ozaj Ing.Mgr. musel mat velku volicsku zakladnu, aby som siel volit mensie zlo. Pamätám na bububu Mečiar, a zvolili si totalnych kokotov, žiadnu alternatívu (napr. štrajk železničiarov... a iné excesy). Do rozboru volebného systému u nás sa nebudem púšťať... na to je to tu kratke.

#6726 michalko napí­sal/a: 02.03.2016 21:29:32

a čo na to vlastne apolitická oi! scéna? Strávi víkend tradičným spôsobom v šenku, alebo predsa prekročí svoj tieň a spraví niečo pre tento národ a dá hlas maghiánovi?

#6725 Sajmon napí­sal/a: 02.03.2016 21:25:14

"Niekomu to tam už hoďte, veď viete proti komu..." tento riadok mi úplne bohate stačil, aby som pochopil, kam tými slovami mieriš...

#6724 michalko napí­sal/a: 02.03.2016 21:20:43

Máš point. Som rád, že sú tu ľudia, čo to takto berú a voliť pôjdu. Lebo ja medzi nich už nepatrím. Žiadne ľudové porekadlá a pranostiky o ovečkách a bezvýznamnosti volieb, jednoducho naozaj nevidím spôsob, akým by som tam hodil ten vyjebaný papier bez toho, aby mi moje svedomie rozbilo nos. Už som to par krát spravil, ale teraz naozaj nechcem podporiť niekoho, koho jediným argumentom je, že sa nevolá Robert Fico (poprípade, že sa sa trocha uskromní a prispôsobí svoje kleptomanské chúťky vyššej inteligenčnej úrovni jeho voličov). Jediné, čo mi vraví, aby som šiel voliť je strach z toho, že tento národ je naozaj tak jebnutý, aby sa do parlamentu dostal viemekto. Toto je veľmi egoistické rozhodnutie, ale asi som moc veľký nihilista na to, aby som nechal strach rozhodovať nad mojim svedomím.

#nihil #pathetic #dramaqueen

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

včera 11:06 fog:


pracuje sa na nom. som v polke. ak vsetko vyda, tento vikend to doklepem. skorej napisem report na jednu kapelu ako zhruba styridsat. trpezlivost. vsetko je na ceste.
7.7.2024 SOLIPSISM, WIEGEDOOD Bratislava @ Pink whale (report)

včera 10:02 elramon:


Nemal tomuto reportu predchadzat report na oef? Ten uvod tomu nasvedcuje
7.7.2024 SOLIPSISM, WIEGEDOOD Bratislava @ Pink whale (report)

22.06. 18:19 fog:


planujem.
Čurby (rozhovor)

22.06. 10:05 Dirigentova zlomena palička:


Prosim vas pan recenzent,skladba prokofiev nieje symfonicky track,nezavadzajte!!!
GRIDE - Vyzobat CD (recenzia)

19.06. 08:53 Scheby:


viac rozhovorov!
Čurby (rozhovor)

17.06. 22:30 Bretfa:


,, chlapci měl sem vás rád, ale dnes jsme každý na jiné straně barikády... ti zoufale jednoduché argumenty, ani se mě to nechce nějak vyvracet,, je mi z toho smutno
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

11.06. 11:12 Mišo Štich:


Peckä!
(novinka)

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)