Pozývame:


Ne 25.2.2024
Košice @ Collosseum

CIVILIAN THROWER (Francúzsko), PROUDHON (Francúzsko), SANGRE DE IDIOTAS (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS (17.2.2024, Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS (17.2.2024, Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra)

Najnovšia recenzia:

OFFSIDE REIDARS - This is now 7"

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Srbská vzbura #3.14 / 2011

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: SUPRAPHON FAMILY

Autor: Adrik | Pridané: 17.11.2008 | Počet videní: 3224

AdRik: Zdravim, tak sa predstav aj náročnejším poslúchačom. Klasika, ako čo ste vydali, kedy ste vznikli, ako často koncertujete a podobné otrepané veci .. kľudne sa rozpíš.

Pekný deň prajem, volám sa Marek a som členom rodinného súboru piesní a tanca vystupujúceho od roku 2004 pod názvom SUPRAPHON FAMILY. Na konte máme split kazetu so spriazneným súborom SOCIALISTIC JONNY GOBLET z Missouri a momentálne sa dokončuje split CDr s power-noise-drone-electronik oneman projektom YANN IS THE BASTARD, do konca roka bude von ešte split CDr so slovinskými bratmi SIST EN 343. S koncertami je to zatiaľ tak akurát, povedzme 5-7 do roka, ale myslím, že to koncertné šialenstvo ešte len začne keď podrastie naša dceruša. Toľko na úvod pre tých náročnejších poslucháčov, ak treba niečo dodať pre tých nenáročnejších, tak sa kľudne pýtaj.

AdRik: Prečo práve noise? Veď na Slovensku záujem o túto hudbu je prakticky nulový a ľudia si myslia, že ide skôr o srandu ako o "vážne umenie".

No noise práve preto, že je to „vážne umenie“ z ktorého máme náramnú srandu a zábavu. Ešte asi v nejakom 94/95 roku som mal tú česť navštíviť vystúpenie HERMIT, WALDRAND a JALOPAZ v Trebišove a to ma úplne dostalo. Potom s kámošom po jednej brutálnej trojdňovej pitke, keď sme sa už nemohli vpratať do kože vznikla SHITOBA a už to išlo nejak samo, kadejaké zariadenie čo bolo po ruke a momentálne nápady sme sa snažili pretaviť do nahrávky alebo živého vystúpenia, keď chalani po čase odišli do zahraničia som už žil s Jankou a keďže mala k tomuto „žánru“ kladný vzťah vzniklo SUPRAPHON FAMILY. Myslím, že až taký nulový záujem o ten noise u nás nieje, možno je to pre ľudí stále niečo nové, ale aspoň podľa môjho skromného úsudku sú zvedavý ako tým performerom bude „jebať“, ale je rozdiel si pozrieť nejakú performance naživo, ako to počúvať doma, čo robí asi fakt málokto. Noise so všetkými svojimi odnožami bude ale podľa mňa stále okrajovou záležitosťou aj v samotnom undergrounde a skôr nejakou jeho „kuriozitou“, alebo ako to kurwa povedať. Piči to bola veta.

AdRik: Je normálne, že ráno vstaneš a pustíš si z dosky nejaký šialený noise, aby si sa prebral z postele? Čo na to Tvoja dcéra? Alebo rodina?

Na muziku ráno vôbec nemám čas, bežný deň vstávam 5:30 a budík+káva na prebratie väčšinou stačí, po ceste do práce v MP3formáte ládujem do seba čo sa dá podľa nálady, väčšinou ale nejaký rezký crust do kroku,heh. Noise dávam doma väčšinou ako podmaz k nejakej činnosti, alebo cez sluchátka, lebo Laura ma väčšinou zruší, že jej zobudím bábiky, hehe. Keď s Jankou ale niečo skúšame alebo nahrávame tak sa aj pridá, ale tiež podľa nálady, raz jej ten hluk vadí inokedy ten bodrel robí s radosťou s nami. Rodina to nejak extra nerieši, rodinný príslušníci ktorí videli nejaké naše vystúpenia boli väčšinou milo prekvapení, hehe.

AdRik: Nedávno ste sa vrátili zo Slovinska, kde ste hrali na Noise feste. Ako ste sa tam vôbec dostali?

Nedávno si sa odtiaľ vrátil ty ne? Ale hej, boli sme tam v apríli, pôvodne ale ako diváci a doprovod kámoša Romana z Ruska, ktorý tam vystupoval so svojim projektom GOOSLI NOISE a nejaké akcie sme odohrali spolu aj na Slovensku. Jeden bol v pláne v Maďarsku (ale tam to skapalo skoro jak vždy), ten ročník Nojzfestu sme na playliste neboli, ale keďže nejaký umelci nedošli, tak sme nakonec vrzli aj my. Bolo to na tomto festivale naše druhé vystúpenie, prvý krát sme tam hrali v roku 2005 i keď organizátori uviedli ešte SHITOBA, lebo sme tam boli stáli hostia v rokoch 2002,2003 a 2004. Našim prvým kontaktom tam bol vtedy Primož z legendárnych MASTIKATOR, keďže mal na mňa kontakt, lebo sa naše spolky ocitli na spoločnej 4way kazete a chystal sa v tom čase prísť zavrzúkať k nám, z toho nakoniec nič nebolo, ale on nás tam nakonec dotiahol no a takto sa to ťahá už hezkejch pár let.

AdRik: Teraz trošku otázok do histórie aj pre mladších čitateľov: Ako dlho fungoval zin Nauzea? Koľko čísel vyšlo a všetko o ňom hehe!

Prvé číslo vyšlo tuším v roku 1995, posledné 12-te v roku 2004. Nauzeu však stále nepovažujem za uzavretú kapitolu a chcem spraviť aj magicku trinacku, kedy to bude nevie ani SIS. Prvé čísla mali pravidelnejšiu „periodicitu“ a bolo to také kadečo, čo malo vlastne za cieľ trošku rozkývať tú zaspatú novoveskú smečku, podjeby, srandy, reporty z chlastačiek a pod., bol to viacmenej zine pre partiu. Posledné 3-4 čísla už by sa vlastne dali považovať za seriózne punkové ziny, hehe,11-nastka vyšla dokonca ako splitko so zinom Všeobecná pochabosť. Neviem čo k tomu viac dodať, je to klasicky xerox zin, vystrihni nalep prefoť.

AdRik: Ako dlho a na akom princípe fungovali koncerty na Podskale v Spišskej novej vsi? My mladšie ročníky sme to počuli len z krčmových historiek, tak nech vieme, že čo je pravda a čo lož! Kto všetko si tam stihol zahrať? Chodili ľudia?

Kurwa, tato otazka ma raz zabije, už som na to odpovedal a napísal o tom toľko krát, že už sa mi nesce, preto prenechám odpoveď na túto otázku Janke, ktorá bola aktívnou účastníčkou celého diania v tom čase, takže Janka máš slovo: nooooooo! Podskalka naša ľúbezná, až mi do plaču je pri spomienke. Parádne miestečko, parádne akcie fuuurt, mala som to šťastie zúčastniť sa na každom koncerte, keďže mi prischla úloha barmana, pravdu povediac nemala som ani žiadne námietky, hehe, však pri čerpadle dobre je. Takže je to asi 8 rokov dozadu, keď sa tento podskalový príbeh začal, myšlienka úžasná, ľudí so zápalom pre vec bolo tiež hajaj tak sme sa pustili do práce, začiatky ťažšie ale šlo to. No a fungovali sme jednoducho, vždy sa dalo pár ľudí dokopy s Markom sme zmákli nejaký letáčik vždy a našťastie sa dostal tam kam mal takže ľudia, úsmevy, zábava, fajnota. Zo začiatku sme mali aj elektriku tak bolo veľa vecí ľahších, ale žiadny problém aj bez nej, šli sme na agregát, ktorý tiež počas výkonu služby na koncerte chcel ukradnúť jeden sused, komédia, zrazu tma a počuješ a vidíš ako ujo beží s 50 kilovou mašinou preč. Vždy ma neuveriteľne milo prekvapilo, keď sa na akýkoľvek koncert dotrepalo toľko ľudí, že dnes možem o takých počtoch snívať aj keď je tu „známa kapela“. No nezabudnuteľný zážitok bol koncert LA FRACTION, úžasní ľudia, dokonca sa nám podaril aj vhs záznam. Potom NNY boli úžasní, HERMIT sme si prežili dokonca s jedinou policajnou raziou, za celú dobu fungovania, Adrik ta to bola komédia ,šmerc. Ja ani neviem hrali kapelky skadekoľvek . Vieš zo začiatku som bola nahnevaná, keď sa ma niekto opýtal na tie časy, pretože si myslím že by ešte kľudne mohla tá budova stáť keby.... ale teraz, spomínam len na to najlepšejšie a toho bolo naozaj dosť, teraz keď to píšem ma napadlo toľko vecí, že by som mohla snáď aj knihu zmáknuť.

AdRik: Čítal si v poslednom čase nejakú zaujímavú knihu alebo zin, ktorý Ti poriadne dal zabrať mozgovým závitom? Niekedy mám pocit, že dnes sa čítavajú 5 tí istí spisovatelia dookola a na neznámych sa serie ..

V poslednej dobe som čítanie akosi zanedbal, momentalne mam rozčítaného Alighieriho Tondiho titul Jezuita, chlapík opisuje ako vstúpil do jezuitského rádu a neskôr „konvertoval“ na marxiszmus, to ale neni podstatné, toto čo opisuje čo tam zažil a tie metódy, to ti behá mráz po chrbte a teraz som sa ešte zakusol do fantasy od autora menom Markus Heitz a titulu Trpaslíci, celkovo fantasy ja možem furt. No a z poslednej doby by som ešte spomenul Tvurtka Vujityho a jeho Cesty do pekla, maďarský reportér a chodí po všetkých tých najväčších peklách a shitoch sveta a píše a točí o tom dokumenty, miestami až slzy v očiach. Zo zinov za poslednú dlhú dobu jednoznačne Trhavina dvojka. Pravidelne tiež čítam National Geographic. Ale toto je otázka na celonočnú debatu. V antikvariáte sa dokážem hrabať pekne dlho.

AdRik: Na záver jedna filozofická .. Ak by si mal tú moc, chcel by si niečo zmeniť vo svojom živote? Mesto, prácu, spôsob života?

No ti povim kamo, tak táto otázka nemohla prísť vo vhodnejšom čase, po 17 rokoch intenzívneho ožierania sa som sa dostal na ten pomyselný vrchol, ako vraví pán Nohavica v jednom filme, a potom už ideš dole a nezastavíš. Sekol som s chlastom a to navždy, tých pokusov už bolo viac, ale toto je už istá vec a mňa už ožratého nikdy nikto neuvidí. Takže verím, že mám tú silu zmeniť doterajší spôsob života alkoholika na život abstinujúceho alkoholika a urobiť tak šťastnejšiu moju rodinu. Kurwa, ja viem že tá odpoveď znie jak z nejakého jehovistického časopisu, ale piči jak to inak povedať. Fakt by to už bolo len horšie, rašej už držim hubu. Dikes za pokec a Na zdravie!!!!!!!!!!!!

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: 8+L+H

Správa:

#4102 axc napí­sal/a: 29.05.2012 18:14:31

nema to niekdo v mp3?

#2275 oči napí­sal/a: 05.11.2010 17:26:12

perfektny rozhovor, no nasmial som sa, heh, dobre hefty, pozdravujem rodinku M. nech sa dariu

#1524 kozor napí­sal/a: 14.06.2009 20:39:59

jop super, marek drzim palce a podskala bol mega kludik, zazil som sice len par koncertov ale bolo super.

#652 kari napí­sal/a: 30.12.2008 20:20:39

Zdraviiiim Vaaaas.....kari...

#638 soudruh @ napí­sal/a: 08.12.2008 19:17:07

Zdravim Marecka s Jankou.Kurva doufam ze se brzy zase uvidime.Pokud ne,tak na Noise feste urcite a nebo na dalsi silene oslave soudruhovych narozenin.Urcite se budu snazit neco podniknout (haha).

#636 cosa79 @ napí­sal/a: 30.11.2008 19:09:09

No pozdrvujem Marchinga, drzim palce nech sa mu to stou poslednou vetou splni. Ale dufam ze na moju 30 si dame frtana. Respect Podskala, S.O.K. P.S.:slubujem ze SHITOBA ESTE VYDA TU PLATNU!!!

#635 scarif @ napí­sal/a: 19.11.2008 17:39:30

fajne

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

20.02. 01:49 Prasiak:


Jak sme sa na poslednu chviľu rozhodli, že tam ideme, tak sme sa najviac zjebovali na tom, že Samčo, boha, to zas bude. No normalne mi ten jeho set pripomenul (tiež som ho už dlho nevidel), že ..
17.2.2024 SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra (report)

13.02. 10:01 TvojaManka:


Otec, ze ty tak trochu obdivujes Putina a zaroven tak trochu nenavidis demokraticke hodnoty? Pravdu ale mas, ze vela ludi zomrelo pre mocenske chutky tohto diktatora. A pritom by stacilo, aby nezautoc ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

13.02. 09:44 Bambulka:


Dedko, vsetkym jebe, len ty tu mas vysoku skolu zivota v odbore politologia a medzinarodne vztahy. Kto je vo vojne na ukrajine agresor? Rusko zautocilo na suverennu krajinu a ty tvrdis, ze sa mali vzd ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

12.02. 14:09 Scheby:


Rozpor hlasa Slava Banderizmu? :D dobre si sa opuscil, cenim nazor zo stvrtej cenovej
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

11.02. 21:16 Dedo jozef:


Skurveny Rozpor celé roky sa hrali na veľkých Antifakov a teraz tam Sláva Banderizmu.a vám to úplne jebe?aké obsadenie Ruskom a Koreou vy ste dobre ojebany západom,A choďte do piče s tými v ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

30.01. 15:35 adrik:


axc: Áno.
(guestbook)

29.01. 08:31 axc:


cuzz ten nonconformist bude povodna zostava na koncerte?
(guestbook)

15.12. 14:57 Peter:


Fajná recenzia a príjemne je, že autor priznáva, že nie je nestranný - tak potom je Dáša "stranný"? -)))
DISIDENT - Ľudské stroje CD (recenzia)

13.12. 16:50 Luboshio:


Dík za recku Adrik, pozdravujem zo Zv!
DEMONIC-EYED / JAKUBYSKO MC (recenzia)

26.10. 14:53 d:


@kkt, nie som sice tvoj mily, ale aspon si mi nevynadal, pokrok. Nabuduce si prosim odpusti aj tieto zosmiesnujuce pomenovania.

Ja som boj proti fasizmu nechapal nikdy iba ako boj nacko ..
(novinka)