PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:
... ostatné koncerty

NAJNOVŠIE FOTKY:
Skapal pes fest 2020 (28 - 29.8.2020, Trebišov)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
GETO, CINNAMON WIND, MA CHANKA, CAMELEON (20.9.2020, Košice, Collosseum)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
BANDIT - Warsaw MC

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Igor Bancer strávi narodeniny vo väzení

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #2 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


SISTEM ERORR - ČLOVEK 7" (recenzia)
DIY
Tak mi už prišiel jeden zo zárezov Adrikovej T-560ky, ktorá do priesvitného vinylu tentoraz vyrezala druhý počin prešovských SISTEM ERORR. EPčko je po grafickej stránke veľmi šikovne poriešené, hlavne ak to porovnáš s takmer až wordartovou grafikou ich debutového CD. Priložený je papierik s textami, fajná nášivka Good night human pride, nálepka a napálené CDr ala DFF pre tých, čo majú ešte stále nejaký záhadný dôvod nekúpiť si gramofón za pár éčok niekde v bazáre. Takže, ak ide o vizuál a prílohy, ja osobne som nadmieru spokojný.

Prvý vál s názvom "!!!" zahajuje paľba na rytmičák, ktorá to celé odštartuje do klasického poga striedajúceho sa s občasným uvoľnením. Melódia je chytľavá, refrén taký romantický (aj keď vlastne občas premýšľam, že či je refrén ešte stále refrénom, ak má zakaždým iný text hmm), text je, myslím si, celkom v pohode. Je to dobre napísané a chytľavo zrýmované. Celé to znie dostatočne naliehavo, až kým sa na záver nevtrie znelka z Beverly Hills 90210, ktorú som totálne nepochopil. Akože, dá sa to možno nejako obkecať, povedať, že je to symbol povrchnosti a všetkých tých vecí, o ktorých sa spieva v texte, lenže aj tak mi to príde zbytočné a v kontexte skladby mimo. Pripomenulo mi to ten prihlúply záver niektorej z tých somarín od KONFLIKTU, kde hrajú úryvok z Joplinovho Entertainera. Ale, odmysliac si ten záver, znie to dobre a celkovo je to asi najvydarenejšia vec na EP.

Titulná skladba "Človek" je taká trochu kontroverzná. Ide o to, že refrén je postavený na najpopulárnejších slovných spojeniach TI JEBE a DO PIČE. Keby vedľa mňa bývala nejaká 60-ročná starenka, ktorá mi znepríjemňuje život a voláva na mňa policajtov, pretože si je istá, že som satanista a  predávam deťom fety a marihuanu, ktorú si aplikujú pod koleno, určite by tento vál bol pre mňa jasnou voľbou. Ale takto na prázdno na mňa moc nezapôsobil. Znova, asi som pochopil zámer, ale dojem sa akosi nedostavil. Akože, vulgarizmy sú pre punk užitočný nástroj, ale postaviť na nich tie najvýraznejšie pasáže je risk, pretože to môže vyznieť trochu detinsky a prvoplánovo. Ale ak človek rozumie zámeru a vie, že tá kapela to nerobí z PIČOVINY, tak potom JEBAŤ na to! Hudobne mi to moc nepripomína ČAD (ako sa niekde vyjadrili chalani z kapely), ale skôr mi to evokuje taký ten rozporácky rock and roll crust. Hehe. To čo je?! No a na záver skladby som sa dozvedel, že som geňo vyjebané a mám sa spamätať. To je pravda!

B stranu otvára "Začalo to dávno, to", monotónna štvorakordovica v strednom tempe s celkom hypnotickou dvojhlasnou melódiou. Tú monotónnosť nemyslím v negatívnom zmysle. Po textovej stránke najosobnejšia vec na platni, významovo trochu poetickejšia a nostalgickejšia. Že by kríza stredného veku tesne po dvadsiatke? He he.

No a na záver znova pogo. "Zapáľme ten oheň" je taká tá motivačná záležitosť. A ja na tieto motivačné rapy moc nie som. Ale ako také povzbudenie na záver tématicky temnejšieho EPka to asi dáva zmysel.

Chalani sa na tomto počine vyhli siláckym rečiam a podobným dvojsečným zbraniam. Takisto už úplne odignorovali zbytočné alko témy a zamerali sa na zmysluplnejšie texty, na ktorých si dali záležať. Je to počuť. Priznám sa, že po hudobnej stránke toto nie je práve ten punk, ktorý bežne vyhľadávam, ale to je iba čisto subjektívna záležitosť a vec vkusu. Z vlastných dojmov môžem iba zhrnúť, že táto nahrávka má tú dôležitú ingredienciu, ktorá robí punk punkom, a  to je úprimná naliehavosť. Čo si myslia ľudia, muzikantská úroveň a podobné somariny, to už je najmenej dôležité. Najdôležitejšie je neurobiť niečo, za čo sa po rokoch budeš červenať. A Sistem sa určite za túto nahrávku nebudú musieť červenať, práveže sa posunuli ďalej. Škoda asfaltu to nebola.

sistemerorr.bandcamp.com
  1. !!!
  2. Človek
  3. Začalo to dávno, to
  4. Zapáľme ten oheň

Táto recenzia už bola zobrazená 673 krát!
 Autor: Denis
Späť na recenzie
Oznámkuj tento album ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie albumu: 1.62

Pridaj komentár k recenzii:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
ANTISPAM: X+B+Y
TEXT:


 #6333 kočo peter.kocis@outlook.com ratzskates.blogspot.sk  napí­sal/a 16.03.2015 22:32:39
Založíme spolu korporácie,najlepšie riešenie možnej situácie!!!
ZAUJALO NÁS:

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
25.02. 23:31
Skulda: že se to Maskilovi bude líbit. jsem myslel, že tady to pokročilé discordance axis štýlo je na tebe málo primitívne
>> BANDIT - Warsaw MC (recenzia)

23.02. 16:39
Theresa: Koupim LP GRIDE-Záškuby chaosu

Díky >> (guestbook)

23.02. 16:37
Theresa: Koupim toto album. Diky >> GRIDE - Záškuby chasu 12" (recenzia)
23.02. 11:32
masskillah: kokot dobra sypanica!!!! >> BANDIT - Warsaw MC (recenzia)
17.02. 14:01
zintaer: ... a Šanov sú poslovia lásky. >> (novinka)
17.02. 12:39
deegee: axc: Hate liberali sú podľa teba kto? Tí čo nesúhlasia s rasizmom. Upádáš a opúšťaš fest poslednú dobu. >> (novinka)
17.02. 08:48
axc: to wrbo:aby to hate liberalom robilo vrasky :-D >> (novinka)
17.02. 05:23
Wrbo: Sa inak celkom cudujem, ze PHR vydava dosky tejto pochybnej kapele. Neviem, ako je to v sucasnosti, ale v dobe nahratia tohoto zivaku bola kapela znama svojimi rasistickymi vyr .. >> (novinka)
10.02. 16:30
Theresa: Tak shanim uz jen Gride.

Diky. >> (guestbook)

08.02. 14:03
masskillah: vyborna nahravka >> (novinka)

ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku skurveného roku 2020?

[0/0%]
BRATISLAVSKÉ DIEVČATÁ 12"

[0/0%]
ČAD - Zabi ma picture 12"

[0/0%]
EDÚV SYN / ŽAKHÉLES - Plakala / Kráľ Hoodu 12"

[0/0%]
EDÚV SYN / FVCK_KVLT - Karel Gott je mŕtvy keď hralo rádio / Kvlt teachings 2 x 12"

[0/0%]
FAJRONT / SAMOTAR / MY O VLKOCH / Hledání 12"

[0/0%]
FAT - Granum 12"

[0/0%]
FOKULAR - Narrative 12"

[0/0%]
LORD ALEX - Nové cesty 12"

[0/0%]
MEDICATION TIME / Arno x Duebel 7"

[0/0%]
PARKETOVÝ LEV 12"

[0/0%]
PRINCOVIA - "Márna snaha" 12"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / Disleksick 7"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / Mr. Nice And Mr. Beautiful 7"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / the Gerogerigegege 7"

[0/0%]
SEDEM MINÚT STRACHU / the Gerogerigegege 2nd 7"

[0/0%]
SHALLOV. ‎- Compress, expand 10"

[1/100%]
RÚBANISKO / TIME OF MY LIFE 12"


Počet hlasov: 1


(copyleft) 2003 - 2021 adrik punkgen@gmail.com