RADEGAST - DEMOS 86/89 12"

Autor: Adrik | Pridané: 20.12.2021 | Počet videní: 176

PHR
Pri všetkých tých reedíciách, ktoré doslova zaplavujú vinylový trh, došlo aj na demá neoficiálne prvej česko - slovenskej hard core kapely. Kapely z drsného sliezskeho kraja plného baníkov a "starostlivosti" o životné prostredie. Kapely nazvanej RADEGAST!
Demo 1986. Krutý kanálový zvuk, pocity beznádeje, zbytočnosti a radostnej vidiny upracovania sa v nezmyselnej rachote. Do revolúcie zostáva ešte zopár rokov, ale u Jesenic u Valašského Meziříčí sa nahráva trinásťskladbové demo v zostave Dana Kalousová (spev), Milan Jonšta (gitara, spev), Jíří "Bobeš" Prokš (basa) a Pavel "Eskimo" Kaniok (bicie). Prevažne rýchle a živelné skladby, v ktorých počuť, že už sa do ČSSR čo - to dostalo aj z rýchlejšej muziky. Ten surový a zachrčaný sound, ale hlavne drsný hrdelný prejav speváčky dáva celej nahrávke nenapodobniteľnú patinu originality. Haha, napríklad kašľanie po pesničke "Nálet". Väčšina skladieb na tú dobu v ultra rýchlom tempe: "Pověz, žes tam nebyl", "Vyvrhel", "Budíček" alebo "Zlý den" - všetko minútové paľby. Textovo hlavne reflektujú vtedajšiu nezmyselnú dobu, bezvýchodiskovosť a že na jednotlivcovi až tak, nezáleží. Reáliu doby perfektne vystihuje "Vyvrhel": "Tady zkrátka nemůžeš dělat, co tě baví, pracuj a buď zticha, jen tak se jim zalíbíš. Stejně jednou zdechneš, tak o co se ti jedná? Moc se o tom nemluví, ale ty to dobře víš.". To, že jediným svetlým bodom v celom dni bolo posedenie so známymi u piva zvečnili v skladbe "Pivo": "Kdyby teklo v řece pivo místo vody, nemuseli bychom chodit do hospody ..." alebo vďaka politickejším zahraničným kapelám vznikol text v "Bejrut": "Ráno místo budíku tě budí těžký kulomet, bydlet dneska v Bejrútu, to není asi žádný med.", kde sa pekne kombinujú rýchle tempá so sentimentálnejším rockom.
Druhé demo z roku 1989 sa už nahrávalo iba v trojici. Bez speváčky a s novým bubeníkom. 17 skladieb s plochejším a trošku horším a zahuhlaným zvukom (nie kanálovým, ale šachtovým), ale zato nie už tak prvoplánovými, a to prepracovanejšími válmi s badateľnými vplyvmi ešte bruálnejších spolkov ako NAPALM DEATH alebo CRYPTIC SLAUGHTER. Skladby z predchádzajúceho dema ako trio "Pověz / Vlajka / Nálet", "Bejrút", "Vyvrhel" alebo "Pivo" mi prídu menej intenzívne, až bez energie. Chýba mi tam chrapot speváčky. Prvé demo ma naozaj bavilo viac. Na druhej strane je ale počuť hráčsky posun, či už na gitare alebo base, napríklad v "Márnej snahe" (niekto prepašoval do ČSSR nahrávku BEASTIE BOYS? :). Ľahko politické texty stále popisujú 80-te roky: "Favorit", "Něco není v pořádku", "Bony", "Nikomu nevěř" ... Všetko o až absurdných problémoch, ktoré dnešní ľudia už našťastie riešiť nemusia. Ale vyšlo aj na nejaké to pívo - napríklad v skladbe "Praha". Tie spomínané grindovice sú "Beznadějná situace", "Pubertální deprese" s textom "Nic dobrého nás už nečeká a bude to pořád horší ..." - ani nevedeli, ako ďaleko sú od pravdy a taktiež "První pomoc" alebo posledná a zároveň zbytočná sranda "Hovno".
Spracovanie ako sa na takúto reedíciu a u PHR patrí - keby v inserte okrem dobových fotiek a prudko čitateľnej histórie kapely boli aj texty (nie všetky sa dajú dohľadať), tak by to bolo na výbornú s hviezdičkou.
(Spoiler) Tento úvod do paleo hard core určite neskončí v triedenom zbere.
Upozornenie: Pri písaní tejto recenzie sa nevypil ani jeden lahváš či čapák Radegastu.

" Když zazvoní u dveří dva pánové v zeleném
a zeptají se tě, kdes byl včera kolem půlnoci,
když ti někde hospodský decentně připomene,
že máš u něj sekyru od minulé soboty,
pověz, žes tam nebyl.
Když chce někdo znát tvůj názor na nějakou válku
nebo na konflikt mezi tím a oním,
když se někdo náhodou duchaplně zeptá,
co víš o zemi kde zítra znamená již včera,
pověz, žes tam nebyl.
"

papagajuvhlasatelrecords.bandcamp.com

 1. Práce
 2. Hory, doly
 3. Bobby z Londýna
 4. Pověz, žes tam nebyl
 5. Vlajka napůl žerdi
 6. Nálet
 7. Vyvrhel
 8. Pivo
 9. Budíček
 10. Bejrút
 11. Vynálezy
 12. Zbyteční
 13. Zlý den
 14. Favorit
 15. Marná snaha
 16. Beznadějná situace
 17. Něco není v pořádku
 18. Pověz / Vlajka / Nálet
 19. Bony
 20. Bejrút
 21. Praha
 22. Jeho kraj
 23. Pubertální deprese
 24. Nikomu nevěř
 25. Vyvrhel
 26. Starý cyp
 27. Pivo
 28. Zlý den
 29. První pomoc
 30. Hovno

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: 1+F+2

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

06.07. 12:26 kočo:


teufelsmauer moja oblubena kapela
TEUFELSMAUER (rozhovor)

24.06. 11:33 Mišo Štich:


Paráda! Dík za tip.
GOVERMENT BADTRIP - Demo MC (recenzia)

20.06. 15:21 4X3L:


Velice dobrý album aj bez žánrové čistoty:)
DISTAX - Božská komédia 12" (recenzia)

26.05. 22:19 miro:


dobre ti to kuruje axc
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

17.05. 08:09 Mišo Štich:


Super, zaujímavá stránka. Dík za info.
(novinka)

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)