Pozývame:

Po 27.5.2024
Brno @ Vegalité

NO FUCKER (USA), DISEASE (Macedónsko), BRÜNNER TODESMARSCH (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

BELL WITCH, the KEENING (18.5.2024, Brno @ Kabinet múz)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

ARCRA, SUKOB, KORIDOR (17.5.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #6 / 2014

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: JEŽIŠOVI PIVO NELEJ

Autor: Adrik | Pridané: 2.11.2007 | Počet videní: 1536AdRik: Zdravím JPN! Tak na začiatok predstavte členov (aj bývalých a budúcich), odkiaľ ste sa vzali a podobne.

Krivosh: Ony tie mená asi nie sú až tak dôležité, kapelou sa prehnalo viac ľudí a niektorí na to nie sú až tak úplne hrdí .. každopádne niektorí sa ohriali niektorí kratšie, niektorí dlhšie, niektorí to s nami dotiahli až na pódium - takže niektorým ďakujeme viac, niektorým menej, každý si zásluhy uváži podľa svojho vedomia a svedomia. Čo sa týka budúcich členov, žiadnych snáď neplánujeme, aj keď do nás z času na čas niekto zafuckuje nech si už konečne nájdeme gitaristu či gitaristku. Ja osobne som s týmto stavom spokojný, nemusím sa s nikým ladiť, môžme miasť ľudí čo nás nepoznajú označením "drum'n'bass punk" atď atď. :) A čo je veľká výhoda - a sa divím že na to ešte organizátori koncertov neprišli - sú tu isté kapely, s ktorými sa pohodlne vojdeme do jedného osobného auta, takže by mali dve kapely za cesťák jednej, hehe.

AdRik: Ako ste vlastne vznikli?

Krivosh: Celá (dlhá) epocha tejto bandy sa delí na dve zásadné obdobia : s gitarou a po nej. Tú prvú sme myslím dostatočne zhrnuli v "Histórii" na našich stránkach - a lepšie to už asi nenapíšem, takže len v skratke(snáď už niekedy príde slina na plnohodnotnú Históriu II.) : po tom, ako nás z rôznych dôvodov opustil gitarista, sme mali nejaké to obdobie hľadania nového či skúšanie alternatív typu dve basy, až sa mi podarilo presvedčiť zvyšok kapely že to zvládnem aj sám a neznie to až tak príšerne... v rámci toho sa ešte odohrala zmena-dve na bubeníckom poste a Kvaskovi som za 35 Kč kúpil kazoo; naučil sa na nej hrať ozaj bravúrne, týmto mu vyslovujem veľký reštekp.

AdRik: Prečo práve nazov Ježisovi pivo nelej?

Krivosh: Klasicky sme tak dlho vymýšľali čo by sme, až sme nakoniec vybrali tú najväčšiu pičovinu, hehe. Ináč to je parafráza na slovnú hračku "Jeleňovi pivo nelej"(ktorá sa číta rovnako odzadu aj odpredu) s tým, že svojim spôsobom odmieta všetkých tých spasiteľov, ktorí sa nám snažia nahovoriť že spasenie a lepšiu budúcnosť máme odovzdať do ich rúk. Zaoberá sa tým rovnomenná pesnička, preto ma občas zamrzí keď do nás niekto hučí, že tým urážame jedného hrdinu z ich obľúbenej sci-fi knihy. Nie je to pravda, urážame tým všetkých podobných hrdinov, či už vymyslených alebo samozvaných - tento má akurát tú "výhodu", že nám ho v tejto krajinke tlačia do hlavy celkom solídne, takže si to potom niekto berie osobne...

AdRik: Ktoré spolky Vás v začiatkoch ovplyvnili? Predsa len, na Slovensku je už málo podobne znejúcich súborov ..

Krivosh: Čo ti ja viem, ja osobne som si prešiel fakt všetkým možným, ale nie tým štýlom, že by som bol jeden rok najväčším rapperom(forever), aby som vzápätí úplne otočil kabát a začal to popierať tým, že budem do celého hiphopu fuckovať. Proste tak nejak spejem, stále v hudbe nachádzam nové veci a rád sa vraciam ku koreňom - a nevidím na tom nič zlé, ako sa mi občas snaží niekto nahovoriť, že napríklad "punk a techno to né, to buď jedno alebo druhé, si musíš vybrať, viš". Ale aby som odpovedal aspoň trochu konkrétne - a mnohí si, keď to napíšem, budú klepať na čelo - pre mňa bol zlomovou kapelou český Chaozz(áno, ten), a to v dobrom aj v zlom : ich prvý album je textovo "punkovejší" ako veľká časť punkových kapiel, zároveň ale neboli namyslení na tú svoju pravdu, ako sa tiež stáva u mnohých kapiel čo spievajú "o niečom". Ale ako išli do sračiek(a kiež by to aj u iných išlo tak rýchlo, nech to je zreteľnejšie), začal som chápať že tadeto cesta nevedie, že so "systémom" fungovať a zároveň proti nemu ísť môže dopadnúť iba tak, že ťa podmelie alebo strhne so sebou .. mno a začal som sa teda obzerať, či na iných akciách, na ktoré ma občas niekto zobral, náhodou nebude niekto alebo niečo, čo by na tú prvotnú myšlienku - že tu je asi niečo v neporiadku - aj nejak nadväzuje, nie len že to opakuje v refrénoch... a tak som na nejakom punkovom koncerte narazil na distro s A-Kontrou či Rudým Právom. A ako to dopadlo môžte vidieť sami - píšem tu litánie, keď sa odo mňa očakávalo niečo ako "Asi Davovka a Exploited, ale ani to už nie je čo to bývalo"...

AdRik: Máte na Slovensku alebo napríklad aj v Čechách nejaké spriatelené bandy, s ktorými si rozumiete viac ako s ostatnými?

Krivosh: Pre zmenu budem stručný, nech si každý domyslí prečo asi : Toy Pištoľs, Ilúzia, Dies Irae,, Kľemones,, Quang Chai Kein, Topory, Železná Kolóna,, možno RozpoR (možno preto, lebo neviem či aj oni s nami, heh), Nové Doby, Edelweiss Piraten, Nagaika, Shitnoise...

AdRik: Kto píše Vaše texty? Musím uznať, že v nich nechýba irónia, ale bohužiaľ väčšina z nich je pravdivá ..

Krivosh: Tak schválne by ma zaujímalo, ktorý nie je pravdivý? Klamať by sme neradi ... a s tou iróniou a "bohužiaľ" asi tak : na koncerty sa ľudia chodia v prvom rade zabaviť - a my tiež, aj na tie naše - preto by bola asi blbosť čakať že bude niekto zvedavý len na to, čo zas múdreho povieme či zaspievame. Navyše, sú aj iné spôsoby a média, ktorými sa dajú nejaké tie myšlienky šíriť jednoduchšie, zrozumiteľnejšie a obsiahlejšie. Na druhú stranu nie je na škodu, keď si človek môže z koncertu odniesť nejakého chrobáka v hlave a doma nad tým v kľude porozmýšľa, prípadne si o tom zistí niečo viac - preto občas rozdávame naše texty s pár komentármi či odkazmi, preto na mňa ľudia medzi pesničkami občas kričia "nekecaj a hraj".

AdRik: Na Vašej stránke je možnosť stiahnúť si Vaše prvé dve livedemá ako mp3 a ogg. Vyšli niekde tieto nahrávky aj v hmotnej podobe alebo ich šírite len takto?

Krivosh: Obidve boli vydávané(ak sa to tak dá nazvať) aj na malých, 8cm CDčkách aj s bookletom, samozrejme ťažký DIY, občas sme ich strihali a skladali vo vlaku cestou na koncert. Ako však prestali byť hudobne aktuálne(obidve sú ešte s gitarou, niektoré pesničky prešli celkom zásadnými zmenami), radšej sme ich prestali vyrábať, nech z toho ľudia, čo by si to na koncertoch kúpili, nie sú moc sklamaní.

AdRik: Dočítal som sa, že sa chystáte do štúdia. Budete nahrávať len čisto nový materiál alebo spečiete aj nejaké staré veci? (pozn. AdRik: V čase odpovedania a zverejnenia na webe svetlo sveta uzrelo CD - Niektorí spasitelia sú všetci rovnakí)

Krivosh: Ako som už bol spomínal, aj tie staré pesničky prešli celkom zásadnými zmenami, navyše nikdy neboli nahraté poriadne, takže sa tam určite objavia aj tie. Ľúto by nám ich bolo.

AdRik: Aký máte názor na alko punkáčov? Viem, že o nich už máte aj skladbu ("Pýcha hnutia"), ale predsa jeden krátky song nie stále musí všetko vysvetliť.

Krivosh: Záleží od toho, čo si predstavuješ pod pojmom "alko punkáč" - oni si pod tým totiž ľudia predstavujú rôzne veci, a nerád by som nejakým presvedčeným alkopunx zbytočne urážal identitu, ak by som zrovna myslel niečo úplne iné ako oni. Pre niekoho sme alkopunx aj my - možno preto, že nemusíme nutne odohrať koncert úplne triezvi, možno preto, že nemáme problém hrať aj s kapelami, ktoré spievajú viac alebo menej len o chľaste, neviem. Pre niekoho sú to ľudia, ktorí sa rozhodli, že najlepšie čo môžu proti systému(alebo pre seba v tomto systéme, čo ja viem) spraviť je najebávať sa a fuckovať podľa možnosti do všetkého a všetkých, bez rozmýšľania. No a potom je ešte X možností medzi tým, komu sa to ako hodí.

AdRik: A teraz trošku zo súkromia .. čo je náplňou Vašeho nového spolku ANTIPA?

Krivosh: O Antipe sa netreba informovať, netreba ju vyhľadávať - keď človek robí to, čo má, a keď to robí správne, dozvie sa všetko čo potrebuje. Takže asi tak.

AdRik: Ste ešte školou povinní alebo už každé ráno kráčate s obedárom do roboty? A sólo pre Kvasa: niekto mi spomínal, že študujes odbor záchranár alebo niečo podobné. Ako si sa k tomu dostal?

Krivosh: Ja vlastne už celé moje fungovanie v kapele makám, niekedy viac a niekedy menej - a zároveň sa nejak pretĺkam vysokoškolským štúdiom, čo nie je žiadna sranda keď má človek dve kapely a kopu ďalších aktivít k tomu. Ale aspoň bude na staré kolená(ak dožijeme) na čo spomínať.

AdRik: Stalo sa už niekedy, že ste pre veľké promilé neodohrali koncert alebo odohrali a na druhý deň si ho vôbec nepamätali?

Krivosh: Tak to prvé našťastie nie, máme nesmierne odhodlanie a takéto povrchné prekážky nás len tak nezastavia. No a ja si pamätám všetky - aj keď niektoré trošku hmlistejšie, hehe. Každý koncert je však pre mňa taký zážitok, že by to muselo byť fakt zlé, aby som si nepamätal nič.

AdRik: Na konci sa mi nedá neopýtať na nejakú zaujímavú historku z koncertovania. No tak sa pochválte!

Krivosh: Tých by bolo viac .. ale rád spomínam napríklad na koncert v Banskej Bystrici, keď sa k nám počas hrania dostalo info, že sú vonku hákoši a robia problémy. Tak sme zložili nástroje a zavolali ľudí, nech sa tam s nami idú pozrieť - na moje príjemné prekvapenie naozaj veľa ľudí vyšlo, tým pádom sa to za chvíľu poriešilo a mohli sme s koncertom nerušene pokračovať - samozrejme s pesničkou Biely mor, ako ináč.

AdRik: Vďaka za rozhovor! Nejaké odkazy pre čitateľov?

Krivosh: Ja vďaka za priestor na vykecávanie. Čitateľom a čitateľkám by som odkázal, nech si niekam za uši zapíšu motto "Neverte nikomu, neverte ani nám - MYSLITE!"

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: 8+D+W

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)