Pozývame:


Pi 19.4.2024
Košice @ Collosseum

FUKOTY (SK), TVOI POSTOI (SK), MY O VLKOCH (SK), NIČITEĽ (SK)
vinyl afterparty
... ostatné koncerty

Vyhľadávanie:


Najnovšie fotky:

KOVOŠROT, MARNE, NERVY (13.4.2024, Žilina @ Hájovňa)

Najnovší rozhovor:

ROZPOR: "Kto chce mier, nech sa pripraví na vojnu!"

Najnovší report:

MIND.OFF, POTENCE (31.3.2024, Bardejov @ Bašta)

Najnovšia recenzia:

KAZOSTROJ - Masopust MC

Najnovší cestopis:

NONCONFORMIST (Slovensko)

Najnovší článok:

Pozvánka na Riot over river 8

Naposledy naskenovaný zin:

Predčasná vzbura #4 / 2012

Naposledy preložený text:

ARTURO - Walzer

Najnovší recept:

Goody foody na cibuľke a hríboch


PRÁVO NA ODPOVEĎ: UMW, OVCE SÚ NA OBOCH STRANÁCH SPEKTRA A AKO TO V SKUTOČNOSTI BOLO S TOU ZÓNOU A

Autor: Balki | Pridané: 17.3.2018 | Počet videní: 1569

Aby bolo hneď na začiatku jasné, tento článok by nemal predstavovať nejakú obhajobu mojej osoby (prípadne mojej kapely). Nepotrebujem to. Ten, kto ma totiž naozaj pozná, osobne a roky, vie veľmi dobre, aký som človek, aké mám názory, za čo a proti čomu bojujem a čo sa snažím v podstate celý, minimálne ten hudobný život prezentovať. A teda - pre mňa trošku nepochopiteľné - pokusy nejako ma zdiskreditovať a obviňovať ma z nejakej skrytej podpory napríklad fašisticky zmýšľajúcich osôb a kapiel, určitého politického spektra, alebo nebodaj dokonca z neúcty k obetiam vraždy je prinajmenšom naozaj veľmi jemne povedané scestné. Ale ako napísal jeden geniálny autor - nevedomosť je sila. Keďže jeden z tých politických vagabundov tu jednu dobu zaviedol akože nejaké právo na odpoveď a taktiež vzhľadom na to, že napriek všetkému, aj keď by sa (pochopiteľne) mohol zdať opak, mi nie je až tak absolútne ukradnuté, aká špina sa po mne hádže a rád teda preto túto možnosť využijem.

Cca v januári 2016 nás oslovil dlhoročný kamarát (a zároveň aj fanúšik), že by bol rád, ak by sme zahrali na istej akcii v NM, ktorú zvučí. Spomínal nám to vlastne ešte ročník predtým, vtedy sa to už ale nejako nestihlo. Dosť mu záležalo na tom, aby sme si tam mohli zahrať. My sme to ale spočiatku odmietali - nie z dôvodu, kto tam hrá, alebo nehrá, ale preto, že koncert bol riešený formou akejsi súťaže, a to nám je celý život nejako prirodzene proti srsti. Tomáša si ale veľmi vážime, mnoho pre nás už v minulosti urobil, veľa mu dlhujeme, nehovoriac o tom, že sú tam dokonca v rámci kapely aj rodinné väzby. A tak sme nakoniec prikývli. Zobrali sme to tak, že v konečnom dôsledku máme aspoň možnosť zahrať si na západe Slovenska, čo sa v našom prípade naozaj nestáva často, a predstaviť sa takto aj nejakým novým ľuďom - dokonca z iných kútov hudobnej scény, keďže akcia zďaleka nemala punkové parametre a vedeli sme, že sa tam ocitne široké spektrum hudobných fanúšikov. Koncert sme mu teda potvrdili a prisľúbili ešte začiatkom roka s tým, že nás neskôr bude kontaktovať organizátor a tam si už dohodneme detaily. S ním sme začali komunikovať asi v marci, akcia sa konala v apríli. Výsledkom toho bolo, že nám poslal komplet hotové informácie aj s plagátom. A ajhľa, ako "hlavná hviezda" večera sa vykľula Zóna A. A čo by v tejto chvíli urobil správny, skutočný punker, taký, ktorý by "zapadol" do komunity, napríklad do tej okolo Punkgenu? No by samozrejme by s nimi "vôbec nešiel hrať koncert" a akciu by okamžite zrušil. Lenže to je on. A my sme my. Nevidím, vážení, jediný relevantný dôvod, prečo by sme my mali rušiť koncert, ktorý sme vopred sľúbili nášmu dobrému kamarátovi len na základe toho, že sa tam medzičasom nasáčkovala aj táto partia pomerne zmätených jedincov.

To je práve možno ten rozdiel medzi nami a "zvyškom sveta". Každý ma plnú hubu rečí o tom, ako treba bojovať, ako treba dokazovať svoju pravdu a ako treba odmietať všetko, čo je skazené. Ale keď dôjde k reálnemu boju, strčím hlavu do piesku a zdrhám, kade ľahšie. Niektorí to robia preto, lebo fakt nemajú gule, niektorí preto (a tých je zrejme väčšina), aby sa náhodou neocitli mimo skupinu a niektorí aj preto, že si vážne myslia, že práve to je akože "ten boj". V tom je ale práve to iné. My pred fašistami nemienime utekať. Opakujem, nemienime a nebudeme utekať. Máme sa zhodou okolností stretnúť na spoločnom koncerte a my sme tam boli booknutí skôr? Tak nech pália do piče oni! Všetci majú veľké reči o aktivite, ale keď príde na lámanie chleba, radšej ticho zaleziem do svojej diery, a základná vec, čo urobím pre lepši svet je, že budem po fejsbúkoch ľudí z komunity aj mimo nej lustrovať, či náhodou nenájdem aspoň nejakú fotku zpred rokov, príspevok, či zdieľaný článok, informáciu, čo i len okrajovo zaváňajúcu nejakou pochybnosťou a potom s tým s veľkými fanfáramivýjdem na punkovom webe a ukážem prstom - to je on! To má byť ten boj za lepšiu spoločnosť? Keby som mal klobúk, dávam ho dole! (a nagrcám doňho).

Koncert sme odohrali, zvuk bol skvelý, aj ľudia, a aj všetky ostatné "normálne" kapely. Súťaž vyhrala jedna pop-rocková vec, z ktorej mne ako muzikantovi z ich vystúpenia behali priam zimomriavky po chrbte. V tej chvíli si hovorím - dobre, že sme prišli! Keď do klubu dorazila Zóna a, my sme si ešte pozreli vyhodnotenie, ako sa hovorí otočili sa na päte a ich vystúpeniet sme podporili tak akurát v aute na ceste domov. Prišlo sa tu dokonca aj s odhalením, že Koňýk bol v tejto súťaži porotca ... zaujímavé. To bude určite tiež nejaké info z prvej ruky. Porotcovi sa bude asi ťažko porotovať, ak tam nie je. A to dokonca aj takému šéfovi, ako je tento pán.

Ďalší pán je aj človek , ktorý je už dokonca na takej úrovni mentálnej vyspelosti, že vie čítať sny iných ľudí. Ten mi bol v diskusii ochotný vysvetliť následové: "Balki namiesto toho (možno najlepšie aby bol ticho) aby povedal, že hej hral som s nimi bo som si chcel splniť svoj detský sen, ale vidím, že to bola chujovina, ide tu radšej spochybňovať všetko dookola." Takže, keď už ide o to, tento podľa neho akože "môj detský sen" som si splnil už veľmi ďaleké roky dozadu, a to bolo kamarát v dobe, keď možno polovica ľudí čítajúcich tento článok ešte len tak akurát obrazne povedané srala do plienok, čo sa týka nejakého fungovania v tejto komunite, a ktorí sa tu teraz budu oháňať, o koľko sú oni "zorientovanejší" ako ja. Čiže môžem všetkých čestne a zodpovedne ubezpečiť, že žiadny sen som si v tomto prípade splniť rozhodne nepotreboval. (a teraz: skôr či neskôr sa nájde ešte lepší lustrátor a určite nájde, že som so zónou dokonca odohral ešte jeden koncert, myslím že to bolo cca 2013. A ten, ten môžem úprimne povedať ma naozaj teraz tak spätne trošku mrzí. Bolo to však s inou kapelou, kde som bol menej "rozhodujúci prvok". Veď viete, demokracia by mala fungovať aj v kapele, výsledok ale nemusí byť vždy podľa vášho gusta). Takže aby sme si to zhrnuli. Čo sa týka predmetnej veci - no regrets. Hrali sme koncert, kde zhodou okolností hrala aj Zóna a, hrali sme tam z absolútne nezištných dôvodov, nijako sme zmienenú kapelu nepodporili a za totožných okolností (viď odstavec 2) by sme to bez akýchkoľvek výčitiek urobili znova.

Najzaujímavejšie a najparadoxnejšie na danej situácií je, že celá táto "kamufláž" vznikla v diskusii pod článkom, ktorý v podstate riešil úplne inú vec. Pod článkom, ku ktorému som mal takú drzosť si dovoliť prihodiť svoj osobný pohľad na vec. A takto to dopadne. Akonáhle má niekto iný názor, ako väčšina komunity, a "odváži" sa ho prezentovať verejne, riskuje krk a povesť. Tí, ktorí nesúhlasia, idú hneď na vec a lustrovanie začína. Skvelá príležitosť, ako sa vytiahnuť! Okamžite sa naňho vykadí tá najvačšia konšpiračná špina. Čo mi to len pripomína? (ten rým teraz fakt nebol zámer :D). Okamžite je z neho podporovateľ fašistov, človek, čo si neváži ľudí, ktorí aj za neho bojujú, ba dokonca možno bezcitný hajzel, čo nemá úctu k mŕtvym ... omg. Svojim názorom som sa snažil iba povedať, že vyvodzovať konkrétne personálne dôsledky bez neprestrieľných dôkazov a spravodlivých súdov je veľmi, ale veľmi tenký ľad, ktorý môže niekomu aj neoprávnene zničiť život. Som presvedčený, že každý počuli o výraze "prezumpcia neviny". Tá, vážení priatelia, snažiaci sa bojovať za čestnú a spravodlivú spoločnosť, musí v demokratickom zriadení bezozvyšku platiť!

Nebuďme naivní. Ovce sú na oboch barikádach spektra. Len tým na jednej strane je to jedno, a tým na tej druhej to nejako, zdá sa, nedochádza. Ľudia protestujúci v týchto dňoch na námestiach (teraz nemyslím pietnu spomienku za obete) sú rovnako sfanatizované stádo ako to, čo zobe z ruky Ficovi. Jediná relevantná (a nevyhnutná) požiadavka v tomto šialenstve je nezávislé vyšetrenie celého prípadu. Všetko ostatné je už len opozičná politická kampaň na zvrhnutie vlády, na ktorú ale sto tisícľudí v uliciach nemôže mať v demokratickej spoločnosti mandát. Aspoň kým je volebný systém nastavený tak ako je. Sto tisíc v uliciach, ktorí chcú predčasné voľby je predsa len trochu menej, ako 4 milióny sediacich doma. Nehovoriac už vôbec o tom, že takýto prístup by viedol akurát tak k nejakému absurdnému zacykleniu sa a v konečnom dôsledku možno tak k anarchii. S tým sa človek jednoducho buď zmieri, alebo potom ostáva už len z frustrácie v agónií iracionálne metať okolo seba. Hlava nehlava, kamarát nekamarát, špina nešpina, absurdita neabsurdita.

Moja najobľúbenejšia kapela má skvelú skladbu - "Against the grain". Za takmer 20 rokov, čo sa nejako viac či menej v tomto kolotoči pohybujem, som si myslel, že som toho tak nejak súčasťou, a tak nejak žijem. V poslednej dobe mám ale miestami pocit, že by to chcelo nejako "apgrejdnúť". Veď nakoniec aj ja sám v jednej skladbe tvrdím, že ak má väčšina v uzavretej komunite iný názor, tak to potom asi ja nie som v poriadku. Len teraz neviem, či bohužiaľ, alebo chvalabohu ...
Peace.

Pridaj komentár k článku:

Meno:

Email:

Antispam: L+R+T

Správa:

#7391 Scheby napí­sal/a: 01.04.2018 18:13:56

Pekné vyjadrenie! Tiež mi vadí keď scéna (môžem to tak nazvať, že?) je málo sebareflexívna, pokrytecká, paranoidná a má chuť kádrovať aj vo vlastných radoch..

#7382 zlocinec napí­sal/a: 19.03.2018 16:08:44

ide vam na hlavy uz vsetkym ? picoviny riesite. ja by som just hral na koncerte zony a, je to super priestor a moznost ukazat ostatnym a publiku co su to za sracky. presne v tomto momente maju prihovory a keci pred skladbami zmysel, nie ked ich tocite dokola pankacom ale sirokemu spektru ludi ktori by sa na pankovy koncert. jasne, na koncerte kde by hrali extremne pravicove kapely by to zmysel nemalo tam su stratene pripady to je jasne, ale zona a je presne ten moment keby mozes tym zmetenym detom vysvetlit a ukazat ako sa veci maju. otazne je ci chalani dali nejaky statement pred vystupenim alebo nie...

#7381 masskillah napí­sal/a: 18.03.2018 13:18:49

Boze Balki v demokracii su predcasne volby snad pristupnou moznostou. Mas pocit ze nezavisle vysetrovanie vrazdy dvoch ludi je zabezpecene pod taktovkou Gaspara a smerackych zmrdov? Ja nemam rad ani Matovica, ani Sulika, ani Kotlebu, ale pokial predcasne volby su moznostou ako odobrat rezort vnutra a policiu od Smeru tak nech je to cena, ktoru musime zaplatit.

#7380 Justus napí­sal/a: 18.03.2018 00:06:01

Koncerty s fašistami sú neprípustné nie preto aby človek zapadol a bol správny panker :D Z presvedčenia. Z protestu. Zo sebaúcty.

"Máme sa zhodou okolností stretnúť na spoločnom koncerte a my sme tam boli booknutí skôr? Tak nech pália do piče oni!" --- Aj si sa teda takto vyjadril? Vyjadril si sa že pokiaľ budú hrať oni tak ty ako "skôr pozvaný" nezahráš? Mohol si. Aj to je forma protestu, nesúhlasu s tým čo robia, šíria,.. Keď teda pred fašizmom nemieniš utekať, nemal by si s ním ani podávať ruky (obrazne). No to ti nevnucujem, nemôžem. To je len môj pohľad.

Porotca, táto informácia bola z druhej ruky, ak bola mylná, za toto sa ti ospravedlňujem.

K celému začiatku "kamufláže"(?) tvoje predošlé vyjadrenia si priam pýtali reakciu. Po opakovanom kopaní do autu prišla (a splnila cieľ, vyjadril si sa!). Keď si písal hlášky typu "ty si ich videl hrať kaver na orlík, ja nie, kto má teda pravdu?", čo musíš uznať že je totálna pičovina, človek začne spochybňovať čo si zač, a tak sa pýta.

K predposlednému odstavcu, a súčasnej situácii. Súhlasím, je tu silný tlak opozície na zvrhnutie vlády. Mimo toho je tu však aj iné hľadisko.
Myslíš si že je šanca na nezávislé a spravodlivé vyšetrenie vraždy keď všetky činné orgány sú riadené pod palcom ľudí, ktorí sú hlavnými podozrivými ? Príklad, Vasiľ Špirko sa pokúsil ako prokurátor vyšetriť nahlásené podvody týchto ľudí. Na druhý deň bol zbavený právomocí, odpočúvaný, sledovaný a obvinený. Veríš teda že je šanca na spravodlivé vyšetrenie prípadu, keď je manipulované súčasnou vládou=hlavnými podozrivými? Ja nie. A ani ďalších 100 tisíc. Je to menej než 4 milióny. No medzi 4 miliónmi sú ľudia ktorí súhlasia no nemohli sa dostaviť alebo boli leniví, ľudia ktorým je to jedno, aj ľudia ktorí nesúhlasia ale aj ľudia ktorí ešte (alebo už) nevedia ani chodiť alebo rozprávať. To je však na inú a zložitejšiu debatu.

Peace!

#7379 drro napí­sal/a: 17.03.2018 19:39:51

Počúvaj tu, keby si netrepal o nejakom ospravedlňovaní sa, ta by som nič nepísal. S tou zonou. Nikto netvrdil, že ich podporuješ. Výhrada svedomia znamená to, že nemusím robiť to čo mi svedomie nedovoľuje. Ja by som narozdiel od teba s nimi hrať nešiel. Ty si rob čo chceš. Nemyslím si o tebe, že si nácek. A ani kokot.

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

03.04. 21:34 Rado RK:


Bolo skvele, kopa ľudí naozaj odkiaľkoľvek...ako vždy naozaj ústretové prostredie bosorky...dik...normálne mi to pripomenulo BB spred skoro 20 rokov keď v Irishi, Tartarose, Podlaviciach, 77m ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

28.03. 14:49 deegee:


Wrbo: Nesom istý, či si Adam pamätá večer :(
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

27.03. 07:06 Wrbo:


haha super report :-) Adam mi to podal podstatne strohejšie, už aj čítam, že prečo :-D
23.3.2024 MIND.OFF, ĎAS, DEPTHS OF MEXICO, MOIRA Košice @ Collosseum (report)

22.03. 19:06 emo:


Jedina moznost spieval Achmed. bol aj Vrabec ale nie vzdy. a staly clen bol Papi na gitare. Bicie neviem kto.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

22.03. 12:15 Majo:


Jasné že Košice!!!pilier ug scény vtedy a z chromatic A
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:21 adrik:


http://muzika-komunika.blogspot.com/2017/02/jedina-moznost-skusobna-live-atrium.html
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:20 Noro TT/Wien:


A bola tu otazka na tu Jedinu Moznost. Mysli sa JM z Kosic, kde hrali clenovia Nonc., tusim v 1989-91 (inac velmi potesilo, toto pocut po vyse 30 rokoch!)
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 19:17 Noro TT/Wien:


Dobre si to napisal kamo! Oplatilo sa z Viedne prist, aj ked boli namietky, ze Noncoformistisu nezohrati, ale u mna to atmosfera koncertu (aj pred koncertom) prevalcovala. Prach som predtym nepoznal ( ..
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

21.03. 11:58 Majo:


A ktorej jedinej možnosti?lebo jedna je niekde z Handlovej,
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)

20.03. 21:21 fog:


no vidis brasko, ako si to pekne naklepal. ako nic. mucosolvan na hrad.
18.3.2024 PRACH, PIVNICA, NONCONFORMIST Banská Bystrica @ Bosorka (report)