PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 18.7.2020

the PUBLIC (SK), ATARAXIA (SK), DISTAX (SK), HUMAN HUMUS (SK), AHOJ (SK), MY O VLKOCH (SK), OTRAS (SK)

Nitra, Hidepark

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

ARNOXDUEBEL / MEDICATION TIME (BADLUCK RECORDS)
5.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
CLIVOSŤ, DADCARE, FAT (13.6.2020, Poprad)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
VOLE, DEGENS, BAHRATAL (23.2.2020, Brno, Bajkazyl)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
DAMATO CD

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Setkání svobodných duší 2019

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #1 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


偏執症者 (PARANOID) - COVER OF THE MONTH 12" (recenzia)
Svart records
Konečne teda došlo na to, čo bolo už dopredu zjavné, predvídateľné a logické. Momentálne jeden z najvychytenejších švédskych hardpunkov sa dočkal vinylovej verzie svojho projektu spred dvoch rokov. Vo svojom, aj bez tohto projektu, zatiaľ najplodnejšom roku zásobovali každý mesiac svoj youtube kanál coverom nejakej dopredu vybratej skladby od obľúbenej bandy. Následne si to celé kapela zosumarizovala na kazete, ktorú však rozdávala len medzi svojimi známymi. Čiže sa jednalo o dosť veľkú raritu. Aj keď si myslím, že to bolo hlavne kvôli tomu, že niektoré coverované kapely spadajú pod rôzne copyrighty. A tak už len bolo treba nájsť label, čo vyrieši všetky © a ℗.
Kto to sledoval, vie do čoho ide - kto nie, môže byť celkom milo prekvapený. Ako napríklad ja. S celou touto parádou som sa síce oboznámil už vlani, no nezaznamenal som ju v čase svojho vzniku. A i keď na podobné projekty a zbierky coverov si nepotrpím, pár obľúbených mám, no na túto som sa vyslovene tešil. Mám rád, keď podobné diela majú aspoň akú takú koncepciu, aj keď sa určite vždy jedná o obľúbené skladby na prerobenie. DOOM aj DISCLOSE na svojich EP vzdávali hold klasikám švédskeho hardcoru. Švédsky HELLACOPTERS napríklad zas na svojom poslednom albume prerábali menej známych, zato kvalitných žánrových súputníkov. No a PARANOID, alebo radšej teda 偏執症者, si zobrali na paškál kapely, ktoré ich v pankovom vývine najviac ovplyvnili. A to aj napriek tomu, že sa medzi vyvolenými nachádza pár metalových legiend. Všetko je však vysvetlené vo veľmi obsiahlych komentároch ku každému coveru. Takto sa môžeme dozvedieť, prečo preferovali tú ktorú skladbu, prečo si vybrali práve tú ktorú kapelu, ale aj pred ktorými inými menami ich uprednostnili. Okrem iného sa dozvedáme za akých okolností tieto covery vznikali a s akými hosťami. A napríklad aj, že tento koncept (jeden cover za mesiac) bol vlastne tak trochu ukradnutý od inej švédskej punkovej bandy SUB ALERT z roku 2010. Čiže celkom slušné čítanie, a keď si k tomu prirátate aj jednotlivé grafické covery prerobených songov, vychádza z toho celkom obsiahly booklet. No a  to nie je všetko, keďže k platni je ešte priložený fakt veľký plagát. Jedná sa teda naozaj o de-luxe balenie. Boha, však aj tá cena je tiež luxusná. Ako riekol jeden známy: "To je vtip, toľko len za kavery...".
Prerobené kapely sú mi väčšinou známe, vlastne jedinou neznámou mi boli starí švédski pankáči STREBERS. Zrejme nielen mne. Nakoniec je to tu asi najmelodickejšia hitovka. Vysoko ma berie cover od EXPLOITED, ktorých som nikdy nejako extra nepočúval. Legendy z hc/punku tu ešte zastupujú spracovania od TOTALITÄR, KAAOS či ANTI-CIMEX. Za tie metalové sú tu zas coverovaní CELTIC FROST, PENTAGRAM, DARKTHRONE, ale aj SEPULTURA s titulnou vecou zo svojho posledného dobrého albumu, kým sa nestala alegorickou hopsačkou. Naopak DARKTHRONE tu majú cover zo svojich novších albumov. Z takpovediac mladšej krvi si vybrali na prerábanie STATE OF FEÄR, PISSCHRÏST alebo domácich ACURSED. Je to až zarážajúce, ako pri takejto pestrosti predlôh drží celý album pokope a energicky odsýpa. Ono je to hlavne tým prístupom k nahrávaniu a muzikantským spracovaním. Od tejto trojky sa iné nasadenie ani neočakáva. Jediné, čo ma pri tomto ich projekte "Cover of the month" trochu zarazilo, že nespomenuli vôbec žiadnu kapelu z krajiny vychádzajúceho slnka. PARANOID totiž radi proklamujú svoju vysokú inšpiráciu v japonskej hlučnej kultúre. Však vlastne svoje logo už používajú skôr len v japončine. Aj keď DISCLOSE už prerábali na iných svojich releasoch.
Bratia a sestry, nastavte teda svoje uši a otvorte svoje mysle, 偏執症者 sú tu s ďalšou vysokonávykovou nahrávkou. D-takt vládne panku, hardkoru, krastu a aj metalu!

youtube.com
 1. Into the crypts of rays (cover CELTIC FROST)
 2. Punk is love (cover PISSCHRÏST)
 3. Don´t really care (cover THE EXPLOITED)
 4. 2 skott (cover STREBERS)
 5. Bloodthirsty system (cover STATE OF FEÄR)
 6. Krossad dröm (cover ACURSED)
 7. Day of reckoning (cover PENTAGRAM)
 8. Skallra för döden (cover TOTALITÄR)
 9. Natsit ja kommunistit (cover KAAOS)
 10. Arise (cover SEPULTURA)
 11. Too old too cold (cover DARKTHRONE)
 12. Criminal trap (cover ANTI CIMEX)

Táto recenzia už bola zobrazená 312 krát!
 Autor: Števo Holos
Späť na recenzie
Oznámkuj tento album ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie albumu: 1

Pridaj komentár k recenzii:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
ANTISPAM: Q+L+M
TEXT:


ZAUJALO NÁS:
Bojujeme, nepropouštíme - ale vláda nás pohřbívá svou nekoncepčností

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
11.06. 23:42
adrik: Určite sa nejaký kus nájde >> (novinka)
11.06. 19:17
J.K.: Chystas sa to mat v distre? >> (novinka)
10.06. 17:57
Peter: Díky za to interview z Uragánu! >> SLOBODNÁ EURÓPA - Unavení a zničení 12" (recenzia)
01.06. 16:53
masskillah: hruba banda! >> (novinka)
01.06. 11:39
adrik: A kde sa spomína, že to malo pokračovať v tradícii feministických fanzinov ako Bloody Mary? Šlo tam skôr predstaviť dievčatá, ktoré až tak "nevidieť", ale sú medzi nami, či ich to bav .. >> (novinka)
01.06. 07:43
Oi: Tak premna je toto cisto ze hnoj, no nizatouz. Obal je pekny, matuci, clovek si to poriesi, ocakavanie su, v priestore kde sa v minulosti vydavaly kvalitne dievcenske ziny ako bloody marry... je toto .. >> (novinka)
25.05. 15:36
Eduv syn: miso, postupne. teraz samplujem plastikov a robim cover od kryla :D >> (novinka)
25.05. 10:12
Mišo Štich: Zabijácke. Chalani, mohli by ste spraviť dáky cover od Brezovského. Anjel alebo Chcem byť sám... >> (novinka)
25.05. 09:52
Mišo Štich: https://brnenska-vrtule.webnode.cz/ >> Brněnská vrtule #1 / 1991 (archív zinov)
19.05. 11:20
-R-: oceňujem výber grafiky od dánskeho umelca kt. tvorí pod pseudonymom ADAM O.
viac jeho prác tu : http://adamo.dk/
alebo daj do gúgelu "adam otegninger" >> (novinka)


ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku pána 2019?

[2/20%]
BRAŇO ALEX - This is punkrock from Transylvania 12"

[1/10%]
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12"

[2/20%]
FYASCO - Kurva to je tlak / Nech žije smrť! 7"

[2/20%]
HAPPY COCKS - We don´t need anything special 12"

[1/10%]
PIVNICA - Fragmenty 12"

[2/20%]
TENDENCIE - Nedajme šancu beznádeji zmariť naše životy 12"

[0/0%]
SLOBODNÁ EURÓPA - Trojka 12"


PoČet hlasov: 10


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com