Pozývame:


Pi 10.5.2024
Košice @ Collosseum

EMPTY HALL OF FAME (CZ), SAMORAST (SK), ROŽAVA (CZ)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

KOVOŠROT, MARNE, NERVY (13.4.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

MIND.OFF, POTENCE (31.3.2024, Bardejov @ Bašta)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #4 / 2012

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


DIY BENEFITY (ÚVAHA)

Autor: Váš kamarát | Pridané: 29.11.2016 | Počet videní: 1653

Na úvod by som napísal že si cením snahu kapiel a ľudí organizovať benefičné akcie no ale keď sa však lepšie pozriem za akým účelom sa organizujú, príde mi dosť zle, divne až smiešne.
Posledné roky sú hlavnou témou týchto veľkorysých akcií útulky a psie žrádlo. Áno, ľudia z DIY komunity majú očividne najväčšiu starosť a problém sveta v nakŕmení psov a mačiek.
Útulky sú pravidelne podporované rôznymi formami a je na šikovnosti a nápaditosti prevádzkujúcich akú podporu si zorganizujú. Majú na rozdiel od nás ohromné možnosti, však sa nad tým zamysli ...
DIY BENEFIT pre útulok :D smejem sa z myšlienky, že mnohdy striktný vegetariáni, ba dokonca vegáni organizujú benefit akcie pre nákup psieho žrádla z mäsa v obchodoch, čo je gól do vlastnej brány že? Moji milí antikapitalistickí DIY kamaráti kamarátky.
Toto všetko v dobe, v ktorej deti pracujúcich postrádajú nie to ešte deti nezamestnaných a zo sociálne vylúčených lokalít. Situácia v mnohých regiónoch a oblastiach je zúfala a stovky ba až tisíce detí sa k teplému jedlu dostanú akurát tak v školskej jedálni. No nás zamestnáva jedine psie žrádlo. Provokačné prirovnanie, no žiaľ reálne.
Videl si už tu robiť niekoho benefit či soli party trebárs na 161? Na lokálnych aktivistov aktivistky či na umelcov umelkyne nechávajúcich po sebe polit. street art? Na anarchosyndikalistov z PA/MAP či na ABC?
Koho takéto niečo napadne? Jedine toho čo vidí zmysel a význam podobných aktivít a žiaľ musím usúdiť z toho čo tu posledné roky vidím, že ľudia z DIY komunity majú problém sveta v nakŕmení psov a mačiek, prípadne akási charita menom FNB a tam to celé končí. Mnohé to o scéne vypovedá a čoraz viac ma prepadáva pocit, že medzi vami niet priestoru ani ochoty podporiť niečo čím mnohí žijeme. Ako doteraz tak aj naďalej nečakám od DIY scény takmer nič, akurát dúfam že táto kritika padne na ornú pôdu a aspoň niekto sa nad tým zamyslí.
Nech žije aktivizmus!

Pridaj komentár k článku:

Meno:

Email:

Antispam: O+N+2

Správa:

#7124 DIY or DIE napí­sal/a: 14.02.2017 12:32:59

Však tu ludia akoby ani ani nerozumely čo je to DIY scena, stačí pozrieť ako niektoré kapely z etiketouDIY bezostychu hravaju na Pohode, ako idú do radia FM verejnopravnej TV vždy pripravený sa pretrčať kde sa len dá... Z etikou DIY si tu vytieraju riť a nik ani slovo ani muk každý zdiela lajkuje a tlieska.

#7085 nealkopunk napí­sal/a: 12.12.2016 12:24:05

RESPEKT TRNAVA! Ale urcite nie respekt tejto uvahe od Nasho kamarata.

#7084 drrrrrrro napí­sal/a: 12.12.2016 05:55:51

TRNAVA, DO TEHO!! :-)

#7083 kočo @ napí­sal/a: 12.12.2016 00:20:35

Včera sme v trnave robili trnavský rínek so stupom 2e s tým že tie peniaze zo vstupu idú všetky sociálne slabším rodinám. vyzbieralo sa niečo cez 5000e. celé total v duchu DIY,len dobre zorganizované. Aj tak sa dá.

#7075 BenePiss napí­sal/a: 04.12.2016 13:23:40

Uf, ja len, že takéto hlbokoanalne zamyslenie sa som už dlho nečítal.Ak vôbec niekedy...

#7074 Sajmon napí­sal/a: 04.12.2016 00:38:09

a ja napíšem len jedno, Celestial Help Fest, zisti si niečo o tom, keď už tu vypisuješ tieto hlúposti...Hoyas to robí myslím dostatočne transparentne, dobre a hlavne s citom... :) pekný večer...akurát tento rok sa to prekrývalo s NO Festom, čo je dosť škoda, je to fajná akcia...

#7073 justus napí­sal/a: 03.12.2016 22:41:53

Ako to tu čítam, "Náš Kamarát" v podstate dosiahol čo chcel.
"akurát dúfam že táto kritika padne na ornú pôdu a aspoň niekto sa nad tým zamyslí."
Padla teda kritika na ornú pôdu? Padla

#7072 ctib napí­sal/a: 03.12.2016 12:53:30

Hele, ale co to celé uchopit ještě z jiné strany?
Navážu na myšlenku z článku o benefitu "na umelcov umelkyne nechávajúcich po sebe polit. street art". Co konečně pojmout koncerty jako benefity pro kapely, které na nich vystupují? To přeci bývají taky umělci, kteří po sobě zanechávají politický art, byť možná nikoli street.
p.s. Čímž nechci říct, že podpořit benefitem nějakého výtvarníka, který se věnuje nekomerční tvorbě, je špatný nápad - a podle mě ta tvorba nemusí být ani vnějškově politická, v mém vidění světa je tvorba sama o sobě dostatečné politikum.

#7070 ho-ho-ho napí­sal/a: 02.12.2016 21:25:40

no pre kokot! do pice, toto su uz co za jebnute nazory. ked raz tie zasrate zverysu masozravce a gro zivin beru odtial, tak je asi normalne, ze to budes krmit masom do pici, normalne si ma rozclil. v kazdom pripade ak krmite zvierata granulami, tak mozu byt aj veganske, to je taka sracka, ze je uplne jedno, ci tam je zlysovana zivocisna alebo rastlinna bielkovina.

#7069 timov napí­sal/a: 02.12.2016 13:53:58

B.A.C.A. Prečo by ich netrebalo pretvárať na vegetarianov a veganov? A spraviť z lovca domáceho mazlíčka trebalo? Nerozumiem prečo sa nasilu snažíme udržať všetko tak ako to bolo, keď existujú možno aj lepšie možnosti. Ten bludný kruh si vytváraš sám svojou nelogikou.

#7068 B.A.C.A @ napí­sal/a: 01.12.2016 16:08:53

ja sa chytím trocha inej témy v príspevku..a to mačacieho a psieho žrádla.benefity sú každopádne ok,či ide o zvierata ,alebo o ludí.ked sa dá a chce,tak je dobre pomoct kde je treba a super že sa najdu ludia čo to riešia!ok..mam doma mačku z útulku,čiže som jej asi"pomohol" ale žrádlo "maso"jej kupovat musim,lebo mačky a psy sú hlavne masožravce.čiže sy myslím ,že ich netraba pretvárat na vegetarianov veganov(aj ked sa to asi dá).to znamená,že aj ked nejem maso,budem ho kupovat a aj podporim utulok na zvieratá(napr.granulami).vybrat si,či nezobrat zviera z utulku,nechat ho trpet,utratit a nekupovat žrádlo,alebo zobrat,pomoct mu a kupovat maso s vedomym,že sa podielam na zabíjaní iných?bludný kruh.jasne ,že riešenie je,tolko ich nemnožit,ale všeci viete ako to v dnešnej dobe je a východisko je v nedohladne.takže to ako goool do vlastnej bránky neberem,skorej,že je to tak ako to je.v ramci možností.

#7067 ctib napí­sal/a: 01.12.2016 12:06:44

Viola: nemyslím si, že v reakcích se odráží neporozumění textu, naopak mám dojem, že víceméně všechny trefují hřebíček na hlavičku, byť každá z jiné strany.
ho-ho-ho: Člověče dobrá, pověz mi, kde jsi získal informaci o tom, že "většina bezdomovců je tam, kde je, protože chtějí"?!

#7066 ho-ho-ho napí­sal/a: 01.12.2016 10:23:13

dost biedne napisane. kazdpopadne niektore aktivity su na uvazenie. napr spominany FNB. ja sa pytam, naco? vacsina bezdomovcov je tam kde je, lebo chcu a tych co nechcu jeden gulas tyzdenne nezachrani. na fb rozporu minule zverejnili podla mna dost dobru myslienku, ze scena tu predsa nemoze suplovat nedostatky statu, to nikam nevedie. mali by si sa podporovat skupiny, ktore ponukaju aspon cast riesenia, nie zapchavat diery v systeme.

#7065 Viola napí­sal/a: 01.12.2016 08:49:16

Provokacne, doslova a pismena. Obsahom by sa to akoby pomestilo aj do dvoch viet ktore by boli lahsie stravitelne pre ludi. Lebo takto idu niektore reakcie mimo pointu, riesia sa slovicka a vety vytrhnute z kontextu a ostava to az na par vinimiek bez porozumenia.

#7064 Kubo @ napí­sal/a: 01.12.2016 07:55:41

Kamarát, podľa anonymného nicku ozaj nevieme zistiť čo si, odkiaľ si a ani len netuším o čom to vo svojej úvahe meleš. V komunite je podľa môjho názoru najpodstatnejší skutok - čin. Ktorý má akýkoľvek presah vlastných potrieb. Je jedno či organizátor akcie sa rozhodne výťažkom z koncertu, zbierky, výstavy... podporiť ľudí v núdzi alebo zvieratá.
Odporúčam preštudovať si legislatívu, financovanie útulkov, rozhovor s pracovníkom útulku prípadne osobne navštíviť psí útulok. Potom môžeš navštíviť Stredisko sociálnych služieb v ktoromkoľvek meste môžeš navštívť zriaďovateľov nízkoprahových centier a nocľahární. Potom si to v hlave vyrovnaj a tak a až napíš úvahu... a aby som nezabudol, keď sa z niečim stotožníš tak niečo zorganizuj.

#7063 ctib napí­sal/a: 01.12.2016 07:31:28

Jen pro dokreslení - klikneš na czechcore.cz, a co člověk nevidí - benefit na ABC: https://www.czechcore.cz/#prettyPhoto/46/ .

#7062 deadbush napí­sal/a: 30.11.2016 19:51:52

Fuha...dobre vidim?neberiem ti názor kamarát a dúfam že teraz pred vianocami naplniš aspoň niečo z čoho ti v aktivizme chýba,možnosti je naozaj vela ako aj ľudi v núdzi(to niesu zasrate mačky,dogy...)zastavte zemegulu ja chcem vystupiť.

#7061 dáša f.f. @ napí­sal/a: 30.11.2016 17:11:58

Váš kamarát: to kde si vzal, že v "Posledné roky sú hlavnou témou týchto veľkorysých akcií útulky a psie žrádlo"?
ďalej: "Videl si už tu robiť niekoho benefit či soli party trebárs na 161? Na lokálnych aktivistov aktivistky či na umelcov umelkyne nechávajúcich po sebe polit. street art? Na anarchosyndikalistov z PA/MAP či na ABC?" áno, Váš kamarát, videl a mnoho. sám niekedy nechávam výťažok z vlastného koncertu, najčastejšie práve na ABC, ale to nie je o tom aby sa tu niekto chvastal. na ABC a pod. sa predstav si benefity robia, ale možno ich nie je toľko vidno, lebo benefit na útulok je viditeľnejší pre mainstreamovú verejnosť (asi aj pre teba)
a tuto už úplne končím "prípadne akási charita menom FNB". tá je práve o tom nakŕmiť núdznych. ľudí, nie mačky, tyvole, úplne žasnem, veď si protirečíš vo vlastnom príspevku. a neuveríš, ale pankáči robili benefity aj na konkrétne rodiny v núdzi, s chorým deckom, a pod. to asi nevidíš.
pozn. na záver: v niečom s tebou súhlasím a to v tom, že pokiaľ moja pomoc má ísť človeku alebo zvieraťu, tak jednoznačne vyhráva človek. ale to je môj osobný postoj/problém a nebudem haniť nikoho, kto robí benefit napr. na papagáje. takže keď už, tak urob prosím ťa vlastný benefit, bude to užitočnejšie ako vypisovať tu pod anonymom Váš kamarát.

#7060 justus napí­sal/a: 30.11.2016 14:52:12

Z jednej strany, napríklad na ABC asi nezoženieš granty alebo mu tak nepomôže verejnosť. To však neznamená že sa musíme za každú cenu izolovať a nepomôcť aj niečomu inému/inej komunite ľudí. Vždy to už záleží len od situácie, a keď nemajú kapely, ani organizátori nič proti, prečo nie? Podľa mňa nieje nič zlé na tom, keď sa možno aj takouto formou niekto dostane bližšie k tejto "DIY komunite" a akciám ktoré sa v nej dejú. Svetobornými textami v songoch chceme inšpirovať a meniť svet k lepšiemu, no čo z toho keď ich bude zas na koncerte počúvať len tých istých 30 ľudí ktorí sú už dávno daného názoru?

#7059 Daniel Jakes @ napí­sal/a: 30.11.2016 12:55:39

Toto je za dlhu dobu asi najhlupejsia uvaha co som cital, alebo skor blud ako uvaha. Benefity sa robia na vsetky mozne aktivity a ano aj na utulky. A nie, utulky nemaju neobmedzene moznosti financovania, takmer vsetky zapasia s existencnymi problemami, kazde vrece granuli je pomoc. Nakolko sa bojis pod svoje myslienky podpisat, tvoj nazor, odhliadnuc od toho ze sa nezaklada na faktoch ale len na niecom co si si vycucal z palca, nema ziadnu hodnotu.

#7058 deegee napí­sal/a: 30.11.2016 12:04:10

Boha to je sračka. Niekto robí benefit na Sea Shepherd, niekto na kravičky, niekto na ABC, niekto na útulok? A čo? Sa tu tvárime ako keby každý jeden benefit čo sa robil ide len na útulky. To nieje tak že ak jeden večer vyzbieraš niečo pre útulok tak to znamená že v iných oblastiach nerobíš nič. To je ako to klasické "prečo nepomáhame "naším" bezdomovcom keď pomáhame utečencom."

#7057 DZ napí­sal/a: 30.11.2016 10:19:00

Ľudia sú ochotní pomáhať tam, kde vnímajú zmysel a emočne ich to osloví. Útulky sú adresné, peniaze idú na konkrétne veci. Možno by som otázku položila opačne. Čo robia organizácie zo scény zle, že na nich nikto nechce prispievať? Nevieme, kto je za nimi, čo vlastne robia, kam putujú peniaze a ako sa s nimi naloží a to je základ každého úspešného fundraisingu - transparentnosť. Možno sa teda pýta sebareflexia na oboch koncoch :)

#7056 ctib napí­sal/a: 30.11.2016 10:07:45

Ano, ano, to, že se organizují benefity na psí útulky, o scéně skutečně mnohé vypovídá - třeba to, že se na ní pohybují lidé soucitní, kteří se snaží svou trochou pomoct tvorům, o kterých soudí, že na tom nejsou nejlíp.
O tobě, Váš kamaráde, pro změnu mnohé vypovídá fakt, že ses svůj ideologicky vysmažený hejt zveřejnil jako anonym.
Ono diskutovat o míře užitečnosti toho kterého benefitního cíle jistě lze, i mně někdy připadá, že se některé akce pojmenují jako benefit čistě z toho důvodu, aby to vypadalo "uvědoměle" (či jak to říct), než že by za tím stálo něco víc. Ale hodit všecky takové benefity do jednoho pytle jako blbost, vedle které přece stojí daleko vážnější problémy, no, to už chce notnou dávku ignorance!

#7055 stano s.e. @ napí­sal/a: 29.11.2016 22:21:56

Trochu som nepochopil túto "úvahu". Vlastne som ju absolútne nepochopil. Neviem čo je zlé na tom pomôcť niekomu/niečomu formou benefičného koncertu, trebárz aj útulku (nie som majiteľ útulku, neorganizoval som benefit pre útulok, myslím, že existuje aj vege krmivo pre psy, alebo kúp deku). Ak niekto zorganizuje benefičný koncert na čokoľvek, pozvané kapely s tým súhlasia, ľudia to dojdu podporiť tak nie je o čom. Nemusíš tam ísť, nie je to povinné + vždy môžeš kľudne zorganizovať aj vlastný benefičný koncert napr. aj na teplé jedlo pre deti.

Veta "Majú na rozdiel od nás ohromné možnosti, však sa nad tým zamysli ..." - ak poznáš možností ako inac pomôcť útulkom, tak jednoducho poraď dotyčným a už sa benefity na útulok nemusia robiť. Určite ich potešíš. Namiesto toho potom v budúcnosti môžeš organizovať kopec iných benefitov pre účely podľa Tvojho gusta.

#7053 Wrbo napí­sal/a: 29.11.2016 17:35:00

Fuh, vážne som netušil, že benefičné akcie na útulky môžu niekoho hnevať, ale OK, kritika do vlastných radov je stále vítaná.
Z vlastných skúseností viem, že niektoré útulky patria pod mesto - tým pádom majú obmedzený rozpočet. Tie dieru musia plátať bud charitou alebo 2% (kedže nikdy nevieš, aké komplikácie alebo koľko zvierat príde - poprípade, čo sa pokazí). Skutočne v tomto nevidím problém... Problém vidím skôr v tom, že si kapely - podporujúce benefit už len tým, že na ňom zahrajú pýtajú čoby len cesťák. Ale to som odbočil.
Chápem na čo narážaš, ale tu vidím problém v tom, že je jednoduchšie dať prachy útulku a on si to prerozdelí a nakúpi veci potrebné, ako pracovať so sociálne slabšími, lebo áno, musíš s nimi pracovať a nie ich len finančne podporovať. Keď dáš tie prachy nejakej inštitúcii alebo charite - tak ktovie kde skončia... Čiže je to pohodlnejšie odbaviť to takto a s dobrým pocitom večer zaspať...
Na ABC, či MAP sa benefity robia - ak nastane nejaký problém. Možno to často nevidíš, lebo na SVK sa pomaličky nič nedeje...
Týmto som nechcel rýpať ani nič podobné. Len vyjadriť svoj (aj keď možno mylný) názor.
A budem Ti držať prsty v organizovaní čohokoľvek užitočného :-).

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

20.03. 21:21 fog:


no vidis brasko, ako si to pekne naklepal. ako nic. mucosolvan na hrad.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)