Pozývame:


So 10.6.2023
Košice @ Collosseum

NERVY (CZ), NIČITEĽ (SK), GÁGOR (SK), POHROMA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

PANIKA, TRÄUME, BIB (20.5.2023, Wroclaw @ CRK)

Najnovší rozhovor:

TEUFELSMAUER

Najnovší report:

PIPESH, VOLE, BIB (19.5.2023, Košice @ Collosseum)

Najnovšia recenzia:

BETON - Zombie mustang safari CD

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Česko, Nemecko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Stop and go fest 2022

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


ŽELEZNÁ KOLÓNA - KAŽDÝ DEŇ PÍŠEME DEJINY 7"

Autor: Muco | Počet videní: 558

Nakladateľstvo Bod Zlomu
Keď som nedávno zistil, že na dosku ŽELEZNEJ KOLÓNY nikde nevyšla recenzia, rozhodol som sa, že sa o to v stručnosti pokúsim. Kapela hrá nejaký ten piatok a svojími politickými textami a postojmi sa na československé pomery vymyká zo škatuľky klasických punkových kapiel. Príde mi teda škoda aby nebola nikde spomenutá a zapadla prachom. Po 12. rokoch od vydania albumu "My sa trosiek nebojíme" Kolóna znovu symbolicky na 1. mája (2019) vydáva svoj druhý počin, tentokrát na malom sedempalcovom vinyle s názvom "Každý deň píšeme dejiny". Nájdeme na ňom celkom päť songov. Štyri kratšie, jeden dlhší. Dosku otvára krátke klavírové intro a svižný song "Podstata života". Čo sa týka rukopisu tvorby skladieb, sa toho až tak moc oproti Troskám nezmenilo. A to je dobre. Drzé, priamočiare oi punkové skladby s chytľavými, zborovými refrénmi. Musím povedať, že stará doska sa mi páčila, ale táto je hudobnejšie dosť napred. Vidno, že sa s tým chlapci pohrali. Neskôr mi bolo zdelené skromné tajomstvo, že je to tým, že niežeby sa naučili lepšie hrať, ale že skôr strávili dlho času v štúdiu :) Každopádne výsledok stojí za to. Texty jak už to u Kolóny chodí sú tradične politické, nakopávajúce a motivujúce. Keď potrebuješ dodať tie správne grády, nič sa ti nechce, strácaš chuť v nejakej aktivite/aktivizme, siahnutie po tomto albume bude určite to pravé. Inak texty o slobode, odpore, hľadaní odpovedí a podstate života sú doplnené komentármi, ktoré hlbšie vysvetľujú o čom songy vlastne sú. Prezerám si obal, info o nahrávaní, komenty. Pár minút muziky a je koniec. Proste malá doska. Veľká by určite spravila väčšiu radosť, ale pri tempe kapely asi môžeme byť radi aj za malú. Možno nabudúce. Vypichol by som parádne zvládnutý, výrazný Šupov spev, už spomenutý hudobný posun celej kapely a celkový sound a atmosféru, ktorú sa zo štúdia podarilo na dosku preniesť. Spomeniem ešte, že táto nahrávka je už s novým bubeníkom Kovim, ktoreho môžeme poznať napr. z emoviolencových IF THERE IS A HOPE. Zbory v poslednom refréne songu "Zastav" pomohla vytuniť Svetlana Rymarenko. Doska vyšla v auguste 2019, najprv v náklade 70 priesvitných kusov, čoskoro sa ale dalo vyrobiť ďalších 30 čiernych kusov. Kto zaváhal, mal smolu. O nahrávanie sa postaralo Pulp studio, o výrobu lathe cut vinylov slovenský Kush Gong Vinyl, o grafiku Déé X Géé a o vydanie Nakladateľstvo Bod zlomu. Dosky sa predávali za sympatický dobrovoľný príspevok. Pochybujem síce, že by si mohol/la ešte vinyl zohnať, kapelu ale furt môžeš podporiť kúpou digitalnej nahrávky na bandcampe. Ak výjde ďalšia nahrávka o desať rokov, bude to haluz. No ja dúfam, že by sa mohlo podariť aj skôr. Necháme sa prekvapiť.

zeleznakolona.bandcamp.com

  1. Podstata života
  2. Pre seba
  3. Odpovede
  4. Odpor
  5. Zastav

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: A+U+X

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

30.05. 18:10 serus666:


diky za super report! aj ked s viacerymi vecami nesuhlasim. neviem vela background info, kazdopadne napr. v Berline si mozes dovolit mimoriadne mensie vstupne, ked je vopred jasne, ze bude natrepany c ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

30.05. 16:24 Cubirkova:


Na koncertoch v DE si vypytali take love ze konec a nakoniec este aj bedakali ze malo. Vstupnemu 17€ sa teda nedivim, aj ked v Berline abo Lipsku to bolo tak o 5€ menej. A este sa spevak postazova ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

25.05. 15:52 Luboshio:


Zvolen je známy svojou tradične dobrou návštevnosťou na UG koncertoch (už od 90tych)- SÚ TU KVALITNE VYCHOVANÍ A VYCHOVÁVANÍ HC/METAL ĽUDIA hehe. Super zhrnutie Miňo, nejako mi to tentoraz ..
13.5.2023 DADCARE, the PUBLIC, ADACTA, THORWALD, RUINEUM Zvolen @ Wake up (report)

25.05. 15:28 fog:


super report, uz nemusim pisat ja, ha. inak BIB podla mna tlak a strasne dynamicka a zivelna show. praveze to, ze nezastali, ziadne kecy, nic, len song za songom, to tomu dodalo intenzitu brutalnu. ta ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

20.05. 02:47 Prasiak:


Fog AKA "drtička a huba sa mi nezastavia"
20.6.2022INCRIMINATE (Česko, Nemecko) (cestopis)

09.05. 18:56 Prasiak:


oo dikes za report, zabudol si už len chalo zrecenzovať.. <3 koniec hrania 21:20 luxus, nečakal som, neplanoval som.. kapely ma ojebali, že budu všetky hrať 30min :D
3.5.2023 DOOIE MUS, FYASCO, DOWNSTREAM Košice @ Collosseum (report)

03.05. 19:41 Balki:


Wrbo ked nebudes nabuduce brat to distro, nemozem ist ja? :D
7.4.2023SAMORAST (Čechy) (cestopis)

02.05. 23:15 svako:


zssk mi vo vlaku na wifi blokuje punkgen, lebo je tu zevraj skodlivy a nevhosny obsah. ste na seba hrdi dufam :D
(novinka)

25.04. 09:44 lichtle:


Dikes!!!
Boha tak pekne napísané!
BETON - Zombie mustang safari CD (recenzia)

26.01. 22:36 Prasiak:


Diskomiňo Pípeš nikto nič?
PIPESH (Slovensko) (predstavujeme kapelu)