LAHAR - AŽ PŘIJDE ČAS 12"

Autor: Fog | Počet videní: 485

Doomentia records
Českí LAHAR pôsobia na scéne pekne dlho, kvalitných nahrávok už stihli vypľuť dosť a tým pádom je mierne zbytočné ich predstavovať. Táto thrashová úderka patrí medzi to najlepšie v tomto žánri, čo sa dá na českej a slovenskej scéne nájsť. Intenzitou predbehnú nejednu grind kapelu, nestratia sa na žiadnom line-upe a napriek svojmu veku si to peckujú stále v maximálnych otáčkach. Toto 4-skladbové EPčko, ktoré vyšlo netypicky na veľkom 12" formáte, uzrelo sveta ešte minulý rok pred ich menším tourkom, ktoré malo zastávku aj v Žiali nad Hrobom (report nájdeš aj na punkgene). Vtedy mi na kúpu tohto nosiča neostali tuke, na OEF podobne a tak som si ho zaopatril až nedávno. LP vyšla u Doomentia records, jedna strana je cela opatrená peckovou kresbou a drážky má len druhá strana. Všetko opatrené fajnovým old school kresleným obalom, na aký sme pri nahrávkach LAHAR zvyknutí.

Spomenul som, že je to EPčko, jedna strana, 4 songy. Samotné EP má však svoj koncept, ako textový tak aj hudobný. Celá nahrávka je poňatá ako jeden song, rozdelený na štyri časti. Textovo sa muzikou preplieta obsahový koncept, ktorý v sebe spája spoločenské a osobné aspekty. Celé to odkazuje na boj a prežití človeka so sebou, so spoločnosťou, s  vlastnou identitou. Nič však nie je konkrétne, texty majú svoj nadhľad a ich krása spočíva práve v možnosti si to celé interpretovať po svojom. Navyše nakričané v češtine, čo tomu dodáva špecifický feeling, pretože netreba nič prekladať a ten náklad sa na teba vysype takmer v rodnej reči.

Muzika je kapitola sama osebe. Vďaka kratšej stopáži je všetko maximálne nahustené, kurevsky intenzívne a akonáhle sa raz nahrávka rozbehne, nezastaví a nepoľaví ani na chvíľu. Dokonca má momenty, kedy by jeden čakal, že po takom intenzívnom momente musí prísť automaticky mierne poľavenie, ale LAHAR to robia naopak. Náklad? Tak dáme ešte väčší. A  ešte raz. Sem tam sa objaví predsa aj nejaký ten oddychový moment, ale je to skôr príprava na ďalšie nahustené kolo. Všetko vymyslené v tom najlepšom thrashovom duchu. Dvojgitarový záprah sa perfektne dopĺňaj a píli jeden riff za druhým, kedy ťa dusí dym z trsátka aj z hmatníka, basa ťa reže zospodu a vokál ti trhá hlavu. Nasrané a maximálne agresívne, poskladané z klasických postupov ale pritom pestré v každom momente, precízne hráčsky nahraté a zabalené do surového zvuku, ktorý ide až na kosť. Dýcha z toho hnev, smrť, skaza. Čistá deštrukcia.

Na záver už nemám nič čo dodať a dá sa to zhrnúť nasledovne. Približne 19 minút vysokooktánovej kvalitnej muziky, ktorá ťa rozkrája na kocky. LAHAR vypustili do sveta novú nahrávku, ktorú by si si mal opatriť.

laharthrash.bandcamp.com

  1. Krev
  2. Oheň
  3. Mráz
  4. Déšť

Pridaj komentár k recenzii:

Meno:

Email:

Antispam: 4+B+X

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

14.11. 13:37 roman:


Nevie niekto o voľnej LP - márne zháňam
RÚBANISKO - Nihil blues 10" (recenzia)

31.10. 11:48 Už jsme doma:


Ahoj Ixo,
nevím jestli jsme ti vůbec ofiko poděkovali za recku na Kry(hy), každopádně teď jsme na ni znovu narazili a rádi tak činíme alespoň teraz.
Díky moc a měj se krásn ..
UŽ JSME DOMA - Kry 12" (recenzia)

19.10. 09:22 Mišo Štich:


Dobrý názov, NERVY. Tak sa volala kapela v ktorej kedysi hral Maťo Ďurinda, Andrej Šeban, či Marián Greksa...
(novinka)

20.09. 19:21 kočo:


dík za pekné slová aj za pozvání! Len ešte treba spomenúť Tánine jedlo - to bol headliner večera!
14.9.2021 KAZOSTROJ, AHOJ, DIMENZIA X Banská Bystrica @ Kaktus (report)

14.09. 08:19 Elramon:


"covery zásadných punkrockových kapiel s novými textami, ktoré často predbehnú i originál" fakt? no menuj aspon dve
(novinka)

07.09. 10:11 fero:


Ďakujem Kočo za report.
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)

28.08. 08:53 Wrbo:


To heavy metal ma nieco proti mne :-)
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

26.08. 09:25 Balki:


Ja nemozem pochopit, co mas proti heavy metalu :D
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

23.08. 10:05 BoP:


Ahojte, koupim vinyly od Blood Brothers: Burn piano Island Burn and Crimes
DIKES
(guestbook)

19.08. 13:34 masskillah:


parádny report bro)
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)