Pozývame:

Po 27.5.2024
Brno @ Vegalité

NO FUCKER (USA), DISEASE (Macedónsko), BRÜNNER TODESMARSCH (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

MASSA NERA, SNACKTHIEF (19.5.2024, Praha, Café Na půl cesty)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

ARCRA, SUKOB, KORIDOR (17.5.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #6 / 2014

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: BESTHOVEN

Autor: Adrik | Pridané: 12.7.2009 | Počet videní: 4860

BESTHÖVEN

Adrik: Na začiatok sa predstav, kde pracuješ a prečo hráš d-beat?

Ahoj, moje meno je Fofäo Discrust, som pojebaný bastard závislý na d-beate, žijem v sračkovom meste zvanom Gama, v čiernej diere menom Brazília.
Mám veľa sračkových prác, robím sieťotisk, v kancli počítačovú grafiku, teraz mám 3 študentov, ktorí sa so mnou učia rozjebávať gitary .. a začínam pracovať ako učiteľ starých negramotných ľudí .. a tak ďalej ..
Hrám d-beat, pretože milujem d-beat!!!

Adrik: V poslednej dobe si sa riadne rozbehol, čo sa nahrávok týka. Stíhaš to všetko registrovať? Čo chystáš vydať do budúcna?

Myslel si „zmenilo”?
Nemyslím si, že sa moja práca nejako „zmenila” .. možno od prvých nahrávok, lebo sú staré .. niektoré boli nahrané vo fakt zlých podmienkach, v zlom štúdiu a so zlou aparatúrou a nástrojmi .. ale myslím si, že songy sú stále rovnaké .. rovnaké pocity, kurva rovnaké d-beatové korene... možno teraz sú medzi nimi malé rozdiely, odkedy nahrávam v lepšom štúdiu a s lepším vybavením a tak ďalej .. A som starý a veľa pijem a fajčím, ako pes (hahaha), tiež mi to časom mení hlas .. Ale ja fakt nevidím žiadne podstatné zmeny .. je to stále tá istá robota ..
Chcem vydať ďalšiu novú 6 skladbovú EP!!
A tiež chcem urobiť moju EP „Hail to Sweden”!! (hrajúc covery od Anti – cimex, Shitlickers, Crude SS, Fear of war, Discard a Mob 47!)
A tony nových vecí mi behajú po rozume!!
Niektoré labely už prejavili záujem, tak zostaňte v kontakte!

BESTHÖVEN BESTHÖVEN


Adrik: Zanedlho výjde split 7” so slovenskými Beton. Ako si sa k tejto kapele vôbec dostal? Bavia Ťa ich staršie alebo novšie nahrávky?

Tak nepamätám si, kedy som prvý krát počul Beton .. možno na myspace .. myslím .. a som s nimi v kontakte posledné roky .. Veľa starších skladieb sú zverina .. fakt sa mi páčia .. všetky skladby zo splitu s ČAD a samozrejme sa mi kurevsky páčila cover verzia Besthovenu na „Tribute to Besthöven” (riadne šialená vec!!!) .. myslím si, že nové songy majú zopár odlišností od tých starých .. ale to je normálne, keď sa vymenia členovia .. ale samozrejme aj nové songy sú kurva dobré!!! A toto splitko bude po piči! Teší ma mať splitko s takou skvelou a priateľskou bandou ako je Beton, ktorých obdivujem a rešpektujem!!!

BESTHÖVEN/BETON BESTHÖVEN/BETON


Adrik: Stále ma zaujímalo, ako môže fungovať 1 členná kapela. Ako skúšaš alebo skladáš nové piesne? A čo bývalí členovia? Nevydržali s Tebou alebo sa na punk vysrali úplne?

Hahaha .. nič špeciálneho .. len som sám v izbe s tonami alkoholu a cigariet a nejakými nástrojmi .. prázdny papier, kazetová nahrávka, a tak skladám nové skladby .. niektoré tak, že najprv nahrám basovú linku, a potom hrám na gitare, vymýšľam sóla .. a umiestňujem vokály .. skúšky rovnakým spôsobom, nič zvláštneho .. potom idem do normálneho štúdia nahrať tieto skladby .. atď ..
Prvá traja členovia odišli z kapely z vlastných dôvodov .. pamätám sa, že bubeník odišiel do armády a v tom čase nemal žiaden čas na skúšanie ani hranie napríklad .. Všetci mali v tom čase v 1990 – 1994 tiež ďalšie kapely .. aj v iných žánroch muziky ako napríklad punk rock, grind atď .. Sme stále kamoši a oni stále hrajú vo svojích kapelách .. ale nechcem, aby sa vrátili a boli by sme ako “normálna” kapela, už nikdy viac .. chcem byť navždy one man bandom ...

Adrik: Kopec ľudí si myslí, že dbeat nie je originálny štýl a len sa opakuje. Texty len o vojne, lebky na búkletoch .. pritom ľudia z kapiel väčšinou žijú v krajinách bez vojen. Aký máš na to názor?

Keď som bol malé dieťa, Brazília bola pod diktatórskou nadvládou .. A veľa ľudí v tých časoch bolo mučených alebo zabitých .. niektorí príbuzní mojej rodiny boli tiež mučení alebo zavraždení alebo proste zmizli .. bolo to veľmi blízko nás všetkých .. Potom som videl a cítil všetok ten strach .. Veľa rokov duchovia týchto vojenských režimov napĺňajú moju myseľ strachom .. Od kedy som bol malé dieťa, pozeral som filmy o prvej a druhej svetovej vojne, Vietname atď .. Čítal som knihy o všetkých tých neuveriteľných faktoch .. nukleárne bomby .. pravé bolesti obetí .. mnoho mŕtvych nevinných ľudí .. A to všetko veľmi zmenilo moju myseľ, zmenilo to môj pohľad na ľudstvo a na svet .. Potom keď som spoznal kapely ako Crude SS, Fear of war a Anti – cimex som bol šokovaný a zaujatý ich „smutnou” hudbou a silnými textami o hrôzach vojny ..
Odvtedy si fakt myslím, že vojna je najhoršia vec, ktorú človek stvoril za celú svoju skurvenú a sprostú existenciu ..
Potom mám vážne dôvody spievať o vojne ..
Neberiem to ako módnu záležitosť ani nič podobné ..
Nestarám sa o hlúpych ľudí, ktorí stále melú sračky proti d-beatu / crustu / discore ..
Keď niekto si nedokáže užívať tento typ hudby, tieto témy alebo nevie rešpektovať iné myšlienky, potom nech sa pojebe!!!
Som unavený, keď toto počúvam .. veľa ľudí chce písať o “revolúcii” .. sny o lepšom svete .. “anarchia na svete” (hahaha) .. do toho sa neseriem!!!
Odkedy neverím v anarchiu .. neverím, že táto stupídna ľudská dokáže jedného dňa žiť v “harmónii” .. a tiež neverím v skurvený lepší zajtrajšok ..
Myslím si, že nikto nie je “nútený” kupovať si moje nahrávky .. nikto nemusí počúvať moju hudbu .. keď si niekto nedokáže užívať d-beat, tak prosím, choďte kurva do pekla!!! Alebo si nekupuj d-beatové nahrávky!!! Alebo ich nepočúvaj!!! Choď kurva domov a počúvaj si tam svoju hudbu človeče!!!

Adrik: Súhlasím, že vojna je asi najhoršia vec na svete, ale sú aj iné strašné témy: znásilňovanie planéty, totalitné režimy, domáce násilie, cirkev .. neserú ťa aj tieto veci?

Samozrejme .. píšem aj o týchto veciach a nielen o vojne, ale vo veľmi malom merítku .. Veľa píšem napríklad o náboženstve, od kedy je späté s vojnou a je to jej najčastejšia príčina .. náboženstvo smrdí!! A neznášam všetky obrazy Boha a Ježiša a všetky tieto hovadiny ..
Písal som tiež o brazílskej realite, o tom, ako veľa detí nemá domov a žijú na ulici, niekedy aj s celou svojou rodinou. Učia sa kradnúť a zabíjať, aby prežili ..
Niekedy som písal aj o policajnom násilí, polícia, ktorá vraždí v mojom okolí ..
Niekedy aj o depresii alebo samovražde atď ..
Ale ako som povedal, len v malej škále odkedy je vojna najhoršou vecou aj so svojimi následkami ..
Nie som uzavretý len na jednu tému, ale aj tak je 90% mojich textov o vojne ..

Adrik: Neplánuješ sa niekedy vrátiť aj ku koncertom? Predsa len kapela bez koncertov, to nie je ono.

Nie! .. Ja fakt tu nechcem naspät koncerty .. Nevidím žiaden dôvod, aby som tu hral .. Typ hudby, ktorú hrám, tu nemá veľa fanúšikov, tu v mojom okolí neexistuje „crustová scéna” .. A niekedy sú tu koncerty dosť na hovno!! Zlé hudobné vybavenie napríklad .. A nemám už trpezlivosť, aby som znovu v “normálnej” kapele .. robiť plno skúšiek .. atď .. všetko by to bolo veľmi namáhavé pre mňa ..
Nevidím žiaden problém nehrať od kedy nie som spokojný s koncertami u nás a s „publikom” na koncertoch tiež nie ..
Nie je to pravé pre Teba?
Pre mňa je to dobré a chcem robiť len veci, ktoré sú dobré pre mňa a hranie tu nie je pre mňa to pravé.
Môžem pokračovať v práci ako jednočlenná kapela skladaním nových songov, nahrávaním. Nevidím v tom žiaden problém.
Možno v budúcnosti budem vedieť zorganizovať nejaké turné a zahrať fakt dobré koncerty pre ľudí, ktorí si užívajú a rozumejú mojej práci ..

BESTHÖVEN BESTHÖVEN


Adrik: Mal som skôr na mysli celý ten proces, kde cestuješ niekoľko stoviek kilometrov, aby si spoznal nových ľudí a zistil, že niekto na druhom konci krajiny rozmýšľa ako ty. Nechýba Ti to?

Hej, môže to byť fakt super odkedy mám toľko dobrých kamošov po celom svete. Veľa ľudí je so mnou v spojení .. zháňajú nahrávky a tričká .. alebo len napíšu pár riadkov o novej nahrávke .. atď atď
Ale mojim najväčším problémom sú peniaze .. odkedy som dosť chudobný a letenky a všetko okolo toho môže byť kurva veľmi drahé pre mňa ..
Myšlienky o turné sú stále v mojej hlave a dúfam, že sa raz uskutoční, dúfam, že veľmi skoro!

Adrik: Dosť kapiel z USA a Európy chodí okrem Japonska aj do Brazílie na turné. Ako ich ľudia berú? Nepočúvajú skôr domáce kapely?

Hej, veľa kapiel tu malo poslednú dobu turné, tak niektoré len menšie turné iba v Sao Paule, Rio de Janeiro a podobne. Veľa kapiel nechodí do môjho okolia, možno preto (ako som už povedal), toto je veľmi veľká krajina a môže to byť veľmi drahé hrať po celej krajine, lebo musíš platiť autobusy alebo letenky ..
A tiež ako som povedal, neviem, čo sa deje na všetkých miestach u nás, ale myslím si, že všetky kapely sú tu dobre prijaté. Nepočul som ešte hovoriť žiadnu kapelu hovoriť zlé veci na tunajšie koncerty, kapely, ktoré v mojom okolí stretávam sú spokojné s koncertami ..
Ľudia tu počúvajú veľa kapiel z celého sveta ..
A samozrejme je jednoduchšie organizovať koncert s lokálnymi kapelami ako turné a tiež lacnejšie. Veľa koncertov tu je len s lokálnymi kapelami.

Adrik: Je ťažké zohnať nejakú nahrávku v Brazílii? Či je tam dostatok distier a aktívnych ľudí?

Jasné, že je to kurva jednoduché!!! Brazília má tony veľkých DIY distier ako napríklad Absurd, Terroten, Bucho a milióny ďalších! Hahaha a stále majú kopec dobrých vecí (aj vinyly) z celého sveta. A dobré je, že v Brazílii teraz máme plno obchodov s nahrávkami. Veľa z nich má aj použité nahrávky, potom kľudne môžeš nájsť starú alebo raritnú nahrávku za nie drahú cenu. Ale niekedy nájdeš aj raritu za trocha vyššiu cenu, ale to je normálna vec na celom svete si myslím ..

Adrik: Je ťažké byť pankáčom v Brazílii? Sú časté problémy s náckami / políciou alebo inou háveďou? Rozháňa polícia koncerty? Sú aj problémy za pitie na verejnosti?

Tak, nie je veľa “špeciálnych” problémov byť punk v Brazílii .. Hej, máme veľa problémov s náckami, nazi skínmi a nacionalistickými skínmi .. na veľa miestach v Brazílii. V niektorých mestách sú “skins” silní a pôsobia veľa problémov a bitiek, tiež aj niekoľko vrážd .. je to na hovno.
Polícia robí tiež občas problémy, inokedy sa o teba nestarajú. Ale je pre nich ľahké zbadať ťa, zastaviť a prehľadať ťa, či nemáš pri sebe drogy alebo zbrane. Ale to robia nielen pankáčom, ale aj chudobným ľuďom.
Nepamätám si, žeby v mojom okolí niekedy polícia zrušila koncert. Odkedy používame “verejné” priestory, tak tu môžeš robiť oveľa viac vecí, napríklad premietať dokumenty. Potom sa koncerty konajú bez problémov s políciou alebo vládou. Ale neviem, ako to je v iných mestách, pretože Brazília je veľmi veľká a situácia je všade iná .. Ale ak chceš nejaké drogy ako kokaín alebo trávu, tak to musíš robiť v utajení, polícia ťa môže zavrieť. Tieto drogy sú tu zločin ..

Adrik: Je v Brazílii veľa drôg v punkovej scéne? A celkovo u všetkých ľudí?

Jasné, samozrejme, myslím, že je to normálne .. v punkovej scéne ako aj v celej populácii ..
Ja nemám žiadne problémy s drogami .. v minulosti som mal nejaký ten kokaín a trávu, ale dnes už nie. Už len fajčím a chlastám hahaha ..
Mám nejakých kamošov, čo berú drogy, niektorí trávu, ostatní kokaín, crack, meriu (domáca droga na báze kokaínu) atď a nemám s tým problém. Mám kamošov, čo húlia každý deň, pri práci, pri obede, stále a všetko je ok s ich životmi ..
Je tu veľmi jednoduché zohnať hocijakú drogu a nie je to drahé. Ale ako som už povedal = drogy sú tu zločinom. Uväznia ťa, keď ťa chytia policajti s drogami, a to nie je dobré .. Tak každom prípade sú nejaké problémy. Ako viem, že ľudia berú drogy a neovplyvňuje to ich normálny každodenný život, tak sú tu aj ľudia, ktorí robia desné sračky, keď sú pod vplyvom. To isté sa stáva aj s alkoholom napríklad ..
Naozaj zlá vec tu na predávaných drogách je, že sú kontrolované „veľkými chlapíkmi”. Bohatí ľudia vyvážajú drogy do iných krajín a chudobní ľudia sú ich najväčšími obeťami. A bohatí ľudia nikdy za to nesedia ..

Adrik: Poraď nejaké nové alebo neznáme kapely z Južnej Ameriky, ktoré Ťa poslednú dobu dostali.

Myslíš nové kapely?
Nepočúvam veľa nových kapiel a niektoré sú kurva nudné ..
Ale kapely, ktoré v Brazílii stoja za to sú: Desastre, Death from above, Lifelock, Descesing life, Defy, ..

Adrik: Na koniec sa nehanbi a pridaj nejaký totálny alkoholový úlet, ktorý si zažil!

Uou hahahaha .. v minulosti toho bolo veľa ..
Dobre, jedného dňa v minulosti, keď som sa kurva opil a stretol sa so starými kamošmi na koncerte jednej lokálnej bandy som bol taký ožratý, že keď som skúšal pogovať, spadol som veľakrát na zem, a keď sa na mne niekto začal smiať, tak som začal na chlapcov a dievčatá kričať: “Ty kurva pojebaná!!!”
Hahaha, ale neprestával som ani počas ďalších piatich minút: “Kurva, kurva!!!” atď hahaha ..
A bola to fakt hanba, keďže všetky tie dievčatá a chlapíci sú mojimi kamošmi. Potom som sa im všetkým týždeň ospravelňoval ..

Adrik: Ďakujem Ti za čas, ktorý si strávil s týmto rozhovorom a prajem Ti ešte veľa a veľa nových vinylov a nahrávok! Kľudne niečo dodaj, keď som sa niečo zabudol opýtať!

A ja ďakujem za tvoj záujem a priestor pre tento rozhovor kámo!! A tvoju starostlivosť o prácu Besthövenu!!! A špeciálne za vydávanie splitu s Betonom!!!
Ďakujem tiež všetkým, ktorí si to prečítali a rešpekt odlišným myšlienkam!!
Mám tiež zin, keby sa chcel niekto pozrieť, tak tu je adresa: vxpxzine.blogspot.com ! D-BEAT CRUST DESTRUCTION FUCKING RULES!!!!

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: L+V+8

Správa:

#1809 Lacné letenky @ napí­sal/a: 03.04.2010 13:10:13

hodnotim ho na max dobry..

#1807 Lacné letenky @ napí­sal/a: 03.04.2010 13:08:43

Dobry rozhovor..

#1558 lazysod napí­sal/a: 13.07.2009 13:08:13

Ak si nejaky rozhovor zasluzi 1, tak to bol urcite tento! Dobra praca

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

07.05. 09:00 Tomáš Ničiteľ:


Skvelý scene report :) Som sa normálne vrátil v čase. Pre Ničiteľa to bol zásadný rok. V novembri 2013 sme odohrali náš prvý koncert práve v Interactive. Spolu s Human Humus, Warshock, Bur ..
Východné Slovensko scene report (archív zinov)

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)