PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 6.6.2020

THORWALD (SK), MENZES (SK)
benefit pre Collosseum

Košice, Collosseum

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

ARNOXDUEBEL / MEDICATION TIME (BADLUCK RECORDS)
5.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
AHOJ, NULAJEDNANULANULA, ZMAR (1.3.2020, Žilina)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
VOLE, DEGENS, BAHRATAL (23.2.2020, Brno, Bajkazyl)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
VARUKERS / SICK ON THE BUS 12"

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Setkání svobodných duší 2019

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Brněnská vrtule #1 / 1991

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


POJEDNÁVANIE ACTA ALEBO - AKO DLHO EŠTE BUDE INTERNET SLOBODNÝM MÉDIOM?
Aj napriek tomu, že verejné diskusie a reakcie mienkotvorných médií na SOPA / PIPA veľkou časťou zaručili miernu dezinformáciu, nie všetkým unikla práve podpisovaná globálna dohoda ACTA. ACTA – teda "Anti-Counterfeiting Trade Agreement" alebo "Obchodná dohoda o boji proti falšovaniu" je viacstranná dohoda, ktorej cieľom je posilniť boj proti produktovému pirátstvu. Bola podpísaná nadnárodnými orgánmi, pričom rokovania na politickom pozadí prebiehali od roku 2007 a schválená má byť tohto roku. Medzi 38 účastníkov patrí Švajčiarsko, USA, Európska únia, Kanada, Japonsko, Kórea, Singapúr, Austrália, Nový Zéland, Mexiko, Jordán, Maroko a Spojené arabské emiráty.


Dohoda ACTA je doposiaľ najkontroverznejším dokumentom, ktorý sa týka duševného vlastníctva. Narozdiel od SOPA / PIPA sa schvaľuje neverejným spôsobom, a preto je možné predpokladať, že SOPA / PIPA poslúžili len ako krycie manévre. Zatiaľ čo už spomínané zákony by platili iba v rámci USA (s nepriamym dopadom na ďalšie krajiny), ACTA pojednáva v globálnom merítku, a preto je potrebné venovať jej dostatočnú pozornosť.

Táto dohoda bola podpísaná v Tokiu 11.10.2011 nadnárodnou skupinou G8, pričom EÚ, Mexiko a Švajčiarsko dohodu nepodpísali, no zaviazali sa, že tak vykonajú, akonáhle to bude možné. Legislatívny proces pre schválenie dohody v rámci EÚ je viac ako komplikovaný. Je potrebné, aby ju ratifikovala ona sama ako predmet medzinárodného práva, ale zároveň je potrebné, aby bola schválená všetkými členskými krajinam EÚ. Momentálne je situácia taká, že Rada Európskej Únie zložená z ministrov rybolovu a poľnohospodárstva dohodu schválila. Vzhľadom na to, že ACTA kladie za cieľ univerzálnu platnosť aj v oblastiach obchodu je výber Rady EÚ do istej miery opostatniteľný. No na druhej strane je viac než možné, že v rámci upustenia od dôležitosti tejto dohody bola zvolená Rada, ktorej jednanie nevzbudí podozrenie zo strany verejnosti, a tým by mohla účinne pôsobiť ako zakrývací manéver. Vo štvrtok, 26.1.2012 bola následne dohoda podpísaná ďalšími 22 členskými krajinami EÚ. Nezapojili sa Slovensko, Nemecko, Holandsko, Cyprus a Estónsko.

Úvodom je viac ako potrebné podotknúť, že ACTA sa netýka iba informačných technológií, ale má ošetrovať aj klasické falzifikáty a čiastočne zasahovať aj do trhu s geneticky modifikovanými potravinami. V rámci informačných technológií sa ACTA týka napríklad:
 1. Poskytovateľ sieťového pripojenia bude naďalej povinný (a ešte vo väčšom merítku) identifikovať a sledovať každého jedného zákazníka
 2. Kópia DVD (napríklad riadne zakúpený film) pre osobnú potrebu môže byť trestný čin
 3. Ak niekomu požičiate čítačku e-kníh, ktorá je obmedzená technológiou DRM*, porušíte zákon
 4. Porušenie autorského zákonu ste povinní nahlásiť
 5. Na hraniciach vám môžu prehľadať elektroniku – telefón, prehrávač a i., za účelom nájdenia nelegálneho obsahu
 6. DVD prehrávač ignorujúci nastavenia regiónu je nelegálny**
 7. Colné orgány musia prehľadávať obsah zasielanej elektroniky
 8. Na hraniciach vám môže byť zabavený mobil, čítačka e-kníh, tablet.. za účelom usvedčenia z prenosu nelegálnych dát
 9. Software na vytvorenie kópie DVD je nelegálny


* – DRM alebo "Digital Rights Management" je technológia pomáhajúca zabrániť kopírovanie dát, prevažne multimédií a elektronických kníh zakúpených v čítačkách
** – V tomto prípade nastane, že aj napriek riadne zakúpenému originálnemu filmu na DVD nosiči v USA ho nebude možné (alebo ho bude nelegálne) prehrať na prehrávači napríklad v EÚ.

Veľmi diskutovanou témou je regulácia internetu. Krajiny zapojené do ACTA by mali byť schopné urýchlene napraviť porušenie duševného vlastníctva a zabrániť jeho šíreniu. Môže sa teda jednať o vytvorenie zoznamu blokovaných stránok, poprípade odpojenie konkretných používateľov od siete. Zároveň aj najabsurdnejším nariadením je možná kontrola dát na hraniciach. Aj napriek jasne nedefinovanému postupu je možné, že by používateľ bol nútený počas kontroly preukázať nadobudnutie všetkých dát, ktoré jeho mobil, notebook a i. zariadenia obsahujú.

Dôvodov, prečo odmietnuť ACTA je hneď niekoľko.
 1. Prvým z nich je, že ACTA bola vytvorená v tajnosti. Ako už bolo spomínané, bola vytvorená nadnárodnými skupinami, ktoré robili maximum pre jej utajenie. Až v rámci projektu Wikileaks, ktorý sa zaoberá zverejňovaním utajovaných dokumentov bolo na túto dohodu poukázané, a to v roku 2010, teda približne 3 roky po tom, ako sa o dohode začalo pojednávať.
 2. Ďalším sporným bodom je presumpcia viny. V zjednodušenom výklade, ako základ obvinenia nie je potrebné doložiť nesporný dôkaz o vine. Pre obvinenie stačí podozrenie, a v rámci sprostenia sa viny je obvinený nútený sám doložiť svoju nevinu. V konečnom dôsledku teda nepreukazuje vyšší orgán vinu obvineného, no obvinený dokazuje svoju nevinu, a tým je prenesená celá tiaž na jednotlivca (ktorý často disponuje menšími prostriedkami, čím klesá šanca na reálne preukázanie neviny), nie na orgán.
 3. ACTA je taktiež protiústavná a predpokladá sa, že po jej zavedení by došlo k hrubému porušeniu základných ľudských práv a slobôd. V rámci jej čo najrýchlejšieho schválenia americký prezident tento dokument nenazýva zmluvou, no výkonnou dohodou – čo umožňuje jej schválenie bez potreby klasického legislatívneho procesu. Podľa vypracovanej podrobnej správy skupinou Greens/EFA nie je ACTA zlúčiteľná so štandartom Zakon o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Listiny základných práv EÚ.
 4. Kriminalizuje to, čo doposiaľ trestným činom nebolo. A teda, že či už jednotlivec alebo firma, môže byť stíhaná za triviálne, doposiaľ nekriminalizované trestné činy. Ako príklad môžeme uviesť zapožičanie elektronickej knihy s DRM ochranou inej osobe (teda osoba čítajúca e-knihu si ju nezakúpila), alebo napríklad použitie obrázku z neznámeho zdroja stiahnutého kdekoľvek z internetu. Ďalším zaujímavým prípadom je stiahnutie kópie filmu pre osobné účely, kedže sťahovanie nie je zákonmi SR považované za trestný čin ani priestupok, tým je považované až ďalšie zdieľanie nelegálne nadobudnutých multimédií.
 5. Formulačne je ACTA vytvorená tak obsiahlo, že bežný používateľ sa môže priestupku dopustiť tak jednoducho, že si nebude vedomý kedy a ani akým spôsobom sa daného porušenia dopustil. Pripomína mi to už historicky známe "Za čo?"...
 6. Za ACTA stojí "Výbor ACTA", ktorý je samostatný, nadnárodný, nikomu zodpovedný orgán. Tento orgán nemá žiadne zodpovednosti voči členským krajínam a orgánom, ktorých sa ACTA bezprostredne týka, a teda ani voči občanom týchto krajín. A preto krajiny, ani ľudia samotní nemajú žiadne právo zasahovať do konania Výboru ACTA.


Nebuďte v tejto veci ľahostajní. Získavajte čo najviac informácií o ACTA a dianí okolo nej. Šírte tieto informácie vo svojom okolí, vo svojej rodine, v práci, či škole a vyjadrite svoj nesúhlas s ACTA!

Podpíš petíciu proti ACTA:
www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet/?fp?96,46

Originál znenie ACTA v slovenčine:
www.zastavmeacta.sk/acta_po_slovensky.pdf

Viac informácií nájdete napríklad tu:
www.stopacta.sk
www.zastavmeacta.sk
www.stopp-acta.info
www.piratskenoviny.cz/?c_id=33558
www.pirati.cz/tiskove-zpravy/acta-10-duvodu-proc-se-pripojit-k-protestum
blog.grecnar.sk/polopate-preco-dat-od-acta-ruky-prec
 Autor: Večne nespokojný Viktor

Tento článok už bol zobrazený 716 krát!

Späť na články
Oznámkuj tento článok ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie článku: 1.67

Pridaj komentár k článku:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
O+V+X+X
_ _ _ _ _

TEXT:


 #3758 Večne nespokojný Viktor   napí­sal/a 06.02.2012 18:05:56
Skúste mi ešte raz niekedy povedať, že občianska neposlušnosť nič nezmení..

Česká vláda pozastaví ratifikaci ACTA
http://www.root.cz/zpravicky/ceska-vlada-pozastavi-ratifikaci-acta/

fuck off ACTA
 #3757 michalko   napí­sal/a 06.02.2012 13:01:19
Kapely nemusia odvádzať nič pokial niesú zazmluvnený s tou organizáciou "ochrany" autorskeho prava. Aspoň by to tak malo byť. Ale zaujimave je napr. to že SOZE platíme všetci určité % z ceny prázdneho CD a podobných nosičov kde by potenciálne mohla byť hudba. Neviem dokonca či aj za prehrávače sa neplatí.

Neviem inak aká je prax, kapelu nemám, ale mal som na škole autorské aj mediálne právo a keď som si čítal kolektívnu ochranu autorských práv, tak z my z toho vôbec nevyplývali také právomoci aké si SOZA v reále uplatňuje.
 #3756 Vecne nespokojny Viktor   napí­sal/a 06.02.2012 11:24:53
Marián: Čauko.. Čo sa týka kapiel, kapely by mali pri vydávaní akéhokoľvek audio/vizuálneho obsahu odvádzať nejakú čiastku pre SOZA alebo iné organizácie chrániace ich autorské práva umelcov... Na letisku nikto riešiť nebude, či ti to tá kapela dovolila alebo nie. Zadržia ťa, prepadne ti letenka, zrušíš výlet a po týždni vyšetrovania sa možno (pri lepšom šťastí) zistí, že aj napriek tomu, že to nie je tvoje, máš to legálne. Ale priebeh tejto kontroly a ako sa to bude dokazovať resp. ako budeš ty dokazovať svoju nevinu to si ešte nikto nevie predstaviť, je to momentálne nedomyslené a až prax ukáže.
 #3755 michalko   napí­sal/a 06.02.2012 10:48:50
ja sa tomu sice nerozumiem ale pochopil som to tak ze ťa za to môžu zadržať. To že to potom vykecáš pred súdom je možno už druhá vec, ale zákon sa dotýka vyslovene robenia kópií originálov a podobne. Takže colníkovi na letisku asi nebudeš vysvetlovať že toto je garážová kapela ktorá je velmi rada že ju počúvam :) Čo sa týka bandzone a myspace je to úplne v klude, keďže tam si robia profily samotné kapely, davájú tam svoju hudbu s vlastnej iniciatívy a podlamna tie stránky samotné to majú právne ošetrené. Maximálne tak zmažú dáky ten neoficiálny profil.
 #3754 Marián   napí­sal/a 06.02.2012 03:44:00
Aky dopad by mala tato dohoda na DIY kapely? Ktore svoje nahravky siria zadarmo po internete, alebo vydavaju dosky na neoficialnych DIY labeloch? Pripadne co by mi mohli na colnici spravit, keby som tam mal mp3 v notebooku trebars kapiel S.I.K.A, NaiveFighters...kapiel, ktore v podstate nikdy neexistovali. Kapela nahra album, napali 300 CD,rozsiri ich mezi svojich fanusikov, dnes je to bezne. Po podpisani dohody ACTA by to uz bolo zakazane? A celkovo aky dopad by mala tato dohoda trebars na stranky ako bandzone, alebo myspace? Ak sa niekto tomu rozumie viac...mohol by odpovedat ...
 #3753 Vomit   napí­sal/a 05.02.2012 23:25:38
Výborný článok Viktor, ACTA je ďalší obrovský skok k totalite. Zoberie nám už asi posledný slobodný zdroj informácii.
Jasné, že Slovensko nepodpísalo a každý je proti...šak idú voľby.
 #3752 michalko   napí­sal/a 05.02.2012 19:03:05
vynikajúco! som rád že sa o takýchto veciach hovorí aj tu, lebo mám pocit že ludí to moc neškrie.
ZAUJALO NÁS:
Bojujeme, nepropouštíme - ale vláda nás pohřbívá svou nekoncepčností

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
01.06. 16:53
masskillah: hruba banda! >> (novinka)
01.06. 11:39
adrik: A kde sa spomína, že to malo pokračovať v tradícii feministických fanzinov ako Bloody Mary? Šlo tam skôr predstaviť dievčatá, ktoré až tak "nevidieť", ale sú medzi nami, či ich to bav .. >> (novinka)
01.06. 07:43
Oi: Tak premna je toto cisto ze hnoj, no nizatouz. Obal je pekny, matuci, clovek si to poriesi, ocakavanie su, v priestore kde sa v minulosti vydavaly kvalitne dievcenske ziny ako bloody marry... je toto .. >> (novinka)
25.05. 15:36
Eduv syn: miso, postupne. teraz samplujem plastikov a robim cover od kryla :D >> (novinka)
25.05. 10:12
Mišo Štich: Zabijácke. Chalani, mohli by ste spraviť dáky cover od Brezovského. Anjel alebo Chcem byť sám... >> (novinka)
25.05. 09:52
Mišo Štich: https://brnenska-vrtule.webnode.cz/ >> Brněnská vrtule #1 / 1991 (archív zinov)
19.05. 11:20
-R-: oceňujem výber grafiky od dánskeho umelca kt. tvorí pod pseudonymom ADAM O.
viac jeho prác tu : http://adamo.dk/
alebo daj do gúgelu "adam otegninger" >> (novinka)

18.05. 09:27
supelak: fajne, fajne..lem oprav prosim odkaz na medication time >> (novinka)
14.04. 19:03
axc: Mám na vymenu 7" Siviilimurha - Tolkuton Tuho -ak by niekdo xcel >> (guestbook)
11.04. 01:16
Cibazoll: "Táto recenzia už bola zobrazená 666 krát!" >> RAPSÖD / PRŮMYSLOVÁ SMRT 7" (recenzia)

ANKETA:
Skúšaš aj recepty zverejnené na tejto stránke?

[81/26.56%]
Jasné, väčšina bola fantastická

[74/24.26%]
Niečo som už vyskúšal a boli fajn

[12/3.93%]
Vyskúšal som, ale nič moc

[78/25.57%]
Mne varí mama

[60/19.67%]
Niečo s mäsom by nebolo?


PoČet hlasov: 305


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com