Pozývame:


So 10.6.2023
Košice @ Collosseum

NERVY (CZ), NIČITEĽ (SK), GÁGOR (SK), POHROMA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

PANIKA, TRÄUME, BIB (20.5.2023, Wroclaw @ CRK)

Najnovší rozhovor:

TEUFELSMAUER

Najnovší report:

PIPESH, VOLE, BIB (19.5.2023, Košice @ Collosseum)

Najnovšia recenzia:

BETON - Zombie mustang safari CD

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Česko, Nemecko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Stop and go fest 2022

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


GRIDE - HLUKOBÁ TEMNÁ MODŘ CD

Autor: Fog | Počet videní: 494

Insane society
Tu sa úvod píše jednoducho. Neverím, že existuje niekto v našich končinách, kto sa s týmto menom nestretol. GRIDE je pojem. Doma aj vo svete. Prešli mnohými zmenami, od personálnych po hudobné. Začali so svojím svojským poňatím fastcoru, aby to neskôr rozvinuli do totálne neuchopiteľného ksichtu chaotickej a originálnej muziky. Táto kapela nemá slabú nahrávku a každá štúdiovka je luxus. Aj táto, ale k tomu sa dostaneme.

Najprv troška backgroundu. Nový album zároveň znamená aj koniec jednej éry. Posledná nahrávka v tejto zostave a posledná aj pre Inyho, ktorý bol (ak sa nemýlim) zakladajúcim členom a jeho vokál a texty boli nezameniteľnou súčasťou soundu GRIDE. Od tohto momentu GRIDE pokračuje s nejasnou a stále nedoriešenou zostavou, kde figurujú zakladajúci členovia Čert za bicími a Adam na gitare, ktorý sa do kapely vrátil, odkedy z nej v roku 2004 vypadol. Prebehli aj nejaké akcie, výmena basákov, rozpustenie zostavy a momentálne sa hľadá spevák. Sú aj nejaké nové nahraté veci, zatiaľ vonka len jeden klip "Membrana Tympani". U mňa osobne tomu nechýba drive, ale nápaditosťou to troška pokrivkáva, ale nejdem súdiť jedla po predkrme. Poďme radšej rozpitvať túto, svojím spôsobom, labutiu pieseň.

Ako som spomenul, celá diskografia GRIDE je tlak. Každá etapa má svoje čaro. Ja osobne mám ale najradšej éru, kedy začali viac experimentovať so štruktúrami songov, implementovať netypické prvky a celý feeling hnať do chaoticko - deštrukčnej roviny. Niežeby predtým nemali svoj nezameniteľný rukopis, ale dokázali ho spestriť a posunúť niekde úplne inde. A etablovať sa ako jedna z najoriginálnejších kapiel na svete. Môj osobný strop je "Záškuby chaosu", tam to dotiahli do dokonalosti. Ale kvalitatívne nepoľavili nikdy. "Hluboká temná modř" len potvrdzuje silu a originalitu tejto kapely. Nezameniteľné nápady, postupy a spôsob, s akým sa všetky prvky striedajú ľahko a prirodzene, pričom neustále je plyn na podlahe. Kombinácia rôznych elementov pre prospech celku. To je tá esencia, čo definuje túto kapelu a jej hudbu. Kvalitné muzikantské prevedenie extrémne dobre vymyslených songov podporených charakteristickými textami. Sú identifikovateľní, jedineční a nezameniteľní. Ich hudba je všade a zároveň nikde. Nemôžeš ich nikde zaradiť, pretože nikto nehrá tak, ako oni. Tento album je len ďalším v rade dôkazov, ktoré nekompromisne potvrdzujú túto teóriu.

Čo viac dodať. Táto kapela je klenot. Otázkou ostáva, aká ju čaká budúcnosť a či bude schopná udržať tak extrémne vysoko nastavenú latku. Miera zodpovednosti je dosť vysoko, by som povedal. Kým sa to dozvieme, môžeš doma medzitým podávať utišujúce prostriedky v podobe tohto nosiča. Dostupný v dvoch formátoch. Krásny jednostranný, modrý vinyl so sieťotlačou na druhej strane od Insane society alebo CD verzia od L´inphantile collective, obohatená o materiál zo split so SIDETRACKED a sedempalca s THEMA ELEVEN. Neváhaj, roztratí sa.

PS: Využijem túto šancu na verejný oznam. Nedávno som zistil, že mám poškodenú svoju kópiu vinylu GRIDE - "Záškuby chaosu". Kto by rozmýšľal o predaji, platím životom. Koniec oznamu.

gride.bandcamp.com

 1. Věčná válka s hmyzem
 2. Básník stoupl a vzal si slovo
 3. Bouře ve sklenici vodu
 4. Hluboká temná modř
 5. Přijdu hned
 6. Nikdo nikdy za nic nemůže
 7. Neseme si v sobě smrt
 8. Neutrální zóna
 9. Provokace čisté ploch
 10. Dilema mouchy
 11. Thermidor roku x
 12. První minuta zbytku tvýho života
 13. Oprava principu
 14. Déja vu
 15. Masáž
 16. Volání divočiny
 17. Neurorevolution
 18. Žiletky (cover PSÍ VOJÁCI)

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: B+Q+3

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

30.05. 18:10 serus666:


diky za super report! aj ked s viacerymi vecami nesuhlasim. neviem vela background info, kazdopadne napr. v Berline si mozes dovolit mimoriadne mensie vstupne, ked je vopred jasne, ze bude natrepany c ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

30.05. 16:24 Cubirkova:


Na koncertoch v DE si vypytali take love ze konec a nakoniec este aj bedakali ze malo. Vstupnemu 17€ sa teda nedivim, aj ked v Berline abo Lipsku to bolo tak o 5€ menej. A este sa spevak postazova ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

25.05. 15:52 Luboshio:


Zvolen je známy svojou tradične dobrou návštevnosťou na UG koncertoch (už od 90tych)- SÚ TU KVALITNE VYCHOVANÍ A VYCHOVÁVANÍ HC/METAL ĽUDIA hehe. Super zhrnutie Miňo, nejako mi to tentoraz ..
13.5.2023 DADCARE, the PUBLIC, ADACTA, THORWALD, RUINEUM Zvolen @ Wake up (report)

25.05. 15:28 fog:


super report, uz nemusim pisat ja, ha. inak BIB podla mna tlak a strasne dynamicka a zivelna show. praveze to, ze nezastali, ziadne kecy, nic, len song za songom, to tomu dodalo intenzitu brutalnu. ta ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

20.05. 02:47 Prasiak:


Fog AKA "drtička a huba sa mi nezastavia"
20.6.2022INCRIMINATE (Česko, Nemecko) (cestopis)

09.05. 18:56 Prasiak:


oo dikes za report, zabudol si už len chalo zrecenzovať.. <3 koniec hrania 21:20 luxus, nečakal som, neplanoval som.. kapely ma ojebali, že budu všetky hrať 30min :D
3.5.2023 DOOIE MUS, FYASCO, DOWNSTREAM Košice @ Collosseum (report)

03.05. 19:41 Balki:


Wrbo ked nebudes nabuduce brat to distro, nemozem ist ja? :D
7.4.2023SAMORAST (Čechy) (cestopis)

02.05. 23:15 svako:


zssk mi vo vlaku na wifi blokuje punkgen, lebo je tu zevraj skodlivy a nevhosny obsah. ste na seba hrdi dufam :D
(novinka)

25.04. 09:44 lichtle:


Dikes!!!
Boha tak pekne napísané!
BETON - Zombie mustang safari CD (recenzia)

26.01. 22:36 Prasiak:


Diskomiňo Pípeš nikto nič?
PIPESH (Slovensko) (predstavujeme kapelu)