Pozývame:


Ne 25.2.2024
Košice @ Collosseum

CIVILIAN THROWER (Francúzsko), PROUDHON (Francúzsko), SANGRE DE IDIOTAS (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

POSLEDNÉ DECEMBROVÉ DNI, REMDIK (24.2.2024, Bardejov @ Bašta)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS (17.2.2024, Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra)

Najnovšia recenzia:

OFFSIDE REIDARS - This is now 7"

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Srbská vzbura #3.14 / 2011

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: CINNAMON WIND

Autor: Adrik | Pridané: 13.5.2018 | Počet videní: 1640

Adrik: Zdravyty! Na začiatok sa predstavte a napíšte stručnú históriu. Čo má predstavovať názov CINNAMON WIND?

T: Čaves, voláme sa CINNAMON WIND, hráme hardcore punk, sme piati ja som Tibor a jebem bubne, Daniel a Čižmo, ktorý si nenašiel čas odpovedať hrajú na gitarách, Tomáš ej kej ej náš najnovší člen, čo robí jak skurvysyn a okrem toho hrá na basu a Kizo je legendárny frontman jak Axl Rose z Guns n Roses. Vznikli sme niekedy okolo roku 2014, ale prvé demo sme dali von až teraz. Čiže nie sme nejaka hyperaktívna kapela. Názov sme museli vymyslieť pred prvým koncertom, tak vznikla táto pičovina, nič hlbšie za tým nie je.

Z: Moja robota je dedmetal, robím jak skurvysyn

Adrik: Museli ste sa objaviť z vychodu východ (čítaj z ničoho nič), keďže u nás vraj nič nie je. Aké má možnosti a príležitosti mladý človek vo vašich končinách?

T: Myslím si, že možnosti a príležitosti má u nás každý chabé, keďže po skončení strednej školy tu neostáva asi nikto. To je aj náš prípad, keďže momentálne obývame Košice, Bratislavu a Brno. Čo sa týka voľnočasových aktivít, máš na druhú stranu široké možnosti, lebo môžeš robiť fakt všetko. Ale prežiť ako mladý človek vo Svidníku s tým, že tam pracuješ atď. musí byť fakt hard.

K: Haha, Svidník je síce veľká dedina na kraji Slovenska bez železnice, ale aj tak sa tu dáju nájsť veci na robenie. Mám pocit, že u nás asi každý druhý mladý človek hrá volejbal alebo na volejbal chodí pozerať.
Vďaka staršej generácii máme skatepark, máme kopce na fajn turistiky a cybigľovačky, Domašu na chillovanie a menšie lyžiarske stredisko pri Bardejove, kde som chodil trénovať, keďže som lyžoval na profesionálnej úrovni, tak aj to postačilo. Sú tu možnosti, len stačí mať záujem.

D: Také jak všade by som povedal. Keď chceš hrať, budeš hrať. Keď nechceš, nebudeš.

Adrik: Ostáva teda len športovať alebo sa zašiť do prírody? A ešte chlastať ... Odporúčte nejaké vaše obľúbené fleky. A vaše obľúbené skate spoty?

T: Ešte môžeš hrať automaty, inak fakt veľmi nemáš čo. Navyše nemáš ani motiváciu, keď vrchol aktivity tvojich rovesníkov sú víkendové najebávky. Čo sa týka prírody, tak odporúčam kopce v okolí Svidníka ako Čierna hora, Rohuľa a Stavok, všetko také pohodové túry na konci s pekným výhľadom. Obľúbený flek na chlastanie nemám, berem čo príde. Skejtujem rád doma v skateparku, ale inak Stalin v Prahe a nedávno sme boli v Kodani, tak asi celá Kodaň :D

K: Skatepark, skrachované Tesco, pešia zóna a prijemne sa skejtuje na Pomníku Červenej Armády, kým ťa niekto nevyženie. Naše stokárske spoty sú za základnou školou, za garážmi, v skušobni a v Holičstve.
Turistom odporúčam kuknúť spomínaný pomník, skanzen, turistiky ako rozhľadňa na Čiernej Hore, Stavok, Rohuľa a Dukla, Údolie smrti.

D: Moje jediné spoty vo Svidníku sú skúšobňa a Holičstvo. Sem-tam dačo poopekať alebo zahrať futbal. Skejtovať neznam. Ale v podstate sa tu dá len feliť s kamošmi. A to stačí.

Adrik: Nedá sa mi neopýtať sa, prečo teda tie najvýchodnejšie a najzaostalejšie okresy sú stále baštou populistických strán? Predtým HZDS, teraz Smeru? Či ľuďom stačí, ak im raz za štyri roky príde do obce niekto nasľubovať hory doly, poprípade dostanú nové ihrisko?

T: Podľa mňa to určite súvsí s nízkou životnou úrovňou a s tým súvisiacim nížším vzdelaním a celkovo menším záujmom o nejaké verejné dianie. Preto stačí ľuďom že sa tu raz za čas zastaví Kaliňák a daruje poicajtom nové autá alebo niečo podobné. Myslím že ľudia majú pocit, že ostatné strany na nich kašlú a starajú sa len o Bratislavu, preto im stačia práve také gestá ako právidelne predvádzajú smeráci na východe. Inak už celkom rezignovali na to, aby sa hlbšie zaujímali o politiku a že možno nie každý politik má za cieľ v politike hlavne zbohatnúť. Ale určite je za tým viac dôvodov prečo je to takto. Posledné voľby ukázali že sa to pomaly mení k lepšiemu.

K:Asi hej no.

D: Vieš čo neviem ani. Starí ľudia tu žijú z televízorov a mladí asi veľmi nevolia.

Adrik: Ako teda fungujete, keď ste každý niekde inde? Ako často a kde mávate skúšky a odkiaľ vyrážate na koncerty? Či každý zvlášť? :D

T: Fu no v poslednej dobe fungujeme fakt veľmi obmedzene, sme radi, keď sa stretneme všetci na skúške aspoň raz za čas. Takže mávame skúšky veľmi nepravidelne, väčšinou pred koncertami. A na koncerty chodíme zo západu každý zvlášť vlakmi, ale 3/5-iny kapely žijú v Košiciach, tak oni to majú jednoduchšie.

K: kedže každý je inde skušame buď pred koncertom, alebo vôbec. Na posledné koncerty som si pozeral naše záznamy zo setu, aby som si pripomenul čo a ako ide. Dúfam, že cez leto sa nám podarí všetkým stretnúť častejšie a vyparátiť niečo nové. Ja chodím vlakom z Brna

D: Skúšky máme zriedkavo no, je to ťažké kvôli tým školám. Ale raz sme už aj došli každý z iného kúta republiky a Česka dokonca. Hlavne by sme my gitarníci mohli zamakať, nech sú nové skladby.

Adrik: Svidník asi nebude najideálnejším východiskovým bodom pre kapelu. Môžete niečo napísať o kapelách a fungovaní a scéne vo Svidníku a v širokom okolí?

T: Svidník je úplne najhorším východiskovým bodom pre kapelu na Slovensku mám taký pocit :D. Nemáš tu železnicu, takže nemožeš chodiť na koncerty ani vlakmi zadarmo. A zároveň sa ti veľmi znižuje ten okruh miest, kde môžeš hrať bez nejakých vyšších nákladov na cesťák, keďže za rohom máš hneď Ukrajinu a Poľsko. Zo slovenských miest ti ostanú Bardejov, Prešov a Košice, a to v Prešove sme ešte ani nehrali :D. O scéne sa asi veľmi nedá hovoriť, keďže sme momentálne asi jediná kapela hrajúca podobný žáner v okolí. Aj keď donedávna ešte existovali KILLERFACE - taký hc/grind a novú kapelu vo Svidníku chystá aj náš gitarista Čižmo. Inak v minulosti tu pôsobili kapely ako CBA, čo je aj dnes celkom fajnovy punk a za seba by som spomenul kapelu GAŤE, oni hrali dačo, čomu hovorili acid rock. Hrali aj na Pohode jak najväčšie superstars :D. Inak vo Svidníku a okolí funguje hlavne veľa metalových kapiel.

K: Najhoršie je to, že nemáme železnice, tak na koncert do iných miest, ak si mladý, sa moc nedostaneš. Hmmm kapely ... Máme najznámejšiu kapelu Piňazi de :D ktorá hrá cover songy prespievané po rusínsky, táto kapela má asi najväčší fejm na východe :D Všetci mladí to žeru. A hrá tam aj náš gitarista Čižmo :D
Heej a ešte Ventilátor old alko agro "punx", ktorý majú asi 6 zo 7 songov o pive.
A scéna ... koncerty sa robia, ale nie je to "more than music". Bubo (jediný sxe človek vo Svidníku) robí koncerty v Holičstve, kde hrajú revival kapely, metal a rôzne srandy, ale občas sa zadarí a dôjde aj ZRADA (UA), ROZPOR, the CITADEL alebo WILDERNESS. Ale to ešte dávnejšie. Diky Bubo. Každopádne to není "Bohznaco", pretože do Holičstva chodia aj náckovia a rôzne opité agro indivíduá. Keď sa vraciam do Svidníka po dlhšej dobe, keďže študujem v Brne, tak sa necítim bezpečne v klube vo večerných hodinách.

D: Práveže kapiel tu bývalo hojne, aj keď väššinou sa skladali z tých istých členov. Ale stále sa tu aj v okolí robia koncerty, čiže pohodička.

Adrik: Stále ste mohli byť zo Sniny alebo Medzilaboriec. Tam už asi fakt nič nehrá, nie? Sú tam vôbec nejakí punx?

T: Netuším vážne, nepočul som asi nikdy o nejakej kapele z Medzilaboriec :D

K: Jak že ne, šak obrovský festival Rock pod Kameňom. Nene srandujem, neviem, rád by som spoznal, aleee raz som videl na internete akciu Critical mass, čo ma dosť prekvapilo a potešilo, že v takej rici sa niečo také robí, ale tuším že to bolo asi Humenné, už si nie som istý.

D: Netuším. V Snine je Rock pod Kameňom, ale punx nemám poňatia.

Adrik: Máte nejaké väzby na ľudí alebo kapely z Ukrajiny? Alebo chodíte na tamojšie koncerty?

T: Máme väzby na ZRADU z Charkova a inak ani veľmi nie. Nesledujem ani ukrajinskú scénu, tak neviem vôbec čo sa tam deje. Ale v lete tam idú tuším hrať kamoši z OBLITERATE, tak sa informujeme.

K: Nepoznám nikoho, jedine Miru zo ZRADY.

D: Vôbec. Maximálne u nás raz hrala ZRADA. A ešte som mal tú česť pokecať s bubeníckym maestrom Eugenom Ryabchenkom.

Adrik: Holičstvo je asi najkultový podnik v širokom okolí. Ľudia stále chodia aj na undergroundové kapely, nie? Ako to potom riešiť s nacistami, ktorí tam chodia? Bojkot asi nebude to správne riešienie, či áno?

T: Jasné jasné chodia, ak je to cez Vianoce alebo iné sviatky, tak sa ich nazbiera aj celkom hojný počet. Neviem, kým si to nejak nevyrieši klub, tak s tým nespravíš asi nič. A treba povedať, že väčšine zákazníkov to je jedno, preto aj keď to bude bojkotovať asi 10 ľudí, ktorým to jedno nie je, sa nič nevyrieši. Bol by som rád keby sa objavil nejaký nový priestor vo Svidníku, kde by sa dalo chodiť a robiť nejaké malé koncerty to by bol ideál.

K: Hej chodia, naposledy tam bola DAVOVÁ PSYCHÓZA a tuším že bol plný klub.
A k náckom ... Ja sa bojím, nerobím nič, klopím pohľad do zeme :D kedže všetci, čo tam chodia sú boxeri, alebo nejaký MMA fighteri abočo, a majú 2 metre a ruku širokú ako ja mám stehno. Nerieši sa to nijak, myslím že tam ani nie je veľa ľudí, ktorí by to chceli riešiť. Je to najdlhšie otvorený bar (okrem nonstopky), takže vždy sa tam zíde každý z mesta, takže nie je tam veľa ľudí, ktorí by to podobne vnímali (ľudia, ktorým by to vadilo). Možno by som si už dovolil aj povedať, že bežný piatok je tam viac ľudí takých, ktorým to vôbec nevadí, že tam takí ľudia sú a úplne to berú v pohode.
Ako riešenie by som považoval to, že by sa na plagáty na rôzne eventy dávalo logo antifašistickej akcie, alebo volalo viac kapiel, kde ide aj o názor. Ale to by asi ľudí od koncertu v našom Svidníku skôr odlákalo.

D: Chodia, ale nie je to také ako kedysi. Obvykle dojdú hordy hlavne na Štefana a tie také klasiky. Pri undergroundoch je to väčšinou trochu redšie, ale keď príde tá správna parta tak sa solídne pomoshuje.

Adrik: Nedávno ste na svojom bandcampe zverejnili demo. Totál garážovka!! Aké s ním máte ďalšie plány?

T: Demo bolo takou eskaláciou toho, že sme už fakt chceli nahrať niečo a dať to aspoň na internet. Nahrali sme to asi za hodinu a pol v skúšobni na jeden recorder a ešte v ten týždeň sme to dali na net bez nejakého mastru alebo hocakej úpravy. Chceli sme dosiahnuť najsurovejší zvuk a myslím si, že nám to aj celkom vyšlo, takže som spokojný. Plány nemáme žiadne, aj keď fyzický nosič by bol raz cool.

Adrik: Vo vašej tvorbe miešate punk rock s lopato hardcoreom, takže zrejme každý z kapely počúva to svoje, a potom sa to odráža vo výslednej tvorbe. Je to tak? Ktorými kapelami ste sa inšpirovali? Má tento štýl na Slovensku ustlané na ružiach?

T: No je to tak, že každý počúvame dosť odlišnú hudbu a mieša sa nám to potom všetko vo výslednej tvorbe. Preto nám trvá dlho robiť nové veci :D. Ja osobne počúvam veľa 80´s hardcore punku z USA, čo sa týka nových kapiel, tak totálne fetujem britskú scénu najmä okolo vydavateľstva Quality control. Oni to volajú, že new wave of british hardcore a je to také miešanie toho rýchleho osemdesiatkového hardcore punku a lopatových ťažkých riffov. Odporúčam kapely ako the FLEX alebo ARMS RACE ak ťa to zaujíma. A tiež tam vydávajú po kokot zinov, veľa grafikov tam pôsobí a celkovo je to veľmi inšpiratívna scéna pre mňa. Tak isto Francúzsko má dobré kapely, ktoré počúvam často a tiež ma ovplyvňujú určite. Najviac si idem LOVVE, od kedy som na nich bol v Prahe. Je to taký power violence / fastcore. Najlepšia kapela, najlepší ľudia odporúčam. Tiež Viedeň má fajne lopatové kapely STILLBORN a TIGERWIZARD. Neviem si predstaviť čo znamená mať na ružiach ustlané v našich podmienkách, ale keďže nás raz za čas niekto zavolá niekde hrať, tak asi má.

K: Počúvam všetko možné, ale v čase, keď sme tvorili ma najviac inšpirovali CHEAP TALK, BALACLAVA, the CITADEL, ale v tej dobe aj DEEZ NUTS hah. Najväčší muzikant u nás je Dano, ak mu ukážem text, tak hodí doňho riff.
Ustlané neviem, ale nepoznám kapelu čo by miešala takýto štýl.

D: Zo všetkého trocha, ale hlavne sme to chceli špinavé, a tak so to aj snažíme hrať. Pravdaže na ružiach, je to také trnisté, no baví nás to, tak robíme ten hluk ďalej.

Adrik: Texty máte len po anglicky? Prečo? Kto ich píše a o čom sú?

T: Máme aj po slovensky, len nie sú napísané na bandcampe a nerozumieť našemu frontmanovi :D. Pár textov som napísal aj ja, ale väčšinu píše práve hviezdny frontman. Sú o našom živote, aktivite, našich názoroch atď. taká klasika, nič prevratné.

K: Texty máme aj po slovensky aj po anglicky. Tie prvé songy boli po slovensky.
Píšem ja, ale asi dve napísal Tibor. Po americky asi len preto, že mi to príde ľubozvučnejsie. A možno väčšia šanca osloviť niekoho zo zahraničia, nejakého internetového bandcamp surfera :D ale aj tak nemáme zverejnené texty :D ... Náš prvý song, čo sme spravili "Empatia" je proti všetkým formám diskriminacie v zmysle čím viac slobody dáš, tým viac dostaneš. Ďalšia songa je napríklad o kritizovaní spoločnosti ako celku, že môžeš byť ten najväčší kok, ale keď sa správaš podľa nejakeho bontónu, tak si za najväčšieho "gentlemana", aj keď máš v hlave úplne nasrané a zas opačne, ak spoločnosti nevyhovuješ, tak si za úplnú socku a pritom môžeš byť v pohode.
Ďalšie songy, ktoré už sú na deme, tak jedna je o rušení rutiny, že chcem tráviť čas s kamošmi, cestovať, skejtovať a robiť sprostosti s kamošmi ... proste nebyť zaseknutý doma. A zvyšné sú "motivačné" o tom, že mi je smutno, keď sa človek vzdá svojich snov a záľub len z dôvodu toho, že sa bojí, že sa to ostatným nebude páčiť a že ostane sám. Také "tínedžerské" problemy. Pretože v tomto veku sa to ľudom asi stáva najčastejšie, kedy radšej nespravia nič, jak by mali spraviť niečo "zlé". Proste niečo v duchu ako spieva nová kapela, kde hrá aj Tibor, absolútne nuly, -273,15 (TT): "Nepotrebuješ talent, stačí nadšenie", a to vo všetkých sférach, či je to šport, hudba, výtvarné umenie, ... hocičo.
Všetko čo robíš, robíš pre svoje potešenie a je predsa jedno, či sa tvoja tvorba zvyšňým ľuďom nepáči.

D: Texty sú aj po slovensky aj po americky. Píše ich väčšinou ten vpredu (rozumej Kizo) alebo ten vzadu (Tibor).

Adrik: Otvorene na koncertoch prezentujete antifašistické názory. Je to ťažké s nacistami vo vašom okrese alebo sa v posledných rokoch situácia zmenila?

T: Pokladám to za dôležité vyjadrovať tento postoj, aj keď v tejto scéne sa to vníma viac menej ako samozrejmosť často sa presvedčujem, že to nie je celkom tak a práve preto to je dôležité. Situáciu u nás vnímam tak, že takých otvorených náckov u nás nie je veľa, ale 90% populácie tvoria latentní rasisti, čo je podľa mňa horšie ako to otvorené náckovstvo.

K: Jo, celkom dosť a najhoršie na tom je, že chodia aj do klubu, kde sa robia pankové koncerty. Plus asi väčšina ľudí v okolí sú typu "niesom rasista, ale ..." Takže je fajn sa takto prezentovať, lebo nikdy nevieš, kto sa zatúla na koncert a ak sa podarí niekomu zmeniť čiernobiely pohľad na farebný, tak je to veľký úspech.

D: Fú no bývalo to horšie, ale tak mladých ľudí už v tých kolektívoch nevídavam, takže fingers crossed a pomaly vymiznú (snáď(hádam(dúfam))).

Adrik: Ako hodnotíte to, čo sa udialo na Slovensku za posledné dva mesiace? Zmenili podľa vás niečo protesty? Chodíte na ne? Bude tu raz lepšie?

T: Chodil som, zmeškal om kvôli nim dokonca vlastný koncert, v poslednej dobe však už nevidím zmysel. Ak nepríde k predčasným voľbám, nič sa nezmení a ako vidíme vláda úplne ignoruje požiadavky protestujúcich. Inak je to samozrejme na piču sledovať ako sa postupne odkrýva fungovnaie nášho štátu skrz všetky kauzy, ktoré sa vynorili v poslednej dobe. Tiež sa ukazuje nekonečná arogancia moci. V každej normálnej krajine by hociktorá z nich znamenala minimálne koniec v politike a možno aj nejaký trest. Bohužiaľ Slovensko nefunguje ako normálna krajina.

K: Bol som na jednom.
V mojom živote chýba kritické politické myslenie. Neviem sa vyjadriť.

D: Nesledoval som to až tak, aby som sa k tomu vyjadroval. Na druhej strane protesty proti súčasnej koalícii by som určite podporil.

Adrik: Nakoniec otázka na odľahčenie: Môže na východe straigh edge prežiť?

T: Môže prežiť všade :D . Ale je to skôr otázka na nejakú straight edge kapelu :D

K: Všade môže.

D: Keď chceš hrať život na obtiažnosti hardcore, tak asi hej.

Adrik: Vďaka za váš čas a vaše odpovede. Chcete niečo dodať na záver?

T: Dik za priestor Adrík. Popočúvajte si naše demo, ak sa vám páči, zavolajte nás niekde hrať. Určite budeme kamoši.

K: My ďakujeme Adrik, že si nás kontaktoval. Oi!

cinnamon-wind.bandcamp.com

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: R+X+U

Správa:

#7419 po_tkan napí­sal/a: 29.05.2018 19:36:40

chlopciii, ta dakedy treba zrobiť nejaku smršť v Prešove, lebo tu to spi asi tak ako v SK

trimce še

#7407 Justus napí­sal/a: 13.05.2018 21:13:20

Zlaťušikovia naši poprihrievam vám polievočku, fajny rozhovor

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

20.02. 01:49 Prasiak:


Jak sme sa na poslednu chviľu rozhodli, že tam ideme, tak sme sa najviac zjebovali na tom, že Samčo, boha, to zas bude. No normalne mi ten jeho set pripomenul (tiež som ho už dlho nevidel), že ..
17.2.2024 SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra (report)

13.02. 10:01 TvojaManka:


Otec, ze ty tak trochu obdivujes Putina a zaroven tak trochu nenavidis demokraticke hodnoty? Pravdu ale mas, ze vela ludi zomrelo pre mocenske chutky tohto diktatora. A pritom by stacilo, aby nezautoc ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

13.02. 09:44 Bambulka:


Dedko, vsetkym jebe, len ty tu mas vysoku skolu zivota v odbore politologia a medzinarodne vztahy. Kto je vo vojne na ukrajine agresor? Rusko zautocilo na suverennu krajinu a ty tvrdis, ze sa mali vzd ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

12.02. 14:09 Scheby:


Rozpor hlasa Slava Banderizmu? :D dobre si sa opuscil, cenim nazor zo stvrtej cenovej
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

11.02. 21:16 Dedo jozef:


Skurveny Rozpor celé roky sa hrali na veľkých Antifakov a teraz tam Sláva Banderizmu.a vám to úplne jebe?aké obsadenie Ruskom a Koreou vy ste dobre ojebany západom,A choďte do piče s tými v ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

30.01. 15:35 adrik:


axc: Áno.
(guestbook)

29.01. 08:31 axc:


cuzz ten nonconformist bude povodna zostava na koncerte?
(guestbook)

15.12. 14:57 Peter:


Fajná recenzia a príjemne je, že autor priznáva, že nie je nestranný - tak potom je Dáša "stranný"? -)))
DISIDENT - Ľudské stroje CD (recenzia)

13.12. 16:50 Luboshio:


Dík za recku Adrik, pozdravujem zo Zv!
DEMONIC-EYED / JAKUBYSKO MC (recenzia)

26.10. 14:53 d:


@kkt, nie som sice tvoj mily, ale aspon si mi nevynadal, pokrok. Nabuduce si prosim odpusti aj tieto zosmiesnujuce pomenovania.

Ja som boj proti fasizmu nechapal nikdy iba ako boj nacko ..
(novinka)