Pozývame:


So 27.7.2024
Malá Bystřice @ Santov

INTERPUNKCE (CZ), LICKSPIT (CZ), AM (Poľsko), NERVY (CZ), PERLY SVINÍM (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

LIKANE LEPPÄNE, ET ON TUERA TOUS LES AFFREUX (21.7.2024, Trnava @ Kubík)

Najnovší rozhovor:

Čurby

Najnovší report:

DIKTÄT, ASTRIS LAPSUS, LUTRA, RETORSION (19.7.2024, Poprad @ Koľaj 22)

Najnovšia recenzia:

HORSEBASTARD – From the axial to the appendicular - an equestrography MC

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Rakúsko, Slovensko, Česko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #8 + #9 / 2016

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: IMPULSEALER

Autor: Fog | Pridané: 23.6.2021 | Počet videní: 791

IMPULSEALER som zachytil už prakticky pri zrode. Podieľa sa na tom určite fakt, že v kapele pôsobí môj dlhoročný kamoš Johny, ktorý od nás prchol do ČR hneď po strednej. Ale hlavným dôvodom spáchať tento rozhovor je ten, že ak ľúbiš blastbeaty ako ja, táto kapela by nemala ujsť tvojej pozornosti, pretože IMPULSEALER sú pripravení ukojiť všetky tvoje potreby v tejto oblasti.

Fog
Fog: Ahojte. Na začiatok klasická otázka. Predstavte sa, kto a skade ste, čo kto v kapele obsluhuje, prípadne kde ešte hudobne pôsobíte alebo ste pôsobili predtým.

Johny: Čauko Fog. Neviem či ťa to poteší, keď napíšem, že z Lučenca. :-) Ni, vážne teraz. Sme tak trošku každý z inej strany ČR. Maro Havířov a ja zo Soběslavi. Ja na gitaru hrám a bliakam a Maro na bicie, ale aj vokál zabil na poslednej doske. Ja momentálne čiste iba na nervy doma ... ni, počkaj ... iba IMPULSEALER teraz. Predtým toho veľa bolo od doom metalu cez gore grind až k IMS. Maro má tiež pekný zoznam, šak popíše určite. 

Marzena: Ahoj! Marek alias Marzena nebo taky Květináč. Původem z Orlové, ale teď již několik let bydlím s rodinou v Havířově. Ve všech kapelách co jsem kdy hrál, od těch devadesátých let, se snažím hrát na bicí, jen v jedné jsem obsluhoval mikrák. Tím úplně prvním projektem, pod názvem KONÍK 10°, byl obývákový noise core na hrnce, vařečky, foukací harmoniky atp. Z těch dalších kde jsme už drtili kytary a bicí, byly OPORŠICA OKARRERA, BROUKOFOBIE, pak přišel STORMNOISE, HIBAKUSHA, SUNSET, C.S (Polsko), SONIC HALO A ATOMÇK (UK). Momentálně, a doufám že tomu tak i zůstane, sypu brambory do sklepa v IMPULSEALER a pak taky na troskách (v dobrém slova smyslu) HIBAKUSHA vznikla kapela MARNE, kde klepu sojové řízky společně s Blankou (ROSA PARKS, MISS MARPLE) a Danem (ARALKUM, ex ROSA PARKS aj.).

Fog: Kedy a ako vznikla idea dať dokopy IMPULSEALER? Bola to vec impulzu, alebo nejakých dlhodobých plánov? Bolo hudobné zameranie kapely na grindcore rozhodnuté od začiatku, alebo sa to tak prirodzene vyprofilovalo v skúšobni?

Johny: Impulsýýýýrer. To je super. To budem používať. Rovnako ako Skuldovo "impulzivní tuleň" (pozn.: v pôvodnej otázke som mal preklep - IMPULSEARER). Rok ti nepoviem, ale myslím, že to bol koncert v libereckom klube Azyl, kde som Mara po prvý krát videl. Hral tam s Hibačkou a mali v repertoáre jeden song, ktorý mal asi 2 či 3 minúty a on tam celú dobu sypal. Som si hovoril hneď, že s takým bubeníkom by som chcel hrať. Bol som unesený totálne z toho songu. Po koncerte som sa s ním bavil, ale už si nies om istý, či sme riešili priamo na mieste kapelu či ni. Každopádne, po nějakej dobe som mu zase napísal a načrtol mu plán "projektu" a on mi to odklepol (sem sa hodí napísať - odsypal). Takže áno, bol to impulz. Neviem ako to mal Maro, ale ja som chcel urobiť poctu severu. Grindcore a goregrind severu mám neskutočne rád. Nemal som tendencie o nejaké inovácie.

Marzena: Jak píše John, bylo to v libereckém Azylu a to přesně 1.9.2017 :), po společné akci BOWEL FUCK a HIBAKUSHA. Tam jsme se poprvé poznali a John mě oslovil s tím, zda bych s ním nechtěl udělat grindcore projekt, že mi pošle nějaké nápady. Jelikož na mě John působil velmi sympatickým dojmem haha, souhlasil jsem a čekal na první nástřel projektu. :) Někdy koncem roku mi poslal první riffy a nebylo co řešit. S rozdělanými songy jsme se nakonec sešli koncem června 2018 na půl cesty v brněnské zkušebně kámošu ŠKODA 120 (díky!), kde jsme během čtyř zkoušek v průběhu léta nadrtili materiál na první nahrávku. Plán byl jasný od začátku, hrát sypačkový grindcore bez žádných kudrlinek. Oba máme rádi grindcore severského střihu a je to prostě znát i na našich nahrávkách. Takže ano, byl to čistý impuls a co je hlavní, sedli jsme si i lidsky. Mám někdy pocit jako bychom se znali už léta. A to je prostě super. :)

Fog: Nájsť ľudí do kapely je celkom problém. Vy fungujete ako duo. Bol to úmysel od bodu nula, alebo ste sa v procese rozbehu kapely proste rozhodli, že basák nie je a nebude, tak srať na to? Boli nejaké pokusy niekoho zapojiť? Je pozícia basáka nejak otvorená, alebo už ste si zvykli a nechcete na tom nič meniť?

Johny: No tak tu je to na polemizáciu. Obecne v ČR je problém s bubeníkmi. Takže keď som oslovil Mara a on to odsypal, bolo po probléme. Od začiatku sme chceli iba štúdio projekt. Takže o ďalších muzikantov nebola potreba IMS rozširovať. Samozrejme asi po roku přišli ponuky na koncerty a začali sme to riešiť. No vlastne ani nie riešiť spolu, ale začal som to riešiť hlavne ja, či budem schopný to uhrať a uspievať. Akože, dalo mi to práce, ale nakoniec to bolo k prospechu veci. Basákov je v tejto republike dosť teda. Máme jedného takzvane na striedačke, ale za mňa je fungovanie vo dvojici parádne. S Marom najviac. Najviac sa riešia basáci po koncertoch (také tie hlášky "akože super je to, ale basa tam strašne chýba").

Marzena: Ve dvou se to lépe táhne. No ne? Dle mě jsme od začátku prostě dalšího člena nepotřebovali. Jako studio projekt ideál sestava. Později, když přišla nabídka na živé hraní, jsme samozřejmě řešili co a jak, tedy hlavně Janko kvůli zpěvu, ale ten se k tomu postavil a nadrtil to tak, že jsme schopní zahrát náš set, tak jak to nahrajeme ve studiu. Což je i našim cílem, když to tak řeknu. Jinač nabídky na post basáka nám začaly chodit hned potom, co jsme nahodil na bandcamp náš první počin. :) Prvním ze zájemců byl dokonce kámoš Jędrek z Polska.

Fog: S tým súvisí ďalšia otázka. Ako vám vyhovuje fungovať v dvojici. Moja skúsenosť s kapelovaním je taká, že čím viac ľudí, tým viac organizačno-logistických problémov, hlavne ak členovia nebývajú na rovnakom mieste. Predpokladám, že u vás tento problém troška odpadá. Zdá sa, že stíhate stále tvoriť a  pravidelne nahrávať. Je to tým, že vo dvojici to ide tak trochu bez komplikácii? Máte aj momenty, kedy sa napriek tomu "zaseknete"?

Johny: Najviac super byť duo. Ako píšeš. Odpadá hromada problémov. Napíšeš jednému a počkáš na jednu odpoveď. Hotovo. Nás dvoch rozdeľuje cca 350km, ale asi sme našli ten správny patent na to, ako fungovať. Jazdím ja za Marom. Nejako sme časom usúdili, že je lepšie ťahať dva zosilňovače a gitaru než celé bicie. Komplikácie? Tie sú na to, aby sa prekonali. Zasekneme? Maro nikdy, ten sype a sype. :-) Ja mám obdobia čistej prázdnoty a oddobia, že urobím za týždeň 4-5 vecí. Asi je to o konštalácii hviezd, ale o hviezdach by ti Maro mal viac povedať. 

Marzena: Fungováni ve dvojici za mě naprosto skvělé. Jak píše Johny, jsme každý z jiného konce republiky. Já ze Slezska a on z jihočeského kraje. Jak už jsem zmínil, začínali jsme tak, že jsme se domluvili s borcama ze Škodovky a pár krát jsme využili jejich zkušebnu v Brně. Pak jsme jednou dali zkoušku u nás v Orlové v klubu Futra a došli jsme k tomu, že tak to necháme a Johny čas od času přijede k nám na víkend a dáme si vždy dvě plnotučné zkoušky. Moje děti se teď vždy ptají: "a kdy zase přijede strejda Honza?" :) A zatím se nám teda daří, dle plánu, vždy jednou ročně navštívit Otyna v Davos studio a nahrát nějaký session, který nahodíme na náš bandcamp a nebo taky vydáme na nějakém nosiči. Nehledáme v tom nějakou vědu a bereme to na pohodu. Johny vymyslí riffy a hrubou kostru skladby, kterou mi pak pošle, já si vymyslím základ bicích a pak to spolu sehrajem a doladíme na zkušebně do finální podoby. Mám dojem, že jsme zatím žádne komplikace ani zásadní záseky neřešili a mám za to že ani řešit nebudeme. Když to nejde, tak to prostě nejde. Jo a co se týče te konstalace hvězd a potažmo planet, tak zrovna dnes (31.5.) je Měsíc v konjunkci se Saturnem. Bude čumenda. :)

Fog: Prejdime k hudbe. Máte na konte štyri nahrávky. Tri sú komplet na bandcampe, z jednej session je časť vydaná ako splitko, zatiaľ váš jediný fyzický nosič. A ďalšia platňa je na ceste, ale k nej sa ešte dostaneme. Skúste nejak prejsť jednotlivé nahrávacie sessions, ako vznikali, či tam boli nejaké rozdiely v príprave či nahrávaní. Ako vypadá váš kreatívny proces a ako často skúšate? Kto píše texty? Limitujete sa nejak v tom, čo použiť a čo už nie?

Johny: Ja ani neviem, čo je na bandcampe. Ale z tej prvej session (zoznamovacej, povedal by som) vznikla kazeta. Druhá session bola už lepšia, už sme vedeli, čo očakávať. Z toho teda vzniklo splitko s NO GOD RHETORIC, potom 3way split spoločne s BERATED a System Destroyer a ešte jeden song bol použitý na kompiláciu. Dúfam, že Maro mi pomože a napíše to presnejšie. On je totiž neskutočný kapelný PR manažer. Proces tvorenia, resp. nahrávania je stále rovnaký. Tam nevidím nič, čo by sa malo zmeniť. Je to jednoduchá rovnica. Ja cca 90 % skladieb urobím doma. Také veľmi hrubé kostry. Potom pár skúšiek v Orlovskej "Futře" (IMS základňa), kde sa všetko doladí a hurá do štúdia. Texty to je kapitola sama o sebe. Zo začiatku som si ich písal ja, ale časom sme zistili, že Maro je básnik, eko-man, drsný kritik spoločnosti a súcitný milovník prírody v jednej osobe a jeho texty sú zmysluplnejšie, než tie moje. Takže mi ich všetky spíše, pošle a ja si tak týždeň dva pred štúdiom k nim sadnem, rozvrhnem kam a čo. Limity ak myslíš textové, tak riešime viac menej planétu Zem ako takú. Jej problémy apod. Ale limity niesú. Na dalšej platni bude i poďakovanie personám grindcore a ug scény, ktorý už bohužiaľ nie sú medzi nami.

Marzena: Za ten bandcamp si sypu popel na hlavu. Zatím tam nahazujeme vždy celé sešny ze studia jak máme. Vyjímka je ten matroš ze splitka z NGR. Chci tam postupně nahodit i samotné vydané věci, ale zase si říkám proč tam dávat ty samé songy 2x nebo 3x. :) Ten studio session z roku 2019 se rozdělil na ten split s NGR, pak 3way CD split u Hecatombe records a jeden song se poslal Ottovi z Psychocontrol records na LP komplilaci Play fast or dont vol.2. Fyzické nosiče jsou už teď tři. První vyšla kazeta z prvního etkání, tu jsme si vydali sami v releasu 70 kusů. Potom teda ten 7 EP split s borcama ze štatlu a už nám dorazil i CD split od Pedra z Hecatombe records. No a tento rok v létě by mělo vyjít samostatné LP opět u Otty z Psychocontrol. Celý matroš je již k poslechu na našem bandcampu. Co se týče samotného zkoušení a nahrávání, tak to je víceméně stále stejné. Johny vymyslí riffy a hrubou kostru skladeb, na které si já vymyslím zhruba bicí a když se potkáme (cca 1x za 2 měsíce) tak si to sehrajem dohromady a postupně doladíme. Před prvním studiem v 2018 jsme se 4x potkali v Brně a šlo se nahrávat. Před další nahrávkou jsme ještě opakovali setkání v Brně a jednou jsme si dokonce dali zkoušku v Čechách u Johnyho na zkušebně ABHORRENT CABARET. Pak před koncertem v orlovské Futre jsme si zaskoušeli u nás na zkušebně a tak to už zůstalo. A tím se rozrostla základna futráckých kapel i o IMPULSEALER. :) S texty je to jak již zmínil Johny. Na první kazetu si složil texty sám snad den před studiem. Prostě profík. :) Pak na další nahrávání jsem dodal něco ze své hlavy a na nové desce jsou texty už jen moje. Tak jak jsem do HIBAKUSHA složil za celých 23 let snad jen 4-5 textu, tak s IMS se to úplně obrátilo. Baví mě to a v té angličtině nezní ty infantilní eko básničky tak blbě. :)

Fog: Spomínané splitko vyšlo u Otta v Psychocontrol records. Na druhej strane počujeme NO GOD RHETORIC. Ako vznikla táto spolupráca? Oslovovali ste aj niekoho iného, alebo bol Otto a chalani z NGR od začiatku primárny cieľ? Plánujete nejak vydať aj štyri songy, ktoré ostali z digitálneho releasu na badcampe?

Johny: Tak ako prvú sme urobili kazetu na vlastné náklady. Potom sme proste šli do štúdia s tým, že nahráme nejaké nové songy a niečo s tým potom vymyslíme. Ja už ani neviem kedy sa Otto do toho primiešal, ale som za neho rád. On je neskutočne zapálený pre vec. Trvá všetko s ním, ale je skvelý. Splitko s NGR bol jeho nápad. Samozrejme chalanov poznáme dobre, ale primárne to bol jeho plán. Som rád, že to skončilo takto. 

Marzena: S tou druhou nahrávkou to bylo prostě tak, že jsme dali dohromady všechny nápady co jsme měli a řekli si že to prostě nahrajem a nahodíme k online poslechu a popřípadě někde použijeme na splitko s někým. Už ani nevím zda se nám ozval Otto sám nebo jsme mu nějak vyhrožovali, ale tak se stalo že kývl na spolupráci a vydání splitka s NGR. Co se stalo s těmi čtyřmi dalšími songy jsem popsal už výše ;) Celá nahrávka se pěkně rozebrala na tři různé vydání za což jsme moc rádi.

Fog: Prejdime k novinke. Na bandcampe sú zverejnené zatiaľ dva songy z nahrávky a jej meno: "42". Tá vyjde cez leto opäť u Psychocontrol records, ak som správne zachytil. Takže obojstranná spokojnosť zrejme na oboch stranách. Boli ste od začiatku dohodnutí s Ottom na tomto vydaní? Bude to samostatný 12 palec pre IMPULSEALER? A je názov "42" referencia na Douglasa Adamsa a jeho knihu Stopárov sprievodca galaxiou?

Johny: Spokojnosť najviac. Áno malo by v lete byť. Oficiálne sme chceli 1.6. to pustiť von, ale neklapne to asi do tej doby. Od začiatku sme to riešili iba s Ottom a áno bude to samostaný 12". 42 je jasná referencia na Stopára.

Marzena: Jelikož odpovídám později než Janko, tak můžu potvrdit, že celou nahrávku jsme toho 1.6. na den dětí pustili k poslechu na našem bandcampu. Dohodli jsme se i s Ottou a ten s tím problém neměl. V létě pak vyjde nahrávka na vinylu a kazetě u Psychocontrol records. S Ottou jsme si sedli a možná můžu už i prozradit, že máme s Ottou domluvené i vydání LP splitu na rok 2022. Spřízněnou kapelu, kterou jsme oslovili, zatím prozrazovat nebudu, ať to popřípadě nezakřiknu. :) Douglas Adams a Stopařův průvodce je prostě kult. Miluji anglický humor. Film jsem viděl několikrát a mám doma české i anglické knižní vydání. Každopádně cílem textu a názvu desky nebyl pouze úmysl vzdát hold tomuto dílu, ale trochu i takový ironický šťouchanec do dnešní uspěchané doby, kdy se všichni honíme za svými cíli a bloumáme, jaký je náš uděl na tomto světě. Jaký je smysl života a vůbec. Prostě nepanikařit a hodit se do klidu. :)

Fog: Je pre vás v niečom posledná nahrávka nejak špecifická? Robili ste niečo inak, podpísala sa pod ňu a jej vznik, alebo dajme tomu kreatívny proces, pandémia?

Johny: Ani by som nepovedal. Respektíve nič som nezaznamenal. Pre mňa osobobne sa behom pandémie veľa nezmenilo. Okrem toho, že sa na koncerty nedá chodiť a chvíľu sa nedal okres opustiť. 

Marzena: Specifická je pro mě akorát v tom, že jsme dávali dokupy cca 2x tolik věcí než na předchozích nahrávkách. Už před nahráváním jsme se shodli, že příště opět polevíme a budem se držet u cca 9-10 minutové stopáže. :) Jinač proces tvoření a nahrávání stále stejný. Co se týče dopadu pandemie, tak jedině to, že jsme po nahrávání spali přímo ve studiu pod bicíma místo klasických vymazlených postelí v penzionu sportovního areálu vedle Davos studia. :)

Fog: Pred pandémiou ste boli aj koncertne aktívni, aj keď som nezachytil nejaké veľké čísla koncertov. Môžem sa mýliť, tak ma kľudne opravte. Ako často ste stíhali vystupovať naživo? Keď povolia opatrenia, plánujete sa odtrhnúť z reťaze a obísť okrem klasických koncertov aj nejakú väčšie tour? Je také niečo vôbec vo vašich možnostiach? Dostávate ponuky pre IMPULSEALER aj zo zahraničia?

Johny: No na to, že sme zo začiatku riešili IMS iba ako projekt, tak sa hrá dosť. Boli mesiace, že aj trikrát sa hralo a prebehli aj dva koncerty v jeden deň. Potom korona prišla a na hranie sme iba v hlavách mysleli. Nechcem riešiť nič dopredu. Zatiaľ sa hrať nedá. Keď sa to dať bude, tak tour by mohla prebehnúť. Už nejakú dobu mám v hlave, že by sme my a JOHNY FOXTER šli na tour. To by sme sa pekne dve kapely do jedného auto napchali. Samozrejme nič extra dlhé. Obaja máme deti, takže žiadne mesačné výlety. Minulý rok sa riešilo aj Slovensko, Maro má spojenie na Britské Ostrovy. Ale tak nejako nemôžem povedať, že by sme tlačili na pílu. 

Marzena: Je tak. Nějak se stalo, že i když jsme začali s koncerty v pandemickém roce 2020, tak za ten loňský rok jsme jich odehráli v rozmezí 5ti měsíců celkem 9 od Orlové po Prahu, což si myslím je super. Plus ještě jeden jakože online na benfičním "Prasečáku" co dělají kámoši z Trutnova z kapely ČLOVĚK V PLÍSNI. A dalších několik bylo samozřejmě zrušeno z důvodu protipandemických opatření a lockdownu. Co se týče tohoto roku 2021 tak jen v květnu jsme měli hrát na 3 akcích. :) Momentální situace je taková, že hrát už se snad bude moct, takže máme potvrzený Obscene extreme v červenci a Vzdor fest koncem srpna. Pak v listopadu odložený Power grindcore v Brně a taky koncík v Praze. Tak pevně doufáme, že to letos všechno vyjde. Nějaké kratší tour po ČR bylo v plánu už loni, ale to padlo. Určitě bychom rádi v rámci možností někam vyrazili na pár koncertů, ale nehrotíme to. Ze zahraničí zatím žádná nabídka nepřišla, páč o nás možná nikdo za hranicema neví nebo taky proto, že to hraní i v jiných zemí není co bývalo z důvodu koronaviru.

Fog: Mám pocit, že zvuk je pre vás dôležitý aspekt vašej muziky. Pokiaľ viem, nahrávate v Davos Studio, ktoré už ma slušné renomé, takže tipujem, že tá voľba je kvôli tomu, aby mala nahrávka brutálne dobrý sound. Výber štúdia je u vás teda stávka na istotu? Nakoľko podstatné je pre Vás mať precízny zvuk? Detto grafika. Vidím, že si idete, s výnimkou prvej nahrávky, jednotný koncept fotografie industriálneho objektov. Ja osobne mám rád ucelený design a snahu kapely o (nazvime to) vizuálnu identitu. Je v tom nejaký konkrétny zámer? Prípadne myšlienka, prečo práve tento typ objektov na fotografii? Budete v tom pokračovať?

Johny: Tak žijeme v dobe, kedy nahrávka by mala mať dobrý zvuk. Nie je to pravidlo ale, mám rád aj kapely, ktoré majú aj v roku 2020 zvuk ako z garáže. To je o vkuse. Nemyslím, si že voľba padla na Otyna a Davos výhradne len kvôli tomu, aby mala nahrávka "brutálne dobrý sound". Sú tu aj iné štúdiá, v ktorých sa dá urobiť minimálne podobný zvuk. Pre mňa je Otyn skvelý človek a vždy ho rád vidím. Chodím k nemu už tak 10 rokov a mám ho proste rád "šulína". Mne príde, že jednotlivé scény jazdia k jednotlivým ľuďom. GRIDE - Hellsound (i keď naposledy zvuk tiež riešil Otyn), DECULTIVATE / SKIPLIFE - Golden hive atď. Pre mňa je cesta do štúdia a pobyt v ňom o príjemne strávenom víkende s kamarátmi, nie o hľadaní toho najlepšieho zvuku. Ani ja a dovolím si tvrdiť že ani Maro nie sme hľadači absolútneho super zvuku. Čo sa grafiky týka, tak tam to je detto. Od začiatku sme s Marom riešili DIY proces, čo najviac to pôjde a stačil jeden výlet do DOV v Ostrave a bolo fotiek na X albumov. Tiež v tom nehľadáme (aspoň ja nie) nejaký hlbší význam. Mňa industrial baví ako umenie. Dobre sa mi pozerá na to. No a dúfam, že v tom budeme pokračovať. Čo Maro? 

Marzena: Ano, Davos studio je sice sázka na jistotu, ale našim hlavním cílem je cítit se ve studio dobře a na pohodu. A to vše Davos splňuje. S Otynem se známe už léta, je to náš dobrý kámoš a máme ho prostě rádi. Je to taky o vzájemné podpoře kapela versus studio a naopak. Co se týče konkrétně zvuku našich nahrávek, tak Johny ví co chce, od krabiček přes zesilovače až po své vlastní nabušené SBR Custom bedny. Otyn jakožto zkušený matador grindcore potažmo metalové scény to pak vše vyšperkuje. Pokaždé se od Otyna vracím obohacen o další zkušenost nebo radu, co se bicích týče. Grafika. Tady tě musím poopravit, protože grafické zpracování je už od první nahrávky spojené s industriální nebo urbex tématikou. Akorát na tom bandcampu jsem to ještě nedoplnil, tak to není hned jasné. :) Vizuální identita je nám vlastní a snažíme se o to, aby naše obaly byly jednoduché a srozumitelné. Tak nějak to až tak nehrotíme a použijeme první dobrý nápad, co nám padne do oka. Nesedíme nad tím hodiny a nekoumáme co použít a co ne. A jak píše Johny, máme dostatek materiálu z okolí ostravské DOV (Dolní oblast Vítkovice). Kdo ještě nenavštívil tak vřele doporučuji.

Fog: Niekedy sa smejem nad polemikami puristov, čo ešte je a čo nie je grindcore. Vy kombinujete prvky extrémnej muziky, ktoré by grindcore elitists označili za metalové, o zvuku ani nevraviac. Mne osobne to príde celé smiešne. V poslednej dobe mám pocit, že v rámci UG scény rozkvitá gatekeeping. Máte pocit, že je to nejak prítomné? Stretli ste sa s tým?

Johny: Okrajovo som sa s tým stretol, ale neriešim to. Obaja grindcore máme radi. Ja aj goregrind dám do uší a Maro je viac metalovo založený mi príde. Nech ma opraví ak sa mýlim. Ak si niekto povie, že naša hudba je za hranou grindcore, nech to vypne. 

Marzena: Ty jo, abych řekl pravdu, tak tohle vůbec nesleduji. Každopádně je mi jasné, že se vždy najdou lidi, co budou nad něčím brblat. Diskuze na sítích nejsou můj obor a v okruhu mých blízkých to, pokud vím, nikdo neřeší, takže jsem se s tím moc nesetkal. My máme za to, že hrajeme grindcore a pokud někdo usoudí že je to hodně metal, tak ať.

Fog: Ešte k tejto téme. Grindcore má takú dualitu v sebe. Pre niekoho je to neoddeliteľné od nejakého sociálneho postoja a pre niekoho je to len forma úniku a zaoberá sa tým len po hudobnej stránke. Tým vzniká podľa mňa aj tá snaha jednej strany sa diferencovať od tej druhej. Máte pocit, že k tomu nejak dochádza aj v rámci svetovej/českej scény? Cítite nejaké takéto tendencie? Ako to máte sami zadelené? Rozdeľujete to nejak? Máte nejaké filtre?

Johny: Toto bude parketa pre Mara ako uliata. :)  Grindcore rovná sa postoj. Pre mňa bol grindcore vždy únik. Ale je to únik s ktorým sa spojuje životný postoj. Ten môže mať ale veľa podôb. Pravidlá, ak sa to tak dá nazvať, sú jasne dané a každý ich prijíma po svojom. Nemá zmysel to rozoberať. Každý kto na scéne je, alebo sa okolo nej pohybuje, to vie resp. to zistí. Dualita je poznať. V jednoduchosti by som to zhodnotil ako "sú kapely ktoré neriešia, sú také čo riešia a sú také čo riešia až príliš“.

  Marzena: Já vím, je to klišé, ale pro mě osobně je gridcore o postoji. Zběsilá muzika a "angažované" texty. Všechny kapely, co stály u zrodu tohoto žánru to potvrzují. Sociálně kritická témata, ekologie atp. Samozřejmě se jedná i o zábavu, když je kapela až moc vážná, je to taky na pováženou. Mám rád, když je v tom i nějaká ta myšlenka. Jinač tu dualitu v grindcore světe moc nepozoruji. Spíše to vidím tak, že grindcore je o postoji a niže zmiňovaný goregrind je o zábavě. :)

Fog: Tak čo špinavší súrodenec gore grind? Ako vnímate tento žáner? Jani v nejakých kapelách pôsobil. Dnes sa zdá, že je to momentálne z českej extrémnej hudby najväčší export a stále funguje kopa kapiel tohto razenia. Ak nie, opravte ma. Nepodieľa sa na tej popularite aj ten faktor, že gore je (nie vždy, ale mnohokrát) skôr jednoduchá muzika určená na koncertnú zábavu?

  Johny: Mnooo ... Maro čo napíšeš? Mne gore nevadí, ale otázka je, aké gore? RGTE? DEAD INFECTION? Či GUTALAX, SPASM? Hral som ten štýl, ale vyrástol som z neho, ale to neznamená, že som ho vytesnil, pretože je trend, že "grindcoristi gore predsa nepočúvajú". Mňa celkom už aj unavuje sa mnohokrát baviť o tom, že "ako je možné, že GUTALAX ide také bomby". Aj riffy Tommyho Iommyho boli jednoduché a kto povie, že je to jednoduché a určené na koncertnú zábavu pre ožratých? Rozhodne goregrindu neholdujem ako pred dekádou, ale nezatracujem. "Každý zboží má svého kupce."

  Marzena: A sakra. :) Čeče k tomuto žánru jsem si zatím cestu nenašel a ani nevím jestli chci. Jediná goregrind kapela kterou dokážu poslouchat i z desek je RGTE. Jejich deska "Carnivorous erection" je naprostá šupa. Možná je to tím, že ji produkoval Mieszko haha. Jejich picture vinyl musím před dětmi schovávat. :) Ale abych nebyl za úplného ignoranta, tak naživo mě dokáži rozsekat třeba kámoši CARNAL DIAFRAGMA. Občas si vyslechnu nějaký band na doporučení známých, ale vetšinou to skončí jedním poslechem a šlus.

Fog: Späť k vášmu soundu. Za mňa osobne ním troška v našej geolokalite vybočujete. Predsa len, zniete seversky hutne a grindcore scéna v ČR je orientovaná zvukovo aj postupmi kus inde. Inak povedané, kapely vášho strihu alebo štýlu tam moc prítomné nie sú (ako jediní ma napadli INSISTENT). Bol tam zámer dosiahnuť tento typ feelingu? Možno ako protiklad k takému tomu "klasickému českému soundu"?

Johny: Za mňa to bol určite zámer. Mám tú scénu rád. A čo si budeme, vo dvojici extra veľa nevytvoríš. Dá sa, nehovorím že nie. Ale ja som chcel grind ... nie alternative. Protiklad k čomukoľvek ma asi ani doteraz nenapadol. Maximálne protiklad k čistému zvuku. 

Marzena: Záměr byl vzdát hold našim oblíbeným kapelám ze severu. Namíchali jsme si takový grindcore koktejl švédsko-finského střihu. Od začátku jsme vědeli, že chceme drhnout tohle štýlo bez žádných kudrlinek. Ten sever mám prostě hodně rád a nejen co se grincore kapel týče. A INSISTENT, bez komentáře. Parádní nářez bez kompromisů.

Fog: Tu by som to rád ešte rozvinul. Česká grindcore scéna jednu dobu patrila k tým najviac nápaditým. Kapely ako CEREBRAL TURBULENCY, ALIENATION MENTAL, AHUMADO GRANUJO, CONTRASTIC, PIGSTY atď., mi prišli vtedy veľmi invenčné, svojské a so špecifickým ksichtom. Dnes mám pocit, že tá scéna moc neexperimentuje a takéto inovátorské kapely (nielen) českej scéne na poli grindcore chýbajú. Samozrejme je tam kopa skvelých kapiel, ale málokto experimentuje. Ako to vidíte vy? Stotožňujete sa s tým, alebo to mám len zle odsledované? Ktoré súčasné domáce kapely by ste odporučili?

Johny: A kde je PERFECITIZEN? A CONTRASTIC nedávno vydal platňu. Stále je to originál. A vlastne PIGSTY tiež. Bola asi dobrá doba na experimenty, tažko povedať. Mňa skôr mrzí, že celkovo vzniká málo nového grindu. A keď už aj niečo vznikne, tak sú to ľudia, čo sa iba vystriedajú - poskladajú  z iných rôznych kapiel. Mňa aj tak najviac bavia BIBIONE v posledných mesiacoch.

  Marzena: No jéje, za zmínku stojí i takoví DISFIGURED CORPSE anebo INGROWING. Ty devadesátky byly prostě nabušené a o nápadité spolky nebyla nouze. I teď najdeš výborné kapely, ale lidi v nich jsou povetšinou ti samí ostřílení borci, co to hrnou již drahno let. Zvlásť teď v době protipandemických restrikcí čekám boom dalších a dalších projektů. Některé už začínají aktivně vydávat desky a nemálo jich ozdobí i letošní alternativní ročník Obscene extreme festivalu.

Fog: Osobne mám pocit, že v globále grindcore (a možno nielen ten) ako žáner starne a je tam absolútne minimálny prísun nových ľudí. Hlavne chýbajú mladí ľudia, ktorí by robili nové kapely, organizovali koncerty či sa podieľali na chode už len tým, že podporia akcie pravidelnými návštevami. Cítite to podobne? Je také niečo možné sledovať aj u vás? Aký je záujem o grindcore, prípadne príbuznú muziku v ČR z pohľadu mladých ľudí? Objavujú sa na akciách nové alebo mladé tváre? Takisto ma zaujíma, či sa ten záujem nekoncentruje na pár miest/klubov, a zvyšok tak nejak prirodzene upadá?

Johny: Trošku s tebou súhlasím ale trošku aj nie. Záleží na mieste a čase. To že štýly starnú, to je věc, ktorú nezmeníme. Tak to je. Ľudia tiež starnú. Sú mestá, kde urobíš čokoľvek a príde veľa ľudí, mladých starých a sú mestá, kde nie. Štýly sa ale aj vracajú, tak je možné, že zase príde zlatá doba a CZGC bude zase na vývoz. Nakoľko som na koncerte nebol ani nepamatám, tak ani neviem, kto tam bol. Ale mladé tváre stretávam dosť. Grindcore je okrajový žáner, vždy sa bude koncertovať na pár miestach a kluboch. Pre mňa, čím menší a menej vyšperkovaný klub tím lepšie. Viď "Barakos" Slavonice. 

Marzena: Myslím si, že je to hlavně dáno tou lokalitou. Někde to prostě stagnuje nebo dokonce upadá ale taky jsou naštěstí místa, kde o kapely a zájem mladší generace není nouze. Všechny styly se v určité době vrací a zažívají renesanci. Ať už to byl/je thrash metal nebo teď hejno PV a fastcore kapel. Za nedlouho se můžeme třeba dočkat hromady skvělých grindcore spolků. :)

Fog: To ma vedia k takej podotázke. Ako to vnímate celkovo, čo sa týka záujmu o grindcore? Ja mám zrejme nepopulárny názor, ale podľa mňa ak nepríde k nejakému spätnému záujmu zo strany nastupujúcej generácie, je scéna postupne odsúdená prestarnúť a prirodzene sa scvrknúť na minimum, alebo až eliminovať. Už teraz môžeme vidieť tento trend a to nielen úbytkom prísunu mladej krvi ale aj globálne menším záujmom o metalovú hudbu vo všeobecnosti, a tým nemyslím predaj lístkov či pokles streamov, ale reálny záujem mladej generácie tvoriť tento typ umeleckej výpovede alebo sa s ňou identifikovať. Dajme tomu označenie demografická kríza. Vnímate tento trend? Zamýšľate sa nad tým niekedy?

Johny: Tak ale bude zase iné čo počúvať. Týmto si hlavu teda nelámem. Celý týždeň som s 20 ročnými v práci a sypú do mňa trap a grime, už ma to aj baví asi. Ak nepríde, tak nebude. Budeme aspoň súčasťou histórie, na ktorú si radi spomenieme. Ja si trebárs na našu Škodu 100 červenú spomínam rád a už koľko rokov sa nevyrába. 

Marzena: Až tak negativně bych to neviděl. Jak jsem psal výše, záleží na dané lokalitě ať už je to u nás nebo ve světě. Stále je tu spousta skvělých GC kapel, co mají stále co říct a nebojím se, že by to časem zaniklo. Upřímně se nad tím až tak nepozastavuji. Sic mám rád poctivý grind core hraný od podlahy, nevyhýbam se progresivnímu pojetí extrémních hudebních žánrů. V jednoduchostí je sice síla, ale pestrost má taky svoje kouzlo. A těch subžánrů je tolik, že tu vždycky bude někdo, kdo ponese tu pomyslnou vlajku dál. Ať už to budou nové kapely nebo fanoušci.

Fog: Preskočme inde. Obaja ste otcami. Ako sa Vám darí skĺbiť robotu, deti a kapelu? Tipujem, že bez tolerantných a chápavých polovičiek by to nešlo. Darí sa Vám všetko vyvažovať?

Johny: Uff, čo ja by som robil bez Terezy!!! Ja sa teda pohybujem na hrane občas, ale zvládnuť sa to dá. Treba hľadať cestu, ako to ide a ni, ako to nejde. Tereza je tolerancia level 10.000. Dík za všetko.

Marzena: Žena moje by zasloužila metál. :) Bez vzájemné tolerance by to nešlo. Každý máme své aktivity a koníčky a je třeba to skloubit ke spojenosti jak naši, tak dětí. Zatím se nám to daří bez větších zádrhelů.

Fog: Viem, že Jani sa venuje práci s drevom. Ako si s tým začal a kedy ťa to pohltilo? Čo ťa na práci s drevom najviac baví? Vyrábaš okrem úžitkových vecí aj gitarové či basové kabinety pod značkou SBR Custom Cabinets. Ako to zatiaľ ide, čo sa týka objednávok? Množia sa? Používaš ich aj v rámci vlastnej kapely? Myslíš, že raz sa to môže stať tvojím stálym jobom? Máš vôbec takéto ambície?

Johny: Čo ti povedať k tomu. 5-6 rokov dozadu. A bolo to jednoduché. Chcel som bedňu gitarovú a na trhu sa mi žiadna nepáčila. Tak som si ju vyrobil. Práca s drevom je skvelá, triesky v rukách vyberám po večeroch, neni týždňa, čo by som sa neporezal, alebo si prst neklepol kladivom, či minimálne si ho neprevŕtal. Pohoda veľká. Teraz vážne. Vôňa. Naozaj vôňa opracovávaného dreva je nádherná. A už nehovorím o tom, že je skvelý pocit sa pozrieť na hotový výrobok. Reproboxy idú, ale nie veľmi. Drvivá väčšina je pre kamarátov. Cudzích často odradí cena materiálu na stavbu takého boxu. Ale tak 10-15 boxov ročne, keď je dobre, urobím. Samozrejme s každým ďalším je viac ľudí, ktorých moje práce zaujímajú. Samozrejme že ich používam, už nikdy si nekúpim iný. :-) Či ma to bude živiť, to neviem. Šlo by to posunúť na level vyššie (reklamy, boxy zadarmo pre verejne známejšie tváre apod.). Ale som asi stará škola, nemám rád biznisovanie roku 2020 - reklamy, youtube kanál, hľadanie hudobníkov, ktorý by dostali boxy zadax, len preto, že sú známejší. Zatiaľ to zostane ako záľuba. Neni lepšieho pocitu, ako keď vidíš kamárátov na to hrať, so zvukom, že by ti kostil lámalo. 

Fog: Marek, Jani mi niečo napovedal, že vediete s nejakým kolektívom klub, v ktorom prebiehajú koncerty, prednášky a pridružené veci. Môžeš to troška rozvinúť? Kde, kto, čo, ako, odkedy, ...? 

Marzena: Ano, je to klub Futra který spravuje spolek stejného jména v Orlové již od roku 1997. Náš druhý domov a.k.a. svět pod světem. Členové kolektivu jsou lidé z místních kapel (namátkou ROSA PARKS, MARNE, DNO, PACINO) a přátelé. Klub ma dva subjekty a to klub samotný, což obnáší pořádání koncertů (včetně každoročního festivalu Alternativní scéna), přednášek, besed, výstav aj. V klubu máme zkušebnu a Tom z PACINO nahrávací studio. A pak taky od roku 2010 sociálni službu NZDM (Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež) zabývajíci se prevenci kriminality a zájmových činností pro děti a mládež. Na našem webu se dočtete, že posláním NZDM Futra je pozitivně ovlivňovat životní styl a hodnoty dětí a dospívající mládeže ve městě Orlová, nabízet jim podporu, informace a odbornou pomoc, podporovat je v aktivním a zodpovědném přístupu k vlastnímu životu i k jejich okolí. Máme dvě pobočky a to NZDM Futra přímo v klubu v centru města a druhou je NZDM Maják ve, když to řeknu blbě, vyloučené lokalitě. Kukněte sem www.futra.cz nebo FB @futra.orlova.

Fog: Nedá mi nezabrdnúť aj troška do spoločenských tém. Pandémia ukázala, že spoločnosť sa delí na názorové tábory a vytráca sa častokrát zdravý rozum a schopnosť analyzovať celé spektrum vecí. Vynára sa do popredia množstvo konšpiračných teórií a bludov a mám pocit, že naše krajiny sú lídrami v  tom, ako ľahko spoločnosť tieto bludy preberá a adoptuje si ich ako neotrasiteľnú pravdu. Myslíte si, že na našich národoch je niečo špecifické, že to má taký úspech? Pri Slovákoch by som označil ako príčinu vieru, ako nástroj na oslabenie kritického myslenia funguje spoľahlivo. Ale Česi sú najväčší ateisti na svete, tak neviem. Čím si to vysvetľujete vy? Kde podľa vás pramení tá neoblomná a viera v hlúposti?

Johny: Ti nepoviem, bo neviem a asi ani nechcem vedieť. Resp. odpoviem ti takým malým zážitkom s jedným z kolegov v bývalej práci. Sa ho pýtam: A ty prečo si volil Zemana (prezident ČR)? Odpoveď: Pretože, on je ten pravý človek z ľudu, takto by sa mali správať všetci Češi (chlastať, žrať mastné rezne a fajčiť dve - tri krabičky denne a byť sprostý všade kde sa dá). Bohužiaľ tak ale polka národa naozaj vypadá. Zakázať google, veľa kníh čítať a používať selský rozum. Viera neni zlá, ale s rozumom, nie slepá.

Marzena: Je to smutné, ale je to bohužel tak. A není to jen specifikum čechoslováků. Jede to v globálním měřítku od Ameriky po Rusko. Dezinformace vládnou světu. Přiznám se, že i já jsem na začátku pandemie přemítal, zda je to reálná hrozba nebo nějaký špatný vtip, ale čas ukázal a o to víc jsem začal sledovat zprávy z ověřených zdrojů. Čím to je, že jsou lidé tak zaslepení a věří každé blbosti? Lidé jsou prostě asi hloupí a raději se nechaji zlákat populistickými kecy, než aby používali selský rozum a kritické myšlení. Stačí sednout k televizi, mít na pivo a párek a vše je v pořádku.

Fog: Jedným z benefitov pandémie bolo to, že svet mal možnosť sa troška nadýchnuť a spoločnosť čas prehodnotiť svoje fungovanie. Myslíte, že sa to nejak prejaví, alebo sa spoločnosť vráti späť do starých koľají, akonáhle na to bude mať podmienky?

Johny: Toto bola strašne krátka doba na to, aby spoločnosť prehodnotila svoju bezohľadnosť. Každý sme iný samozrejme. Nemôžem nič povedať. Každý má svoje potreby a nebudem nikoho zatracovať. Mňa sa okrem koncertov a pár maličkostí vlastne kríza nedotkla. Dokonca ani v okolí čo mám kamarátov remeselníkov, stolárov, obkladačov, murárov, všetci normálne robili, kríza nekríza. Nechcem byť skeptik alebo teoretik, ale kríza dopadla na komerčne naladených ľudí. Čo kávičky v kaviarňach každý deň museli dávať, nové nohavice si v HMku kúpiť apod. Druhá strana mince je samozrejme zásah pre tých, ktorým je tá kaviareň obživa. V skratke: Všetko skoro sa dalo kúpiť, do obchodu jedlo kúpiť sa dalo, elektrina tiež šla, teplo doma tiež bolo. Tak aká kríza?

Marzena: Tady nemám za sebe co dodat, protože to Johny shrnul přesně tak jak to vidím i já. Příroda si možná trochu oddychla od náporu civilizace a co se týče myšlení lidí, to ukáže čas.

Fog: Díky za rozhovor. A že tých otázok nebolo málo. Ak by ste chceli ešte niečo dodať, posledné pixely sú vaše.

Johny: Prajem si, aby Skulda (multivšechno) v tomto roku aspoň 4 ďalšie nahrávky urobil. Lefty Fish forever, Chris Dodge forever. Návrat LOOKING FOR AN ANSWER chcem. Nový KAOSQUAD by som tiež rád uzrel tento rok. A teším sa na ďalšie nahrávky s Marom. Díky ti za priestor Fog.

Marzena: Už jsem myslel, že ty odpovědi nikdy nedopíšu. :) Omlouvám se, e mi to tak trvalo. Doufám, že s Johnym nahrajeme ještě spoustu rychlých songů a zablbneme si na koncertech, které se pomalu začínaji zase rozjíždět. Mám z toho radost. Díky moc za otázky a prostor se vyjádřit. Vážím si toho.

impulsealer.bandcamp.com

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: Y+K+D

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

včera 09:30 Elramon:


aha takto, ja len ci sa ten report nezabudol uverejnit. tesime sa.
7.7.2024 SOLIPSISM, WIEGEDOOD Bratislava @ Pink whale (report)

20.07. 11:06 fog:


pracuje sa na nom. som v polke. ak vsetko vyda, tento vikend to doklepem. skorej napisem report na jednu kapelu ako zhruba styridsat. trpezlivost. vsetko je na ceste.
7.7.2024 SOLIPSISM, WIEGEDOOD Bratislava @ Pink whale (report)

20.07. 10:02 elramon:


Nemal tomuto reportu predchadzat report na oef? Ten uvod tomu nasvedcuje
7.7.2024 SOLIPSISM, WIEGEDOOD Bratislava @ Pink whale (report)

22.06. 18:19 fog:


planujem.
Čurby (rozhovor)

22.06. 10:05 Dirigentova zlomena palička:


Prosim vas pan recenzent,skladba prokofiev nieje symfonicky track,nezavadzajte!!!
GRIDE - Vyzobat CD (recenzia)

19.06. 08:53 Scheby:


viac rozhovorov!
Čurby (rozhovor)

17.06. 22:30 Bretfa:


,, chlapci měl sem vás rád, ale dnes jsme každý na jiné straně barikády... ti zoufale jednoduché argumenty, ani se mě to nechce nějak vyvracet,, je mi z toho smutno
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

11.06. 11:12 Mišo Štich:


Peckä!
(novinka)

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)