Pozývame:


So 10.6.2023
Košice @ Collosseum

NERVY (CZ), NIČITEĽ (SK), GÁGOR (SK), POHROMA (SK)
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

PANIKA, TRÄUME, BIB (20.5.2023, Wroclaw @ CRK)

Najnovší rozhovor:

TEUFELSMAUER

Najnovší report:

PIPESH, VOLE, BIB (19.5.2023, Košice @ Collosseum)

Najnovšia recenzia:

BETON - Zombie mustang safari CD

Najnovší cestopis:

INCRIMINATE (Česko, Nemecko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Stop and go fest 2022

Naposledy naskenovaný zin:

Choroba mysli #1 / 2002

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor: ABORTION: ".. NA LETO 2012 MÁME DOHODNUTÉ SPLIT 7"EP S GRIDE!"

Autor: Adrik | Pridané: 6.11.2011 | Počet videní: 2050


Adrik: Zdravím dánskych ABORTION. Aj keď poslúchačom extrémnej muziky sa predstavovať zrovna nemusíš a dlhý rozhovor bol v poslednej Trhavine, ale tak predsa nostalgicky zaspomínaj, akí boli ABORTION v 90-tych rokoch a aký rozdiel vidíš dnes.

Lepra: ABORTION v 90 rokoch? Naivný a plný energie, hehehe. Teraz sme už len naivný. Ani neviem nikomu vysvetlovať, aký je ten rozdiel, ten kto vtedy nežil, čiže nemá dnes okolo 35 rokov, tak to nechápe. Hlavne čo sa týka komunikácie. Dnes si nikto nevie predstaviť, že ako by spropagoval svoju kapelu bez internetu! Schválne si to predstavte. Ja som len strašne rád, že existuje tento vynález a idiotom, čo naň nadávajú, aj tak prečítate ich priblblé názory na ich web stránke, hehehe.

Adrik: Porozprávaj nám niečo o scéne v Dánsku. Aké je to žiť v krajine, kde je absolútna sloboda slova? Naozaj tam nemajú žiadnu grindovú kapelu ako si kdesi písal? A čo aspoň koncerty?

Lepra: No poviem ti tak, že je to krajina plná paradoxov pre nás. Na jednej strane strašne liberálny národ, na druhej strane ako jediný mali pravicovú menšinovú vládu, ktoré presadila tvrdšie reštrikcie proti prisťahovalcom a ako jediný v Európskej únii zaviedli kontroly na hraniciach aj keď ako člen EU na to nemajú právo. Tu vidíš že vo vláde sedia fakt mozgy a na druhej strane vidím jeden zlenivelý a bezideový národ. Minule som sa o tom bavil s jedným chlapcom čo tu tiež robil a obaja sme sa zhodli na tom, že oni nemajú to čo máme mi, to čomu nás naučila chudoba a nedostatok a to je VYNALIEZAVOSŤ! Veci čo u nás dokážeš vyriešiť za 5 minút, tu sa riešia asi týždeň cez minimálne dve firmy a inštitúcie. A toto isté by som mohol povedať aj o ich scéne. Zatiaľ som objavil jednu grind kapelu ERODE, ktorý ale hrajú gore grind. Máš tu štátom dotované kluby, squatty a plno módnych kapiel, ktoré sa sem valia zo Švédska. Ja to volám už len ako Metro-Crust. To plne vystihuje to čo robia. Crust je v ich podaní, niečo ako hudba na ktorú zbalia baby. Kdežto u nás je to hudba vyvrheľov a otrhancov. Mladý sú všetci na sociálke a ked sme tu snimy chceli len tak hrať tak mali strašne velký problém si nájsť volný deň vo svojom i phone. Ja si myslím, že na Slovensku by neprežil z nich nikto, hehehehe

Adrik: Celkom bohatá diskografia, ale len 3 vinyly. Viem, že sa Ti veľmi nepáči označenie "slovenskí AGATHOCLES", no od svojich "vzorov" ste nepobrali úchylku vydávať každé prdnutie na vinyle. Nie ste fandami tohto formátu alebo je jednoduchšie pre Vás vydať CD? Posielate veľa kópií vydavateľstvám alebo sa spoliehate na odohraté roky a svetoznáme meno?

Lepra: Nemám ani ja moc rád, ked nás nazvú Slovenský AGATHOCLES a aj keď mám rešpekt voči nim a sme s Janom stále v kontakte, tak to označenie skôr už je také, že ako keby ti povedali, že si kapela, vydávajúca nekvalitné sračky. Ja mám pocit, že sa im to už vymklo s pod kontroly, lebo keď si vypočuješ niektoré splitká, tak slovo des, je tam asi slabý výraz. Ale ako hovorím, stále ich rešpektujem! Ja milujem vynily ale prečo sme to nevydávali? My sme na to prachy nemali a tu to nikto to nechcel robiť" Ja som už dohováral v roku 1993 sedempalec, no nikto do toho nechcel ísť. A až by kaplo všetko, tak máme na konte o dve vynily viac. Náš materiál z roku 1996 "Sense Of Humor" mal pôvodne vyjsť ako 7"EP na značke Obscene, no vzišlo z toho kvôli prachom, ako vždy. Tak sto nám padlo jedno split 7"EP v Brazílii, kde sa rozpadla kapela a nakoniec to vyšlo ako split CD s DAMAGE DIGITAL. Naše split 7"EP s AGATHOCLES z roku 2000 sme vydávali v kooperácii asi 5 ľudí. A čo je sranda v tom čase sa z asi 700ks nákladu na Slovensku predalo možno 10 vynilov. Tuto nikto nejavý o to záujem, nie je nosič mäsovej popularity, žiaľ! Myli sme sen mať full LP na vynile a vieš, že ho ešte nemáme stále splnený! Ja by som bol strašne rád vydával všetky naše tituly na Lp, lenže tu neexistuje taká scéna, ako povedzme na západe, kde si fanúškovia zásadne kupujú veci na LP. Ale som rád, že aj tu sa už rozjasnieva a konečne každý pochopí, že CD vlastne bol a je mrtvý nosič! Vinyl bude mať vždy hodnotu a to vie každý! No a s vydavateľmi je to tak, že neposielam nikomu nič. Oslovujú nás už sami a keby nás neoslovovali, tak si to vydávame sami.

Adrik: Je čas vyložiť karty na stôl a vyrukovať s Vašim plánom na rok 2012. Ako ste sa k nemu vôbec dopracovali a ako by si si to celé predstavoval?

Lepra: Takže na leto 2012 máme dohodnuté split 7"EP s GRIDE. Ako sme sa k tomu dostali? No s Inym o tom kecáme asi 4 roky? Asi taký čas, to odkladáme, prislubujeme a podobne. Až teraz sme už buchli po stole a povedali, do riti, tak to už urobíme! Takže dúfam, že aj tento verejný sľub bude motorom, pre naše lenivé zadky. To platí aj pre vás Iny!! -)))

Adrik: Ako si vyberáte zvučky medzi skladbami? To len tak pozeráš niečo v TV a zrazu sa Ti nad hlavou zjaví žiarovka a povieš si, že toto bude na novom albume?

Lepra: Pozerám veľa vecí a keď počujem nejakú geniálnu vetu, myšlienku, tak okamžite reagujem. Potom to necháme stáť a keď sa mi to páči aj o pol roka, tak to použijeme. V prípade na našich starších albumoch to neplatí pre veci použité z kreslených seriálov.

Adrik: Pokiaľ viem, tak posledné turné ste mali v roku 2009 po Slovensku. Necnie sa Ti po všetkých tých srandách na skúškach a průseroch na koncertoch? Skúšate aj v Dánsku?

Lepra: Cnie sa mi až moc, ale žiaľ Slovensko je diera, kde svoju rodinu neuživíš čestným spôsobom. Riešili sme to odchodom ale nie na dlho. Exil by sa mal na budúci rok ukončiť a ja sa už potom chcem venovať len kapele a znova koncertovať a zažívať tie zaujímavé a bizzardné zážitky z koncertov.

Adrik: Tak sa nehanbi a prezraď nejaké úplne bizardné zážitky, v grindovej kapele o nich určite nebude núdza.

Lepra: Myslíš viacdňové chlastačky, incidenty na pumpách, náhodné vzťahy, bitky po koncertoch,?? Tie najlepšie si nechám pre seba, s tým sa ani takto po rokoch nechcem chváliť, som už asi starší, hehehehehehe

Adrik: Svoj niekdajší časák Death fist si presťahoval na internet. Skoro každý deň na ňom pribudne nejaká recenzia, kedy to stíhaš všetko počúvať a písať? Čo Ťa núti ešte stále niečo písať?

Lepra: DEATH FIST som robil asi 15 rokov. Medzi tým som mal aj reláciu na rádiu Hviezda FM, tak ten fanzin vtedy stál. Na net som to už sa pokúšal prepašovať dávno. Boli to ešte chabé pokusy a moc sa mi to nepáčilo , až teraz to podľa mňa nabralo ten správny smer a vzhľad. Vieš ako to stíham? Keď denne asi 12 hodín počúvam muziku, tak. Hehehehe Hraje mi to v aute, potom ked skončím, tak aj doma. Teraz vlastne zo seba chrlím veci, čo už mám dávno napočúvané. Pribudnú tam ešte rozhovory a čakám aj na tour report IDIOTS PARADE, takže to spestrím ako sa len dá. Zase ma to baví ako pri xeroxovom zine a fakt si to užívam!! Prežívam úplné deja vú. Len škoda že ešte to neni tak, že máš izbu zaplavenú letákmi a kazetami z celého sveta. Boha to boli nádherné časy. Priznám sa, že aj odchodom do Dánska som zase začal mať rád muziku. Zase som plný elánu objavovať nové a nové veci, doma som toto nemal a hlavne som na to nemal čas, to bol jediný dôvod!

Adrik: Úplne si viem predstaviť tú nostalgiu, ale nie je to dnes o to lepšie, že si už sám vyberáš, čo do "zinu" dáš ako keď si mal tristo nepočúvateľných kaziet na recenziu? Čo si vtedy robil, keď si sa nevedel pohnúť ani milimeter s nejakou recenziou? Boli aj nejaké nasrané reakcie nasraných "stár"?

Lepra: V Zine to ešte nebolo také zlé, lebo zväčša som žral všetko ale boli to už z dnešného hladiska, absolútne nepočúvateľné veci. Ale mali svoje čaro! Horšie to bolo už v rádiu, kde nás nútili robiť rozhovory s vydavatelmi tlačenými kapelami (podotýkam všetko zahraničné kapely). V promo Cdčkách sme sa už topili a občas sme sa prichytili pritom, že už ich vyberáme len podla obalu. Tak sa stávalo, že rozhovory sme neodvysielali, aj ked sme ich nahrali a kapely nepustili aj ked sme dostali CD. Dôvod bol jednoduchý. Nepáčilo sa mi to, bola to sračka a nuda a to sme nikdy nepodporovali. V rádiu sme pocítili, čo je to moc médií takže žiadne nasraté reakcie rock stars neboli, akurát že sa báli práve nás, lebo by sme ich zhodili v rádiu. Ach už viem ako sa cítil Rusko a Berlusconi!

Adrik: Kľudne by sme Ťa mohli prezývať slovenský grindcoreový foter. Čo Ťa za tie roky najviac sklamalo v scéne? Alebo Ťa ešte stále neopustili tie myšlienky, že všetko je ok?

Lepra: No to som už asi dosť starý, hehehehe. No pozri sa, nemal som nikdy pocit, že na scéne je všetko OK, ale odchodom do Dánska som získal iný pohľad na scénu. Uvidel som to, že u nás je to fakt dobré a na úrovni a máme ešte to, čo nemajú bohatý a to je hlad! Hlad po muzike, koncertoch.A ver mi, že hladný a nasratý ľudia robia najagresívnejšie veci. Napr taký Češi si ani len neuvedomujú a možno ani necenia, že majú jednu z najlepších grindcore scén na svete a majú tam najväčší grindcore festival v Európe Kde do riti sa hrabe Škandinávia aj s Amerikou. Všetci majú rešpekt pred touto scénou! Sklamania? Po čase ich už zabúdam a snažím sa myslieť na dobré veci. Ono väčšinou sklamania zmiznú ako všetko zlé . Chce to len čas a výdrž a hlavne tých správnych ludí okolo seba.

Adrik: Myslíš si, že v roku 2011 dokáže niekto prísť s nejakým ešte extrémnejším štýlom? Ktoré kapely Ťa naposledy totálne dostali do kolien? Je aj u Teba niečo až natoľko experimentálne alebo kontroverzné, že by si to sám nepredýchal? Tým nemyslím nový album Vaša Patejdla.

Lepra: Nie, ja si myslím, že kruh za už uzavrel pri powerviolence vlne a tak isto na druhej strane zase pri vlne rôznych drone projektov. Všetko už bolo povedané, všetko bolo vyskúšané, teraz už len pôjde o tom, kto a ako dobre skombinuje veci a ako dobre ich zahrá! Veď to už fičí teraz, keď sa pozrieš na všetky tie momentálne dobré kapely. Darmo si budeme klamať, že v tomto štýle (grind,crust) neexistujú módne trendy. Aj tu sa na nás rúti jedna novšia akvizícia za druhou a môj mozog už prestáva uvažovať nad tým, že toto je len zase vykradnutá vec. Ked to fičí, ako má a keď sa ti to páči, tak prosím..

Adrik: Tak aspoň prezraď, ktorá slovenská kapela Ťa prekvapila naposledy.

Lepra: Mňa už dlho udivujú IDIOTS PARADE a tým pomáham ako len viem, lebo si to zaslúžia a majú na to! Existuje ešte plno kapiel, kde ale vždy chýba niečo čo by ich hodilo dopredu. Buď je to zlá chémia v kapele, nedostatok charizmy, alebo len obyčajná lenivosť.Okrem Idiots ma zaujali ešte SYSTEMATIC DAMAGE z Vranova no a potom ešte zopár kapiel, čo ale nemajú poriadnu nahrávku a to je ich škoda.

Adrik: Pre záverom ochutnaj svoju vlastnú medicínu hehe: Sú už CD mrtvým nosičom a ak áno, prečo??

Lepra: Cdčka už v podstate boli dopredu odsúdené na zánik. Zabila ich chamtivosť vydavateľov a rýchly vývoj technológii. Vyrobiť CD a vyrobiť vinyl je obrovský cenový rozdiel. Ale predávalo sa to za rovnaké ceny. A paradox celej veci je čo? Vinyl prežil kazety, cdčká, internet. Tak to si už zaslúži obdiv, nie?

Adrik: Dík moc za rozhovor, už ma nič svetobordné nenapadá, tak to nebudem zbytočne naťahovať. Chcel by si niečo dodať na záver? Napríklad, aké otázky Ťa nudia v rozhovoroch :)

Lepra: Nenudia ma žiadne, lebo už to nie sú 90 roky, keď v každom meste fungovali dva xeroxové fanziny a na scéne bolo 20 fungujúcich kapiel a oni urobili každý rozhovor s každou kapelou. Tak to ťa vtedy už nenudilo ale sralo, lebo ako sa neskôr zistilo, fanzin bol len zásterkou ako vylákať od kapiel, demáč alebo CD . Naštastie tie časy sú už preč, takže ma nič nenudí v rozhovoroch! Díky ti za priestor a veľa sily a odhodlania na skalistej ceste !
Až máte záujem o niečo od ABORTION tak sa mrknite na bandzone: bandzone.cz/abortion , alebo si klikajte v mojom zine deathfistzine.blogspot.com/, diky!

Pridaj komentár k rozhovoru:

Meno:

Email:

Antispam: Y+S+L

Správa:

#4101 juro @ napí­sal/a: 29.05.2012 11:04:59

Jirka, daj link na dansku grind kapelu. Lepra vravel o grinde, metale nie o punku. Stranka ktoru si poslal na prvy pohlad vymenuva danske punk kapely. su tam aj "other bands" ale nechce sa mi vsetko stahovat a prehladavat aby som obhajil Leprov nazor. Nasiem som ta kapelu Phobia. Skus poslat este nejaky link na ten dansky grind, vdacny ti bude aj Lepra. Aspon sa stretne s kolegami v tej cudzine... Abortion drzim Vam palce a tesim sa na Vase splitko s Cadom!!!!! Juro

#3449 papuc napí­sal/a: 12.12.2011 16:07:09

po pici stranka, dik moc

#3447 Jirka napí­sal/a: 11.12.2011 23:26:30

Bil sem soucasti Dánske scény. Dobře vím ze Dánska scéna je na to velmi dobře. Pan ,,otec Grind Core,, Lepra kecá aniž by věděl něco o tyhle scény. Už sem si zvykl na dezinformovanost tohoto cloveka a následně bohato okomentovane ale v tyhle věci mne vázne nasral. On je jenom dobře mluvící člověk o věcech kterých nemá ani zdání. Jo a neposkedne sem si všiml ze Charlie jeich dlouhorocny bicmen. Tak od tetka to bude jenom o Leprovi a podle mého i o hovne. Přikládám link o Dánske scéne jak potrvzeni o rozlade Lepri. http://www.thefatpunk.dk/ s pozdravem Jirka

#3292 Miro @ napí­sal/a: 12.11.2011 21:24:25

Už nech znova koncertujú !!!

#3286 analcrust napí­sal/a: 11.11.2011 08:03:47

#3285 analcrust napí­sal/a: 10.11.2011 23:07:35

respekt!co dodat...dokonalost

#3279 Sajmon napí­sal/a: 06.11.2011 23:57:49

by ma zaujímalo kde konkrétne v DK sú členovia Abortion, by som sa šiel pozrieť na skúšku, ak by to bolo možné...:)

#3278 Vecne nespokojny Viktor napí­sal/a: 06.11.2011 22:34:06

Skvely rozhovor, paradna forma, a dlhe vykecavacky. To ja raaad

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

30.05. 18:10 serus666:


diky za super report! aj ked s viacerymi vecami nesuhlasim. neviem vela background info, kazdopadne napr. v Berline si mozes dovolit mimoriadne mensie vstupne, ked je vopred jasne, ze bude natrepany c ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

30.05. 16:24 Cubirkova:


Na koncertoch v DE si vypytali take love ze konec a nakoniec este aj bedakali ze malo. Vstupnemu 17€ sa teda nedivim, aj ked v Berline abo Lipsku to bolo tak o 5€ menej. A este sa spevak postazova ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

25.05. 15:52 Luboshio:


Zvolen je známy svojou tradične dobrou návštevnosťou na UG koncertoch (už od 90tych)- SÚ TU KVALITNE VYCHOVANÍ A VYCHOVÁVANÍ HC/METAL ĽUDIA hehe. Super zhrnutie Miňo, nejako mi to tentoraz ..
13.5.2023 DADCARE, the PUBLIC, ADACTA, THORWALD, RUINEUM Zvolen @ Wake up (report)

25.05. 15:28 fog:


super report, uz nemusim pisat ja, ha. inak BIB podla mna tlak a strasne dynamicka a zivelna show. praveze to, ze nezastali, ziadne kecy, nic, len song za songom, to tomu dodalo intenzitu brutalnu. ta ..
19.5.2023 PIPESH, VOLE, BIB Košice @ Collosseum (report)

20.05. 02:47 Prasiak:


Fog AKA "drtička a huba sa mi nezastavia"
20.6.2022INCRIMINATE (Česko, Nemecko) (cestopis)

09.05. 18:56 Prasiak:


oo dikes za report, zabudol si už len chalo zrecenzovať.. <3 koniec hrania 21:20 luxus, nečakal som, neplanoval som.. kapely ma ojebali, že budu všetky hrať 30min :D
3.5.2023 DOOIE MUS, FYASCO, DOWNSTREAM Košice @ Collosseum (report)

03.05. 19:41 Balki:


Wrbo ked nebudes nabuduce brat to distro, nemozem ist ja? :D
7.4.2023SAMORAST (Čechy) (cestopis)

02.05. 23:15 svako:


zssk mi vo vlaku na wifi blokuje punkgen, lebo je tu zevraj skodlivy a nevhosny obsah. ste na seba hrdi dufam :D
(novinka)

25.04. 09:44 lichtle:


Dikes!!!
Boha tak pekne napísané!
BETON - Zombie mustang safari CD (recenzia)

26.01. 22:36 Prasiak:


Diskomiňo Pípeš nikto nič?
PIPESH (Slovensko) (predstavujeme kapelu)