Pozývame:


So 9.12.2023
Košice @ Collosseum

THULSA (CZ), JAKUBYSKO (SK), STRAGE DI STATO (CZ), BLAMAGE (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MÖR, DRUGS, WASTED STRUGGLE (11.11.2023, Bardejov @ Bašta)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

TVOI POSTOI, ASTRIS LAPSUS, HOME FRONT (16.11.2023, Bratislava @ Pink whale)

Najnovšia recenzia:

MÄRNO - Nevinnost prázdných srdcí CDr

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


OTRAS (RAKÚSKO, SLOVENSKO)

Autor: Adrik | Pridané: 8.11.2021 | Počet videní: 744

Piatok 22.10.2021 OTRAS, VOLE, HEXENBRETT, CONCORDE - Linz @ Kapu

Slovo dalo slovo a po asi desiatich ubezpečeniach, že to myslím vážne, na pravé poludnie stojíme pred skúšobňou, napchávame aparáty do už aj tak preplneného kombíčka a ideme s kapelou OTRAS do rakúskeho Linzu.
Vonku slnečno, našim smerom cesty takmer prázdne, času habadej, tak zastavujeme v centre Lučenca pred tančiarňou a zároveň pivovarom Franz. Na moje prekvapenie majú zatvorené, ale cez cestu sa dá v ich novo otvorenej pekárni nakúpiť vo fľašiach celá ich produkcia. Niečo berieme my domov, niečo zvyšok posádky vychlemtá na zadnom sedadle. Ešte nejaká benzínka a už všetci piati sedíme vonku U Ábela v Rači. S hermelínom aj feferónami ako prílohou veľká spokojnosť, pivo ako šofér zhodnotiť neviem. Opäť sa nejaká láhev berie na párty na zadné sedadlo a aby toho nebolo málo, tak zastavujeme aj pred neďalekým Kauflandom. Samé nébratislavské ecévečky, tak aspoň zapadáme. Navigačka nás vedie cez centrum, diaľnica a sme na hraniciach. Rýchla kontrola občianskych a covid preukazov a približujeme sa k Linzu! Dostávame echo, že sa začiatok posunul o hodinu skôr, šliapam teda na pedál a kým si povedal kultureller Feinkostladen und urbane Größe sme pred Kapu. Nie sme tu prvýkrát, ale zvyšok je z celého priestoru celkom vyhúkaní. Vítame sa s VOLE vole, nanosíme veci a zatiaľ čo sa nazvučuje prvý OTRAS, idem si hore na najvyššie poschodie po zaslúžený lahváč. Chladnička plne vybavená a na stole obrovský hrniec s kari. Luxus. Po zistení, že začiatok koncertu zostáva v pôvodnom čase a znení (t.j. o 22:00) sa aj zvyšok našej posádky presúva hore na byt a rozbieha sa menšie predkoncertné intermezzo.
O nejaký lahváč a niekoľko multilingválnych konverzácii neskôr sa presúvame nadol. Ľudí je tu celkom dosť, vyzerá to dokonca na plnku. Vstupné je 15 € a kontrolujú sa covid pasy, no ani jedno zvýšené slovo, nieto ešte incident. Večer otvára OTRAS. Warpainty, slučka z lana, vrece na hlave a kotoloč nízkorozpočtového black metalu ... dnes sa chlapci trošku viac odviazali a musím aj uznať, že lepšie nazvučených ehm naechovaných som ich nezažil ani v Collosseu. Výmena lahváčového ležiaka za weizen na bare a na pódiu už válej VOLE. Zvuk je dnes geniálny, všetkému dominuje kvílivá gitara plus kapela ide nadoraz ako keby to mal byť jej posledný koncert. Dôkazom je aj chaos pod minipódiom. Guľomet páli hity ako "Slunce" alebo "Stará kurva" popretenými novými z aktuálnej exoterickej dosky "Tohle není prdel", ktoré som počas koncertu ešte nepoznal. Jeden song bez spevu, ale toho si nikto ani poriadne nevšimol, rozjebávka speváka medzi ľudí a už nás všetkých vyháňajú von, pretože sa ide prichystať ďalšia kapela. HEXENBRETT. Dopredu som to na nete nepočúval, takže absolútne netuším, čo očakávať. Ďalšie intermezzo hore na poschodí, pri ktorom sa dozvedáme, že aj Rakúšania poznajú Humenné (týpek má odtiaľ robošov vo firme). Kapela dole je nachystaná. Asexuálne masky, figuríny, na môj vkus veľa pary, psychiatrické intro a ide sa na to. Od prvého hrabnutia strún mám otvorené ústa a myslím, že nie som jediný. Úchylný zvuk, hypnotický mix pomalšieho black a heavy metalu (žiaden IRON MAIDEN z jukeboxu), nacvičená choreografia, klávesy, ktoré mi nevadia a bubeník, ktorý pri celom tom lomoze zvláda ešte aj spievať. Aj napriek celkom dlhému setu a neskutočne dlhými predelmi perverznými intrami fakt pecka! Pokročilá hodina, ale v Kapu sa paří na troch stejdžoch. Hore na byte, pri bare a v koncertnej sále na miestny synthpop CONCORDE. Celá sála totálne zadymená. Bez preháňania nevidieť ani na meter, nie ešte na týpka, čo to celé obsluhuje. Toto zavolať do stanu na Ffud, nikto by nečumel na kapely. Ja to asi pre dnešok balím, ráno ideme na výlet a šoférujem a za ďalšie na takúto muziku nemám fúzy. Podľa pozostalých to bola náramná zábava. "Koncert" sa neskôr presunul do barovej časti (všetko je natočené) a neskôr aj hore na byt. Díky, že som do pol siedmej musel počúvať ožralecké reči typu "ežďe ďy pusďým dodo". Som pevne presvedčený prispieť k predlohe k filmu Linecký masaker motorovou pílou, ale našťastie nie som vlastníkom žiadnej motorovky.
Fotky z celého koncertu

Sobota 23.10.2021 SAMUHAYA, OTRAS, ČISTÁ RYŽA, SANGRE DE IDIOTAS - Šurany @ Dole

Ráno o deviatej som ako rybička. O zvyšku sa to povedať nedá. Jediný, ktorý ako tak vníma, v ktorom štáte sa zobudil, je Marek, tak sa s ním idem prejsť do centra. Mesto ešte ospalé, katedrála polepená led obrazovkami, ale na miestnom trhu nachádzame obchod s miestnymi pivami, tak si aspoň niečo berieme so sebou. Po príchode naspäť sa snažíme zobudiť zvyšok, ale keď nereagujú ani na zvuk otvárania lahváča namiesto raňajok, tak tušíme, že je zle. Skôr ako pred dvanástou sa z Kapu nedostávame a s materiálom, ktorý mi sadol na zadné sedadlá by som nešiel ani do autokina na nejakú rozprávku, nie na výlet, ktorí sme spoločne naplánovali.
20 kilometrov východne od mesta Linz sa v rokoch 1938 až 1945 (vyslobodanie prišlo až 5. mája 1945) nachádzal koncentračný tábor Mauthausen. Nešlo o vyhladzovací, ale pracovný tábor. Ľudia tam nezomierali hneď po príchode v plynových komorách ako to bolo v Bełżeci, Sobibore, Chełmne, Treblinke, Osvienčime alebo Majdanku, ale ľudia umierali vysílení prácou v neďalekom kameňolome. Múzeum je tam dodnes a našťastie to nie je taká "masovka" ako spomínaný Osvienčim. Vstup je zdarma, audiosprievodca sa dá prenajať za smiešne 3 eurá (pri našej prvej návšteve sa nám ešte ospravedlňovali, že ho majú iba v češtine). Kameňolom bol z dôvodu rekonštrukcie neprístupný, ale zvyšok tábora sa dá popozerať s kľudom, žiadne tlačenice alebo časové obmedzenie pri exponátoch. Mohol / mohla si o tom prečítať kilometre kníh, vidieť týždne filmova dokumentov, ale vidieť to na vlastné oči je úplne o niečom inom ...
Čas je náš nepriateľ, sadáme do auta, diaľnica, hranice bez kontroly, Brátiska a hľadáme nejaké krmítko. Reštaurácia a pizzéria Pohoda v Šoporni vyzerá v pohode. Róbert celý deň mlel o paradajkovej polievke a tu ju majú! Congratulation! Škoda, že ju potom vypustil opäť do prírody. Druhé jedlo je tiež porcia, ktorú má väčšina problém dojesť. Napráskaných až po hltan nás pred autom čaká rozcvička. Defekt. Vyložiť celý kufor, vymeniť rezervu, naložiť všetky veci do kufra a už sa cez rôzne dedinky kotúľame do Šurian. Klub nachádzame bez problémov. Pred vchodom už postávajú nejaké existencie - Rišo, Jano, Monika a Moky. Klub Dole je naozaj dole, vybaľujeme harampádí a čakáme na ďalších příchozích, aj keď dnes so žiadnym veľkým číslom nepočítame (propagácia tiež nič moc).
Nejakí ľudia došli, a tak môže začať SAMUHAYA. Ich prvý koncert. Očakávania veľké. Opäť strašidelné masky, aj keď pri tom svetle to nemá až takú atmosféru. Je to móda dneska? A teraz ako opísať ich tvorbu? Duševne chorý ambient raw black metal? Zhudobnenie najtemnejších zákutí ľudského zla? A taktiež pohrebné klávesy. Čumí na mňa týpek v maske a hladká si pri tom lano, ktoré mu visí zo slučky na krku. Asi tak v tretine setu začínajú priliezať aj ďalšie postavičky, ktoré si na pripravený igelit chystajú figuríny. V rukách nôž, kladivo a mačeta (héj čaja, nabudúce s tou mačetou opatrnejšie). Čo bude nasledovať? Poprava. Čo na to všetko prof. PhDr. Anton Heretik PhD.? "Boli extrémne citovo chladní, to znamená, že v nich len máločo dokázalo vyvolať nejakú silnejšiu citovú reakciu. V oblasti vyšších citov im chýbala vlastnosť empatie - to znamená schopnosť vcítiť sa do svojej obete, vcítiť sa do ich utrpenia a do istej miery by som povedal, že tento citový chlad a táto malá citová vzrušilosť vlastne spôsobila, že sa vlastne ani nikdy k tým trestným činom nepriznali.". Zatiaľčo sa chystá OTRAS, vonku na chladnom vzduchu predýchavame tento zážitok. Niektorí ani nevydržali do konca. Nechcel by som hrať hneď po nich, ale chlapci to zvládli v pohode. Set klasika bez nejakého vybočenia alebo kiksov. Včera to bol väčší fukot, ale aj tak to tú dvadsiatku ľudí bavilo. Už sa varí ČISTÁ RYŽA. Žiadne stresy, dokonca aj príhovory, trošku viac basové (gitara v niektorých skladbách úplne zanikala), ale sypú za sebou rad radom samé nové songy. Chystá sa aj nahrávka? Obdivujem, ako vie spevák aj po tých rokoch narábať so svojím hlasom. Na záver aj dve stariny. Že vraj pre koho ... no napríklad pre mňa :D. Tí sa s tým vážne nepárali. Rišo s Janom si povedali, že SEDEM MINÚT STRACHU produkuje na ich vkus príliš málo nahrávok, tak si založili ešte aj zoskupenie SANGRE DE IDIOTAS. Nekonečné chystanie (aspoň je čas na jemne pikantný, zato výborný vegan guláš - u nás také guláše nadobro vymreli), ale výsledok stojí za to. Mašina ide na plné obrátky. 7M$ na poľskom spíde. Len intenzívne rozjebávačky, žiadne pomalé pasáže alebo spätné väzby. Na to nie je čas. Po nejakých piatich - šiestich minútach sa prejebáva blana na kopáku a je koniec. Vraj toho už aj tak veľa nemali.
Rozmýšľame, či ostať a presrať celú nedeľu cestovaním alebo ísť po koncerte domov. S vďakou odmietame nocľah, nakladáme veci a cez chlad a tmu vyrezávam čo najrýchlešiu cestu na východ. V Košiciach sme okolo štvrť na štyri, chlapcov vyhadzujem domov pred Collosseo, platne do obchodu a seba a manželku do postele.
PS: Defekt som stále neopravil.

Pridaj komentár k cestopisu:

Meno:

Email:

Antispam: K+Z+2

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

26.10. 14:53 d:


@kkt, nie som sice tvoj mily, ale aspon si mi nevynadal, pokrok. Nabuduce si prosim odpusti aj tieto zosmiesnujuce pomenovania.

Ja som boj proti fasizmu nechapal nikdy iba ako boj nacko ..
(novinka)

24.10. 18:03 kkt:


nie moj mily, nestaci. Mozno si si nevsimol, ale fasisti dnes nie su ti isti, ako boli po roku 1989. Tvoje diy vylepovanie nalepok ani fyzicke konfrontacie dnes nic nezmenia.
(novinka)

23.10. 22:39 d:


jasne, bojovat proti fasizmu uz nestaci ako bolo zvykom po roku 1989 d.i.y. Potrebujeme si vypocut vyhlasenie kapiel, ze treba ist volit a tym sa vsetko vyriesi. Ale nie volit hocikoho, ale jasne sa v ..
(novinka)

23.10. 10:45 zavriem oci a ignorujem fasizmus lebo som d.i.y:


d: k srackam, ktore sem pises sa ani neda vyjadrit inak ako ironiou
(novinka)

23.10. 07:36 d:


@Peter, idealne zacat diskusiu s tym, ze vynadas tomu druhemu...
Nijako si sa nevyjadril k tomu, co pisem (ked tak akurat zosmiesnovanim a ironiou - neviem, mozno, ked nie su argumenty, tak aj ..
(novinka)

22.10. 14:17 Tvoj otec:


Fuj. odporny Rozpor, pošahaní americkou propagandou a vymletí Bruselom. Vojnový Štváči, zbytočne zomrelo uz cca 1 000 000, ty sláva Ukrajine, choď tam bojovať ty kokot. Ešte stále ste to ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

18.10. 17:14 Peter:


Píšeš parádne hlúposti -)))
Už samotný názor, že do umenia politika nepatrí, je absolútne politický, ty pako.
A vieš, ktože to povedal? Orwell.
Ten totiž videl, ž ..
(novinka)

11.10. 12:40 axc:


dobe
(novinka)

11.10. 12:39 axc:


v tejto skor odporucat dokument s noamom z roku 1992 vyroba suhlasu pre vsetkych rozporuplnych a inak pohodovozmyslajucej sceny.
(novinka)

06.10. 14:08 d:


Ja len aby to nevyzeralo, ze punkova scena je v tomto nazore, co je tu vyssie, jennotna.
Nie, nie je.

Sice sa kapely, ktore d.i.y pristup k zivotu a spolocnosti, nevyjadrili, v ..
(novinka)