Pozývame:


Pi 10.5.2024
Košice @ Collosseum

EMPTY HALL OF FAME (CZ), SAMORAST (SK), ROŽAVA (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

KOVOŠROT, MARNE, NERVY (13.4.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

MIND.OFF, POTENCE (31.3.2024, Bardejov @ Bašta)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #4 / 2012

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: TEUFELSMAUER

Autor: Fog | Pridané: 1.7.2022 | Počet videní: 711

Fog: Začneme obligátne. Predstavte sa, kto má čo v kapele na starosti a kde všade okrem TEUFELSMAUER ešte pôsobíte alebo ste pôsobili. Môžete pridať aj info, aký význam majú vaše prezývky v rámci kapely.

Tibor: Čau Tibor/Riglina - -273,15, MA-CHANKA, CW, RENO RAINES všade som hral na bicie v TEUFELSMAUER hrám na gitaru. Prezývky sa mi páčia ako súčasť takého black metalového gýču alebo klišé ale nejaký väčší význam im neprikladám. Inak moja prezývka je ľubozvučné slovo z nášho regiónu, ktorého význam sa ťažko vysvetľuje.

Špaky: Zdravas, som Špaky alebo Scrobis, okrem TEUFELSMAUER, kde hrám na bicie a vrieskam, hrám ešte na bicie v OBLITERATE a STABBED. BM prezývkam nejak veľku váhu neprikladám, popravde, iniciatíva vymyslieť si nejaké nebola z mojej strany, čiže som to veľmi neriešil a šiel po prvom klišé ktoré ma napadlo-preložiť slovo hrob, alebo angl. tomb, do latinčiny a hotovo, BM prezývka na svete.

Fog: Myslím, že v rozhovore na jablkách som čítal náznak, že kapela vznikla ako následok izolácie počas pandémie, kedy sa toho moc robiť nedalo. Ako teda vznikol TEUFELSMAUER, za akých okolností a čo bolo hlavným impulzom?

Tibor: O spoločnej blackmetalovej kapele sme sa spolu bavili možno aj roky ale nejak na to nebol čas, potom sme kvôli lockdownu uviazli na rovnakom mieste tak kapela bola ideálny spôsob trávenia času počas prebiehajúcej apokalypsy. Úplne prvý impulz bola asi spoločná láska k black metalu.

Špaky: Myslím, že práve pandémia a to, že sme boli obaja doma, bolo prvotným impulzom na spravenie kapely. Cez víkendy veľmi nebolo čo robiť, piť pivo a hrať NHL už bolo celkom stereo, tak prišiel na rad black metal.

Fog: Mali ste od začiatku nejak definované, kam sa chcete hudobne uberať? Nejaké mantinely, alebo fest konkrétnu predstavu? Inými slovami, bolo to jasné, čo budete tvoriť, ešte pred tým, než ste reálne začali skladať prvý materiál?

Tibor: Bolo jasné, že black metal inak to nechávame na nejaký voľnobeh, nerád by som sa nejak extrémne obmedzoval žánrom.

Špaky: BM-to bolo jasné. Ináč mi to bolo celkom jedno-s čím Tibor prišiel, s tým sme pracovali. Páči sa mi ale, že to ostalo v tom pankovejšom duchu, primitívnejšich riffoch a že tomu nechýba blastbítova nasypanosť. Presne takto som si to predstavoval.

Fog: Ste len dvaja. Výsledok núdze o basákov alebo logistické rozhodnutie, aby kapela fungovala jednoduchšie? Plánujete ten post nejak časom obsadiť? Kapela vo dvojici je dnes už celkom štandard, ale skôr pri iných žánroch. Na nahrávke basu síce nahrával Matúš, ale nechýba vám to v celkovom live sounde? Alebo to riešite nejakým prepájaním hláv a podobne?

Tibor: Čím menej ľudi je v kapele tým lepšie funguje je zlaté pravidlo, preto sme iba dvaja. Live hrám väčšinou cez 2 aparáty, myslím, že to zneje celkom fajn.

Špaky: Na toto som dostával dvojakú spätnú väzbu: jední mi vraveli že s  bassou to je lepšie, druhí že bez bassy nie zlé, ale bolo by to zaujímavejšie ak by bola. Osobne si myslím, že live bassa vie na stejdži spraviť veľa, no nemyslím si že niekedy niekto zaujme offiko post bassaka. Ve dvou je to jednoduchšie a funguje to tak či tak. Sem-tam, ak je možnosť, zahrá s  nami Dano (CW, PURE CONFUSION), ináč to ale nejak neriešime.

Fog: Fungovať v dvojici má tú výhodu, že všetko sa jednoducho dohaduje a organizuje. V akom móde fungujete, čo sa týka pravidelnosti skúšok, tvorby materiálu? Každý bývate niekde inde, tipujem, takže akým spôsobom TEUFELSMAUER operuje? CW, Pure Confusion Tibor: Skúšky máme občasné, pred nejakými koncertmi alebo nahrávaním. Riffy robím doma donesiem na skúšku a tam to nejak dolaďujeme.

Fog: Na konte máte zatiaľ dve nahrávky. Skúste popísať podmienky ich vzniku, ako a kde sa nahrávalo, ako ste s tým spokojní s odstupom času a  či medzi nimi vidíte nejaké rozdiely? Plánujete časom aj nejakú dlhšiu nahrávku, dajme tomu že regulérny album?

Tibor: DOGMA nahrávaná v Tinnitus Cave 1.0 (rip), všetko nahrávané DIY. Čo sa nejakých podmienok týka tak práve prebiehal, najtemnejší lockdown čo znamenalo najviac času na všetko, primitívna gitara, asi viac punkec ako druhá nahrávka a tiež iný zvuk. TEUFELSMAUER nahrávaný v Tinnitus cave 2.0. Tiež všetko nahrávané svojpomocne, bolo však menej času, čiže viac sme nahrávali na etapy s časovými rozostupmi. Asi aj viac prepracované songy, keď to je možné takto pomenovať, čo asi malo za následok, že je to viac metalové aj sound je iný. Momentálne sme v procese nahrávania ďalších vecí. Nebude to úplne regulérny album, ale bude to určite dlhšie ako to čo zatiaľ vyšlo.

Špaky: Tibor to popísal dobre, čize len tak v skratke, DOGMA je pre mňa viac taká "black metalová klasika". Pomalšie blastovačky, klasickejšie BM riffy, špinavý spev a zvuk. TEUFELSMAUER prešiel jemnou evolúciou, riffy sú rezkejšie, agresívnejšie s nádychom panku/grindu a taktiež po zvukovej stránke je to menej špina. Jednoducho, keď mam použiť frázu, je to viac "šupa na dekel".

Fog: Nahrávky zatiaľ nikde nevyšli na fyzickom nosiči, pokiaľ sa nemýlim. Skúšali ste niekoho osloviť? Prejavil niekto záujem? Riešite to vôbec, alebo seriete na to, a stačí vám mať vonka len digitál? Je tam v tomto smere nejaký plán, alebo sa proste len uvidí, či sa toho niekto chytí sám od seba?

Tibor: TEUFELSMAUER vyšiel na PANT Y MEDDYGON - 6 kusov kazety, total kult, keď nepoznáš kukni si. Neoslovili sme nikoho, ozvali sa nejaké NSBM labele, možme jebať. Bude ešte viac fyzických releasov ale dosť limitované. Inak neoslovujeme nikoho ale ak to niekto chce vydať nech sa kľudne ozve.

Špaky: Keď chce niekto niečo vydať, ozve sa, v inakšiom prípade to nejak neriešime. Prípadne, nejaké kazetky si vieme spraviť aj sami.

Fog: Hudobne sa hýbete vo vodách blacku nakombinovaného s punkovou dynamikou. Myslím, že tento žáner zažíva menší boom, respektíve mám pocit, že v poslednej dobe naokolo rastie počet obdobných kapiel. Máte podobný pocit? Je tam podľa vás za tým nejaký špecifický dôvod, alebo sa to tak proste zbehlo? Nemôže byť za tým aj to, že dnes už ľudia robiaci kapely nemajú také žánrové mantinely, ako mali voľakedy?

Tibor: Jo, už dlhšie sledujem renesanciu tohto žánru. Veľa one man projektov. Mega ľahké a lacné je teraz nahrávať doma, kľudne aj do vyklikaných bicích tak to je asi tým, plus máš bandcamp, instagram vieš sa rýchlo spojiť s hocikým, objaviť a počúvať hocičo.

Špaky: Určite, blek metalu je teraz všade veľa, čo nepovažujem za zlé, keďže je to jeden z mojích top žánrov. Myslím, že tento boom zažíva BM aj preto, že dosť veľa mladých ľudí chodieva viac na tie malé UG eventy a práve tam majú možnosť spoznať takéto kapely. Plus samozrejme to, že na BM nepotrebuješ nejaký drahý budget na nahrávanie, čo by sa určite dalo aplikovať aj pri iných žánroch, no pri BM to je viac než vítané.

Fog: S tým súvisí aj ďalšia otázka. Technicky pôsobíte skôr na punkovej scéne než metalovej. Opravte ma, ak sa mýlim. Je to prirodzený vývoj skrz kontakty, alebo to, že Vám to príde bližšie a viac sa cítite lepšie na menších DIY akciách, kde chcete pôsobiť?

Tibor: Cítim sa lepšie na menších DIY akciách, na iné koncerty chodím veľmi zriedka. Tiež viac na punkové ako metalové akcie aj keď práve pri malých diy akciách sa hranica medzi punkom a metalom stiera, čo je za mňa len dobre, takže je to asi prirodzený vývoj.

Špaky: Povedal by som že skôr je to prirodzený vývoj. Cítim sa dobre ako na pankových akciách, tak aj na metalových, prípadne kľudne aj kombo viacerých žánrov. To kde hráme záleží viac-menej od toho kde nás zavolajú, resp. kde sa nám podarí gig vybaviť.

Fog: Považujete sa za DIY kapelu a chcete, aby to tak aj ostalo?

Tibor: DIY dnes je asi najlepší spôsob ako robiť hudbu. Za mňa určite hej.

Špaky: Áno a áno.

Fog: Samotné prekrývanie žánrov na menších akciách mňa osobne dosť teší. Vidieť na pódiu rôznorodé kapely. Chcete nejak pokračovať v hraní akcií tohto typu, alebo je tam niekde na pozadí aj plán skúsiť sa dostať k nejakým koncertom, ktoré sú mimo tohto, napríklad support nejakého headlinera, vyslovene metalové festivaly, koncerty atď.?

Tibor: Zahráme asi všade kde nás zavolajú a kde to bude mať zmysel. Nemám problém ani čisto s metalovými akciami.

Špaky: Súhlasím s Tiborom v tomto.

Fog: Je mi jasné, že nie ste punková kapela, ale snažíte sa do svojej muziky zakomponovať punk aj nejak inak, ako hudobne? Textovo, pocitovo, odkazovo? Je ten špinavý punk len súčasť hudobného prejavu, alebo máte v  rámci kapely nejaké „punkové“ princípy?

Tibor: Určite textovo a klasické princípy fungovania, ktoré asi ani neviem pomenovať lebo sú vlastne pre mňa nejak prirodzené ale dá sa pod tým predstaviť napr. DIY prístup, antifašizmus atď.

Špaky: Aj keď je tu zopár punk princípov ktoré sú môjmu srdcu blízke, pre mňa je to viac-menej len záležitosť hudobného prejavu. Za pankáča som sa nikdy nepovažoval, no na druhú stranu milujem prímes punku v blekmetale, tie dva žánre jednoducho k sebe patria (minimálne po tej hudobnej stránke).

Fog: Prídete mi, že ste si priniesli základy z iného prostredia. Tibor z toho HC/punkového, Matúš z toho metalového. Aký máte samotný vzťah k metalu a punku, teraz aj v minulosti? Ako sa to prekrýva vo vašej optike? Išli ste si to ruka v ruke od začiatku alebo niečo z toho bolo skorej a viedlo to k tomu druhému?

Tibor: V minulosti keď som nejak začínal objavovať hudbu som počúval veľa metalu, najmä mainstream tej doby čiže napr. SYSTEM OF A DOWN, LINKIN PARK atď. cez to som sa dosť rýchlo dostal aj k black metalu tiež samozrejme tomu najmainstreamovejšiemu, čiže hlavne MAYHEM, DARKTHRONE, DIMMU BORGIR, BEHEMOTH. Potom neskôr hardcore fáza, a cze hardcore som sa dostal aj k rôznym punkom a tak. Teraz počúvam fakt všetko, hlavne raw / punk black metaly skrz youtube channely, ktoré to zdieľajú alebo to čo mi niekto odporučí, žánrovo veľmi široko hlavne teda rap/hc/metal.

Špaky: Punk ako taký veľmi nepočúvam a nikdy som nepočúval, stále ma to ťahalo viac k tým temnejším a pochmurnejším vodám metalu, čo ale obľubujem je tá panková jednoduchosť, teda nadupané a svižné bicie a jednoduché, priamočiare riffy ktoré ti fľusnú do ksichtu. Práve preto asi teraz skôr inklinujem ku kapelám, ktoré hrajú grind/powerviolence/BM a taktiež sa teším, že takto punkom prifarbený BM hráme aj my.

Fog: Black je dosť nekorektná hudba, plná nekorektných indivíduí. Niekto nedokáže tieto veci oddeliť, niekto (ako ja napríklad) sa dokáže povzniesť nad to, že nutne nemusím súhlasiť ani schvaľovať niekoho osobné postoje, aby som si užil jeho tvorbu, a to platí všeobecne pre všetko umenie. Má to samozrejme ale hranice. Ako to máte nastavené v tomto smere vy?

Tibor: O väčšine kapiel, ktoré počúvam neexistuje žiadne info alebo len ťažko dohladateľné - čiže neriešim. Kapely, o ktorých je známe, že sú hlupáci nemám problém si vypočuť teda klasicky "oddeliť umenie od umelca", ale určite by som mal problém nejak vic ich podporovať.

Špaky: Tak ako kolega, vypočujem si všeličo, bez ohľadu na to čo za indivídua v danej kapele pôsobia, nemienim ale (hocijako) podporovať takéto kapely.

Fog: V rámci tejto kontroverzie, stretli ste sa niekde aj s nejakou kritikou? Mne príde publikum dnes už celkom otvorené v niektorých veciach, ale tiež mám svoje skúsenosti s predsudkami typu, kto kam patrí a kto nie a podobné kraviny. Stretli ste sa s niečím obdobným?

Tibor: Nerozumiem celkom otázke, ale som za inkluzivitu asi vo všetkých oblastiach života, čiže každý nech patrí tam kde chce patriť.

Špaky: Nestretli a asi ani nemáme prečo sa s takým niečim stretávať. V kruhoch, kde sa pohybujeme, sú takéto všelijaké kontroverzné bullshity tabu, čiže nie je dôvod nás spájať s nejakými nazi sračkami a podobnými nezmyslami.

Fog: Späť k muzike. Aké sú najbližšie plány TEUFELSMAUER do budúcna? Ďalšia štvorskladbová nahrávka? Koncerty doma, vonka? Plánujete vôbec niečo dopredu, alebo necháte všetko plynúť nejak prirodzene?

Tibor: Máme v pláne dlhšiu nahrávku ešte tento rok a samozrejme nejaké koncerty, čo sa vyskytnú. Inak nechávame všetko plynúť.

Fog: Dík za rozhovor. Ak chcete niečo dodať, tak teraz.

Tibor: Dik všetkým ľuďom, ktorí nám niekedy spravili koncert, boli na našom koncerte, alebo si pustili našu hudbu.

Špaky: Dik za rozhovor a dik všetkým za support. Scrobis out.

teufelsmauer.bandcamp.com

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: A+W+U

Správa:

#7916 kočo napí­sal/a: 06.07.2022 12:26:52

teufelsmauer moja oblubena kapela

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

20.03. 21:21 fog:


no vidis brasko, ako si to pekne naklepal. ako nic. mucosolvan na hrad.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)