PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 6.6.2020

THORWALD (SK), MENZES (SK)
benefit pre Collosseum

Košice, Collosseum

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

ARNOXDUEBEL / MEDICATION TIME (BADLUCK RECORDS)
5.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
AHOJ, NULAJEDNANULANULA, ZMAR (1.3.2020, Žilina)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
VOLE, DEGENS, BAHRATAL (23.2.2020, Brno, Bajkazyl)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
VARUKERS / SICK ON THE BUS 12"

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Setkání svobodných duší 2019

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Brněnská vrtule #1 / 1991

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


(31.8.2018) FAJRONT, INCRIMINATE, NABOSOPOSKLE - Rimavská Sobota, Sk8park (report)
Koncerty na nových miestach majú pre mňa vždy akési špecifické čaro. Hlavne keď sa jedná o kultúrne pustatiny, ako je Rimavská Sobota. Nepopieram, že Gemer mám v srdci vypálený už asi navždy. Skoro dvadsaťpäť rokov som žil na jeho území, je to teda pochopiteľné. Ak ma pamäť neklame, tak v RS hrala len jediná punková kapelka LÁŽO PLÁŽO a aj to len krátky čas, niekedy okolo milénia. Inak ma nenapadá absolútne nič. Nejaké pochybné hcčka, či apolitické romantické metalkóre išli stále mimo nás, takže ich do scény nepočítam. Tiež pre nás zaujímavšie koncerty za posledné desaťročie, by som zrátal hádam aj na jednej ruke. Paradoxne jeden z prvých a aj posledných koncertov, čo sme kedy s NA SMIECHOM odohrali bolo práve tam. Punkové podhubie tu vždy teda bolo. Asi len chýbala tá potrebná vášeň ...
Jedného krásneho dňa mi na fejsíčku zasvietila pozvánka právom klasifikovaná ako "rozlúčka s letom". Privátna akcia s prísľubom skvelého jedla, skejtových atrakcií a večerného koncertu. Plus to všetko v miestnom skejtparku. Tu nebolo čo riešiť. Ľudia sa do auta zohnali hneď na prvú šupu. Všetci chceli navštíviť tak exotický kraj, akým je Rimbasomba. Cesta prekvapivo ubieha príjemne rýchlo a za nejakú hodinu a pol sme na mieste. Areál polorozpadnutého amfiteátra pôsobí nesmierne sympaticky. Teda, ak máš rád/a postapo priestory :-). Trochu pokecáme s miestnymi a vyberáme sa do neďalekého marketu nakúpiť si poživeň na večer. Gemer má v sebe ešte jedno špecifikum. Na západe sa už moc s terčami nestretnete. Aj tí postarší si už poväčšine nechali narásť vlasy, či sa začali obliekať zcela bežne, takže človek tým naberá dojem, že tá NS móda postupne vyšumela. No tu sa stále dajú nájsť živé skameneliny týchto neoľudákov. Len počas krátkej návštevy Teska sme zbadali až tri tieto ohrozené exempláre. Jeden dokonca ukážkový NEsympoš s tričkom Krátky proces. Isto smútil za zrušenou akciou, ktorá sa mala odohrávať deň na to v Detve.
Po návrate na miesto sa areál začína pomaličky plniť známo-neznámymi. Úprimne, čakal som viac ľudí, no miestni punx tu ešte stále počujú napr. na Punkáči deťom, takže prišla fakt len hŕstka skalných.
Večer otvára FAJRONT, ktorý sa po zrušenom koncerte vo Vígľaši votrel do lineupu na poslednú chvíľu. V ich očiach vidieť trochu nervozitu, keďže idú total akusticky, bez akýchkoľvek mikrofónov a techniky. Myslím, že táto poloha im sedí viac. Kontakt s publikom je tesnejší a v mojom ponímaní folkpunk nepatrí na nazvučené pódiá, ale práve dole pod ne. Aj tu to malo väčšiu silu a oproti ich produkcii FFUDe, to nebolo poznačené nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov :-). U mě dobrý.
Pre druhú kapelku INCRIMINATE to bol vlastne prvý oficiálny koncert. Už pred pár rokmi sa mi dostalo do uší, že sa v RS formuje nejaká nová grupa, ale to bolo tak asi všetko. Chalani potom prezradili, že z pôvodnej zostavy ostali len dvaja a na pomoc draftovali osirelú dvojicu z MEDICATION TIME. Výborná voľba. I keď som po našom poslednom rozhovore mal akú takú predstavu, o akú muziku asi pôjde, tak som si stále moc nevedel zaradiť ten pojem "deväťdesiatkový US hardcore". Naživo mi to už ale došlo. Energické hácečko skôr v rýchlejšom tempe, kde dĺžka skladieb nepresahuje dve minúty. Možno nič originálne, ale keď je to zahraté s takým nasadením a energiou, tak nie je čo riešiť. Na prvý koncert odbúchané s maximálnym prehľadom. Akurát škoda toho vypadávajúceho vokálu.
Kým sa nazvučí posledná kapelka, tak sa svojich nástrojov opäť chopí FAJRONT. Z tohoto setu registrujem akurát tak jednu novú vec, ktorá znie celkom sľubne. Hádam sa čoskoro dokope ich nová nahrávka, ktorej sa nahrávanie ťahá už od začiatku roka :-).
Posledná banda NABOSOPOSKLE je takým malým zjavením na našom ešte menšom pieskovisku. Je to vec, ktorá ma na FFUDe rozsekala svojou originalitou a energiou. Ešte som nezažil, aby ma tak mladí chalani dostali takto sofistikovano svojským spracovaním hardcoru. OK, niekto povie - však francuzke emohc z deväťdesiatych ... Popravde nepoznám kapelku, ktorú by som k nim priradil, ale hádať sa nebudem :-). Rozmanité piesne plné zvratov s až neskutočne prepracovanou basovou linkou. Sakra, som dojatý. Toto je presne to, čo tu chýbalo. K úplnej spokojnosti mi postačí už len nejaká hmatateľne zaznamenaná zvuková podoba.
Po koncerte sa oddávame gastroradovánkam, kde spoločným menovateľom všetkých pokrmov je cuketa :-). Posledný pokec s ďakovačkou a už sa vytrácame naspäť do domovov.
Pred spaním ešte chvíľu premýšľam nad tým, s akým málom človek vie urobiť takúto skvelú akciu. Postačí skromný priestor s možnosťou napojenia sa na prúd, skúšobňový aparát, pár kamošov a kamošiek, niečo na zahnanie hladu a smädu ... a z tohoto mála vznikne akcia, pre ktorú ochotne cestuješ aj sto kilometrov s pocitom, že sa jedná o najlepšiu akciu, na ktorej si bol za posledný čas. Pevne verím, že nebola posledná!

Tento report už bol zobrazený 695 krát!
 Autor: Wrbo
Späť na reporty
Oznámkuj tento report ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie reportu: 2.33

Pridaj komentár k reportu:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
ANTISPAM: U+G+Z
TEXT:


 #7479 Balki   napísal/a 25.09.2018 10:43:52
Zloba: Mozno mas aj pravdu, ale - aj ked je to mimo temu - z tvojho gramatickeho prejavu mi skoro vytiekli oci! Sorry kamo
 #7476 elramon   napísal/a 18.09.2018 21:55:22
typek to teraz robi absolutne transparentne, stare casy, ked mu to prerastalo cez hlavu a moc to nefungovalo su prec ;)
 #7474 Wrbo   napísal/a 18.09.2018 17:18:18
Ahoj, v prvom rade ma úprimne mrzí, že som sa Ťa mojou podryvačnou poznámkou dotkol. Primárnym cielom tohoto reportu nebola kritika alebo nejaké znevažovanie komunity u vás v meste. Skôr išlo z mojej strany o nadšenie a nádej, že sa opäť niečo začína rodiť. Je to pravdaže čisto subjektívny názor človeka, čo nevidí úplne do vašej komunity, takže preto je to opísané len takto neúplne povrchne. Som ale rád, že si moje dohady uviedol na pravú mieru, zasa som o niečo múdrejší.

Priznávam, voči PD som zaujatý. Neviem, ako to má festival hodené teraz, už to nesledujem, ale tie posledné ročníky pred odmlkou sa definitívne nedali nazvať benefičnými. Komunikovali sme vtedy aj so samotným organizátorom ohľadom nákladov a konečného výťažku, kde matika vôbec nedávala zmysel. Nesúdim, len sa čudujem, že si niektorí pankáči nevedia spočítať dve a dve. Taktiež je dobré sa zaujímať, načo boli peniaze použité a hlavne koľko sa z vybraných peňazí skutočne predalo ďalej – teda deckám. Odsleduj si to, možno budeš nemilo prekvapený. Preto by som v tomto prípade používal slovo "benefičný" veľmi opatrne. Dúfam ale, že sa aj v tomto mýlim a celkový výťažok už naozaj putuje tam, kde má.
 #7471 zloba zloba@zloba.rs naco  napísal/a 17.09.2018 13:28:36
Ahoj, zareagujem na report ktori sa tyka mojho mesta nakolko ma dost zasiahol stail akim autor pisal o nas.

Uvediem na pravu mieru neake nepresne tvrdenia.. V meste posobilo viac punkovych kapiel v roznych casovych periodach. niektore ale neodohrali viac ako jeden ci dva koncerty a pomerne skoro sa rozpadly...

Za posledne desatrocia sa udialo viac udalosti, no ale v rezii DIY nonprofit ich lze zratat na jednej ruke, myslim, co je fakt. No ale zaujimave podujatia organizovali aj ludia mimo nas, na ich spocitanie za 10 rokov by nestacily ani dve ruky nas oboch. Jednou znich bolo aj podujatie davno ked ste u nas hraly prvy krat.

vášeň punkova u nas neznamena nutne zakladanie kapiel. prejavuje sa sposobom akim inkde moc ani nie. niektori z vas co nas poznate viete kolka bije. punk nie je len o kapelach a koncertoch.

no ale toto co si napisal je naozaj zle. vytrhavam vetu: Úprimne, čakal som viac ľudí, no miestni punx tu ešte stále počujú napr. na Punkáči deťom, takže prišla fakt len hŕstka skalných.

Ja som bol jediny z miestnych punkacov takzvanych co som isiel na festival PD. Neratam ludi ktori so mnou boly kedze nebyvaju v meste. je to teda fail co pises. Pitam sa? Je nieco zle na navsteve punkoveho festivalu PUNKACI DETOM? viznie to odteba ze ano. toto ma zaujima, co sa deje, co je zle na beneficnom festivale...

Nehnevaj sa, ale par dni pred podujatim som ti hovoril ze sa ludia viacmenej ani nechystaju do sk8parku, vedel si ze to bude komunitna a komorna akcia ktora nevypoveda o stave a kondicii punku undergroundu v meste. a predsa sa docitam ze: Úprimne, čakal som viac ľudí... :D

Chcel by som poprosit ludi co pisu reporty, aby pristupovali ktomu citlivo, aby neznevazovali vysmievaly a zhadzovali miesta a ludi o ktorich takmer nic nevedia. dakujem.
ZAUJALO NÁS:
Bojujeme, nepropouštíme - ale vláda nás pohřbívá svou nekoncepčností

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
dnes 16:53
masskillah: hruba banda! >> (novinka)
dnes 11:39
adrik: A kde sa spomína, že to malo pokračovať v tradícii feministických fanzinov ako Bloody Mary? Šlo tam skôr predstaviť dievčatá, ktoré až tak "nevidieť", ale sú medzi nami, či ich to bav .. >> (novinka)
dnes 07:43
Oi: Tak premna je toto cisto ze hnoj, no nizatouz. Obal je pekny, matuci, clovek si to poriesi, ocakavanie su, v priestore kde sa v minulosti vydavaly kvalitne dievcenske ziny ako bloody marry... je toto .. >> (novinka)
25.05. 15:36
Eduv syn: miso, postupne. teraz samplujem plastikov a robim cover od kryla :D >> (novinka)
25.05. 10:12
Mišo Štich: Zabijácke. Chalani, mohli by ste spraviť dáky cover od Brezovského. Anjel alebo Chcem byť sám... >> (novinka)
25.05. 09:52
Mišo Štich: https://brnenska-vrtule.webnode.cz/ >> Brněnská vrtule #1 / 1991 (archív zinov)
19.05. 11:20
-R-: oceňujem výber grafiky od dánskeho umelca kt. tvorí pod pseudonymom ADAM O.
viac jeho prác tu : http://adamo.dk/
alebo daj do gúgelu "adam otegninger" >> (novinka)

18.05. 09:27
supelak: fajne, fajne..lem oprav prosim odkaz na medication time >> (novinka)
14.04. 19:03
axc: Mám na vymenu 7" Siviilimurha - Tolkuton Tuho -ak by niekdo xcel >> (guestbook)
11.04. 01:16
Cibazoll: "Táto recenzia už bola zobrazená 666 krát!" >> RAPSÖD / PRŮMYSLOVÁ SMRT 7" (recenzia)

ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku pána 2019?

[1/14.29%]
BRAŇO ALEX - This is punkrock from Transylvania 12"

[1/14.29%]
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12"

[1/14.29%]
FYASCO - Kurva to je tlak / Nech žije smrť! 7"

[1/14.29%]
HAPPY COCKS - We don´t need anything special 12"

[1/14.29%]
PIVNICA - Fragmenty 12"

[2/28.57%]
TENDENCIE - Nedajme šancu beznádeji zmariť naše životy 12"

[0/0%]
SLOBODNÁ EURÓPA - Trojka 12"


PoČet hlasov: 7


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com