UNATTENDED FUNERAL + BOILING POINT (ČESKO, NEMECKO)

Autor: Masskillah | Počet videní: 1233

deň 1. – Praha, V jelení + Merkit (US), Dolcim (US)

Tak posledné dni pred začiatkom tour boli pekne hektické. Je streda večer a ja ešte prežehľujem tričká, strihám a skladám demáče a ráno sa ešte dobalujem. Niekto sa dokonca aj sťahuje (že Dano?). Nevadí, je vysnívaný štvrtok ráno a totálne napakovaný idem trolejbusom na skúšobku, kde s ostatnými vyberáme aparáty a pred autom skladáme monumentálnu kopu dosahujúcu úctyhodnú nadmorskú výšku. Na prvý raz sa nám to dokonca ani nedarí do auta všetko naskladať ale po chvíľke snahy sa to podarilo. Medzi mnou a Miňom je hradba vecí, taký pomyselný berlínsky múr medzi alkoholovou a bezalkoholickou časťou BxPx hahah. Ešteže sme len štyria. Cesta za brutálnych teplôt sa zdá nekonečná. Po nejakých siedmych hodinách totálne dolámaný a prepotený prichádzame do stovežatej, kde krúžime ako kokoti a hľadáme miesto aby sme nemuseli platiť brutálne parkovné. Nakoniec sme čosi našli, prečkávame tam dve hoďky a valíme smer V Jelení. GPS je trocha zradné ale nakoniec to nachádzame. Nasleduje privítanie so sympatickým bradatým emocore duom Markom a Šamanom (môžete poznať z kapiel ako Lakmé, Dakhma, Gattaca atď). V Jelení to vyzerá úplne skvele a štýlovo, taká malá obývačka na hranie a bar. Vyjedáme úplne super jedlo (bol aj vegan puding s ovocím, hallelujah) a zdravíme sa s Amíkmi. Dnešný večer odpaľujeme my s BxPx, Unattended kvôli nedostatku času nehrá. Až na to, že Miňovi sa behom songu Positive Example nevysvetliteľne rozladila gitara nakompletku (takže to znie skôr ako Disclose s rýchlymi bicími) sme odohrali celkom slušne (naposledy sme skúšali ani nepamätám kedy hahahah) a zožali sme dosť pozitívne ohlasy. Po nás idú na „pódium“ floridskí Merkit a musím povedať, že boli skurvene dobrí. Výborné príhovory medzi songami, sympatické vystupovanie, blastbeatové epileptické pasáže. Moc moc dobrá muzika. Nájdite si to! Poslední na to idú Dolcim, taký klasický emocore strihu vybrnkávačka-bordel, ale tiež dosť v pohode. Ďakujeme, lúčime sa s chalanmi a valíme ku kamoške Lubke chrápať. Do jej pekného bytečku vtrepávame všetok apec a dosť skoro zaspávame, nakoľko sme úplne vyžmýkaní.

deň 2. – Nunchritz, Kombi + Revenge of the nNerds

Ráno nakupujeme žrádlo (ešteže sa predali demáče, inač by som asi hladoval) a Fokulár stáča kormidlo smer Deutschland. Cestou ešte krátka zastávka pri dákom jazere v južných Čechách, kde si robíme nefalšovaný romantický piknik na deke a nasledujú Drážďany. Správame sa ako správni turisti, vdychujeme miestnu auru, fotíme možné aj nemožné. Pre nás všetkých je to premiérová návšteva tretej ríše. Po chvíli to balíme a ideme do Nunchritzu. Cesta z Drážďan trvá len chvíľku. Jedná sa o maličkú dedinu s 5000 obyvateľmi, no napriek tomu majú plne vybavené jugendszentrum spojené s miestnou škôlkou (!!!!), čo nám mierne komplikuje orientáciu, ale Fokulár si všimol čierno-červenú hviezdu, tak sme vedeli, že sme dobre. Nasleduje zvítanie sa s organizátorkou Bibi (kamoška, s ktorou si už hodne dlho píšem, tak konečne naživo!), ktorá nám ukazuje backstage a nám padajú huby. Mrte džúsov, ovocie, sójové mlieka, plná chladnička pív (pre mňa žiaľ nepodstatné). Zostávajúci čas do koncertu si krátime hraním basketbalu, potom sa fasuje večera a zoznamujeme sa aj s chalošmi z Revenge of the nerds (ich spevák Aron je totálny týpek a jeho morbídne-perverzný zmysel pre humor mi hneď sadne hehe). Nasleduje zvučenie (zvukár Ule vyzerá byť nonstop nasratý, ale ináč dobrý týpek) a Unattended funeral môže začať. Odohrali sme celkom fajn, aj keď myslím, že bahnitý power violence nie je zrovna muzika, čo by lokálni veľmi obľubovali, osadenstvo pôsobí skôr ako typický youth crew/thrash fandovia. Neva, zvuk bol super, chýb sa moc neporobilo takže spokojnosť. Po nás ide ROTN. Celkom fajn muzika, zahrali aj cover SSD (prekvapivo Boiling Point), ale mne sa už od únavy lámu nohy. Koncerty v Nemecku začínajú hodne neskoro, najskôr okolo pol jedenástej na čo nie sme moc zvyknutý. Posledné hviezdy večera Boiling point. Pri zvučení síce skoro zaspávam, ale nejak sa dávam dokopy a koncert idem naplno. Ľuďom sa hodne lúbi, robia bordel, singalongujú naše primitívne texty, dvíhajú ma nad hlavy a ja sa cítim maximálne euforicky. Pre toto sa rozhodne oplatilo jebať tak ďaleko. Po koncíku masívna afterparty na bare, väčšina ľudí je totálne na kašu a poslední mohykáni sme ja, Dano a Aaron, ktorý nám púšťa splatter/gore horory v nemčine. Okolo štvrtej prichádza zaslúžený spánok.

deň 3. – Lipsko, Zoro + Revenge of the nerds

Vstávanie okolo obeda, pár ľudí má celkom slušnú opicu. Sprcha, balíme saky paky a ideme sa kúpať do bazénika k Bibi a pozdraviť jej otca. Po tom, čo sme sa vyčvachtali a ceremónie boli dokonané môže sa ísť do Lipska. Po ceste sa zastavujeme na pumpe a ROTN nám tam kupujú kartičky futbalistov. Ach takéto milé pozornosti vedia zahriať pri srdiečku. Zastávka číslo 1 v Lipsku je Connie Island (miesto pozostávajúce zo skateparku, miesta na koncerty a baru). Skatepark je trocha rozdrbaný, ale jazdiť sa v pohode dá, čo s Fokulárom využívame. Po 5 minútach je jasné, že ranná sprcha bola úplne zbytočná. Z Connie Islandu sa presúvame do Zora, kde si dávame apec a opäť nám padajú huby. Budova má viac poschodí, jedno miesto na hranie je v podzemí, jedno väčšie na prvom poschodí (tam hráme dnes my) a na druhom sú hajzle a vynilshop (o čom zatiaľ nevieme) a na treťom je kuchyňa, backstage a miesta na spanie. Po predbežnom vzhliadnutí sa ide na barák k Aronovi, u ktorého dnes aj spíme. Ďalšie zvítavanie s otcom a príjemné posedenie pri limonáde na záhradke a k tomu debata o palestínsko-izraelskom konflikte, nemeckej NPD atď. Potom peškom naspäť do Zora, kde schytávame zelené pásky, na ktoré si môžeme neobmedzene pýtať jedlo a pitie. Pri poflakovaní sa s Miňom nachádzame spomínaný vynilshop Damage and Needle. Je nutné poznamenať, že v aute skoro celý čas počúvame nový Masshysteri, takže keď ideme s Minečkom zo záchodu a počujeme Dom Kan Inte Hora Musiken, spontánne sa na seba pozrieme, či už máme ozaj halucinácie, ale nestrácame chladnú hlavu, nasledujeme zvuk a sme tam:D Výber je absolútne skvelý, všetko možné od 80´s hc až po sludge/stoner. Nakoniec si skoro každý z nás čosi kupuje. Začiatok koncertu sa už blíži a tak sa ideme s UxFx zvučiť. Zvuk je totálna stena, takže slušne plný Zoro deštruujeme, čo sa dá. Ohlas je v pohode. Dnes je tu naozaj kopec ľudí, pretože je to benefit na miestnych zlobivcov, čo behom riotov doničili policajné autá. Súčasne s koncertom prebieha na nižšom poschodí drum´n´bass party. Po nás opäť Revenge of the nerds na ktorých sa strháva v sále celkom slušná zverina. S BxPx začíname hrať pre totálne prázdny sál, ale po dvoch troch songoch sa ľudia nahrnú dnu a opäť je z toho výborný koncert. Ľudia sa bavia, spievajú primitívne refrény, blah blah blah. Ako spestrenie slúži Miňove alkoholové blabotanie medzi songami v improvizovanej nemčine. (dokonca vymyslel slovné spojenie schmecker spitzer alebo také čosi). Po koncerte sa zabávame na oldschool hitoch (Bibi dala zahrať aj Beastie Boys, danke schon) a hádžeme do seba ďalšie jedlo a minerálky (no ako kto, že?). Nad ránom sa ide k Aronovi chrápať. Ďalší super deň za nami.

deň 4. – Berlín, Koma F + Brutal project (Španielsko)

Vstávame relatívne zavčasu, aby sme stihli pokukať nemeckú metropolu. Všetko okrem nástrojov a aparátu nechávame u Arona a berieme so sebou Bibi. Rannú sprchu som opäť nestihol a oblečenie mám zajebané a smradlavé, ešteže je Berlín tak veľký a anonymný. Fokulár na tom nie je o nič lepšie hahah. Po pár hodinách cesty úspešne zastavujeme pred monumentom zvaným Kopi Squat. Okolo sa ponevierajú dosť čudné existencie (prečo asi?), jednu zastavujeme a pýtame sa, či si môžeme dnu dať aparáty. Odpoveď je negatívna. Nechávame teda auto tak a ide sa na metro do mesta. K tomu sa viaže jedna krásna story, keď v parku pri hlavnej stanici nejaký vášnivý ujo pred zrakmi okoloidúcich nejakej tete oblizuje nahé prsia. Berlín je super. Po prekonaní pár zastávok metrom sme sa dostali do pankovej štvrte mesta (dokonca je tam rockabilly milkshake bar), kde je aj dosť veľký park plný alternatívne vyzerajúcej mládeže. Ten sa stáva na pár hodín našim útočiskom. Po nekonečnom vyvaľovaní sa ide späť do Kopi. Fokulár využíva čas do príchodu metra fotením sa so spustenými gaťami. V Kopi je už miestnosť na hranie otvorená, zoznamujeme sa s organizátorom Martinom (starší cruster, moc v pohode týpek), ten nám dáva súradnice na ďalší squat Subversiv, kde sa máme ísť najesť. Berieme káru a ideme tam. Pri vchádzaní sa Fokulárovi skoro podarilo zraziť takého malého zlatého černoška, ktorý po nás stále čosi vykrikuje v nemčine a akosi ignoruje fakt, že oproti nemu ide auto. Aj z vonku aj zvnútra to tam vyzerá super, samé skvelé maľby po stenách a z reprákov hučí starý Napalm death. Je tu kopec miesta na bývanie a ďalšie miesto na hranie. Navyše na varení sa zúčastňujú veľmi pekné dievčiny, ktoré hltáme pohľadom. Jedlo je ready a zase raz super (jedenie zdarma je na hraní v kapele tá úplne najlepšia vec). Cestoviny s tofu v hubovej omáčke a zeleninový šalát. Porcia je fakt mega, jem svoju a dojedám asi pol taniera po Bibi (svoju pažravosť som neskôr dosť oľutoval). Inak toto kolektívne varenie sa na Subversiv koná každú stredu a nedeľu a jedna porcia stojí 1,50 E!!!!!! Po jedle naspäť do Koma F, rozbaľujeme apce aj španielom, ktorí tu nechali backline a išli sa najesť. Koncert začína klasicky neskoro, tak o pol jedenástej. Vnútri je asi 20 platiacich, čo je podľa mňa ešte úspech nakoľko sa jedná o piaty koncert v Kopi v ten týždeň. Ani to moc nevadí lebo Koma F je len taká malá pivnička. Začíname hrať s UF, zvuk super, ľudia sa celkom bavia. Chvíľku pauza a hráme s BxPx (bolo zábavné sledovať zmätené xichty ľudí, keď sa na pódium postavili tí istí ľudia, akurát Dano prešiel na basu). Nakoľko je to posledný koncert tour, kurevsky si ho užívam a skáčem a behám, čo mi sily stačia. Behom Instant wisdom skoro hádžem tyčku rovno na zem, našťastie som to nejak ustál (veru veru nemal som sa toľko prejedať). Potom sa mi podarí dojebať aj šnúru od mikrofónu a Miňovi sa zase raz úplne rozladila gitara. Osadenstvo Koma F nevyzerá, že by ich to veľmi vyviedlo z miery. Ako bonus hráme cover Limp wrist a končíme. Aj keď sa hralo len pre hŕstku ľudí, koncík bol super, ľudia nás chvália, jeden miestny borec bol dokonca dosť nadšený a sľúbil, že nás sem zavolá aj nabudúce. Po nás španielsky crusteri Brutal project. Bubeník behom hry skoro rúca zostavu, gitarista si zabúda zapínať efekty atď. Típci pôsobia ako celkom slušní rojkovia hehe. Hudobne sa to celkom dalo, aj keď ja som zrovna neni veľký crust fanda. Set ukončuje predčasne nasraný bubeník, ktorý si začal baliť činely, čím naznačil ostatným, že sa dofidlikalo. Po koncerte sedíme na zemi pred Kopi a diskutujeme o všetkom možnom a ja sa rozplývam v stave vnútorného pokoja a harmónie. Spanie je na squaterské pomery super, také madrace na vrchnom poschodí jednej z mnohých častí tvoriacich barák Kopi. Okrem mňa a Bibi už všetcia z BxPx posádky spia a nám jediným sa tým naskytla príležitosť pozorovať Španielov, ktorí dole počúvajú dáku arabskú muziku a húlia trávu, takže hudba je prerušovaná mohutnými salvami smiechu.

deň 5. – Lipsko, day off

Ráno klasické, bolestné vstávanie, berieme nejaké pitie, čo ostalo zo včera, lúčim sa s moc príjemnou holkou, čo to včera pomáhala organizovať, fasujem od nej ešte 10 euro na raňajky a ide sa preč. Z auta stíhame bleskurýchle kuknúť víťazný oblúk, národné divadlo a podobné veci a jebeme si to naspäť do Lipska. Väčšinu cesty prespávam. Po príchode sme mali v pláne ísť sa kúpať na jazero, žiaľ začalo pršať takže ideme akurát do pankových potravín (áno aj takéto niečo existuje) na vegánske hotdogy a deň preflákame hraním nintenda a kukaním Votrelcov.


deň 6. – Lipsko, day off + Active minds gig

Skurvené ráno! Vstávam asi o deviatej a nedarí sa mi opäť zaspať, takže sa nudím neuveriteľné tri hodiny, kým sa ostatným princezničkám uráčilo vstávať. Počasie oproti včerajšku lepšie, ide sa do skateparku. Oproti Connie Islandu je tento druhý zachovalejší, sú tu pekné rádiusy, miniU, pyramída. No klasika. S Fokulárom jazdíme o 106, ostatní sedia a popíjajú. Večer presun do Zora na koncert anglánov Active Minds. Hneď po zaplatení vstupného sa rútim hore do Damage and Needle a míňam ďalšie prachy za čierne zlato. Prvá kapela večera sú estónski Heirnlos (neviem, či som to dobre napísal). Celkom obyčajný uzjapaný hc/punk. Po nich dvaja fotri zo Scarborough. Playlist je klasickým mixom thrashových sypačiek a anarcho punk songov v strednom tempe. Zvuk je moc slušný. No čo vám poviem, angažované duo predviedlo, že ešte ani náhodou nepatrí do starého železa. Po koncerte ešte nakupujem od nich nejaké veci za absolútne absurdné ceny. Som veľmi rád, že som konečne túto legendu videl a podľa mňa sú napr. oveľa lepší ako Oi Polloi. Tretia kapela sú litovci Beyond the borders. Ufff, pre mňa absolútna kokotina, ktorú som nerozdýchaval. Nejaký mix elektroniky, hiphopu a panku. Radšej trávim čas debatením vonku. Po koncerte spanie u ďalšieho miestneho borca Patricka. Spím s Bibi na nejakom pošahanom gauči ktorí ma na šírku asi meter, nohy mi buď visia vo vzduchu alebo sa presúvam do embryonálnej polohy. Jednoznačne najhoršie spanie za celý výlet. Ráno nákupy, dojemné lúčenie a smer Praha na sludge koncert!

deň 7. – Praha, day off + Dragged into sunglight, Black vobra, Weedeater, Saviours, Baroness koncert

Cestou opäť zastávka v Drážďanoch. Historické centrum je fakt krásne, ja si kupujem ako suvenír pohľadnicu s historickým výjavom mesta po bombardovaní v 1945. V nohách máme už mrte kilákov a čas nás tlačí takže sa ide opäť na cestu. V Prahe sme okolo siedmej, apec zase k Lubke a pešo do Matrixu, kde sa dnes koná temná sešlost. Dragged into sunlight už hrali (škoda vraj sa jednalo o hustý black metal). Po nich duo Black cobra (na nich som sem išiel najviac). Zvuk nie je zrovna ideálny. V pomalých partoch znie v pohode ale pri rýchlejších thrashmetalových zásekoch sa z toho stáva hluková guľa. Aj tak slušný koncert. Ako tretí vyhulenci Weedeater. Najklasickejší strih amerického stoner/sludge no zahratý s totálne zabijáckym nasadením, navyše od plešatejúcich chlapíkov v strednom veku. Basák/spevák v jednej osobe krúti očami sem a tam ako psychopat a do toho s basou tancuje a medzi songami pije Jack Daniels ako minerálku. Bubeník s blonďatými dredmi mláti do činelov čo mu sily stačia a gitarista so zlomenou rukou ždíma zo svojho nástroja, čo najviac. Kapela má celé publikum v hrsti, hypnoticky kýveme hlavami s údermi bicích vo veľmi pomalom rytme. Po skvelom sete Weedeater na pódim nastupujú metloši Saviours zo slnečnej Californie. Mix thrashmetalu a klasického hard´n´heavy celkom ušiel a ľudom sa veľmi páčil, no mne už to trilkovanie a sólovanie išlo miestami dosť na nervy. Poslední Baroness mi vôbec nesadli. Čakal som niečo v štýle Kylesa, ale toto bolo omnoho melodickejšie a pompéznejšie. Po 10 minútach im už nevenujem pozornosť a neskôr dokonca zaspávam (Fokulár takisto). Priestoru na spánok je habadej, keďže hrali skoro hodinu a pol. Po koncerte k Lubke, vyjedáme výborne cestoviny a ide sa spať.

deň 8. – návrat domov

A je to tu kurva! Skoré vstávanie a nasleduje návrat domov do šedivej reality. Na záver by sa asi patrilo urobiť nejakú zhrňujúcu reflexiu tak sa o ňu pokúsim:1, Behom celého výletu bola neuveriteľná sranda. Nemci sa len nechápavo dívali na naše záchvaty smiechu. Mierou vrchovatou sa o to pričinil Miňo svojim neuveriteľným talentom na komolenie názvov, Arona prekrstil na Rohana, Lipsko na Lizig, alebo Masshysteri na Mysastery. Takisto jeho umelecký štýl fotografovania (zozoomuješ hocjakú kokotinu na maximum a potom cvakneš, výsledkom je kopec fotiek na ktorých je vidno detail dementného xichtu, kus pleca, kus nohy atď.) priniesol kopec zábavy. Ďalším plusom bolo, že Nemci nepoznajú náš jazyk, takže primitívne nadávanie slávilo svoj mrzký triumf (máločo má také čaro ako zvolať v plnom dome s rodinou na kamoša, že je kokot pojebaný bez toho aby to vzbudilo nejaký rozruch).2, Osobne vnímam veľmi pozitívne, že všetky koncerty sa odohrávali na alternatívne ladených miestach a nehrali sme klasické krčmy. Videli sme tak kopec zaujímavých a inšpiratívnych miest, nie zafajčené putiky. Som rád, že sme mali príležitosť zahrať si V Jelení, pretože na konci leta sa tento klub žiaľ zatvára. Samozrejme úplne najlepšie na celom tour (a vlastne na celom diy hc/punku v globále) bolo spoznať osobne kopec super priateľských ľudí. Čo sa týka ochoty, servisu pre kapely, žrádla, financií, všetko klaplo absolútne na jednotku. 3, Obyčajní Nemci (rozumej nepankový) sú asi trocha švihnutí. Toľko štátnych vlajok, dresov a patriotizmu som ešte nikdy nevidel. Pravda, boli síce futbalové majstrovstvá, ale toto bolo fakt choré.

Pridaj komentár k cestopisu:

Meno:

Email:

Antispam: I+M+W

Správa:

#2230 Sajmon napí­sal/a: 27.10.2010 02:42:18

parádne čítanie, palec hore... veľmi dobre opísané...:)

#2039 masskillah napí­sal/a: 11.08.2010 15:45:54

hehe dik za pochvalu boris potesilo:)

#2038 Boris - Catastrfoy napí­sal/a: 09.08.2010 10:35:42

Dobre napisane kamo... dobre sa to cita, normalne by si mohol robit report alebo recenzie v nejakych rockovych, metalovych casopisoch ;)... rzim palce kapele. Boris

#2027 redrick napí­sal/a: 21.07.2010 02:41:33

fajn čítanie, fajn výlet

#2023 michalko napí­sal/a: 20.07.2010 17:10:34

super super. a bohuzial je to fakt pravda s tym ze u nas chybaju dobre miesta na akcie, stale len šenky. čista vidlačina

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

14.11. 13:37 roman:


Nevie niekto o voľnej LP - márne zháňam
RÚBANISKO - Nihil blues 10" (recenzia)

31.10. 11:48 Už jsme doma:


Ahoj Ixo,
nevím jestli jsme ti vůbec ofiko poděkovali za recku na Kry(hy), každopádně teď jsme na ni znovu narazili a rádi tak činíme alespoň teraz.
Díky moc a měj se krásn ..
UŽ JSME DOMA - Kry 12" (recenzia)

19.10. 09:22 Mišo Štich:


Dobrý názov, NERVY. Tak sa volala kapela v ktorej kedysi hral Maťo Ďurinda, Andrej Šeban, či Marián Greksa...
(novinka)

20.09. 19:21 kočo:


dík za pekné slová aj za pozvání! Len ešte treba spomenúť Tánine jedlo - to bol headliner večera!
14.9.2021 KAZOSTROJ, AHOJ, DIMENZIA X Banská Bystrica @ Kaktus (report)

14.09. 08:19 Elramon:


"covery zásadných punkrockových kapiel s novými textami, ktoré často predbehnú i originál" fakt? no menuj aspon dve
(novinka)

07.09. 10:11 fero:


Ďakujem Kočo za report.
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)

28.08. 08:53 Wrbo:


To heavy metal ma nieco proti mne :-)
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

26.08. 09:25 Balki:


Ja nemozem pochopit, co mas proti heavy metalu :D
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

23.08. 10:05 BoP:


Ahojte, koupim vinyly od Blood Brothers: Burn piano Island Burn and Crimes
DIKES
(guestbook)

19.08. 13:34 masskillah:


parádny report bro)
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)