Pozývame:


So 10.6.2023
Košice @ Collosseum

NERVY (CZ), NIČITEĽ (SK), GÁGOR (SK), POHROMA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

PANIKA, TRÄUME, BIB (20.5.2023, Wroclaw @ CRK)

Najnovší rozhovor:

TEUFELSMAUER

Najnovší report:

PIPESH, VOLE, BIB (19.5.2023, Košice @ Collosseum)

Najnovšia recenzia:

BETON - Zombie mustang safari CD

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Česko, Nemecko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Stop and go fest 2022

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: PASKUDA

Autor: Wrbo | Pridané: 7.1.2017 | Počet videní: 233

Crustový fastcore z Banskej Bystrice hádam predstavovať nemusíme. Chalani majú už za sebou desiatky koncertov ako doma, tak aj v susednom Česku. Momentálne chystajú novú dosku, takže je sa skutočne na čo tešiť. Na otázky odpovedal paskudiak Iwo.

Wrbo

Wrbo: Od grunge po fastcore je cesta kľukatá. Tak ako to teda bolo?

Fu, no, tak od začiatku zložito, až do súčastnosti, ale taký je i život. Vyrastal som na grunge štýle, spätné väzby, jednoduché, melodické skladby, hluk, i ten škrek. Stalo sa to na prelome tisícročia, koncom roku 1999, posledný ročník Z.Š. som sa stihol spoznať s Mišom, vedel na bicie a ja som poznal gitaristu, Tomáša (ex CRUSADE OF FANATISM, PROSCRIBED). Taká "španielka" ma priťahovala, záujem o hudbu tu bol. V pivničných priestoroch sa začali odohrávať šamanské rituály a tie mi ukázali cestu a kúzlo nástrojov. Chopil som sa bassgitary a pustím ju len po smrti. Vznikali rôzne kapielky, až sa vyformovala trojica s názvom GONOPODIUM (pohlavný orgán ryby). Začali sme s grunge-om, ale po dvoch rokoch sa to rozpadá. Hľadám náhradu a nachádzam Miloša, vedel hrať i spievať a tak zakladáme kapelu LAZY GRUDGE (lenivý odpor). Za štyri roky sme nahrali jedno demo a jeden album - ktorý však nikdy neuvidel laser prehrávača. Nečakaná operácia uzlín stopla nahrávanie spevu a po neúspešnom snažení donahrávať spev sa končí kapitola. Nahrávka sa vymazala. Existenčné a zdravotné problémy, nezáujem ... Po rozpade "slovenskej Nirvany", keď nám už nevyšla cesta za slávou, hehe, sme sa vybrali opačnou cestou, ku dnu - blahobytu. Hrával som s čistou basou, ale niečo ma ťahalo hrať s efektom, proste spätné väzby na bassgitare, rýchlo sa meniace rífy, ukričané vokály ... To asi ten grunge. Mladý človek plný života a divoká crust scéna - BB/ZV/ZH mafia, ktorá aktívne vystupovala a bojovala proti fašizmu. Boli tu domáce i lokálne kapely, ako napr. V.O.K.K., SANGRE DE CRISTO, SIGNA SINISTRA, IDIOTS PARADE, ktoré nás zaujali svojou energiou, rýchlosťou ... Mišo sa chytil na nástrahu a vybubnoval PASKUDU. Zakladáme ju my dvaja na jeseň v roku 2005 a na gitaru sa znova hlási Miloš, už bez spomínaného spevu. Hľadáme speváka a skoro naraz prichádzajú rovno dvaja, Krtny a Okáni. Krtny po roku odchádza do exilu, tak len vo štvorici určitú dlhšiu dobu ...

Wrbo: Za ten dlhý čas čo hrávate, Vás neraz postihli personálne zmeny. Čo sa stalo? A čo je teraz s tými ľudmi, ste v kontakte?

Behom 11.rokov sa vystriedalo veru dosť ľudí, speváci Krtny a Okáni, Marek (ex bassa BASAL BANAR), gitaristi Miloš, Cedrig (ex bassa MADCULT), v spleti rôznych osobných záujmov sa rozhodli skončiť. Stretávame sa zriedka na koncertoch, v meste, inak si všetci idú svojou vlastnou cestou a nám ostáva stále hľadať a zaúčať novú krv. Momentálne sme traja, Fischo (ex basa GORDON SHUMWAY) hrá na gitare.


Wrbo: Česko, Morava, Slovensko - nejedno mesto už máte zbehané. Existuje nejaký (vami spozorovaný) rozdiel medzi týmito kútmi? Organizácia, ľudia, chod samotných akcií, či ich komunít?

Veľa sa toho zmenilo na tej našej domácej scéne. Čo sa týka vegajedla, distra, prednášok atď. Posledné roky sú tieto veci samozrejmosťou, čo ma veľmi teší. Skvelá organizácia, priebeh, kapely. Pár rokov do zadu to bola katastrófa. Akoby zdochol pes. Hlavne v Banskej Bystrici. Inak to už vidím na rovnakej úrovni. Ale rozdiel tu stále je. Miest, či klubov na hranie je u bratov oveľa viac, väčšie komunity, ktoré skvele robia svoju prácu, viac koncertov zahraničných kapiel ...

Wrbo: BASAL BANAR, DNO, CRUSADE OF FANATISM, GORDON SHUMWAY - sesterské kapely so spoločnými členmi, kde sa v každej jednej z vymenovaných mihol aj nejaký Paskudiak. Satanužiaľ, už ani jedna nie je medzi živými. Som celkom zvedavý, ako s odstupom času zhodnotíte tieto bandy. Vaše fungovanie v nich a čím boli pre Vás osobité?

Ako vesmír, kolobeh vzniku a zániku. Staré bandy, staré časy, ostali len nostalgické spomienky, dáke tie zvukové záznamy, priatelia na večne. Všetci sú ako vtáky. Lietajú z krajiny do krajiny a potom zachraňuj hudbu, čo sa ti páči. Bolo mi cťou byť súčasťou týchto formácií. Škoda, že žiadna zo spomenutých kapiel nevydala viac nahrávok. Inak BASAL BANAR ešte nedal poslednú bodku. Napriek tomu, že sme sa po Pallasit feste XIV. v júni rozpadli, ostala po nás už rok stará nahrávka. Pôvodne to malo byť splitko 12" LP, nakoniec po roku čakania na našu vec sa pôvodní, pozostalí členovia Majča s Vladom rozhodli vydať nahrávku samostatne na kazete v počte 70. kusov. Čiže čoskoro sa máte na čo tešiť.


Wrbo: Máte za sebou už ? ročník Hudbou proti fašizmu. Čo pre Vás znamená táto akcia. Akým prešla vývojom a čo bolo spúšťačom robiť koncert práve pod týmto menom?

Tento rok to bol 7. ročník, fúha? Díky MOC ĽUDKOVIA za POMOC A PODPORU!!! S Kristiánom (ex spevák kapiel V.O.K.K., ORA ET LABORA, CRUSADE OF FANATISM, DNO, MASSMORD) som robieval pár rokov koncerty a raz pri pive debatujeme o akcii na máj, že ôsmeho bude na námestí, či v parku SNP zase pochodovať "magián K-á.", tak treba ľudí a to prilákame koncertom. Zrodil sa nápad urobiť akciu s benefitom HPF pre Priamu akciu. Každý rok dupotal, "rečnil". Tak sa poďme spoločne pozrieť a zapískať mu. Rozporov a útokov medzi pravou a ľavou rukou v BB bolo pomerne stále dosť. Dôvodov voči "zeleným mužíčkom" je veľa, prečo im odporovať, všetci vedia. Žiaľ, po 70.rokoch sa Európa znova radikalizuje a, i keď žijeme v podstate v najmierovejšom období, fašizmus je zas na vzostupe. Do podobných akcií proti fašizmu by sa malo zapájať viac podnikov, v podstate každá nezávislá, ale aj komerčná kapela, by mala poukazovať na problém, minulosť a myslieť na budúcnosť a zabrániť vládnuť autorite, teroru a strachu. Ľudia? Nevzdelanci ich podporujú, tak je to žiaľ nutné! A na Slovensku je ich dosť. Žiaľ, komercia pozná iba "lásku", zábavu a pod. a politiku i celkový život každý preberá iba pri pive. Priemerní ľudia oblbujú nevzdelancov a žiaľ, početnosť rastie. Čuduj sa svetu pri takej politike, resp. ľuďom v nej. Ale späť, prvý ročník dopadol na výbornú. Ľudáci nakoniec nepochodovali, koncert bez narušiteľov. Urobili sme spolu štyri ročníky a skoro to skončilo, nikto nemal záujem pomôcť s akciou. Ostal som skoro sám na to. Nakoniec ma pár ľudí oslovilo, že mi pomôžu, takže to pokračuje, priam rastie! Ôsmy ročník je už vo fáze prípravy, zapojilo sa doň znova viac ľudí, tak je to super. Viac hláv, viac nápadov, viac rúk. Konečne Bystrica ťahá za jeden povraz! A nielen Tá, ale i Zvolen! THNX!!

Wrbo: Politika v punku. Prežitok, či póza, aby sa na oko zdalo, že "ako niečo aspoň v textoch riešime"? Je sebareflexia v tomto smere hnacím motorom alebo ide len o kalkul s ktorým sa jaksi počíta?

Politika? Takéto aktivity mafiánov ma nebavia. Na verejnosť sa zvysoka serie, vzťahy sú individuálne. Moc bola vždy nástrojom manipulácie a vydierania. Nepotrebujem vodcov, pánov, aby ma učili prežiť život. Preto ju radšej neriešim. A na tejto scéne sme všetci jednotní. Záznamy existujú pre nové generácie a pre ostatnú väčšinu, ktorá takéto žánre nemá rada, je potrebné vtesnať názory, riešenia i medzi komerciu. Skoro všetci podporujú šoubiznis, len sú tu problémy, ľahostajnosť, egoizmus, majetok. Pritom sú všetci tak submisívni.


Wrbo: Najzásadnejšia pieseň (piesne) z Vašeho repertoáru? A prečo?

Asi "Zdegenerovaný úbožiak". Text hovorí za všetko, od toho sa už odvíjajú asi všetky ostatné.
"Zem plná zaostalých zdegenerovaných úbožiakov trpí za svoju dobrotu ponúka im podmienky pre život, svojou hlúposťou ju však ponižujú plytké konanie, potreba ukázať sa ich ženie neustále v pred každá bytosť za svetlom ide, iba človek temnotu hľadá dominantní poukazujú na svoju osobnosť neustály boj ich však vedie k zániku Zem preplnená zaostalými zdegenerovanými úbožiakmi trpí za svoju ochotu!"

Wrbo: Čo som registroval, vydávate hlavne splitká. Máte v nich nejakú špecifickú záľubu? A prečo práve vinyl? Čo pre Vás znamená?

Jednoducho povedané, split na znak priateľstva. S kapelami sme buď koncertovali a padli si do oka, využívali spoločnú skúšobňu a pod. Si pamätám, ako nás raz oslovil Adrik, či by sme nechceli splitko s DEPRESY MOUSE a na asfalte. Pár platní som už doma mal od kapiel so spoločných koncertov a keď som to tak chytil do rúk, bolo spečatené. Mať vlastnú nahrávku v takom formáte by bolo super.


Wrbo: Ktorá z Vašich dosiaľ vydaných nahrávok Vám najviac prirástla k srdcu a prečo?

Mne osobne všetky, boli od srdca.

Wrbo: Mimokapelné záujmy a záľuby?

Veľmi rád mám hory. Extrémna výprava so psom mimo sezónu niekde do divočiny, uf! Nutná kompenzácia! Hudba - koncerty, dáky ten bike, kniha, dokument, vesmír.

Wrbo: A teraz menej vážne. Nejaký zážitok z koncertov, či patália hodná zverejnenia?

To treba iba zažiť, vidieť, počuť ... Inak všetky koncerty sú zážitkom na celý život!

Wrbo: Aká skupina, osoba, organizácia Vám v poslednom čase vytrela zrak, či sluch?

Určite patrí poklona ľuďom z Martina organizujúcich Opičí bál v Sklabini! Skvelé jedlo, miesto, organizácia, výber kapiel, fakt vytrela i ... Druhý ročník, dva dni, v takom dátume! Super! A jasan rešpekt Ffud Team! Kapely CATASTROFY, SAMORAST, the WILDERNESS. Klobúk dolu. Dúfam, že spomenuté bandy vydajú minimálne toľko splitiek/albumov, ako AGATHOCLES.

bandzone.cz/paskuda

Rozhovor: PASKUDA

Autor: Adrik | Pridané: 13.4.2011 | Počet videní: 3969


Adrik: Ľuďom, ktorý nepoznajú noty netreba veľmi banskobystrickú kapelu PASKUDA predstavovať, ale potýram Vás trošku, a tak napíšte, aké boli začiatky.

Začiatky sú vždy zložité. PASKUDA vznikla na jeseň v roku 2005 po rozpade predošlej kapely LAZY GRUDGE (lenivý odpor), v ktorej som bol ja, Mišo a Miloš. V nej spieval Miloš, ale po vzniku Paskudy som sa za mikrofón dostal ja. Od grungu sme prešli na štýl, ktorý sa nám zdal zaujímavejší. Chceli sme hrať niečo rýchle, uškriekané. Pridala sa k nám Krtny, ako druhý vokál. V kapele sme boli teda už štyria. Po prvom koncerte nás oslovil Okáni, či by sa nemohol pridať. Veru, Paskuda mala tri vokály, dokonca sme spolu odohrali aj pár koncertov, ale pre nedostatok voľného času a plány odísť za hranice Slovenska nás nakoniec Krtny opúšťa. A sme štyria.

Adrik: A čo Vaše fúzie s dnes už mŕtvou kapelou CRUSADE OF FANATISM?

S CRUSADE OF FANATISM to bolo vždy komplikované. Existovala pred tým kapela ORA ET LABORA, ktorá vyhodila bubeníka. Nakoniec i gitarista odišiel študovať do Prahy, kde sa po pár rôčkoch stretáva s inými hudobníkmi a zakladajú kapelu LIBERA IN CAUSA. Ale vráťme sa k Crusade. Za bicie si sadol opäť Mišo a spolu s Pištom (vokalista) založili túto bandu. Skúšobňu si delíme a po čase ako znak veľmi dobrého priateľstva kapiel sa rodí spoločné splitko na CD nosiči. Škoda len, že Pišta nakoniec odišiel do Anglicka a zaskakoval som ho načas ja. Nakoniec sa členovia rozhádali a tak kapela zanikla. Aby vzniklo niečo nové, musí občas niečo aj zaniknúť a tak vznikla kapela DNO, kde pôsobia Mišo a Kristián naďalej s novými tvárami. No o tomto vývoji by sa dalo veľa rozprávať, pretože je to neustály kolobeh vzniku a zániku.

Adrik: Naozaj dosť často koncertujete. Povedal by som, že viac v Čechách ako doma. Čím to podľa Vás je? Je tam viac šialenejších ľudí? Neskúšali ste niečo vybaviť napríklad v Nemecku alebo Poľsku? Alebo to má ešte čas?

To je klasický bojový plán. Keď vás už domáci majú do sýtosti, treba obsadiť nové lokality, aby ste zas domácim chýbali, ale na druhej strane aby ste nezapadli prachom. A potom sú tí ľudia i viac šialení, ale to bude asi skôr otázka alkoholu kolujúceho v krvi. Ďalej do zahraničia je to finančne náročnejšie, takže to treba obozretne naplánovať a získať množstvo kontaktov. Takže je to otázka času a možností.

Adrik: Dosť často striedate a opätovne prijímate spevákov a gitaristov. Nestíhajú?

Za tým sú rôzne alkoholové prehrešky či nedostatok času v spleti rôznych záujmov. Spevákov nestriedame, len gitaristi sú problémoví. Miloša nahradil Cedrig, ale nakoniec sme opäť stará zostava s Milošom.

Adrik: Svoj cirkus ste už stihli zvečniť na dvoch CDrkách, sedempalci a jednej škaredej LP kompilačke. Aké sú plány do budúcna? VéHáeSka? Myslím, že sa to už môže predčasne zverejniť :)

Tento rok plánujeme vydať splitko s JAKUBYSKOm na vinyle a k tomu ako darček splitko na CD nosiči s kapelami UNTERMENSCH DE LUXE a TMA. Na VéHáeSke budeme len v prípade, že niekto tento zapotopný formát ešte využíva a sám nás na to nejako dostane. Koncerty občas zaznamenáva Linki a výsledok je občas vidieť na tých klasických hudobných internetových sieťach, kde má skoro každá „neexistujúca“ kapela profil.


Adrik: Koľko sa tak zvykne porozdávať a predať CDriek dnes v dobe internetu? Písal si o nahrávky aj niekto zo zahraničia?

Zvukové nosiče prevažne rozdávame organizátorom podujatí a kapelám, s ktorými sme hrali, priateľom. Chybu vraj robíme my malou propagáciou. Ale zas na druhej strane, nechceme ľuďom vnucovať našu tvorbu. Keď má niekto záujem, sám si o to povie. Zo zahraničia nám písali iba raz. Bol to nejaký Rus, ktorý mal záujem len o CéDéčka, inak všetko. Z času na čas dajakí odvážlivci napíšu, ale žiaľbohu, nepočítame kusy. Keď sa minú, dorobia sa na kolene ďalšie a prípadné peniaze z predaja sa dávajú na materiál pre ďalšie kópie albumov.

Adrik: Máte dosť priamočiare texty, myslíte, že sa do takej muziky nehodia filozofickejšie kúsky?

Keď je hudba natoľko priamočiara tak texty by ju v tom mali podporovať. Nemáme nič proti „filozofickejším“ obkecom, ale to sa skôr hodí do knihy pre filozofov, kde si môžete dať pauzu a hodiny uvažovať nad tým, čo tým chcel autor povedať a prečo s ním ne/súhlasíte. Pri tejto hudbe je asi oveľa lepšie, keď je poslucháč hneď na vlne a môže sa s hudbou i textom rýchlo stotožniť. Filozofiu nechajme radšej, čo ja viem, Nickovi Caveovi. Veď napríklad do jeho melancholických balád by sa zas nehodili naše texty. Proste by to spolu nesedelo.

Adrik: A čo vravíš na pokec medzi pesničkami? Praktizujete to aj Vy alebo len „hobľujete“?

Na tomto by sme mali veľmi popracovať. Pretože je veľa slov, ktoré by sa mali hovoriť, ale sme fóbici a keď rozprávame do mikrofónu, nič nám nieje rozumieť. Preto zatiaľ iba rýchlo odohrať a zmiznúť z pódia preč.

Adrik: Najviac sa mi od Vás páči text „Ostnatý drôt“, keď na prechádzke vo voľnej prírode naďabíš na ohraničený pozemok. Radi chodíte do prírody alebo na túry? Odporučte niečo v okolí Bystrice.

Prírodu máme veľmi radi, chránime ju. Na túru sa niekedy vyberie i zvyšok kapely, ale väčšinou a často chodievam s priateľkou len ja. Kompenzujem si tak industriálny dums vysokohorskou dávkou pokoja. Proste to milujem. Nízke Tatry, Veľká Fatra od A po Z. Odporúčam tieto lokality. Máme ich pod rukou, teda niet o čom ďalej diskutovať. Text mi napadol, keď som schádzal do jednej doliny a pre obrovský ohraničený areál som sa musel predierať „papečinou“ tri hodiny navyše. Dalo sa prejsť aj cez súkromný pozemok, ale riskovať dajakú guľku pre neoprávnený vstup?!?

Adrik: Keď už sme na tých kopcoch, ozaj, ako to dopadlo s „nacionalistami“, ktorí tuším pred 2 rokmi táborili na kopci pred Bystricou?

Myslíš svah Urpína nad Hronom, ktorý sa tak stal najškaredším miestom v Banskej Bystrici, lebo si ho MK zvolil ako reklamné miesto s rasistickým transparentom v čase volebnej kampane? Aj napriek snahám pár odvážlivcov zničiť tento transparent sa im to nepodarilo. Prívrženci ĽS NS s nepretržitou strážou si uchránili tento objekt, a tak nakoniec musela zakročiť príroda. Živelný vietor vyvalil jeden zo stromov, na ktorom bol transparent prichytený. Ešte aj matka príroda vie, čo je správne. Ale do večera bol transparent ukotvený na zem a až do volieb naďalej špatil Bystricu.

Adrik: Viem, že si radi vypijete :) Už aj sem s nejakou alkohistorkou ako odstrašujúcim príkladom pre nás ostatných alkoholikov!

Ovracané auto, zmätky v hraní či hádky v kapele, to všetko zapríčinil alkohol. Nenapadá mi proste nič pozitívne. Ako kapela na koncertoch, kde hráme obmedzujeme alkohol, aby sme lepšie zahrali, veď ľudia sa síce prídu pobaviť, ale chcú aj niečo dobré počuť. A sami potom máme lepší pocit, keď sa prezentujeme na pódiu ako kapela, ktorej to išlo a nie tá, čo nevedela trafiť ani na bubon.

Adrik: To bude asi všetko od pankovej inkvizície. Veľmi pekne Ti ďakujem za rozhovor. Prajem veľa koncertov a nech ďalší split vinyl výjde ešte tento rok! Nejaké slová, pozdravy na záver?

Splitká budú, musia, pretože to je plán Paskudy pre tento rok. Tiež ďakujeme za rozhovor. A odkaz na záver: Buďte ohľaduplní!!!


Fatal error: Cannot redeclare ip_deny() (previously declared in /data/3/f/3f4425a3-3a5f-47c5-a88f-50d8a642367a/punkgen.sk/web/deny.php:2) in /data/3/f/3f4425a3-3a5f-47c5-a88f-50d8a642367a/punkgen.sk/web/deny.php on line 2