PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:

So 25.1.2020

ROTTEN SOUND (Fínsko), HUMAN HUMUS (SK), GRINDING JESUS BROTHERS (SK), CRUENT (SK)

Košice, Collosseum

... ostatné koncerty

NOVINKA V DISTRE:

DAVOVÁ PSYCHÓZA - EMANCIPÁCIA (PHR)
16.00 €

NAJNOVŠIE FOTKY:
NABOSOPOSKLE, DISTAX, CRIPPLED FOX, SEDEM MINÚT STRACHU (10.1.2020, Spišská Nová Ves)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Muco (SANGRE DE CRISTO, SIGNA SINISTRA, KACZYNSKI, LAKKA)

NAJNOVŠÍ REPORT:
Nö fest (23.11.2019, Trangoška)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
PIVNICA - Fragmenty 12"

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Pozvánka na Setkání svobodných duší 2019

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Biosfere #5 / 2004

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
OI POLLOI - We dont need them

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Čili z TV Paprika


Rozhovor ROZPOR
AdRik: Ako ste sa vlastne dali dokopy? Na Slovensku je nezvyčajné takéto zoskupenie muzikantov.

Datra: V tej dobe nebola v Blave žiadna kapela, hrajúca takýto štýl, ani spievajúca o veciach, ako my. Celé to vlastne dal dokopy bývalý spevák Walter. Oslovil ľudí, ktorých poznal.

AdRik: Hral už predtým niekto z Rozporu v inej kapele?

Datra: Ja som spieval v grind-punkovej formácii Sviňa. Mali sme jeden koncert na žúre vo Vajnoroch pre asi 25 ľudí.

Banán: Ja som hral v kapele System of Greed, ktorá hrala v štýle kapely Discharge. Už si nepamätám koľko sme mali koncertov, ale spomínam si, že sme hrali v prístave v Blave s Mrtvou Budoucností a s Clůster Bomb Unit a v Nitre v DK či čo to bolo s Anticapital/Eva Braun - viac názvov pre jednu kapelu a ešte tam hrala dobrá kapela - nitrianska New Kids On The Bollock(s), skratka NKOTB, je to parodický názov na vtedy známu "fešácku" skupinu.

Ramon: Ja som predtým obsluhoval basgitaru a sólový spev v kapele Od-tál - Po-tál, ktorá sa neskôr premenovala na Úkryt, nakoľko sme svojho času skúšali v CO kryte (kryt civilnej ochrany). Odohrali sme niekoľko koncertov, ale presné číslo ti nenapíšem. Asi okolo 8 - 10, z toho drvivú väčšinu sme hrali v Blave a jeden koncert v Dunajskej Strede. Potom som začal spievať v Rozpore a kapelu sme po čase rozpustili, pre nedostatok nápadov v hudobnej aj textovej tvorbe.

AdRik: Ktorú z Oi! kapiel máte najviac v láske?

Datra: Nepočúvam iba Oi!, ale všetky štýly, ktoré vyšli z Punku od Pre-Punku z roku 1975 až po grindcore. Z Oi! mám najradšej 4 Skins a The Crack, Business, Blood, kurva teraz má napadajú ďalšie... ťažko nájsť jednu. Ak by sme zaradili do Oi! Exploited, tak potom to. To je kapela, ktorá ma dostala do punku - srdcovka.

Banán: "Akú Oi! - kapelu mám najviac v láske?" Podľa toho, čo to je Oi! Oi! je punk..., ale z neslovenských mám rád Angelic Upstarts, Sham 69, Glory, Infa - Riot, Rabauken, 4 Skins, Brutale Haie - asi tieto najviac. Neviem povedať len jednu. Voľakedy som mal strašne rád Business, názorovo aj hudobne a takisto obojako Oi Polloi, i keď tieto kapely - ľudia sa asi nemajú moc v láske. Zo slovenských mám rád Incident (96) a Začiatok Konca, no a tieto kapely sa určite nemajú v láske.

Ramon: Takých kapiel je strašne veľa, ale asi najradšej z Oi! - kapiel mám The Oppressed, nasledujú kapely Business a 4 Skins. Potom ti už ťažko napíšem, pretože na tému, ktorá z kapiel je Oi! a ktorá nie, by sa dalo dlho polemizovať. Dobrý Oi! je ešte z krajín Talianska a Španielska, ale už to nie je také úprimné, ako ten starý dobrý, anglický.

AdRik: A naopak, ktorú z kapiel zo scény máte najmenej radi, prípadne neznášate?

Datra: Neznášam maďarské kapely. Hrajú väčšinou sedlácky punk. Lezú mi na nervy. Z Maďarska jedine hardcore - Jack a psychobilly - Gorilla.

Banán: Ja verejne nikdy nekritizujem kapely, to je moje pravidlo.

Ramon: Kapely, ktoré nemám rád nepočúvam, a hotovo. Viac sa nad tým rozplývať nebudem. A neznášam? Vieš to je čudná otázka, pretože nemusia hrať dobrú hudbu, ale aspoň robia a tvoria niečo pre našu scénu, aj keď sa ti to nemusí zrovna páčiť.

AdRik: Prečo na každých fotkách máte cenzurované tváre?

Datra: Nechceme, aby si mohli naši nepriatelia pozerať naše podobizne. Nechceme, aby si náckovia len tak stiahli naše fotky do ich monitoringu. Nechceme, aby mala polícia naše tváre v jej kartotéke. Nechceme uľahčovať iným, získavanie kontroly nad nami. Sme kapela, ktorá sa v textoch dotýka aj pálivých tém a protestuje, preto nie je dobré, aby každý poznal naše xichty. Tvár je dôkaz. Pýtame sa: "Máte dôkazy?" Prosíme každého, kto chce niekam uverejniť fotku Rozporu, aby zakryl naše tváre. (digitálne štvorčeky, alebo pásky cez oči). Ďakujeme!!!

Banán: My sme všetci štyria strašne krásni chalani a keby tváre neboli cenzurované, tak by nás odcudzovali, že tzv. machrujeme, hej?

Ramon: Však práve to, že sme takí fešáci, tak sme aj strašne slávni, preto sú tváre cenzurované, aby nás toľko ľudia neoslovovali a neotravovali a aj preto, aby nám toľká sláva náhodou nestúpla do hlavy!

AdRik: Aký bol zatiaľ váš najväčší koncertový úspech?

Datra: Na toto neviem odpovedať. Vlastne, možno keď sme hrali na Punk Islande v Dobrohošti. Po koncerte za nami chodilo mnoho ľudí, ktorí nás chválili. Z rôznych krajín.

Banán: Podľa mňa sme najväčší úspech mali v DK na Trnávke - to je bratislavská mestská štvrť.

Ramon: No a podľa mňa to bolo v divadle, ktoré je spojené s krčmou - v divadle Stoka. Tam bolo naozaj dosť veľa ľudí.

AdRik: Väčšina hudobných "fajnšmekrov" sa zhodla na tom, že váš posledný album "Ilegálna spavodlivosť" je omnoho lepší ako aj v textoch ako aj vo zvuku ako album "Nezabudneme". Čo vy na to ?

Datra: To určite! "Nezabudneme!" bola naša prvá vydaná vec, takže to bolo také diletantstvo. Nevedel som moc hrať a nahrávanie bolo v hrozných podmienkach. Dnes mi "Nezabudneme!" lezie na nervy, ale niektoré skladby chceme nahrať odznova. V tej dobe nám nikto nepovedal, kde je nejaké dobré štúdio, alebo - toto urobte takto a takto. Všetko sme si zistili, skúsili, našli a vybavili sami. Nikto nám nepomohol. Dnes už máme skúsenosti a kontakty, takže je to v mnohom oveľa ľahšie a výsledok je lepší. Snažíme sa robiť naše albumy najlepšie, ako vieme a ako sa dá, v rámci našich možností.

Banán: Súhlasím s fajnšmekrami - labužníkmi -gurmánmi, že "Ilegálna spravodlivosť" je lepšia vo zvuku, ale textovo demo "Nezabudneme!" nie je zlé! Uznávam, že niektoré texty sú trápne, ale nie sú zlé.

Ramon: Na deme "Nezabudneme!" som sa síce ja nepodieľal, ale musím ho hodnotiť pozitívne. Prinieslo určité ovocie, hlavne čo sa týka problematiky v niektorých textoch. Veľa vecí po tomto deme nabralo správny smer, hlavne čo sa scény týka, takže určite malo v tej dobe niečo do seba a určite malo čo povedať, aj keď sú na deme chybičky a po zvukovej stránke nie je boh vie aké, mňa v tej dobe oslovilo veľmi. "Ilegálna spravodlivosť" - to už je iná káva. Nahrávanie bolo určite zložitejšie, hlavne pre mňa, pretože som nahrával prvýkrát v živote a bolo aj drahšie, čo je rozpoznateľné už na samotnej nahrávke.

AdRik: V niektorých textoch (aspoň čo ja som si všimol) propagujete aj bojové umenia. Máte k nim aj nejaký vzťah? Prípadne sa nejakým venujete?

Datra: Áno, máme k nim vzťah. Ja sa venujem thajskému boxu. Propagujeme bojovú pripravenosť, aby bola Punk/Oi!/HC scéna obranyschopná a schopná protestu.

Banán: Nechceme byť videní ako veľkí siláci, ale propagujeme boj ako taký, kde patria aj rôzne bojové umenia, ale dobrý je aj primitívny boj pouličný. Inak táto propagácia má aj dobré výsledky.

Ramon: To určite, že k nim máme vzťah. Ja sa tiež venujem thajskému boxu. Tiež si myslím, že propagácia boja, ako spôsob sebaobrany, má v našej scéne obrovské opodstatnenie a tiež už vidno nejaký ten efekt.

AdRik: Ako hodnotíte dnešné publikum a napríklad publikum keď ste začínali?

Datra: Keď sme začínali, Oi! nebol veľmi známy, skinheadov bolo pár a nevedelo sa, o čo ide. Odvtedy sa Oi! scéna rozrástla a dnes môžeme hovoriť o explózii a trende zároveň. Dnes je móda byť Oi!, ono to časom zase upadne. Dnešné publikum je militantnejšie a sebavedomejšie, ako to v našich začiatkoch. Vtedy nám išlo o odstránenie zbytočných mudrlantov a teoretikov, čo sa podarilo. Takisto sme chceli odstrániť nadmernú konzumáciu ľahkých drog a tvrdé drogy z nášho publika, čo sa tiež podarilo. Chceli sme urobiť naše publikum obranyschopné, nebojácne a bojovné. Aj to sa podarilo. Jediné čo mi však dnes chýba, na rozdiel od vtedajšieho publika, je protest a rebélia, nenávisť a odpor voči autoritám, moci, vládcom a kontrole. Dnešné publikum väčšinou berie Oi! len ako hudbu a štýl obliekania, ale málokedy ako protest. Dúfam, že sa to aj v tomto zlepší a bude to najlepšie publikum vo vesmíre!!!

Banán: Dnešné publikum je viac skinheadské, ako keď sme začínali. Všimol som si to na spomínanej Trnávke. Iné podstatné rozdiely medzi "včerajškom" a "dneškom" nie sú. Ale ľudia by sa mali viac zabávať. Nechcem sa chváliť, ale punkeri z Funusu - blaváckej krčmy, kde sme chodievali boli voľakedy ukážkou, čo je zábava, ale aj protest. Stejdž dajving!

Ramon: Ja toho toľko prežitého nemám, takže ku tejto otázke nemienim mudrovať. Viem iba toľko, že v Bratislave rapídne klesol počet punkerov a naopak, bratislavská scéna zažíva expanziu skinheadského hnutia.

AdRik: Aký máte názor na kapely, ktoré zakladajú rôzne projekty? (nechcem menovať, ale určite viete, o aké kapely sa jedná)

Datra: Aj ja chcem založiť projekt. S jedným kamošom, metalistom. Musíme zohnať speváčku, najlepšie nejakú kurvu, blondínu v koži. Budeme hrať štýl ako Motörhead s textami o kurvách, sexe a porne. Nahráme jeden album a rozpadneme sa. Kapely, čo zakladajú náckovské projekty (o tom asi hovoríš) nemám rád a nepodporujem. Som proti týmto kapelám, pretože som proti ideológii projektov, ktoré zakladajú.

Banán: Ja beriem projekt, ako niečo krátkodobé, a to ma nejako neláka. Neviem kam smeruje táto otázka, i keď tuším. Ale: Ďakujem ti za rozhovor AdRik. Prišli by sme do Košíc, my sme na východnom Slovensku ešte nehrali a keď netrepem pičoviny, tak ani na strednom.

Ramon: Na kapely, ktoré sú v našej scéne a ktoré zakladajú rôzne projekty mám kladný názor. Ale ty myslíš určite na projekty, ktoré sú namierené proti nám, teda ktoré stoja na druhej strane barikády, že? No tak názor na tieto projekty mám vyslovene negatívny, tak ako aj na kapely a na ľudí, ktorí sa obdobnými vecami zaoberajú. Inak ďakujem, zdravím teba a celú Cassoviu!


Na otázky odpovedali Datra - gitara + spev, Banán - bicie + spev, Ramon sólový spev. Rozpor 8/2004  
Pýtal sa: Adrik

Tento rozhovor už bol zobrazený 2854 krát!
Späť na rozhovory
Oznámkuj tento rozhovor ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie rozhovoru: 1.49

Pridaj komentár k rozhovoru:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
F+Y+Y+J
TEXT:


 #5712 Kvetinka   napísal/a 01.02.2014 19:18:38
datra ozvi sa mi ..pojdeme na pivo
;)
 #2780 ovi   napísal/a 16.05.2011 17:03:50
boha to co je :D
POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
11.01. 15:42
masskillah: Rišo vystopoval som tam alúziu na Rozpor?:) >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
11.01. 12:48
deegee: No však naviac pobúrený z Ahoj bol práve Adrik >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
10.01. 16:05
Raklo : Najobľúbenejšia kapela. >> AHOJ (Slovensko) (predstavujeme kapelu)
05.01. 21:02
Mx: xxx, však to vyzerá, že ju roman ešte nevypredal: https://amentma.bigcartel.com/product/wwhc-photobook .. >> (guestbook)
05.01. 09:25
xxx: caute, chcel by som kupit fotoknihu od larisa, worldwild hardcore, mate juniekto v distre?
diky moc.f .. >> (guestbook)

31.12. 12:16
zloba: axc A vari greenpeace nie je massmedialna superstar bublinka ? >> (novinka)
28.12. 22:19
Majk: Nemám vôbec nič proti spiritualite... ale prečo to náboženstvo? Myslím si, že vnútorny rast závisí viac od individuálnych skúseností... , s ktorými sa človek dokázal vžiť a posúvajú ho neustále dopredu, k hlbšiemu pochopeniu seba samého. .. >> STARÉ DETI - Demo 2019 CDr (recenzia)
28.12. 20:13
OKDAT: Wrbo tu mas link: http://muzika-komunika.blogspot.com/2019/12/stare-deti-demo-2019.html >> STARÉ DETI - Demo 2019 CDr (recenzia)
28.12. 18:39
Wrbo: Máme nejaký link? >> STARÉ DETI - Demo 2019 CDr (recenzia)
26.12. 17:35
Balki: V tomto pripade aka gramatika, take vysvetlenie >> (novinka)

ANKETA:
Slovenský UG vinyl roku pána 2019?

[0/0%]
BRAŇO ALEX - This is punkrock from Transylvania 12"

[0/0%]
DAVOVÁ PSYCHÓZA - Emancipácia 12"

[1/33.33%]
FYASCO - Kurva to je tlak / Nech žije smrť! 7"

[0/0%]
HAPPY COCKS - We don´t need anything special 12"

[0/0%]
PIVNICA - Fragmenty 12"

[2/66.67%]
TENDENCIE - Nedajme šancu beznádeji zmariť naše životy 12"

[0/0%]
SLOBODNÁ EURÓPA - Trojka 12"


PoČet hlasov: 3


Online: ... Autor: adrik punkgen@gmail.com: 2003 - 2019 ...