21.9.2019 PAIZ, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI; Košice, Collosseum

Autor: Kutya | Počet videní: 517


So skúšobňami je vždy kríž. Kapela nejakú zháňa, potom sa k nejakej dostane, nejaký čas tam bez problémov funguje a nakoniec sa aj pri všetkej dobrej vôli niečo naisto stane a treba ísť preč. Niekedy je chyba na strane kapely, resp. celých crew okolo nej, niekedy na to dôjde nejako prirodzene. A niekedy vás svojim správaním a minimálne veľmi zvláštnym prístupom doslova vyštve majiteľ priestoru, čo je vôbec to najhoršie. Lebo keď spravíte v skúšobni kokotinu, tak viete o čo ide, keď skúšobňa vyšumí, tak vyšumí, ale aby vám majiteľ prenajal dieru, ktorú si ťažko vypimpujete a nakoniec vám tam bude sliediť, brať veci a ešte kolo toho mudrovať, tak to musí byť sila. Týmto úvodom chcem povedať, že so svojou skúšobňou priamo pod Collosseum sa predposlednú septembrovú sobotu lúčili chlapci z TVOI POSTOI, čo ma dosť mrzí, lebo tí chalani si kapelu a skúšobňu odmakali, pracujú okolo Collossea a aj tak sa balia. Ale to by potom isto nikdy nespravili v tej miestnosti koncert, a to by bola navždy škoda.
Pozvanie na rozlúčku so skúšobňou dostávam nejaké dva-tri dni pred koncertom, z okolností som určite rozčarovaný, ale z myšlienky takejto show som zas nadšený. Bez vstupného, v hlbokom podzemí, o ktorom nemá hociktorý návštevník Colla šajnu, naozaj silný nádych undergroundu. O to krajšie je, že takto na to idú chalani, ktorí sú pomerne dosť ambiciózni, čo sa týka vlastnej kapely (veľké pódiá, koncerty so žánrovými legendami, ...). Dúfam, že im podzemné shows zachutia. Navyše, koncert TVOI POSTOI som ešte nevidel, v ten večer mali dostať prvú šancu mladí punkáči, ktorí svojho času dávali prvú šancu nám s kapelou, trebalo prísť. A na takomto echt punkovom koncerte som tiež vlastne dlho nebol, ak vôbec.
Chvíľu pred deviatou sú ešte všetci aktéri v Collosseu, dopíjajú sa pivká, dofajčievajú cigy a môžme sa presunúť dole. Najprv sa zdalo, že na koncert prídu všehovšudy tie dva stoly kamarátov, nakoniec sa do útrob skúšobne natrepáva slušné číslo ľudí, a to od tých najmladších punx až po veteránov scény. Prvá ide na rad kapela neznámeho názvu (edit: PAIZ aka Punk a iná zver, :D), štvorica gitara, basa, bicie, spev, postavené polmetrové farebné číra a mladý elán. Najviac ma baví, že hrajú, a to prebíja aj to, ako vlastne hrajú, však tú emóciu isto každý pozná. Neprekvapivo si išli punk rock, vzor: NAČO NÁZOV (abo neviem, ja sa fakt do tohto nevyznám, ale asi hej), tri zo štyroch songov v strednom až pomalšom tempe, žiadne rýchle výpady, také bars "hodné". Texty o internetových hovädách, o tom aké ťažké je mať farebné vlasy a také tie klasické témy, v niektorých momentoch dokonca čítané z telefónu. Občas sa to rozpadne, nezačne a neskončí ako sa má, ale čo. Chlapci budú už len skúsenejší, tak raz to možno bude fajn, aj keď ja nikdy nebudem cieľovka. Oplatí sa spomenúť, že dnu mali s prehľadom najviac ľudí, kamošov potom už ostatné bandy asi nezaujímali, to je celkom shit, ale načo to budem nejako hodnotiť.
Kratučká pauza na vyvetranie sa a iné pauzové aktivity a hneď sa aj nachystala kapela NAZI TAMPONS, opäť najklasickejšia štvorica, v zostave mix starších a mladších (Ďuri a Pali z TVOI POSTOI) postáv a citeľne agresívnejší prístup k punkovej muzike ako kapela pred nimi. Ako som spomínal, počet hláv v skúšobni sa znížil, vekový priemer riadne zvýšil, ale na druhú stranu sa začalo tancovať, Adrik sa baví pľuvaním nápoja po kapele, celé fajn. Dokonca si niektorí spievali s kapelou, čo ma prekvapilo, keďže internet ponúkol jedinú pesničku tejto skupiny a na info je tiež skúpy.
K Ďurimu s Palim sa pridá len Dano s basou a domáci sa môžu rozlúčiť s miestom, kde to dali dokopy. Možno som zaujatý, lebo chlapcov mám v úcte a rád, ale ich pesničky ma úprimne bavia, aj keď je to oi! punk, sú to totiž na prvé počutie šikovní muzikanti a hrajú sa s nápadmi a melódiami, čiže to znie o trochu živšie a menej tuctovo ako ich žánroví súputníci, navyše im to verím. Koncert zahrali dobrý, tento malý priestor im sadol tak, že ich netúžim vidieť na ich obľúbenom veľkom stagei. Oproti NAZI TAMPONS sa priestor opäť trocha naplnil, takže viac ľudí v pogu, ľudia sa v slušnej frekvencii nechávajú nosiť na rukách a dokonca prišlo aj na rozdávanie/kradnutie mikrofónu a spievaniu textov spolu s kapelou, toto sú pre mňa top momenty koncertov. Hrali sa pesničky, ktoré som vlastne nikdy nemal možnosť počuť, ale jedna bola napríklad proti násiliu (od oipunks, palec hore), jedna "Fuck you", venovaná pánovi majiteľovi, jedinú pesničku, ktorú som poznal, "Pokoj", zahrali až ako druhý prídavok. Do toho stories zo skúšobne a ďakovačky. Pekné.
Celé sa to inak zmestilo takmer do hodiny, brutal. Takýto koncept "boom, tri kapely a rýchlo koniec" nemávajú ani onakejšie akcie. Navyše si môžem odškrtnúť ďalší navštívený priestor ideálny pre UG. Škoda, že pod Collosseum to bolo prvý a asi posledný krát. Diky ale za to, chlapcom držím s ďalšími miestami palce. Unironically, Oi!

Pridaj komentár k reportu:

Meno:

Email:

Antispam: I+P+I

Správa:

Zaujalo nás:

Posledné komentáre:

14.11. 13:37 roman:


Nevie niekto o voľnej LP - márne zháňam
RÚBANISKO - Nihil blues 10" (recenzia)

31.10. 11:48 Už jsme doma:


Ahoj Ixo,
nevím jestli jsme ti vůbec ofiko poděkovali za recku na Kry(hy), každopádně teď jsme na ni znovu narazili a rádi tak činíme alespoň teraz.
Díky moc a měj se krásn ..
UŽ JSME DOMA - Kry 12" (recenzia)

19.10. 09:22 Mišo Štich:


Dobrý názov, NERVY. Tak sa volala kapela v ktorej kedysi hral Maťo Ďurinda, Andrej Šeban, či Marián Greksa...
(novinka)

20.09. 19:21 kočo:


dík za pekné slová aj za pozvání! Len ešte treba spomenúť Tánine jedlo - to bol headliner večera!
14.9.2021 KAZOSTROJ, AHOJ, DIMENZIA X Banská Bystrica @ Kaktus (report)

14.09. 08:19 Elramon:


"covery zásadných punkrockových kapiel s novými textami, ktoré často predbehnú i originál" fakt? no menuj aspon dve
(novinka)

07.09. 10:11 fero:


Ďakujem Kočo za report.
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)

28.08. 08:53 Wrbo:


To heavy metal ma nieco proti mne :-)
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

26.08. 09:25 Balki:


Ja nemozem pochopit, co mas proti heavy metalu :D
14.8.2021 ČAKAN, NAZI TAMPONS, TVOI POSTOI, YEARSBELOW, SAMORAST, FAJRONT, SISTEM ERORR Veľký Šariš @ Marakaňa (report)

23.08. 10:05 BoP:


Ahojte, koupim vinyly od Blood Brothers: Burn piano Island Burn and Crimes
DIKES
(guestbook)

19.08. 13:34 masskillah:


parádny report bro)
7.8.2021 AHOJ, WARGAME, TEUFELSMAUER, POOPIČNÝ STAV, SAMORAST x ZINTAER, the PUBLIC, FYASCO, POOPIČNÝ STAV, PARASITE DREAMS, MENTAL TENSION, OTRAS, VLOČKA, JPN akustika Sereď @ Kemping (report)