FABRIKA 12"

Autor: adrik | Pridané: 10.1.2022 | Počet videní: 122

PHR
"Trasem se hrůzou kdy na nás zahouká
za městem stvůra špinavá fabrika
ona nám poskytne úmornou dřinu
kterou nám zaplatí smradem z komínů
"

FABRIKA. Dobrý názov pre punkovú kapelu! Kladenská FABRIKA fungovala v rokoch 1988 až 1991 a v rokoch 1993 až 1995. Už v roku vzniku stihli natočiť deväťskladbové demo, ale zúčastnili sa aj na niekoľkých kazetových výberoch vydaných už po rozpade. Najväčším medzníkom za života kapely bola zrejme účasť na LP kompilácii Rebelie - Punk 'n' oi! vydanou vtedy začínajúcim Monitorom, na ktorej sa okrem kapiel ako PLEXIS, ŠANOV, NAŠROT alebo DO ŘADY! objavili aj po boku Orliku alebo Troch sestier.

"Pravice vzhůru hákový kříže
Už nikdy už nikdy
Vostnatý dráty ve voknech mříže
Už nikdy už nikdy
"

Po viac ako tridsiatich rokoch PHR túto kapelu odmunifikovali a vydali im "diskografiu" na vinyle. Po odfóliovaní obalu s logom hute Poldi (rovnaké kedysi použila na obale CD ďalšia kladenská kapela VNITŘNÍ FAKTOR) sa dostaneš k čiernej doske s etiketami ladenými k celkovej grafike a k insertu s textami a krátkou históriou kapely a niekoľkými dobovými fotografiami.

Hneď od začiatku je na zvuku počuť, že ide o riadnu "vykopávku". Asi najzašumenejšia nahrávka zo všetkých reedícií, ktorá u Papagája vyšla. Napodiv sa dajú dokonale rozoznať všetky nástroje. Jolana gitara, basa, ktorá ma v niektorých baví (napríklad v "Raz dva") a bicie - dokonca aj šroťák. Akurát spevy sú akési roztrasené, ale zrozumiteľné. Pripisujem to nahrávaniu naraz na jednu stopu. Riffmi ani postupmi, tak typickými pre predrevolučný punk a bigbít, určite vo svojom najväčšom rozmachu ďaleko nevybočovali od svojich rovesníkov. Typické pogovačky pre sálu v kulturáku "Mládí vpřed", "Fabrika" či "Vyhoďme ho z kola ven" alebo nutné zlo "Barová". Napríklad skladba "Raz dva" by kľudne mohla byť aj od F.P.B.

Po deme nasledujú živáky a tie sú už naozaj iba pre otrlých a úchylných zberateľov rarít. Niektoré skladby sa opakujú a kvalita rozličných nahrávok tiež kolíše, ale vďaka za úprimnú spoveď v "Skvrny": "To jsou skvrny na našich duších, najdeme co nečekáme." Textovo sa takisto pohybujú vo vtedajších zabehnutých témach; hlavne budúcnosť mladého človeka v pokrivenom socialistickom zriadení (ľahostajnosť, peniaze namiesto citov, vopred nalinkovaný život) a silné anti-militaristické postoje (hneď štyri skladby).

"Ať teda chcípne vojna ...
Doprdele s armádou
doprdele s armádou
"

Aj keď to možno v niektorých riadkoch vyznelo ináč, som rád, že takéto obrazy dôb dávno minulých vychádzajú. Na druhú stranu takým tempom už toho veľa na vydávanie nezostane. :D

papagajuvhlasatelrecords.bandcamp.com

 1. Nechcem
 2. Žoldák
 3. Nikdy
 4. Mládí vpřed
 5. Raz dva
 6. Fabrika
 7. Vyhoďme ho z kola ven
 8. Cesta
 9. Barová
 10. Nikdy
 11. Skvrny
 12. Raz dva
 13. Vojna ... aneb přísaha na prasečí hlavu
 14. Barová
 15. Zdá se, že je všechno v pořádku

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: 8+X+I

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

06.07. 12:26 kočo:


teufelsmauer moja oblubena kapela
TEUFELSMAUER (rozhovor)

24.06. 11:33 Mišo Štich:


Paráda! Dík za tip.
GOVERMENT BADTRIP - Demo MC (recenzia)

20.06. 15:21 4X3L:


Velice dobrý album aj bez žánrové čistoty:)
DISTAX - Božská komédia 12" (recenzia)

26.05. 22:19 miro:


dobre ti to kuruje axc
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

17.05. 08:09 Mišo Štich:


Super, zaujímavá stránka. Dík za info.
(novinka)

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)