Pozývame:


Pi 20.5.2022
Poprad @ garáže

MASS//REACTION (Maďarsko), BLIND RÄTTVISA (SK), NIČITEĽ (SK), SAMOTA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MARNE, INNOXIA CORPORA, DEZINFEKCE, the OWL (14.5.2022, Bardejov)

Najnovší rozhovor:

Bilbo (MARHULE, KÝBEL MAČIEK, MATEJ TÁLE): "Hudba je jedna z vecí, ktoré mám pocit, že by som robiť mal."

Najnovší report:

TEUFELSMAUER, DRUGS, INCRIMINATE, OTRAS (11.3.2022, Košice @ Collosseum)

Najnovšia recenzia:

DEZINFEKCE - Předstírat štěstí chce trochu cviku 12"

Najnovší cestopis:

OTRAS (Rakúsko, Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river winter

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


BULBULATORS - HOMO POLONICUS CD

Autor: Heďo | Pridané: 23.7.2021 | Počet videní: 219

Pasażer
Do rúk sa mi dostal v poradí ôsmy album poľskej punkrockovej legendy BULBULATORS s veľavravným názvom "Homo Polonicus". Vyšiel na CD aj vinyle (čiernom a zelenom) pod hlavičkou Pasażer records.
Kto ma pozná vie, že k poľskému panku mám viac než vrúcny a rokmi formovaný vzťah. Aj keď punkrock 77-mičkového strihu, aký mydlia BULBULATORS, mi nejde až tak na strunu, oceňujem hlavne energiu, ktorú si po viac ako 30 rokoch dokázali títo bardovia udržať. Veď ich počiatky sa viažu k predrevolučným rokom a vydržať tak dlho na scéne a neochujeť, to dá kurva veľa námahy.
Ale poďme k muzike ... Na albume nájdeme 12 svižných songov, z ktorých je 10 celkom nových, jedna staronová a jeden cover "Ambicja" od poľskej tiežlegendy KRYZYS.
Piesne sa nesú vo veselej atmosfére, texty sú chytľavé, kritické, ale aj ironické a vtipné. Album vznikol ako odpoveď na stúpajúcu vlnu nacionalizmu, ktorú môžme badať (nielen) v celom východnom bloku. Ako sa vraví ... "skokotnieva sa na horšie časy".
Album otvára song "Warszawa" dotýkajúci sa súčasnej politickej situácie v poľskom kraji. Medzi najviac podarené považujem napr. pieseň "Niemöller 2020", text ktorej je parafrázou na známy výrok Martina Niemöllera "Keď prišli po Židov ..." "Śmierć wrogom ojczyzny" (Smrť nepriateľom národa) je pre mňa hudobne aj textovo najsilnejší song albumu o potrebe vytvárať si nepriateľov, a je jedno, či sú to utečenci, ľavičiari, liberáli, gayovia, vegáni ... dôležité je, aby bolo komu naložiť a potom sa vo svojej malosti biť do pŕs, ako sme ochránili svoje hodnoty a domovinu a potrestali toho, kto akýmkoľvek spôsobom urazil boha.
Jednou z najviac spevavých a pozitívnych songov je spomínaný cover "Ambicja" s reggae vsuvkami.
"Nie takie sztuki kładliśmy" je celkom vtipný song v príjemnom rocknrollovom kabáte a zároveň zhodnotenie vlastných koncertných výkonov :)
Čo by to bol za 77 punkrock album, keby nemal aspoň jeden lovesong? ... ten je v tomto prípade zastúpený songom "Żyletka".
Milovníkov motivačných citátov určite poteší "Uwierz w siebie". Celý album uzatvára pieseň "Memento vitae", v ktorom zaznie aj saxofón a chytľavý refrén "Nie boję się boga, szatan nię straszny mi, co dzień budzę się w piekle, niebo rzadko mi się śni ..."

Celkovo album hodnotím známkou 3.5/5 a vďaka čistému zvuku nahrávky je vhodný aj do auta, kedy hudobne vynikne aj pri vyšších rýchlostiach na diaľnici (Budimír - Bidovce) ...

bulbulators.bandcamp.com

 1. Warszawa
 2. Dr reżim
 3. Perski persyflaż
 4. Wyścig
 5. Niemöller 2020
 6. Ambicja
 7. Śmierć wrogom ojczyzny
 8. Żyletka
 9. Nie takie sztuki kładliśmy
 10. Fertich
 11. Uwierz w siebie
 12. Memento vitae
 13. Hidden bonus track (Ambicja dub mix)

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: T+M+7

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

17.05. 08:09 Mišo Štich:


Super, zaujímavá stránka. Dík za info.
(novinka)

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

03.05. 08:23 axc:


to tomasisko tak to za chvilu budete hateovat aj SNP jak kotleba ?lebo okupacia a rus?niak sa stracam uz v tom antifasizme roku22 a ano su svedectva ludi z ukrajiny jak azov, usvit a podobny degenerov ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

03.05. 07:32 axc:


ked niekdo neexistuje ;)
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

02.05. 17:53 tomasisko:


axc: Batalion Azov, ukrajinskych nackov alebo ich ns black metal tu nikto neospevuje a nikto tu nepopiera, ze na Ukrajine boli a su nackovia. Je to vsak nieco, co si musi vyriesit Ukrajina. To, ze maj ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

02.05. 12:07 deexgee:


Alebo prečo sa axc nespakuješ dopiče do Ruska?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)