STARÉ DETI / PRAISER MC

Autor: Adrik | Pridané: 6.1.2022 | Počet videní: 158

Päsť na oko
Staré deti to sme my všetci. Teda aspoň tí, čo sme ešte nedospeli a naše rodiny nám to stále tolerujú. Ďakujeme im za to!
Ale je to aj názov bratislavskej peace punkovej kapely. Po dvojskladbovom deme ešte na kraji roka 2020 vydali split kazetu s pre mňa neznámou nemeckou kapelou PRAISER. Päť skladieb s totálne old school garážovým zvukom. Verím im, že je to naozaj tak nahrané. Žiadne sterilné štúdio, ktoré vyprodukuje krištálovo čistú nahrávku, ktorá sa následne sprasí v nejakom programe na PC. Do toho ešte rôzne intrá, takže to verne pripomína kazetové demáče z 90-tych rokov. A ako poznám Miša Kraloviča (bicie), určite to bol aj zámer. Nielen hudobne (pomalšie až lenivejšie tempo), ale aj textovo to ide v koľajách peace punku: viera a nádej v dobro, mier medzi ľuďmi, ale napríklad aj o vyrovnaní sa so stratou blízkeho človeka alebo o tom, že sa systém nesmie povyšovať nad človeka ("Ľudia odpustite nám" - pre mňa najlepší song zos trany SxTx). Vcelku dosť osobné a na mňa možno až príliš optimistické až naivné.
Pretáčam stranu a hudobne celkom prekvapenie. Rýchly, nadupaný a trošku aj veselý @punk rock nahrávaný na prelome 70-tych a 80-tych rokov, ale nie, je to nová vec. Intro, vysypať skladbu (týpek ide za mikrofónom v jednom kuse), opäť intro a tak dookola. Wow, rovnaké ako u DREAD 101! A témy, o ktorých sa spievalo tak pred 30-timi rokmi: Že 1984 už nie je fikcia, proti pokroku (trošku spiatočnícke, nie?), proti hraniciam, proti politikom. Super, chválím, až potom príde "The devil cant play rock´n´roll" a radšej zbystrím. Kto potom akože ten rock´n´roll vymyslel? Ježiško? To vedel s tými dierami na rukách zahrať nejaký riff? Čítam texty zo starých nahrávok a je mi mdlô. Politický a kresťanský punk zároveň? To akože vážne? Som jediný, ktorému to príde ehm slušne povedané čudné? Keď už, tak viera by mala byť každého osobná vec a nie že ma o tom, aký bol Ježiš kúl, bude presviedčať nejaká punková kapela na kazete. Nechcem sa rozčuľovať, tak radšej prestanem.
Prevedenie kazety je totál DIY. To ale neznamená zle alebo amatérske. Kazeta nemá obal, ale je zabalená v textílnom vačku, v ktorom sa kedysi nosili napríklad guličky. Ako v jednej recenzii raz poznamenal Rišo Sangre: "Vyzerá to dobre, ale ako to mám uskladniť?". Vo vnútri počmáraná kazeta s prelepenými ochrannými ušami proti prepisu, plátená nášivka, niekoľko nálepiek a A4 s textami od oboch kapiel. Vyšlo aj na CD.
Pán s vami! ⛧

staredeti.bandcamp.com
praiser.bandcamp.com

  1. STARÉ DETI - Kúzelný nápis
  2. STARÉ DETI - Posledné zbohom
  3. STARÉ DETI - Mier
  4. STARÉ DETI - Ľudia odpustite nám
  5. STARÉ DETI - Na jednej lodi
  1. PRAISER - Dystopian reality
  2. PRAISER - The devil cant play rock´n´roll
  3. PRAISER - Border, what borde?
  4. PRAISER - Progress (is killing us)
  5. PRAISER - Glance

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: 9+W+9

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

dnes 08:13 vsetci povinne:


https://www.youtube.com/watch?v=X4QGiIicJcI
(guestbook)

08.01. 15:25 adrik:


A vážne! Opravené!
(novinka)

08.01. 11:06 fog:


kazeta vychadza na LOWER CLASS KIDS RECORDS
(novinka)

15.12. 07:16 ctib:


Velké překvapení! Zní to výborně!
(novinka)

14.11. 13:37 roman:


Nevie niekto o voľnej LP - márne zháňam
RÚBANISKO - Nihil blues 10" (recenzia)

31.10. 11:48 Už jsme doma:


Ahoj Ixo,
nevím jestli jsme ti vůbec ofiko poděkovali za recku na Kry(hy), každopádně teď jsme na ni znovu narazili a rádi tak činíme alespoň teraz.
Díky moc a měj se krásn ..
UŽ JSME DOMA - Kry 12" (recenzia)

19.10. 09:22 Mišo Štich:


Dobrý názov, NERVY. Tak sa volala kapela v ktorej kedysi hral Maťo Ďurinda, Andrej Šeban, či Marián Greksa...
(novinka)

20.09. 19:21 kočo:


dík za pekné slová aj za pozvání! Len ešte treba spomenúť Tánine jedlo - to bol headliner večera!
14.9.2021 KAZOSTROJ, AHOJ, DIMENZIA X Banská Bystrica @ Kaktus (report)

14.09. 08:19 Elramon:


"covery zásadných punkrockových kapiel s novými textami, ktoré často predbehnú i originál" fakt? no menuj aspon dve
(novinka)

07.09. 10:11 fero:


Ďakujem Kočo za report.
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)