Pozývame:


Pi 19.5.2023
Košice @ Collosseum

BIB (USA), VOLE (CZ), PIPESH (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

ONDREY ZINTAER, RYOSUKE KIYASU (13.3.2023, Prešov @ Libresso)

Najnovší rozhovor:

TEUFELSMAUER

Najnovší report:

KURVY ČEŠI, VOLE, PERLY SVINÍM, the WILDERNESS (28.1.2023, Vsetín @ Vesmír)

Najnovšia recenzia:

THERAPIST - Svet/lo slepých MC

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Stop and go fest 2022

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


NIČITEĽ (SLOVENSKO, ČESKO)

Autor: Tomáš NIČITEĽ | Počet videní: 905

"Nazdar fešáci, 15.10. budem v BA robiť FEASTEM a CUT TO FIT, tak ma napadlo, či by ste nedošli ako support." Tento mail sme v polovici februára dostali od Shupa. "Ideme do toho!" znela jasná odpoveď. Cesta do BA je však nákladná, tak Shupo navrhol aj výpomoc pri zohnaní ešte jedného koncertu, aby sa náklady spojené s cestou rozdelili medzi viacerých odvážlivcov, ktorí ešte stále nachádzajú dosť motivácie zorganizovať nejaké tie koncerty. Ako sme tak oslovovali ľudí, napadlo ma prečo z dvoch koncertov nespraviť nakoniec miniturné a zahrnúť do toho aj nejaké mestá v Čechách. Keď už budeme na tom západe, prečo sa rovno nezdržať dlhšie. Po BA nám piatok hneď potvrdil Pasta zo Vsetína, štvrtok vyhovoval Peťovi z Brna, v sobotu sme pôvodne plánovali Trnavu, nakoniec sme sa dohodli s chalanmi z Martina.


Streda 14.10. Bratislava @ Re:fresh + CUT TO FIT, FEASTEM

Prvý koncert nás teda čakal v stredu v BA, support FEASTEM a CUT TO FIT, finský grind core a k tomu naša maličkosť. Pôvodný plán vyraziť o 15:00 padá, Vlado s Kacom sa do Popradu (kde pracujem) dotrepú až o 16:00. Klasika. Meškanie kapiel na koncerty je fenomén sám osebe. Každopádne snažíme sa s tým bojovať. Tentoraz to nevyšlo. Ako najskúsenejší šofér sadám za volant, 130 na tachometri a ide sa. Cesta v pohode, niekde okolo Nitry sa nám už ale stmieva, začína pršať a ja sa cítim skôr ako vo vesmírnej rakete, než v aute. Sureál na diaľnici, dorazili sme však v pohode, niečo pred 20:00 sme v BA. FEASTEM s CUT TO FIT sú už na mieste. Riešime presun vecí do klubu, Re:fresh sa nachádza v Starom meste na pešej zóne, takže je to trochu komplikovanejšie. Chlapci z Fínska nám ale pomáhajú, ďalší veľkí pohoďáci, pridaná hodnota každej kapely, niekedy aj tá kvalitná hudba nezneje už tak kvalitne, keď zistíte, že týpci, čo ju robia, sú arogantní zmrdi. V tomto prípade to našťastie neplatí. Prichádzame do klubu, v pohode miesto, zopár ľudí už dorazilo, pomaly sa to zbiera. Shupo nám predstaví večerné menu, dali sme si však až po koncerte. S plným bruchom sa hrá ťažko. Chválim výbornú kapustnicu s čerstvo nazbieranými hubami ešte v ten deň ráno, aj druhý chod bol dobrý, nepamätám si však presne, čo to bolo. Ľudí pribúda, došlo viacero známych tvári, Andrej, Kočo, Rado, dávame cigu, pol deci a ide sa na to. Set zbehne rýchlo, nebol to top výkon, deň bol dlhý a síl trochu pomenej. Nevadí. Ľudia vyzerajú byť spokojní. Žiaden mosh pit ani crowd surfing sa nekoná, na našich koncertoch je to tak či tak vzácnosť (využijem príležitosť vyzdvihnúť letný Pozitif dej v Spišskej v Miš Maši, kde to bolo šialené). Po koncerte žranica, ako backround výborný CUT TO FIT, potom ideme hore, milá obsluha mi robí zázvorový čaj, keďže som prechladený, od FEASTEM si vypočujem len časť setu, základ je dať sa dokopy a trochu si aj oddýchnuť. Po koncerte ešte trochu vykecávka s kapelami a kamošmi a ide sa spať. Zisťujem, že bratova manželka so synom sú v Trenčíne, je sám doma, rozhodujeme sa prenocovať u ňho.


[Shupo, NIČITEĽ, Bratislava @ Re:fresh]

Štvrtok 15.10. Brno @ Bajkazyl + ANNE M. CHRISTIANSEN

Zobúdzame sa tak okolo 10:00, spoločné raňajky s bráchom, balíme sa a pomaly vyrážame smer Brno. Za hranicami si kupujeme diaľničnú známku, nechceme riskovať pokutu ani schádzať z pohodlnej rýchlostnej cesty (to sme si aspoň mysleli). Po pár kilometroch obmedzenia rýchlosti, a potom niekoľkokilometrová zápcha až po Brno. Ľutujeme zbytočne vyhodené peniaze, čo už. Máme ponaučenie. Celý deň šoféruje Vlado, dohoda je, že sa striedame, Kaco vzadu už chlastá Cider, vodičák ma najdlhšie, no od skúšok nejazdil, takže to vyhral (po turné sme sa rozhodli, že s ním pôjdem na kondičné jazdy, nikto nebude privilegovaný, vo výsledku to ani jemu až tak neprospieva, po štyroch dňoch keby sme sa postavili do rady, by ste presne vedeli povedať, kto šoféroval a kto nie, sklenený pohľad, kruhy pod očami, strhaná tvar a alkoholový závan by ho prezradil). Dorazili sme do Brna. Situácia na cestách katastrofálna, táto vec ma čoraz viac frustruje, už aj v malých mestách je poobedňajšia zápcha na dennom poriadku, na sídliskách zeleň ustupuje parkoviskám, a to len a len kvôli našej lenivosti a pohodliu. Fuj, hnus. Pri Bajkazyle sme tak za pol hodinky, bohužiaľ na druhej strane štvorprúdovky, ktorá je celá upchatá, Vlado nechce riskovať, šoféruje krátko, takže si dávame nedobrovoľnú auto tour po starom meste Brna a o dva hodiny odparkujeme pri Bajkazyle (bez srandy, tak to naozaj bolo). Na mieste nás už čaká Peťo, zvítame sa, Vlado s ním ešte ide po základ bicích, ja s Kacom si dávam fajnové pivo, dnes môžem. Bajkazyl ma úplne dostáva, krásny priestor, priateľská obsluha a inšpiratívny dôvod jeho existencie. Pár minút dozadu som ešte nad ľudstvom lámal palicu a teraz zrnko nádeje, bicykloví bojovníci z Brna to ešte nevzdali. Zvečerieva sa, pivo nahrádza čistá voda (na pódiu už len triezvi, aspoň sa o to väčšinou snažím), dorazili chlapci z ANNE M. CHRISTIANSEN, s ktorými si dnes zahráme. Už keď mi Peťo spomínal, že s nimi budeme zdieľať pódium, potešil som sa. O kapele som už počul a chcel som ich zažiť na živo. Nesklamali, boli perfektní, aj hudobne, aj ľudsky. Ľudia sa pomaly zbierajú, nie je ich veľa, na štvrtok vo veľkomeste, kde je tých akcií celkom dosť, a na neznámu kapelu zo Slovenska podľa mňa celkom v pohode počet. Prví hrajú chalani z Anne, potom my. Hrá sa mi super, lepšie ako včera, predsalen som sa v BA rozohral, a aj ten dnešný deň nebol až tak hektický, takže žiaden prejav únavy, Vlado s Kacom hrajú tiež naplno, z našej strany 100% výkon, ľudia ho potleskom oceňujú, pohoda, skvelý koncert. Po koncerte vyrážame do SKØGU, spoznávame sa bližšie s Alex (spolu s Peťom hrajú vo výbornej kapele INHERITANCE), ktorá nás bude mať na druhý deň na starosti (Peťo musí ísť do práce) a Jakubom z kapely GENUINE JACKS. Stretnutie hudobníkov. Téma jasná. Zážitky z nahrávania, koncertovania, atď. Super večer.


[Peťo, Ničiteľ, Brno @ Bajkazyl]

Piatok 16.10. Vsetín @ Vesmír + ITAI, MENARCHE

Zobúdzame sa, Peťo už zarezáva v práci, ranná hygiena a vyrážame do ulíc s našou milou sprievodkyňou Alex. Výborné raňajky v SKØGU, potom cesta na hrad, chlapci neodolali domácemu burčiaku, ja si dám len glga, keďže dnes šoférujem, fajnota. Jedna z vecí, ktorú mám na jeseni veľmi rád. Prijemné debaty o všeličom možnom, obed v ázijskej reštike, Kacov nízky prah štipľavosti mu spôsobuje ťažkosti, nevšimol si malú feferónku pri obrázku jedla, ktoré si vybral. Cesta do Bajkazylu po veci, stretávame Peťa, rozlúčka a vyrážame smer Vsetín.


[Vlado, Tomáš, Alex, Brno @ Bajkazyl]

Cesta je krásna, ruch veľkomesta nahrádza krásna príroda, zalesnené kopce, dávame si prestávku, načerpávame energiu z lesa. Do Vsetína prichádzame podvečer, Pasta s kuchynskou zásterou nám vysvetľuje, že to nie je jeho bežný odev, že varí zeleninovú polievku. Priestor perfektný, starí jadrový kryt prerobený na komunitné centrum, všade po stenách obrazy, ktorých autorom je Hynek Bařák. Okrem koncertu sa v tento večer koná aj vernisáž. Zisťujeme, že spať budeme priamo v klube, v skúšobni. Super. Môžem si dať pivo.


[Tomáš, Martin, cesta do Vsetína]

Zvečerieva sa. Atmosféra ako u nás v Spišskej, keď ešte fungoval Semafór. Veľa mladých ľudí, priateľská atmosféra. Cítiť tam ten rozdiel oproti Brnu (nič proti tomuto mestu, je to podľa mňa syndróm všetkých väčších miest), nejako sa mi to zdá také viac družné. Začína vernisáž, dávame si trochu vínka a chalujeme polievku. Je výborná. Chystá sa prvá kapela ITAI, fajnový hardcore, speváci sa striedajú, obaja výborní, u toho mladšieho (predpokladám, že je ešte stredoškolák) vidieť snahu zaujať slečnu v prvom rade. Je to milé, nejako ma to vrátilo späť do tých bezstarostných čias môjho dospievania. Po nich sme na rade my. Začíname set a ľudia sú úžasní. Perfektná atmosféra, aj nám sa hrá dobre. Po koncerte sa bavím so spevákom z ITAI (s tým starším), hovorí, že mal zimomriavky celý set, misia bola teda splnená. Po nás začína Pastova kapela MENARCHE ako náhrada, musím ale povedať, že som rád, že pôvodná kapela nakoniec nemohla. Výborný crust so ženským spevom, Markét dáva kruto, pesnička "Hare Krishna" úplná morda. Hrajú s náhradným basákom, ktorý ako keby sa učil piesne za chodu, zvyšok koncertu s nimi dokonca odohrá na base zvukár, vôbec to ale nevadí, chlapci sa na nič nehrajú, sú predsa doma a dávajú to riadne. Túto bandu chcem určite vidieť hrať aj u nás v Spišskej. Po koncerte dávame pivká, domácu pálenku, chlapci unavení z denného chlastania idú spať, ja ešte trávim čas s miestnymi, tancujem na skvelý set, ktorý nám servíruje DJ Rejžek, nakoniec zaspávam v klube, presun do skúšobne nejako nezvládam a zobúdzam sa o pár minút. Aspoň som si to myslel. "Koľko je hodín?" pýtam sa slečien pri bare. "6 hodín ráno." "Čože?" Spal som asi 4 hodiny. V klube to však vyzerá ako keby bolo stále 2 hodín ráno. Na tomto príklade sa dá ľahko demonštrovať pravdepodobne inšpirácia pre názov centra Vesmír. Bez denného svetla tu totiž celkom strácate pojem o čase, miestny hovoria, že častokrát v piatok dôjdu a vychádzajú až v nedeľu poobede bez toho, že by si to vôbec uvedomili. Priestor potom získava taký sureálny charakter, akoby ste boli na inej planéte.


[Vsetínsky sureál]

Sobota 17.10. Martin @ Včelín + ANUS, FYASCO, UNATTENDED FUNERAL, SIBERIAN

Z Vsetína vyrážame okolo obeda, čaká nás cesta do Martina. Šoféruje Vlado, ja sa regenerujem, včerajšok bol náročný. Vo Včelíne sa stretávame s organizátorom akcie Paľom, ideme sa najesť, celý deň sme nejedli. Paľo nás informuje, že naším spoločníkom po koncerte bude Bača (s Paľom hrajú v kapele ANUS), bude s nami nocovať u nich v skúšobni, keďže na druhý deň nás ešte čaká cesta do Trnavy. Dávame si spolu pivo a rýchlo zisťujeme, že sme s Bačom na rovnakej vlne, že spoločný večer bude pre obe strany veľmi prijemne stráveným časom. Prvý začínajú ANUS, výborná kapela a opäť aj výborný ľudia, publikum dosť veľké, atmosféra fajnová. Po nich hráme my, po včerajšom záťahu to z mojej strany nie je nič moc, na Kacovi tiež vidieť, že 4 dni v liehu si berú svoju daň (tie kondičné jazdy s ním určite musím dať), Vlado to zvláda celkom dobre. Publikum zjavne cíti, že nejdeme na 100%, odozva je slabšia ako vo Vsetíne. Čo už, niekedy to dopadne aj takto. Po nás hrajú výborný FYASCO a UNATTENDED FUNERAL, potom Švédi SIBERIAN. Po koncerte ešte dávame nejaké pivká a s Bačom vyrážame smer ich skúšobňa. Bača naviguje, spúšťa svoj monológ, ktorým by zotrel nejedného snaživého stand up komedianta. Z jeho vtipných hlášok ideme do kolien. V skúšobni sa stretávame ešte s bubeníkom z ANUSU (sorry, vypadlo mi meno), Kaco ide spať, my si ešte dávame fajnový hot box. Po treťom jointe sa Vlado chopí akustickej gitary, my zvyšní rozoberáme bicie (všetka ostatná aparatúra zostala vo Včelíne), mne sa ujde kotol a zo skúšobne sa stáva Nevadská púšť, na ktorej indiáni okolo ohňa fajčia fajku mieru a hudbou vzdávajú hold matke Zemi. Po uletenom improvizačnom sete zaspávame.

Ráno sa s Bačom vychystávame do blízkej krčmy, chlapci si dávajú raňajky šampiónov (kávu a pivo), ja opäť šoférujem, takže dnes to bude len čaj, prichádza Bačova frajerka, kecáme možno dobré 3 hodiny a je to super. Nádherne strávené nedeľné doobedie s fajnovými ľuďmi. Lúčime sa, vyzdvihujeme aparatúru vo Včelíne, ďakujeme Paľovi za super akciu a vyrážame smer Trnava do miestneho DIY rádia Bunker, kde večer v rámci živého online vysielania odohráme náš set. Základ bicích nám požičia Denis z the WILDERNESS, skúšobňu majú vraj hneď vedľa. Odchádza skôr, nie je čas sa rozlúčiť, tak mu aspoň takto dodatočne chcem poďakovať za výpomoc. Po vystúpení balíme veci a vyrážame smer domov, Spišská Nová Ves.


[Bača s frajerkou, Ničiteľ, Martin]

V Bunkri sme mali čas aj zopár slov povedať, vyjadril som sa aj k turné a tie slová teraz zopakujem. Najsilnejší pocit, ktorý som po turné v sebe mal, bola veľká vďaka ľudom, ktorí sú v dnešnej dobe ochotní robiť niečo nezištne, bez záujmu na tom zarobiť, len kvôli tej vnútornej nutkavej potrebe spájať ľudí prostredníctvom hudby.

Vďaka Shupo, Peter, Alex, Pasta, Paľo, Bača.

Pridaj komentár k cestopisu:

Meno:

Email:

Antispam: F+U+Q

Správa:

#6581 kocur napí­sal/a: 01.12.2015 11:43:03

skvely tour report

#6580 Balki napí­sal/a: 01.12.2015 08:15:57

Konecne nejaky cestopis aj s fotkami, parada.
Je moznost sa pripojit na tie kondicne jazdy Tomas?? :D

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

26.01. 22:36 Prasiak:


Diskomiňo Pípeš nikto nič?
PIPESH (Slovensko) (predstavujeme kapelu)

17.01. 13:05 Spikey:


Dobry report ale blednú iba v Lucenci!
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

13.01. 15:13 shupo:


zaujimavy typ reportu boha tam. ani neviem, ci to bolo dobre posadene, ale hadam ste pobledli trocha.
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

10.01. 19:03 fog:


dzivy report koco. pis viacej.
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

09.01. 10:18 boiler:


ta fajne
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

09.01. 09:06 deegee:


Še ci tu nepáči ta ic sebe tam žic!
https://www.youtube.com/watch?v=i2aO3NOvXbk
6.1.2023 MALERBÆ, REVERIE, ØJNE Fontanafredda @ Astro (report)

03.01. 19:24 Mišo Štich:


Super, dúfam že to bude kasaštyk!
(novinka)

27.12. 14:26 Scheby:


my ďakujeme!
16.12.2022 HEVER, MAKEXPEACE, INCRIMINATE Bratislava @ Weranda (report)

19.11. 20:27 Limomada :


Pro mě kultovní nahrávka, v 93 jsem ji měl ve walkmanu nonstop
APATIA - Bóg, honor, ojczyzna faszyzm 12" (recenzia)

01.11. 22:02 Wrbo:


Je tvoja Dášo, nikto sa neozval :-). Ak budeš vedieť o niekom, kto pôjde okolo BB/ZV, tak sa ozvi a hodím mu/jej ju :-)
APATIA - Bóg, honor, ojczyzna faszyzm 12" (recenzia)