Pozývame:


Ne 25.2.2024
Košice @ Collosseum

CIVILIAN THROWER (Francúzsko), PROUDHON (Francúzsko), SANGRE DE IDIOTAS (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS (17.2.2024, Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS (17.2.2024, Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra)

Najnovšia recenzia:

OFFSIDE REIDARS - This is now 7"

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Srbská vzbura #3.14 / 2011

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


V.O.H. - CESTA BEZ KONCE 12"

Autor: Wrbo | Pridané: 4.12.2023 | Počet videní: 186

Šváb records
Snáď niekedy v roku 2003 sa mi do rúk dostalo DVD s pár punkovými videami odkiaľ si matne spomínam na akýsi industriálny klip, ktorý mal v popise názov VOH. Pamätám, že ma príliš nezaujal, ale pre tú srandu si ho púšťam dnes len na čisté porovnanie, že akú cestu kapela prešla za tých ostatných 20 rokov. A veru cesta to je ďaleká ...

Úprimne, už pri rozbalovaní balíka som si hovoril, že toto nebude moja šálka kávy. Čo som tak registroval okolo kapely bolo, že pred pár rokmi vydala split LP s punkovou kapelkou SCALP a že to rokmi zasadili viac do metalu, ako punku. Hodím si to pre istotu na slúchadlá, nech počujem aj tie najmenšie detaily.
Doska skončila, pozriem sa na ženu a pri demontáži slúchadiel z hlavy sa zmôžem len na "dobré, kurva dobré" a ďalej uznanlivo kývem hlavou. Asi prvýkrát v histórii mojich recenzií sa mi chce napísať, že tento materiál je vyzretý. Ako samotným zvukom (nahrávalo sa v Davose), tak aj skladatelsky. A to aj napriek tomu, ako som spomínal v úvode, že to nie je muzika, ktorú za bežných okolností dobrovoľne počúvam :-).

Dosku otvára, by som povedal, že až klasické intro, ktoré neurazí, ani nenadchne no skvele pripraví pôdu na najväčšiu hitovku dosky "Plamen je úvod". Mám podobné pocity, ako keď som prvý raz počul pieseň "Stádu" od DISTAX. Zimomriavky. Tie gitarové dvojhry nemajú chybu a celá platňa je nimi poprepletaná. Neviem, ako sa chalanom poradilo zaznamenať tú energiu do drážok, ale ten zvuk zabíja. Do toho basa svojím overdrivom nádherne špiní relatívne čisté nastredované metalové gitary. "Moje tělo letí z okna ven" je už zase viac strednotempová vec s epicko zasneným, miestami až rockovým (skrz gitarové sólo) refrénom. Čo je mi veľmi sympatické je fakt, že v tých piesňach je tých zmien toľko, že ťa to proste nestihne začať nudiť. Je vidno, že si na aranžoch skladieb chalani dali záležať. Až neocrustovo znie song "Kamenný velikán", na ktorý je natočený aj homemade klip z nahrávania. Za textovo najlepšiu vec považujem "Negativní vyhrává" s refrénom "Negativní vyhrává, to se často nestává", kde si trochu zaspomínam na všetky tie zákazy a nariadenia v časoch Covid pandémie. Som strašne rád, že je to už relatívne za nami. Songy ako "Skončit nejde" som kedysi bral hodne s úsmevom, ale ako sa pomaličky blížim k 40, tak s takou príjemnou nostalgiou spomínam a vlastne hej, tiež to tak cítim. Aj keď súčasná generácia je už niekde úplne inde a ten náš punk ich môže ťažko zaujať (však to vidíš aj na koncertoch), tak stále je to o tej výmene energie, ktorá síce už len miestami tleje, ale stále tam je! Posledná vec "Předválečná slepota" je jednoznačne druhou najväčšou hitovkou dosky so super sypačkou v refréne. Tak to má taťka rád :-) Aj tu musím opäť pochváliť krásne gitarové dvojhry.

Titulný cover mi strašne pripomína Chmarošský viadukt, ktorý stojí neďaleko Telgártu, ale niečo mi vraví, že to asi nebude ono. Inak pôsobí to decentne a úplne to sedí k muzike, ktorá tam je zalisovaná do drážok.

Neviem, môžno zo mňa hovorí už (dnes) tretí sáčok theraflu, ale toto sa proste podarilo.
Ako som písal v úvode, aj keď nie som cieľovka, tak tento album si zaslúži miesto v polici s mojimi LPčkami. Hlavne skrz jeho náboj a energiu. Platní vyšlo len 210 kusov, tak sa poponáhľaj!

vohpraha.bandcamp.com

 1. Intro
 2. Plamen je úvod
 3. Moje tělo letí z okna ven
 4. Kamenný velikán
 5. Negativní vyhrává
 6. Skončit nejde
 7. Jen jeden z nás
 8. Hlavolam
 9. Podivní ples
 10. Kdo vytáhne ze zad nůž
 11. Předválečná slepota

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: A+J+O

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

20.02. 01:49 Prasiak:


Jak sme sa na poslednu chviľu rozhodli, že tam ideme, tak sme sa najviac zjebovali na tom, že Samčo, boha, to zas bude. No normalne mi ten jeho set pripomenul (tiež som ho už dlho nevidel), že ..
17.2.2024 SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra (report)

13.02. 10:01 TvojaManka:


Otec, ze ty tak trochu obdivujes Putina a zaroven tak trochu nenavidis demokraticke hodnoty? Pravdu ale mas, ze vela ludi zomrelo pre mocenske chutky tohto diktatora. A pritom by stacilo, aby nezautoc ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

13.02. 09:44 Bambulka:


Dedko, vsetkym jebe, len ty tu mas vysoku skolu zivota v odbore politologia a medzinarodne vztahy. Kto je vo vojne na ukrajine agresor? Rusko zautocilo na suverennu krajinu a ty tvrdis, ze sa mali vzd ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

12.02. 14:09 Scheby:


Rozpor hlasa Slava Banderizmu? :D dobre si sa opuscil, cenim nazor zo stvrtej cenovej
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

11.02. 21:16 Dedo jozef:


Skurveny Rozpor celé roky sa hrali na veľkých Antifakov a teraz tam Sláva Banderizmu.a vám to úplne jebe?aké obsadenie Ruskom a Koreou vy ste dobre ojebany západom,A choďte do piče s tými v ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

30.01. 15:35 adrik:


axc: Áno.
(guestbook)

29.01. 08:31 axc:


cuzz ten nonconformist bude povodna zostava na koncerte?
(guestbook)

15.12. 14:57 Peter:


Fajná recenzia a príjemne je, že autor priznáva, že nie je nestranný - tak potom je Dáša "stranný"? -)))
DISIDENT - Ľudské stroje CD (recenzia)

13.12. 16:50 Luboshio:


Dík za recku Adrik, pozdravujem zo Zv!
DEMONIC-EYED / JAKUBYSKO MC (recenzia)

26.10. 14:53 d:


@kkt, nie som sice tvoj mily, ale aspon si mi nevynadal, pokrok. Nabuduce si prosim odpusti aj tieto zosmiesnujuce pomenovania.

Ja som boj proti fasizmu nechapal nikdy iba ako boj nacko ..
(novinka)