Pozývame:


So 9.12.2023
Košice @ Collosseum

THULSA (CZ), JAKUBYSKO (SK), STRAGE DI STATO (CZ), BLAMAGE (SK), WOLNERA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

RAEIN, JAGUERO, STEGOSAURO (25.11.2023, Bocciodromo @ Vicenza)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

TVOI POSTOI, ASTRIS LAPSUS, HOME FRONT (16.11.2023, Bratislava @ Pink whale)

Najnovšia recenzia:

V.O.H. - Cesta bez konce 12"

Najnovší cestopis:

SAMORAST (Čechy)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


MEDICATION TIME (SLOVENSKO + ČESKO)

Autor: Fog | Počet videní: 1255

16.3.2018 Trnava @ Kubík + ZOZOO, BLACK PASSENGER

Ešte na FFUDe ma oslovil Matúš, že by pre nás rád spravil koncert v Trnave. Priebežne sme našli termín a dolaďovali ho, lebo nám pôvodný zámer mať tri koncerty behom tohto víkendu nevyšiel. Bolo v tom zapletené Nemecko, kde nám nakoniec zrušili termín a Praha skrz Zubára, z čoho sa nakoniec rôznymi cestami vykľul koncert niekde inde. Bookovanie je proste niekedy zábava. Každopádne sa to utriaslo na túto verziu a tešili sme na trip, tentoraz smerom na západ.

Vyrážame nabalení v Tónovom kombíku. Po sto rokoch nešoférujem. Prichádzame do Trnavy, na mieste sa už motajú ľudia, ale prípravy žiadne. Oblešujeme priestor. Stretávame sa so známymi. Zisťujeme, že nezahrá prvá kapela, domáci -273,15. Časť kapely ostala zaseknutá vo vlaku, keď sa vracali z pochodu v Bratislave, pretože bola nejaká kolízia na trati alebo niečo obdobné. Zvyšné tri kapely debatíme v kruhu ako čo ďalej, kto ide hrať a čas beží. Každý sa tvári, že by aj rád prvý, tak nakoniec navrhnem losovať a Kočo prináša špáratká. Ťahám prvý a chytám pole position. Po nás Martin a nakoniec Peco a spol.

Nachystám sa ako najskôr viem, vyslovene to už chcem odohrať, lebo mám za sebou dlhý deň a som vytretý. Aj čas pokročil a má sa skončiť do desiatej. Zanedlho ideme na to a pred nami sa zgrupí celkom slušný počet ľudí. Natlačení na nás, v očiach očakávanie. Niečo vibrujúce cítiť vo vzduchu. Zahráme set, odozva je nečakaná. Ľudia sa bavia a koluje to obojsmerne. Hrá sa neskutočne. Malý priestor v kombinácii s odozvou a feelingom tomu dodal intenzívny charakter. Po Košiciach jednoznačne atmosférou najlepší domáci koncert. Vystrelilo nás.

Kým sa chystajú ZOZOO, vybaľujem merch a potratí sa priebežne celkom slušný počet nosičov aj dáky textil. Som zaskočený tým záujmom. Celkovo večerom, priestorom, náladou. Chodil som sem na školu a ako keby som opúšťal iné mesto, do akého som teraz vrátil. Vtedy tu nič také nebolo, alebo som o tom nevedel. Teraz tu chalani a baby prevádzkujú trojposchodový priestor, kde nájdeš všetko od pivničného klubu po ateliéry, tmavú komoru a spot na kérovanie. Robia si tu svoje, realizujú sa, je ich očividne dosť, ale funguje samoregulačný mechanizmus a komunitný ľudský prístup. Proste to tu z nich a z ich priestoru cítiť. Vybudovali niečo spolu, udržiavajú to a môžu sa na seba navzájom spoľahnúť. Toto hocikde nefunguje.

Martinčania zahrajú tiež v duchu rýchlo a krátko. Tiež v trojici vypustia niekoľko hardcore punkových songov s uvrieskanými vokálmi. Odskočili si pred setom na posilnenie do baru a troška im sem tam cez set nevyjdú niektoré momenty. Nahrádzajú to ale živelnosťou a tak je niekedy kábel od Aďovho mikrofónu aj dvakrát omotaný cez Paľovu gitaru. ZOZOO dali surovú show s bonmotmi pomedzi. BLACK PASSENGER nezaostali a ich set v duchu positive hardcore/punku bol energický, živelný a svieži. Chalani tam majú nakombinované základne kamene: dynamické tempo, nápadité, ľahké, ale úderné gitary a vokál, ktorý tupo nekopíruje motívy, ale má svoje vlastné linky. BP idú cestou, ktorú tu vyšlapáva málokto a práve preto trčia. Atmosféra bola počas oboch setov rodinná, moc sa to nenaťahovalo a tuším sa aj skončilo nejak okolo tej desiatej. Bol čas na afterku.

Po dohraní sa začali pomaly ľudia presúvať do podnikov, my sme sa ale ešte mohli s ľuďmi okolo Kubiku motať na mieste. Ako inak, opäť sa balí a priebežne spoznávame obšírnejšie priestor a jeho zákutia, spolu s niektorými ľuďmi. Som očarený z toho, na akom spoločnom prístupe fungujú. Ako som spomenul, nie je to bežné a v niektorých lokalitách, napríklad ako u nás, prakticky nemožné. Neudržateľné. Priebežne odchádza okrem Holuba bratislavská sekcia a aj spriaznené auto, kde je Peťo Há, Šupo či Totó, ktorého berieme zajtra so sebou. Tak sa komplet zvyšok premiestňujeme do iného baru, kde je prakticky každý, kto po koncerte ostal. Tento bar prešiel od mojich časov tiež podstatnou zmenou. K lepšiemu. Štiepime pálenky a sem tam vykombinujeme s nejakým brčkom. Takto to ide do nejakej tretej, kedy sa blížime k záverečnej a bar zatvára svoje pramene. Prebúdzame a pripájame k nám Radka, ktorý ostal zaseknutý na stoličke. Smer Kubik. Po príchode napadneme zvyšné žrádlo, a potom si každý hľadá svoj spot, kam sa uloží. Vyberám si malý gauč na spodku, ten ale do polky obsadí Radko v polohe sedmo. Pekne a galantne ho s Tónom deložujem a vyriešime mu spanie na kresle v rohu. Natlačím sa do gauča, prikryjem spacákom a snažím sa nájsť polohu, aby som si aspoň ako tak vystrel nohy. Posledný pohľad na telefón ukáže čas 3:49.

17.3.2018 Poděbrady @ Boss bar + BOMBATÖLCSÉR, MÖRKHIMMEL, PRŮMYSLOVÁ SMRT, CONTROLED EXISTENCE

Ráno ma budí trávenie. Treba mi urgentne šťať. Vybehnem hore na poschodie a vraciam sa späť do gauča. Dokrčený celý, do mozgu už nabehol operačný systém, telo sa chce vystrieť. Mám pocit, že to ustojím a podarí sa mi vypnúť ma. O nejakých desať minúť ale zabliká kontrolka srania. Dospal som. Osem ráno. Oddychujem, blednem na telefóne a zanedlho sa zobúdza Radko a ide hneď na nejaký spoj domov. O hodinu vstáva Tóno, tak ho vytiahnem na kávu do mesta. Osprostiem, keď otvorím dvere. Vo dvore, kde sme včera stáli, auto na aute. Stavia sa tu. Prozreteľne sme auto presunuli už včera po akcii. Inak by sme vyšli až večer. Jeden zapálim a usádzame sa v kaviarni niekoľko metrov od klubu. Moja otázka ku káve odkúpiť banán sa nestretla s pochopením. Som si myslel, že keď je vonka v miske, tak je to normálna požiadavka. Čašníčka vymenila tri grimasy a australopitecus so spánkovým deficitom ostal na tekutinách. Medzitým sa pridá na káve aj prebudený Oli. Dáme kávičku a každý ide otestovať misu. Čas pakovať veci. Ideme späť, nakladáme, lúčime sa s Holubom a niekoľkými preživšími zo včerajška a vyrážame ando Bratislava. Tam po ceste berieme kamoša Salvatoreho, počúvajúceho na prezývku Totó, speváka z ANF či CAVERNICULAR, momentálne na výmennom pobyte. Ten nás pozval k sebe na obed. O jednej sme u neho a zanedlho tlačíme do hlavy výborné cestoviny s pestom a hríbami. Povinná kávička a brčko a je čas vyraziť.

Cesta ubieha fajn, Salvatoreho učíme slovenské nadávky a naše interné kapelné zjeby, aby sa chytal. Po ceste bojujem s únavou. Rozdriapaný po tak silnej noci a len štyroch hodinách krkolomného spánku. Začína sa však jebať počasie. Drasticky sa do auta opiera vietor a do toho začína husto snežiť. Ostávam v strehu. Neskôr, keď zídeme za Jihlavou z diaľnice, je to ešte horšie. Snehové záveje, kamióny zaseknuté v kopcoch, z oblohy furt jebe a fúka ako u jebnutých. Nádhera. Prichádzame do klubu tak skoro, že tam prakticky až na pár lokálnych ľudí ešte nikto nie je. Ideme mesto vyriešiť bankomat. Vonka je otrasne. Aj tých pár sto metrov idem s odporom. Vraciame sa, ja zabalím a Tóno ide riešiť hostel, pretože ho dva dni pred odjazdom na poslednú chvíľu prekvapila jeho kočka. Bookla im ubytko a došla z Ústí. Takže sa oddeľuje, ale času očividne dosť. Pokukáme klub, má svoj špecifický feeling a nachádzame dokonca za jednými dverami U-rampu. Vysondujeme ďalšie poschodie, kde je aj spanie a zdá sa nám, že sa sem všetky kapely nepomestíme. Ideme teda tiež čeknúť jedno ubytko neďaleko. To ale prozreteľne nemá recepciu, a tak sa po telefonáte otáčame späť do klubu. Dobre sme spravili. Neskôr v priebehu večera zistím, že tu vlastne spíme oproti môjmu pôvodnému predpokladu jediní. Plus pár ľudí. Miesta bude dosť. Škoda, že som túto informáciu nemal už vtedy. Zbytočná prechádzka v tom Mordore tam vonku.

Stretávame sa spolu v klube, čakáme a ja idem energetický spodok. Stále sme tu jediná kapela, organizátori tu tiež ešte nie sú, na pódiu sa nič nechystá a všetko nasvedčuje tomu, že to bude dlhý večer. Hráme poslední, takže zaleziem do kresla a cuckám maté. Chalani sekajú alko. Medzičasom sa ale začínajú objavovať kapely aj Zdisha ako zodpovedný človek a začína sa konečne niečo diať. Ideme prekutrať na poschodie donesené jedlo. Je nesmierne výborné a pomôže preklenúť krízu. Začína sa zvučiť, veci sa hýbu. Odštartuje sa oproti rozpisu s meškaním. Desať dávno preč. Stále som extrémne unavený a sústredený na zbieranie energie. Prvú kapelu BOMBATÖLCSÉR odsledujem len pár minút. Nasratý crust/grind. Tlak riadny a neskôr zisťujeme, že za mikrofónom baba tuto zdakade od Lučenca, takže celkom haluz. MÖRKHIMMEL dávam tiež dva songy, ale je to nijaké. Z nahrávky neprenesená žiadna atmosféra. Možno to bolo mojím stavom, ale odrážalo sa to úplne odo mňa, a to mám pritom tieto temné veci rád a ich nahrávky považujem za celkom kvalitné. Odohraté ako keby z povinnosti. Oproti ich setu z OEF, kde som ich videl, iná kapela. Čo už. Keď skončili, predávali polhodinku merch a potom sa vytratili domov.

PRŮMYSLOVÁ SMRT ma nikdy nebrala a nezaujala, ich set prekecám. Pôvodne tu mali hrať NO GOD RHETORIC, ale zrejme z toho zišlo. CONTROLED EXISTENCE je vlastne jediná kapela, na ktorú sa idem pozrieť. Oni sú záruka. Rýchly, nekompromisne útočný grindcore, ktorý sa sústreďuje na priamočiary tlak na hruď. Krátke intenzívne songy, nájeb strieda nájeb a stredné tempo sa tu moc neohreje. Myslím, že sme s tým všetci upovedomení a vieme, ako ich set vypadá. Nemôžu sklamať. Len ničiť. Konečne sme na rade. V klube sa to medzitým preriedi, ale to nám nevadí. Je to konečne tu. Aj načase, pol jednej. Napriek celodennej únave sa mi hrá dobre a set má odozvu. Tóno ide tlaky a s Olim sú pod stagom. Tak to má byť, troška kontaktu. Dohráme rýchlo. Ako inak. Nabehne mi energetický dojazd. Necítim konečne únavu. Čas na druhú afterku.

Dávam sa na najsilnejšie dostupné pivko. Klub sa priebežne vyprázdňuje a lúčim sa so slovenskou skupinou z Prahy. Objavil sa dokonca Matúš z ROXORU s priateľkou, ktorých sem neplánovane zavialo z Prahy, kam prileteli z Cypru. Rôzne kombinácie dneska. Aj Tóno s Diou priebežne odídu a ostávame už len domácimi. Ja, Oli a Salvatore dáme nájazd na klub. Drinkujeme a podarilo sa mi doplniť zásoby zelene, tak krútim ako keby ma zato platili. Masívne využívame moderný jukebox, kde si za päť korún môžeš pustiť čokoľvek z youtube s dĺžkou do sedem minút. Za desať prednostne preskočíš navolené veci. Najebeme tam kilo a už sa striedajú rave, pv a hip-hopy. Tancujeme, bavíme sa a domáci nechápu, kde sa podeli ich songy. Dôjde to skontrolovať jeden týpek, ale keď vidí čo všetko je nahádzané, zmôže sa od displaya smerom ku nám len na hlavou krútiaci výraz so slovami "ale, pánové ..." a odchádza. Salvatore je počas večera všade, hockedy vytočí svoju kočku cez tri štáty, aby jej zabľačal novinku, ktorú sa naučil po slovensky: najebaný som, kokot a tak ďalej. Bozkáva nás tými vlhkými fúzami a očividne si to užíva. V určitom momente, keď odbehnem po ďalšie pivká, sa vytratí bublinkať. Ostávam s Olim, hádžem posledné mince do hracej skrine a sledujeme, ako priebežne barman vyhadzuje z podniku posledných hostí, ktorí spiaci okupujú gauče a stoličky. Vzdáva to aj Oli a po vyprázdnení baru ostávam s barmanom sledovať jeden diel animovaného seriálu, než mu pôjde spoj. Dám brko, pivko a seriál, ktorý vidím prvý krát v živote, ma strašne baví. Ujebávam sa. Barman je moc fajný postarší týpek. Pomaly odchádza a vracia mi do obehu jukebox, ktorý hrá posledné songy, ktoré som navolil. Dopíjam si pivko a počúvam. Ostávam doslova sám, opustený a rozjebaný niečo po piatej ráno. Čas ísť sa vypnúť.

Vopred som si obsadil veľký gauč, takže spánok bol fajn. Akurát sa opäť budím po štyroch hodinách za rovnakých okolností ako deň predtým. A zase už nezaspím. Dám sa dokopy, nejaká hygiena, nachádzam pečivo a nátierky, ktoré ostali zo včera. O desiatej prichádza Tóno aj s Dianou a pakujeme auto. Medzičasom zobúdzame Oliho a Salvatoreho, bo je čas opustiť klub. Dia ide na spoj, my kupujeme nápoje na cestu a vyrážame do Kutnej Hory. Vo fajnom lokále dávame obed a prehrabeme vinyly. Menšia prechádzka mestom a ideme domov. Je slnečno, nesneží a cestu nekomplikuje počasie. Aj ma vypne v aute na dve hodiny. Kým prekľučkujeme Bratislavu, dojdeme domov, vyložíme veci a otočíme Oliho do Fiľakova, je pol desiatej. Výlet na západ bol náročný a vyčerpávajúci, ale zároveň výborný. Vo všetkých aspektoch. Dve výborné akcie, dva výborné priestory a dve výborné afterky. A kopa historiek a zjebov, ktoré si ponesieme so sebou. Kapelné cestovanie je top.

Pridaj komentár k cestopisu:

Meno:

Email:

Antispam: B+C+W

Správa:

#7384 Houser @ napí­sal/a: 21.03.2018 11:25:08

Výborné čítanie.
Hore paľcom !

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

26.10. 14:53 d:


@kkt, nie som sice tvoj mily, ale aspon si mi nevynadal, pokrok. Nabuduce si prosim odpusti aj tieto zosmiesnujuce pomenovania.

Ja som boj proti fasizmu nechapal nikdy iba ako boj nacko ..
(novinka)

24.10. 18:03 kkt:


nie moj mily, nestaci. Mozno si si nevsimol, ale fasisti dnes nie su ti isti, ako boli po roku 1989. Tvoje diy vylepovanie nalepok ani fyzicke konfrontacie dnes nic nezmenia.
(novinka)

23.10. 22:39 d:


jasne, bojovat proti fasizmu uz nestaci ako bolo zvykom po roku 1989 d.i.y. Potrebujeme si vypocut vyhlasenie kapiel, ze treba ist volit a tym sa vsetko vyriesi. Ale nie volit hocikoho, ale jasne sa v ..
(novinka)

23.10. 10:45 zavriem oci a ignorujem fasizmus lebo som d.i.y:


d: k srackam, ktore sem pises sa ani neda vyjadrit inak ako ironiou
(novinka)

23.10. 07:36 d:


@Peter, idealne zacat diskusiu s tym, ze vynadas tomu druhemu...
Nijako si sa nevyjadril k tomu, co pisem (ked tak akurat zosmiesnovanim a ironiou - neviem, mozno, ked nie su argumenty, tak aj ..
(novinka)

22.10. 14:17 Tvoj otec:


Fuj. odporny Rozpor, pošahaní americkou propagandou a vymletí Bruselom. Vojnový Štváči, zbytočne zomrelo uz cca 1 000 000, ty sláva Ukrajine, choď tam bojovať ty kokot. Ešte stále ste to ..
ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!" (rozhovor)

18.10. 17:14 Peter:


Píšeš parádne hlúposti -)))
Už samotný názor, že do umenia politika nepatrí, je absolútne politický, ty pako.
A vieš, ktože to povedal? Orwell.
Ten totiž videl, ž ..
(novinka)

11.10. 12:40 axc:


dobe
(novinka)

11.10. 12:39 axc:


v tejto skor odporucat dokument s noamom z roku 1992 vyroba suhlasu pre vsetkych rozporuplnych a inak pohodovozmyslajucej sceny.
(novinka)

06.10. 14:08 d:


Ja len aby to nevyzeralo, ze punkova scena je v tomto nazore, co je tu vyssie, jennotna.
Nie, nie je.

Sice sa kapely, ktore d.i.y pristup k zivotu a spolocnosti, nevyjadrili, v ..
(novinka)