Pozývame:

Po 27.5.2024
Brno @ Vegalité

NO FUCKER (USA), DISEASE (Macedónsko), BRÜNNER TODESMARSCH (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MASSA NERA, SNACKTHIEF (19.5.2024, Praha, Café Na půl cesty)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

ARCRA, SUKOB, KORIDOR (17.5.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #6 / 2014

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


偏執症者 (PARANOID) - COVER OF THE MONTH 12"

Autor: Števo Holos | Počet videní: 540

Svart records
Konečne teda došlo na to, čo bolo už dopredu zjavné, predvídateľné a logické. Momentálne jeden z najvychytenejších švédskych hardpunkov sa dočkal vinylovej verzie svojho projektu spred dvoch rokov. Vo svojom, aj bez tohto projektu, zatiaľ najplodnejšom roku zásobovali každý mesiac svoj youtube kanál coverom nejakej dopredu vybratej skladby od obľúbenej bandy. Následne si to celé kapela zosumarizovala na kazete, ktorú však rozdávala len medzi svojimi známymi. Čiže sa jednalo o dosť veľkú raritu. Aj keď si myslím, že to bolo hlavne kvôli tomu, že niektoré coverované kapely spadajú pod rôzne copyrighty. A tak už len bolo treba nájsť label, čo vyrieši všetky © a ℗.
Kto to sledoval, vie do čoho ide - kto nie, môže byť celkom milo prekvapený. Ako napríklad ja. S celou touto parádou som sa síce oboznámil už vlani, no nezaznamenal som ju v čase svojho vzniku. A i keď na podobné projekty a zbierky coverov si nepotrpím, pár obľúbených mám, no na túto som sa vyslovene tešil. Mám rád, keď podobné diela majú aspoň akú takú koncepciu, aj keď sa určite vždy jedná o obľúbené skladby na prerobenie. DOOM aj DISCLOSE na svojich EP vzdávali hold klasikám švédskeho hardcoru. Švédsky HELLACOPTERS napríklad zas na svojom poslednom albume prerábali menej známych, zato kvalitných žánrových súputníkov. No a PARANOID, alebo radšej teda 偏執症者, si zobrali na paškál kapely, ktoré ich v pankovom vývine najviac ovplyvnili. A to aj napriek tomu, že sa medzi vyvolenými nachádza pár metalových legiend. Všetko je však vysvetlené vo veľmi obsiahlych komentároch ku každému coveru. Takto sa môžeme dozvedieť, prečo preferovali tú ktorú skladbu, prečo si vybrali práve tú ktorú kapelu, ale aj pred ktorými inými menami ich uprednostnili. Okrem iného sa dozvedáme za akých okolností tieto covery vznikali a s akými hosťami. A napríklad aj, že tento koncept (jeden cover za mesiac) bol vlastne tak trochu ukradnutý od inej švédskej punkovej bandy SUB ALERT z roku 2010. Čiže celkom slušné čítanie, a keď si k tomu prirátate aj jednotlivé grafické covery prerobených songov, vychádza z toho celkom obsiahly booklet. No a  to nie je všetko, keďže k platni je ešte priložený fakt veľký plagát. Jedná sa teda naozaj o de-luxe balenie. Boha, však aj tá cena je tiež luxusná. Ako riekol jeden známy: "To je vtip, toľko len za kavery...".
Prerobené kapely sú mi väčšinou známe, vlastne jedinou neznámou mi boli starí švédski pankáči STREBERS. Zrejme nielen mne. Nakoniec je to tu asi najmelodickejšia hitovka. Vysoko ma berie cover od EXPLOITED, ktorých som nikdy nejako extra nepočúval. Legendy z hc/punku tu ešte zastupujú spracovania od TOTALITÄR, KAAOS či ANTI-CIMEX. Za tie metalové sú tu zas coverovaní CELTIC FROST, PENTAGRAM, DARKTHRONE, ale aj SEPULTURA s titulnou vecou zo svojho posledného dobrého albumu, kým sa nestala alegorickou hopsačkou. Naopak DARKTHRONE tu majú cover zo svojich novších albumov. Z takpovediac mladšej krvi si vybrali na prerábanie STATE OF FEÄR, PISSCHRÏST alebo domácich ACURSED. Je to až zarážajúce, ako pri takejto pestrosti predlôh drží celý album pokope a energicky odsýpa. Ono je to hlavne tým prístupom k nahrávaniu a muzikantským spracovaním. Od tejto trojky sa iné nasadenie ani neočakáva. Jediné, čo ma pri tomto ich projekte "Cover of the month" trochu zarazilo, že nespomenuli vôbec žiadnu kapelu z krajiny vychádzajúceho slnka. PARANOID totiž radi proklamujú svoju vysokú inšpiráciu v japonskej hlučnej kultúre. Však vlastne svoje logo už používajú skôr len v japončine. Aj keď DISCLOSE už prerábali na iných svojich releasoch.
Bratia a sestry, nastavte teda svoje uši a otvorte svoje mysle, 偏執症者 sú tu s ďalšou vysokonávykovou nahrávkou. D-takt vládne panku, hardkoru, krastu a aj metalu!

youtube.com

 1. Into the crypts of rays (cover CELTIC FROST)
 2. Punk is love (cover PISSCHRÏST)
 3. Don´t really care (cover THE EXPLOITED)
 4. 2 skott (cover STREBERS)
 5. Bloodthirsty system (cover STATE OF FEÄR)
 6. Krossad dröm (cover ACURSED)
 7. Day of reckoning (cover PENTAGRAM)
 8. Skallra för döden (cover TOTALITÄR)
 9. Natsit ja kommunistit (cover KAAOS)
 10. Arise (cover SEPULTURA)
 11. Too old too cold (cover DARKTHRONE)
 12. Criminal trap (cover ANTI CIMEX)

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: G+Y+L

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)