Pozývame:


Pi 20.5.2022
Poprad @ garáže

MASS//REACTION (Maďarsko), BLIND RÄTTVISA (SK), NIČITEĽ (SK), SAMOTA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MARNE, INNOXIA CORPORA, DEZINFEKCE, the OWL (14.5.2022, Bardejov)

Najnovší rozhovor:

Bilbo (MARHULE, KÝBEL MAČIEK, MATEJ TÁLE): "Hudba je jedna z vecí, ktoré mám pocit, že by som robiť mal."

Najnovší report:

TEUFELSMAUER, DRUGS, INCRIMINATE, OTRAS (11.3.2022, Košice @ Collosseum)

Najnovšia recenzia:

DEZINFEKCE - Předstírat štěstí chce trochu cviku 12"

Najnovší cestopis:

OTRAS (Rakúsko, Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river winter

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


FAJRONT / SAMOTAR / MY O VLKOCH / HLEDÁNÍ - HRACH´O´STENU 12"

Autor: Adrik | Pridané: 19.7.2021 | Počet videní: 264

DIY
V decembri minulého roku po doslova nepríjemnom cisárskom reze vyšiel folk punkový štvor split alebo ak chceš, tak kompilačka, ktorá ako rýchlo vyšla, tak celkom rýchlo aj upadla do zabudnutia. A to určite neprávom. "Hrach´o´stenu", ako tento svoj výtvor pomenovali sami účinkujúci, neobsahuje len nudné brnkanie na španielke kdesi pri plápolajúcom ohníčku v noci po opekačke, ale hlavne silné textové výpovede.
Kto ešte nepočul čunder akustik core FAJRONT alebo nepozná ich dvoch hlavných protagonistov, ktorých nájdete pomaly na každej akcii na strednom Slovensku, nech sa postaví do radu na feferónový šalát na Strelnici v Sklabini. Tri skladby, v tej prvej - "Protiklady" sa pekne pohrávajú s protikladmi. "Album si stiahnúť, či pustiť si vinyl?" Samozrejme, že bé je správne. "... keď sa neplnia sny" je pomalšia a osobnejšia o tom, ako každý má svoje dni, zato "Bojkot" sa celkom pekne rozbehne. Aj hudobne aj textovo. Žádny takový tí schovávačky, je to tam všechno navostro, náckové a všechny tyhlety šmejdi. Jebať kluby, ktorým nevadia nacistické hovná.
Ďalšie tri skladby patria SAMOTARovi a nazval ich "Read or die stupid." Paľko, tak toto si zabil! Prefajčený chrapľák, rozladená španielka, špinavé trsátko. Ak tamto bol folk ku ohníku, tak tu už horí celý les. Aj knižný výber je geniálny. Páni Solženicyn, Mňačko a Eco. Niekoľkoriadkový text v kuse bez odsekov alebo rýmovačiek? Nie je problém. Skľúčené a bolestivé. Ako zašumený rip kazety nejakého totálne samizdatového folku zo 70-tych rokov. U mňa absolútna výhra celého splitka!
"Dnes zomrieš ty a ja až zajtra, sme deti gulagu, prekliata fajta."
Začiatok druhej strany patrí jedinému nefolkovému telesu - košičanom MY O VLKOCH, ktorí hrávajú poväčšinou ako "normálna" kapela. Prvá tack je cover CHUMBAWAMBY. Keď v roku 2013 poslednýkrát vydýchla Železná Lady, tak som si ich posledné EP šiel dosť dlhú dobu, ale úprimne, tento a cappella song si moc často púšťať nebudem :) Zato zvyšné dve skladby "Life is beautiful!" a "Všetko je fajn" zahrané s nedefinovateľnou ľahkosťou o tom, že všetci sme vo vnútri rovnakí, by som si niekedy rád pozrel aj naživo. Za SAMOTARom tesne druhí.
Ako posledný tu rovno päť labutích piesní nasekal Dan s kolektívom aka HLEDÁNÍ. Naschvál píšem kolektív, pretože nejde len čisto o španielku a spev, ale aj o píšťalku, xylofón a s vokálmi mu pomáhajú aj iní ľudia. Danova klasika, hľadanie, putovanie, inotaje, polemika, ... tie smutnejšie a pomalšie piesne nechal pre istotu len na svojom bandcampe.
"... protože smrt je jediná jistota."
Celá LP spracovaná verne k svojmu názvu. Všade hrach (obal, etikety a hráškovo zelený vinyl) plus každá kapela má vo vnútri svoju stránku s textami a jednu navyše s prekladmi. Snáď to nie je celé len hádzanie o stenu, ale aj dôkaz o tom, že to z reprákov stále nemusí len chrčať ...

bandzone.cz/fajront
samotar.bandcamp.com
myovlkoch.bandcamp.com
hledani.bandcamp.com

 1. FAJRONT - Pravidlá
 2. FAJRONT - ... keď sa neplnia sny
 3. FAJRONT - Bojkot
 1. SAMOTAR - Súostrovie Gulag
 2. SAMOTAR - Smrť sa volá Engelchen
 3. SAMOTAR - Pražský cintorín
 1. MY O VLKOCH - Spievať o láske (CHUMBAWAMBA cover)
 2. MY O VLKOCH - "Life is beautiful!"
 3. MY O VLKOCH - Všetko je fajn
 1. HLEDÁNÍ - Nenávist na čepu
 2. HLEDÁNÍ - Vlákna
 3. HLEDÁNÍ - Vstříc nástrahám cest
 4. HLEDÁNÍ - Tuhuroa
 5. HLEDÁNÍ - Trhání pražců

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: L+K+R

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

17.05. 08:09 Mišo Štich:


Super, zaujímavá stránka. Dík za info.
(novinka)

10.05. 15:21 Zxxx:


za ten Slavin 9.5 si mozte podať ruky z našimi náckami z lsns a Kotlebom,to iste robili pred pár rokmi...hnus*a ze liberálny fašizmus nieje :-D mozte náckov dovzdelavat v nenavisti...
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

05.05. 20:08 Wrbo:


Mňa by len zaujímalo, že keby jeblo v hlave napr takému Orbanovi. Kedy by si nárokoval územie niekdajšieho Uhorska a začal by vyhlasovať, že tu operuje fašistická uderka Slovenskí branci, ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 19:49 axc:


sheby to je snad otazka na mna nie na tvorenie domnenok od inych ;)ale ano mas pravdu tiez sa cudujem niekedy.rad zajdem precitat recky info o koncertoch a som rad ze to tu niekdo drzi pri zivote ps n ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 15:18 Scheby:


Prečo sem vlastne ten axc furt lozí?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

04.05. 12:42 anti:


axc: Chudacik sa v tom stracas. Uz si skusal vysoku skolu zivota?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

03.05. 08:23 axc:


to tomasisko tak to za chvilu budete hateovat aj SNP jak kotleba ?lebo okupacia a rus?niak sa stracam uz v tom antifasizme roku22 a ano su svedectva ludi z ukrajiny jak azov, usvit a podobny degenerov ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

03.05. 07:32 axc:


ked niekdo neexistuje ;)
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

02.05. 17:53 tomasisko:


axc: Batalion Azov, ukrajinskych nackov alebo ich ns black metal tu nikto neospevuje a nikto tu nepopiera, ze na Ukrajine boli a su nackovia. Je to vsak nieco, co si musi vyriesit Ukrajina. To, ze maj ..
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)

02.05. 12:07 deexgee:


Alebo prečo sa axc nespakuješ dopiče do Ruska?
ROZPOR - Hrubá sila 12" (recenzia)