14.2.2015 OI OI PIRATOI, SLOBODNÁ VOĽBA, ŽELEZNÁ KOLÓNA, ROZPOR, MUERTI; Bratislava, U Očka

Autor: DeeGee | Počet videní: 1588


Tentoraz som sa nechal prehovoriť na cestu do ďalekej Bratislavy. Na tomto koncerte ma zaujali viac myšlienky ako kapely, aby som pravdu povedal. Vlaky zlacneli, takže ani s ľuďmi nie je problém, zbiera sa nás cca 10 ks z východu a cesta môže začať. Celkom rýchla cesta, pred šiestou vyrážame z KE a v BA sme niečo okolo jedenastej. Trošku pochodíme Bratislavu a  vyberáme sa smer Hudobný klub U Očka. Keďže kapacita klubu je limitovaná na 200 platiacich, nenechávame nič na náhodu a sme prví "zákazníci". Bohužiaľ je klub ešte zatvorený a vstupné sa nevyberá, tak nám neostáva nič iné ako čakať. Po nejakej hodine a pól sa dostávame dovnútra a je nám jasné, že to bol planý poplach, lebo ľudí tam nejako požehnane nebolo. Klub celkom zíva prázdnotou, celkom veľký priestor, čakal som niečo menšie, kedže je limitovaná kapacita. Keby Bratislavčania videli v akých malých kluboch som bol na koncertoch a koľko tam bolo ľudí, ako sa hovorí, dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Takže lístky úspešne kúpené, začína pribúdať ľudí, kopec známych tvári, nejaké občerstvenie, rozbaľujú sa distrá, prichystáva sa vegan jedlo, všetko ako má byť.
Preskočím nepodstatné veci a na pódiu sa už prichystáva novodobý Daniel Landa OI OI PIRATOI. Výborný set, započujem aj cover od ORLÍKA, ZÓNY A a takto podobne. Proste také tradičné československé piesne. Ľudia sa bavia, piesne striedajú vtipy, príhovory, príhody. Veľmi príjemný a  pozitívny koncert. Určite tohto pána vyhľadám znova.
Ľudia na moje počudovanie stále prichádzajú, vyzerá to presne takto ako na to nie som zvyknutý, už je aj celkom problém prechádzať sa po klube. Na pódiu sa zvučí náhradná kapela za Čechov ZĹÁ KREV. SLOBODNÁ VOĽBA z Nitry. Myslím že som o tejto kapele už niečo počul, no nijak zvlášť ma nezaujala. Pri zvukovej skúške počujem, hneď nelahodiace tóny pre môj sluch, ale tak keď som už toľko precestoval, tak to nevzdám hneď na začiatku. Hardcore punk, beatdown, sem tam nejaký death vokál, ozaj nič pre mňa, nemám rád tieto kombinácie. Čo by som chcel vyzdvihnúť, tak boli slovenské texty, nie žeby som si na to potrpel, ale je celkom fajn počuť o čom kapela spieva, ďalej fajn príhovory, čo sa už o veľa kapiel nedá povedať, buď sú to stereotypy alebo len prázdne reči, to to bolo úprimné, aj keď sem tam som mal pocit že vidím ABHORRENCE (myslím tie nádavky), ale tak to je asi ten západ. Myslím že to malo celkom hlavu aj pätu. Ľudia sa bavili, a to je základ.
ŽELEZNÚ KOLÓNU myslím že netreba nijako zvlášť predstavovať, nasratý anarcho oi punk, obrovský 2.5 metrový skinhead za mikrofónom a nenávisť. Kultové songy, ktoré musia poznať aj náckovia, ako je "Červeno-čierna výstraha", "No pasaran" striedali nové, menej známe. Ľudia lietajú klubom, každý spieva, rozdávajú sa texty, proste tá správna atmosféra aká má byť na takejto akcii. Keď nezažiješ nepochopíš. Už aby bola nejaká nová nahrávka. Je to primitívne, ale mňa to baví a myslím že aj ľudí.
Ďalšia kapitola je ROZPOR. Hneď na začiatku Datra kopne do ľudí pivo, nejako som tento ťah nepochopil, ale OK. Rozpor som nejakú dobu nevyhľadával, no po zmenách v kapele išli v mojich očiach celkom hore, tak isto aj novým splitom. Stage diving, pogo, pot, asi 100 stupňov, ľudia natlačený na sebe. Asi najlepší koncert ROZPORU, čo som doposiaľ videl. Palec hore. Dokonca som mal chuť tam skočiť, ale udržal som sa na uzde a zaspieval som si len z boku stojací na stoličke, aby som neutrpel úraz a vôbec niečo videl cez ten dav ľudí.
Po dlhšej pauze prichádza na rad MUERTI. Jedna z mála českých apolitických kapiel, ktorá nemá nasrané v hlave. Nemám to napočúvané, tak ma to až tak nebaví, pár známych songov ako "Potetovanej", "Antifascist" samozrejme áno, no zbytok pre mňa osobne nejako nič. Možno to je už aj tou vyčerpanosťou a nedostatkom spánku. Ťažko povedať. Veľa ľudí kritizovalo zvuk, no mne nijak zvlášť neprekážal.
Koncert skončil okolo 12-tej hodiny a nám neostáva nič iné ako čakať do šiestej rána na spoj. Na naše šťastie klub bol otvorený do tretej, tak si sedíme popíjame kávu, pivo, driememe, vedieme nekonečné debaty na skrátenie "chvíle" a niečo po tretej sa vyberáme skrz nočnú Bratislavu smer Hlavná vlaková stanica.
Príjemná akcia, celkom fajn ľudia, žiadne konflikty, čo ma dosť prekvapilo. Neľutujem že som túto cestu podstúpil, aj keď kapely neboli žiadne srdcovky. Tu sa ukazuje, že je to stále niečo viac ako len hudba, ako sa nám snažia nahovoriť niektorí ľudia ... tak isto som silno prekvapený z účasti, nedokážem to odhadnúť, ale myslím, že okolo 200 ľudí tam mohlo byť. Aj keď samozrejme tento koncert neznačí to, že ľudia začnú viac chodiť podporovať koncerty. Ale je to celkom príjemné vidieť toľko ľudí pokope, ktorí zdieľajú rovnaký alebo podobný názor.

Pridaj komentár k reportu:

Meno:

Email:

Antispam: N+O+W

Správa:

#6276 deegee napí­sal/a: 20.02.2015 10:03:08

Datra: Tak začnem písať asi úvodzovky aby ľudia chápali iróniu, alebo čo
A skôr ten PO ako KE, ale boli aj ľudia z KE

#6275 Datra @ napí­sal/a: 20.02.2015 09:46:27

Dikes moc za recenziu aj za to ze ste sa jebali taku dialku kvoli koncertu. V dnesnej dobe to je uz rarita takze RESPEKT!
Jedina vytka je asi ten popis Piratoia, to bolo fakt zmatocne.

Inak na akcii bolo 300 ludi a to sme cakali menej nez polovicu...

Zdravim do KE!

#6274 Waagbistritz69 @ napí­sal/a: 19.02.2015 15:44:34

to neni kapela, ale indivíduum

#6273 Vomit napí­sal/a: 19.02.2015 00:45:18

Ja už som z vas načisto šaľeny... ale kedže som ich nepoznal, tak som sa čudoval čo by robila taká kapela na takom koncerte

#6272 deegee napí­sal/a: 18.02.2015 20:05:52

tu ho máš nácka jedného http://coffeebreathrecords.bandcamp.com/album/prvn-mixtejp

#6271 chvz napí­sal/a: 18.02.2015 19:04:32

áno hra tie kovery ale textovo prerobene do anarcho verzie

#6270 Vomit napí­sal/a: 18.02.2015 16:34:30

...novodobý Daniel Landa OI OI PIRATOI. Výborný set, započujem aj cover od ORLÍKA, ZÓNY A a takto podobne.
To je vtip alebo naozaj tam hrala taká kapela?

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

05.06. 21:51 karfin:


cenu to malo ešte bez Barbary ... https://www.youtube.com/watch?v=X-2dOMn--d8
22.5.2021 ONDREY ZINTAER, SEDEM MINÚT STRACHU, MAREK MARCHIN Bardejov, Bašta (report)

03.06. 08:13 Balki:


Nasrac, aj tak to bez Barbary nema cenu :/
22.5.2021 ONDREY ZINTAER, SEDEM MINÚT STRACHU, MAREK MARCHIN Bardejov, Bašta (report)

02.06. 15:49 adrik:


Z toho by som si srandu nikdy nerobil: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/maduar-2020-tour-roznava/
22.5.2021 ONDREY ZINTAER, SEDEM MINÚT STRACHU, MAREK MARCHIN Bardejov, Bašta (report)

02.06. 15:18 Balki:


Si rob picu, ze Maduar bol v Roznave ...
22.5.2021 ONDREY ZINTAER, SEDEM MINÚT STRACHU, MAREK MARCHIN Bardejov, Bašta (report)

06.05. 19:07 Elramon:


ja som spoko. prva verzia chaos, toto nie je extra vzhladne, ale ucelove, takze ok.
(novinka)

05.05. 18:10 Lichtle - B.I.T.CH.:


https://bitchxzine.blogspot.com/2021/05/obrana-bicova-pozdravujem-necitatelov.html
(novinka)

05.05. 08:19 punkerxxx:


Super, drzim palce, takyto kseft s doskami by som uvital aj v BA. (otvoril uz konecne Klaus ten kseft na Medenej po tych rokoch??)
(novinka)

04.05. 20:47 Pissmaster:


Odvazna vec. Drzim vam palice a tesi sa ked dojdem na nakup!! (a pivo)
(novinka)

04.05. 20:28 Dead:


Tento zin som si ešte nezaobstaral ale keď sa mi dostane do rúk čo dúfam že hej!tak prednú stranu určite prelepím,z jednoduchého dôvodu, mám deti ktoré majú niečo pod desať rokov a nec ..
(novinka)

02.05. 23:23 Večne nespokojný:


A to ste videli ešte len prednú stranu :D
(novinka)