STARÉ DETI / PRAISER MC

Autor: Adrik | Pridané: 6.1.2022 | Počet videní: 191

Päsť na oko
Staré deti to sme my všetci. Teda aspoň tí, čo sme ešte nedospeli a naše rodiny nám to stále tolerujú. Ďakujeme im za to!
Ale je to aj názov bratislavskej peace punkovej kapely. Po dvojskladbovom deme ešte na kraji roka 2020 vydali split kazetu s pre mňa neznámou nemeckou kapelou PRAISER. Päť skladieb s totálne old school garážovým zvukom. Verím im, že je to naozaj tak nahrané. Žiadne sterilné štúdio, ktoré vyprodukuje krištálovo čistú nahrávku, ktorá sa následne sprasí v nejakom programe na PC. Do toho ešte rôzne intrá, takže to verne pripomína kazetové demáče z 90-tych rokov. A ako poznám Miša Kraloviča (bicie), určite to bol aj zámer. Nielen hudobne (pomalšie až lenivejšie tempo), ale aj textovo to ide v koľajách peace punku: viera a nádej v dobro, mier medzi ľuďmi, ale napríklad aj o vyrovnaní sa so stratou blízkeho človeka alebo o tom, že sa systém nesmie povyšovať nad človeka ("Ľudia odpustite nám" - pre mňa najlepší song zos trany SxTx). Vcelku dosť osobné a na mňa možno až príliš optimistické až naivné.
Pretáčam stranu a hudobne celkom prekvapenie. Rýchly, nadupaný a trošku aj veselý @punk rock nahrávaný na prelome 70-tych a 80-tych rokov, ale nie, je to nová vec. Intro, vysypať skladbu (týpek ide za mikrofónom v jednom kuse), opäť intro a tak dookola. Wow, rovnaké ako u DREAD 101! A témy, o ktorých sa spievalo tak pred 30-timi rokmi: Že 1984 už nie je fikcia, proti pokroku (trošku spiatočnícke, nie?), proti hraniciam, proti politikom. Super, chválím, až potom príde "The devil cant play rock´n´roll" a radšej zbystrím. Kto potom akože ten rock´n´roll vymyslel? Ježiško? To vedel s tými dierami na rukách zahrať nejaký riff? Čítam texty zo starých nahrávok a je mi mdlô. Politický a kresťanský punk zároveň? To akože vážne? Som jediný, ktorému to príde ehm slušne povedané čudné? Keď už, tak viera by mala byť každého osobná vec a nie že ma o tom, aký bol Ježiš kúl, bude presviedčať nejaká punková kapela na kazete. Nechcem sa rozčuľovať, tak radšej prestanem.
Prevedenie kazety je totál DIY. To ale neznamená zle alebo amatérske. Kazeta nemá obal, ale je zabalená v textílnom vačku, v ktorom sa kedysi nosili napríklad guličky. Ako v jednej recenzii raz poznamenal Rišo Sangre: "Vyzerá to dobre, ale ako to mám uskladniť?". Vo vnútri počmáraná kazeta s prelepenými ochrannými ušami proti prepisu, plátená nášivka, niekoľko nálepiek a A4 s textami od oboch kapiel. Vyšlo aj na CD.
Pán s vami! ⛧

staredeti.bandcamp.com
praiser.bandcamp.com

  1. STARÉ DETI - Kúzelný nápis
  2. STARÉ DETI - Posledné zbohom
  3. STARÉ DETI - Mier
  4. STARÉ DETI - Ľudia odpustite nám
  5. STARÉ DETI - Na jednej lodi
  1. PRAISER - Dystopian reality
  2. PRAISER - The devil cant play rock´n´roll
  3. PRAISER - Border, what borde?
  4. PRAISER - Progress (is killing us)
  5. PRAISER - Glance

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: B+R+W

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

06.07. 12:26 kočo:


teufelsmauer moja oblubena kapela
TEUFELSMAUER (rozhovor)

24.06. 11:33 Mišo Štich:


Paráda! Dík za tip.
GOVERMENT BADTRIP - Demo MC (recenzia)

20.06. 15:21 4X3L:


Velice dobrý album aj bez žánrové čistoty:)
DISTAX - Božská komédia 12" (recenzia)

26.05. 22:19 miro:


dobre ti to kuruje axc
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

17.05. 08:09 Mišo Štich:


Super, zaujímavá stránka. Dík za info.
(novinka)

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)