Pozývame:


Ne 25.2.2024
Košice @ Collosseum

CIVILIAN THROWER (Francúzsko), PROUDHON (Francúzsko), SANGRE DE IDIOTAS (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

POSLEDNÉ DECEMBROVÉ DNI, REMDIK (24.2.2024, Bardejov @ Bašta)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS (17.2.2024, Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra)

Najnovšia recenzia:

OFFSIDE REIDARS - This is now 7"

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Srbská vzbura #3.14 / 2011

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


SAMORAST (ČECHY)

Autor: Wrbo | Pridané: 9.4.2023 | Počet videní: 417

6.4.2023 Uherské Hradiště @ Mír + MÄRNØ, ROŽAVA, BLACK PASSENGER

Konečne vejlet! V tomto roku dokonca naše prvé (nezrušené) koncerty. Všetko sa to začalo piecť pár mesiacov dozadu, kedy nám v maily pristála správa od relatívne novej kapelky z Uherského Hradištia MÄRNØ s ponukou akcie na ich domácej pôde. Na bandcampe popočúvame ich prvé epko, vydané ešte v lete minulého roka a je rozhodnuté. Spočiatku sme premýšlali nad hriešnou myšlienkou, že si spravíme pár dňové minitour po Čechách, no ofotrovaná polovica našej kapely – v rámci zachovania pokoja a kľudu v rodinnách tento plán zavrhuje už v zárodku :-). Skresáme to na 2 koncerty a tú vytúženú Prahu necháme na nejaké iné predĺžené víkendy. Ako pomaličky na eventy pribúdajú ďaľšie kapelky, tak sa začínam skutočne tešiť. Jednak sme so žiadnou v minulosti nehrali (ok s EHOF na FFUDe, ale to sa nepočíta :-)) a druhak každá hrá svojské poňatie hardcoru a ema (B.P. sú citliví chlapci, takže ich tam automaticky počítam tiež haha).

Je štvrtok, pol piatej a ja sa s Iwanom stretávam na skúšobni. Prehodíme veci do jeho fabčí a s víziou zamrdaných ciest, miliónom áut a ľudí, čo sa vracajú na sviatky domov nás nerobí moc happy, ale nič sa nedá robiť. Kupodivu to až také zlé nie je, horšie je to v smere Bratislava – východ ...
Palča a Vajca vyzdvihneme na vlakovke v Trenčíne, kde prichádzame o cca hodinku pozdejšie, ako mal byť ich príchod, no meškania vlakov nám hrajú do kariet, takže sa ani moc dlho nečakáme. Cesta klasika, preberanie bulváru, zlých životných rozhodnutí a pičovanie na moju osobu, skrz krabicu s distrom na zadnej sedačke, ktorá vraj zaberá chalanom ich osobný priestor. Snažím sa ich uchlácholiť aspoň tým, že sa niečo popredá ... Cestou domov už držím piču a rozmýšlam, že nabudúce to ťažítko asi fakt nechám doma na skrini :-). V konečnom dôsledku sa ale zhodneme, že chyba bude asi v tom, že to distro, ako ho vyložíme, tak ho nechávame žiť vlastným životom bez dozoru, takže mea maxima culpa.
V Uherskom hradišti ešte trochu poblúdime, no nakoniec po telefonáte a objasnení ako a kde zabočiť, parkujeme šťastne pred klubom. Klub Mír mám spojený s kapelkou JEŽIŠOVI PIVO NELEJ, ktorá vydala niekedy v 2003 (sorry ak sa mýlim) na miniCD live nahrávku práve z tohoto klubu. Nostalgia.

Nasleduje už klasické zoznamovanie, ťahanie vecí a aklimatizácia v novom priestore. Väčšie koncerty sa robia v susednej kinosále a malé akcie priamo v miestnosti, kde je aj bar. Dávame sójový guláš a nesmelo komunikujeme a zoznamujeme sa. Do toho dobehnú aj čierni pasažieri a rovno začnú popravovať miestny pálený šnaps, ako inak – vo veľkom štýle :-).

Niečo pred deviatou začína svoj set MÄRNØ. Súdiac podľa počtu tričiek s ich logom na miestnych fans budú aj napriek zatiaľ krátkej hudobnej dráhe zjavne obľúbenou kapelou. Borci majú za sebou hádam milión kapiel a je to sakra cítiť. Dokonca si pamatäm na jednu veľkonočnú zabíjačku v KE, kde gitarista hral v kapelke DAERRWIN, či basáka, s ktorým sme si strihli ešte v cca 2008 roku spoločný koncert s jeho vtedajšou kapelkou DISPLAY v Breznianskej Bombure. Jo jo, ten svet je sakra malý. Inak set, ako vystrihnutý z temnej hardcorovej učebnice. Šikovne vyskladané piesne s občasnými presahmi do black metalu (sypačky a vokál) a zasnené pomalé post plochy, ktoré dotvára naechvaná gitarka. Super! Posledný song bol coverom od FALL OF EFRAFA, ktorý som samozrejme nepoznal (to bude tým, že nepoznám FALL OF EFRAFA :-)).

BLACK PASSENGER sa medzičasom rozrástli o druhú gitarku a márne sa snažím loviť v pamäti, že kedy som mal naposledy tú česť, vidieť ich naživo. Nič sa ale nezmenilo, stále je to ten hardcore v strednom tempe s pozitívnym (čo sa týka muziky) nábojom. Druhá gitara tomu dodala hutnosti, no žiaľ v miestnych podmienkach bol zvuk natoľko zahuhlaný, že som mal niekedy problém rozoznať nejakú melódiu. V kritických okamžikoch si zapchávam uši, aby som pochytil aspoň niečo.

Tretia ROŽAVA je takisto moja premiéra. Dosku, ktorú vydali v 2019 som zaregistroval. Dokonca som mal pocit, že som si ju v minulosti aj kúpil. Ako tak pozerám do svojej skromnej LP poličky, tak som sa šeredne mýlil. Človeče, čo dokázala táto štvorica bosých borcov, to som už dlho nevidel. Neskutočne živelný set, plný emócií a hudobných zvratov, za ktoré by sa ani kolegovci od power violencu nemuseli hanbiť. S rohlíkom na tvári sledujem pasáž, kde sa navzájom borci prekrikujú a chce sa mi kričať s nimi. V jednej vytlieskavacej pasáži mám doslova pocit, že počujem REMEK. Ako hovoria internetoví baviči – doslova mi odjebalo dekel. Klobúk dole.

My tento večer koncert uzatvárame a aj napriek počiatočnej únave to dopadá až na pár sebeväčších chýb celkom ok. Dni keď som si robil hlavu z pokazeného prechodu alebo vypadnutej paličky sú už hádam navždy preč :-). Ide sa pártiť!

Stage sa vyprace a na jeho mieste sa presunie tanečný parket. My sa v bekstejdži socializujeme, popíjame a preberáme najrôznejší bulvár. Toto mám rád :-). Niečo pred treťou odchádzame spokojní na ubytko, ktoré je našťastie od klubu na pár krokov. Tam ešte zadelíme žracie orgie ... Však to poznáš :-).

Ráno spíme do desiatej, kedy sa pomaličky pobudíme a nasleduje kolečko záchod, sprcha, záchod ... Spolu s nami tam spali aj chalani z ROŽAVA, tak klasicky preberáme klasické kapelké klasiky. Plán hry je jasný – vegan gastro turistika. Už od včera máme pár tipov, ktoré sme si určili, ako priority a sychravé počasie nám hrá skvele do kariet. V miestnom kine (kde sme vlastne aj spali) si dávame kafe, kde nás príde pozrieť aj Tom, spevák z MÄRNØ. Prvý tip sme dostali na ázijskú reštiku, kde nemajú vyslovene vegan menu, no vedia vám to na základe požiadaviek prispôsobiť. Osobne s tým nemám moc dobrú skúsenosť, a keď prvý čašník, na ktorého sme vysolili našu požiadavku o zvegánčenie ich pokrmu letel po posilu, nemal som z toho dobrý pocit. No ďalšia pani sa už s tým tvárila v pohode, tak snáď to v pohode aj bolo. Kde je vegan polícia, keď ju človek najviac potrebuje :-D? Akonáhle dojeme, tak už Vajco kuje plány, že by sme mali zvrtnúť ešte aj vegan pizzu. Ja bez slov letmo prikyvujem hlavou. Niektoré veci už berieš, ako samozrejmosť haha. Cestou sa ale ešte zastavujeme v miestnej pivotéke, kde nás obsluhuje baba, ktorá bola včera na koncerte tiež a dokonca si pamätá Palka z pred X rokov, ako spolu vykecávali na Dušiach. Len Paľko si nepamätá :-). Ak sa ti bude zdať, že tu niektoré slová/vety nemajú celkom význam, tak ver, že to je kombináciou spánkového deficitu, malinového a slivkového kyseláča. Pivá nakúpené, ide sa na pizzu! Niektoré kapely sa vám budú snažiť nahovoriť, že ich poslaním je šíriť myšlienky, pestovať kamarátstva atď atď ... Kecy, všetkým ide len a len o jedlo :-D.

7.4.2023 Olomouc @ SF Mini + MÄRNØ, ROŽAVA, EMPTY HALL OF FAME

Máme čas, tak si volíme trasu po okresných cestách, aby sme mali aspoň niečo málo z výletu, keďže nám počasie stále moc nepraje. Za hodku a jednu policajnú kontrolu to parkujeme pred SF Mini, kde už vysedáva Filip z EHOF. Trochu kecáme, no máme ešte kopec času, tak sa rozhodneme ísť do centra na kafe. Tam to na námestí rozbaluje, súdiac podľa počtu ľudí asi nejaký známy folkrock band, no nás to skôr odrádza, tak sa držíme pôvodného plánu. Sociálny podnik Naše kafe sme okupovali aj pri minulej návšteve, takže sme išli viac menej na istotu. Po návrate na SF mini okukávame, čo sa za tých 6 rokov, ako sme tu boli naposledy zmenilo. Stále je to príjemný, striktne DIY priestor s miniskate U rampou, barom a koncertnou sálou. Chalani nám ukazujú hrnce plné chilli fazule s ryžou a chlebíčky. Kým dohovoria už si aj naberáme. Niekomu by sa mohlo zdať, že sme pažraví. Omyl, osobne sa ukludnujem tým, že som stále vo vývoji :-).

Je niečo po siedmej a priestor stále zíva prázdnotou. Ani sa nedivím, von je zima, fučí a do toho mrholí dážď so snehom. Pred ôsmou to už ale odpaluje MÄRNØ pred plnou sálou. Tu by som mohol skopírovať odstavec, ktorý som písal o niečo vyššie. Jediným rozdielom je, že tu sa nedá zvuku absolútne nič vytknúť a je počuť všetko s absolútnym prehľadom. Pred pódiom badať už aj nejaký ten pohyb a celkovo mám pocit, že to bolo aj zahraté o triedu vyššie, ako včera. Chalanov voláme budúci mesiac do Bystrice aj Bratislavy (s THALIDOMIDE a PIVNICOU), tak si to určite nenechaj ujsť.
ROŽAVA je tiež vďaka zvuku čitateľnejšia a opäť je to jízda dámy a pánové. V opisoch vôbec nie som dobrý, ale strašne rád by som vám ich prirovnal ku niečomu, čo by vás aspoň nasmerovalo, ale ako lovím v pamäti, neviem si vybaviť absolútne nič porovnateľné. Črtajú sa nejaké spoločné akcie na zimu/jar, tak určite príď pozrieť, o čom to tu meliem naživo, lebo keď tak spätne čítam sám seba, tiež mi to moc nedáva zmysel :-).

Mne sa hrá dnes o niečo lepšie, aj keď je na mne badateľná únava. No keď vidím v prvej rade metajúce sa decká, urýchlene sa dávam dokopy :-).

Poslednú kapelku EMPTY HALL OF FAME sme hostili pred týždňom u nás v Bosorke a už vtedy som z nich ostal totálne odvarený. Dnes sa to opäť všetko potvrdzuje. Je to živelné, nabité ale hlavne sakra úprimné. Verím im každý jeden tón. Registrujem ich už strašne dlho, no do užšej pozornosti sa mi dostali až s prechodom na česky spievané texty. To im podľa môjho názoru sedí omnoho viac. Posledná doska, či nový singel "Světlo" sú toho dôkazom. Tu tiež dúfam, že sa nám podaria nejaké spoločné akcie, lebo chalani moc často na Slovensko nechodia.

Ok, je dohraté, dojedáme ešte zbytky jedla, lúčime sa a vyrážame na cestu. Pôvodný plán, že ostaneme spať v Olmíku sme zavrhli ešte poobede, tak sa vydávame na 4 hodinovú cestu domov. Nebudeme si klamať, je to peklo. Hlavne ak neustále prší, sneží a na hraniciach je miestami hmla ako mlieko. Ale dali sme to, ako inak. Tento víkend na opäť nabil energiou a chcem sa za to poďakovať. Skvelé akcie, skvelí ľudia, absolútne žiaden problém a kopec ľudí na koncertoch. Čo viac si človek môže želať? Už asi len ten svetový mier :-/

Pridaj komentár k cestopisu:

Meno:

Email:

Antispam: C+R+O

Správa:

#7952 Balki @ napí­sal/a: 03.05.2023 19:41:58

Wrbo ked nebudes nabuduce brat to distro, nemozem ist ja? :D

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

20.02. 01:49 Prasiak:


Jak sme sa na poslednu chviľu rozhodli, že tam ideme, tak sme sa najviac zjebovali na tom, že Samčo, boha, to zas bude. No normalne mi ten jeho set pripomenul (tiež som ho už dlho nevidel), že ..
17.2.2024 SAMČO, BRAT DÁŽĎOVIEK, TVOI POSTOI, UCHAFU, OTRAS Spišská Nová Ves @ Divadlo Kontra (report)

13.02. 10:01 TvojaManka:


Otec, ze ty tak trochu obdivujes Putina a zaroven tak trochu nenavidis demokraticke hodnoty? Pravdu ale mas, ze vela ludi zomrelo pre mocenske chutky tohto diktatora. A pritom by stacilo, aby nezautoc ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

13.02. 09:44 Bambulka:


Dedko, vsetkym jebe, len ty tu mas vysoku skolu zivota v odbore politologia a medzinarodne vztahy. Kto je vo vojne na ukrajine agresor? Rusko zautocilo na suverennu krajinu a ty tvrdis, ze sa mali vzd ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

12.02. 14:09 Scheby:


Rozpor hlasa Slava Banderizmu? :D dobre si sa opuscil, cenim nazor zo stvrtej cenovej
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

11.02. 21:16 Dedo jozef:


Skurveny Rozpor celé roky sa hrali na veľkých Antifakov a teraz tam Sláva Banderizmu.a vám to úplne jebe?aké obsadenie Ruskom a Koreou vy ste dobre ojebany západom,A choďte do piče s tými v ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

30.01. 15:35 adrik:


axc: Áno.
(guestbook)

29.01. 08:31 axc:


cuzz ten nonconformist bude povodna zostava na koncerte?
(guestbook)

15.12. 14:57 Peter:


Fajná recenzia a príjemne je, že autor priznáva, že nie je nestranný - tak potom je Dáša "stranný"? -)))
DISIDENT - Ľudské stroje CD (recenzia)

13.12. 16:50 Luboshio:


Dík za recku Adrik, pozdravujem zo Zv!
DEMONIC-EYED / JAKUBYSKO MC (recenzia)

26.10. 14:53 d:


@kkt, nie som sice tvoj mily, ale aspon si mi nevynadal, pokrok. Nabuduce si prosim odpusti aj tieto zosmiesnujuce pomenovania.

Ja som boj proti fasizmu nechapal nikdy iba ako boj nacko ..
(novinka)