PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 18.7.2020

the PUBLIC (SK), ATARAXIA (SK), DISTAX (SK), HUMAN HUMUS (SK), AHOJ (SK), MY O VLKOCH (SK), OTRAS (SK)

Nitra, Hidepark

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

ARNOXDUEBEL / MEDICATION TIME (BADLUCK RECORDS)
5.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
CLIVOSŤ, DADCARE, FAT (13.6.2020, Poprad)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
VOLE, DEGENS, BAHRATAL (23.2.2020, Brno, Bajkazyl)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
INVIDIOSUS / LITTLE PUPPY PRINCESS 7"

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Summer moshpit párty

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #2 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


SISTEM ERORR - ČLOVEK 7" (recenzia)
DIY
Tak mi už prišiel jeden zo zárezov Adrikovej T-560ky, ktorá do priesvitného vinylu tentoraz vyrezala druhý počin prešovských SISTEM ERORR. EPčko je po grafickej stránke veľmi šikovne poriešené, hlavne ak to porovnáš s takmer až wordartovou grafikou ich debutového CD. Priložený je papierik s textami, fajná nášivka Good night human pride, nálepka a napálené CDr ala DFF pre tých, čo majú ešte stále nejaký záhadný dôvod nekúpiť si gramofón za pár éčok niekde v bazáre. Takže, ak ide o vizuál a prílohy, ja osobne som nadmieru spokojný.

Prvý vál s názvom "!!!" zahajuje paľba na rytmičák, ktorá to celé odštartuje do klasického poga striedajúceho sa s občasným uvoľnením. Melódia je chytľavá, refrén taký romantický (aj keď vlastne občas premýšľam, že či je refrén ešte stále refrénom, ak má zakaždým iný text hmm), text je, myslím si, celkom v pohode. Je to dobre napísané a chytľavo zrýmované. Celé to znie dostatočne naliehavo, až kým sa na záver nevtrie znelka z Beverly Hills 90210, ktorú som totálne nepochopil. Akože, dá sa to možno nejako obkecať, povedať, že je to symbol povrchnosti a všetkých tých vecí, o ktorých sa spieva v texte, lenže aj tak mi to príde zbytočné a v kontexte skladby mimo. Pripomenulo mi to ten prihlúply záver niektorej z tých somarín od KONFLIKTU, kde hrajú úryvok z Joplinovho Entertainera. Ale, odmysliac si ten záver, znie to dobre a celkovo je to asi najvydarenejšia vec na EP.

Titulná skladba "Človek" je taká trochu kontroverzná. Ide o to, že refrén je postavený na najpopulárnejších slovných spojeniach TI JEBE a DO PIČE. Keby vedľa mňa bývala nejaká 60-ročná starenka, ktorá mi znepríjemňuje život a voláva na mňa policajtov, pretože si je istá, že som satanista a  predávam deťom fety a marihuanu, ktorú si aplikujú pod koleno, určite by tento vál bol pre mňa jasnou voľbou. Ale takto na prázdno na mňa moc nezapôsobil. Znova, asi som pochopil zámer, ale dojem sa akosi nedostavil. Akože, vulgarizmy sú pre punk užitočný nástroj, ale postaviť na nich tie najvýraznejšie pasáže je risk, pretože to môže vyznieť trochu detinsky a prvoplánovo. Ale ak človek rozumie zámeru a vie, že tá kapela to nerobí z PIČOVINY, tak potom JEBAŤ na to! Hudobne mi to moc nepripomína ČAD (ako sa niekde vyjadrili chalani z kapely), ale skôr mi to evokuje taký ten rozporácky rock and roll crust. Hehe. To čo je?! No a na záver skladby som sa dozvedel, že som geňo vyjebané a mám sa spamätať. To je pravda!

B stranu otvára "Začalo to dávno, to", monotónna štvorakordovica v strednom tempe s celkom hypnotickou dvojhlasnou melódiou. Tú monotónnosť nemyslím v negatívnom zmysle. Po textovej stránke najosobnejšia vec na platni, významovo trochu poetickejšia a nostalgickejšia. Že by kríza stredného veku tesne po dvadsiatke? He he.

No a na záver znova pogo. "Zapáľme ten oheň" je taká tá motivačná záležitosť. A ja na tieto motivačné rapy moc nie som. Ale ako také povzbudenie na záver tématicky temnejšieho EPka to asi dáva zmysel.

Chalani sa na tomto počine vyhli siláckym rečiam a podobným dvojsečným zbraniam. Takisto už úplne odignorovali zbytočné alko témy a zamerali sa na zmysluplnejšie texty, na ktorých si dali záležať. Je to počuť. Priznám sa, že po hudobnej stránke toto nie je práve ten punk, ktorý bežne vyhľadávam, ale to je iba čisto subjektívna záležitosť a vec vkusu. Z vlastných dojmov môžem iba zhrnúť, že táto nahrávka má tú dôležitú ingredienciu, ktorá robí punk punkom, a  to je úprimná naliehavosť. Čo si myslia ľudia, muzikantská úroveň a podobné somariny, to už je najmenej dôležité. Najdôležitejšie je neurobiť niečo, za čo sa po rokoch budeš červenať. A Sistem sa určite za túto nahrávku nebudú musieť červenať, práveže sa posunuli ďalej. Škoda asfaltu to nebola.

sistemerorr.bandcamp.com
  1. !!!
  2. Človek
  3. Začalo to dávno, to
  4. Zapáľme ten oheň

Táto recenzia už bola zobrazená 618 krát!
 Autor: Denis
Späť na recenzie
Oznámkuj tento album ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie albumu: 1.62

Pridaj komentár k recenzii:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
ANTISPAM: J+3+G
TEXT:


 #6333 kočo peter.kocis@outlook.com ratzskates.blogspot.sk  napí­sal/a 16.03.2015 22:32:39
Založíme spolu korporácie,najlepšie riešenie možnej situácie!!!
ZAUJALO NÁS:
Bojujeme, nepropouštíme - ale vláda nás pohřbívá svou nekoncepčností

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
09.07. 15:38
kočo: V kubíku to bol vtedy brutálny koncert!
7XMXS/LXPXP/SXOXTXE :D viac xiek jak strejdedžakov na slovensku. >> INVIDIOSUS / LITTLE PUPPY PRINCESS 7" (recenzia)

06.07. 22:28
Wrbo: Trochu mi unika pointa tohoto zinu. Resp. ze si autor s tym dal vobec namahu
Ale rozhovor s Dzurom potesil >> Punkheard #2 / 1996 (archív zinov)

11.06. 23:42
adrik: Určite sa nejaký kus nájde >> (novinka)
11.06. 19:17
J.K.: Chystas sa to mat v distre? >> (novinka)
10.06. 17:57
Peter: Díky za to interview z Uragánu! >> SLOBODNÁ EURÓPA - Unavení a zničení 12" (recenzia)
01.06. 16:53
masskillah: hruba banda! >> (novinka)
01.06. 11:39
adrik: A kde sa spomína, že to malo pokračovať v tradícii feministických fanzinov ako Bloody Mary? Šlo tam skôr predstaviť dievčatá, ktoré až tak "nevidieť", ale sú medzi nami, či ich to bav .. >> (novinka)
01.06. 07:43
Oi: Tak premna je toto cisto ze hnoj, no nizatouz. Obal je pekny, matuci, clovek si to poriesi, ocakavanie su, v priestore kde sa v minulosti vydavaly kvalitne dievcenske ziny ako bloody marry... je toto .. >> (novinka)
25.05. 15:36
Eduv syn: miso, postupne. teraz samplujem plastikov a robim cover od kryla :D >> (novinka)
25.05. 10:12
Mišo Štich: Zabijácke. Chalani, mohli by ste spraviť dáky cover od Brezovského. Anjel alebo Chcem byť sám... >> (novinka)

ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku pána 2019?

[2/20%]
BRAŇO ALEX - This is punkrock from Transylvania 12"

[1/10%]
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12"

[2/20%]
FYASCO - Kurva to je tlak / Nech žije smrť! 7"

[2/20%]
HAPPY COCKS - We don´t need anything special 12"

[1/10%]
PIVNICA - Fragmenty 12"

[2/20%]
TENDENCIE - Nedajme šancu beznádeji zmariť naše životy 12"

[0/0%]
SLOBODNÁ EURÓPA - Trojka 12"


PoČet hlasov: 10


(copyleft) 2003 - 2020 adrik punkgen@gmail.com