PUNKGEN
< FFUD FEST | OPIČÍ BÁL | PIVNÁ TURISTIKA | totalitarianism still continues DISTRO | LABEL >
< NOVINKY | KONCERTY | FOTKY | REPORTY | RECENZIE | CESTOPISY | ROZHOVORY | PREDSTAVUJEME | ČLÁNKY | FANZINY | PREKLADY | RECEPTYSÚŤAŽEGUESTBOOK >

POZÝVAME:
... ostatné koncerty

NAJNOVŠIE FOTKY:
Skapal pes fest 2020 (28 - 29.8.2020, Trebišov)

NAJNOVŠÍ ROZHOVOR:
Mišo Kralovič: "Blog is the new výmena kaziet"

NAJNOVŠÍ REPORT:
GETO, CINNAMON WIND, MA CHANKA, CAMELEON (20.9.2020, Košice, Collosseum)

NAJNOVŠIA RECENZIA:
BANDIT - Warsaw MC

NAJNOVŠÍ ČLÁNOK:
Igor Bancer strávi narodeniny vo väzení

NAPOSLEDY NASKENOVANÝ ZIN:
Punkheard #2 / 1996

NAJNOVŠÍ PRELOŹENÝ TEXT:
ARTURO - Walzer

NAJNOVŠÍ RECEPT:
Goody foody na cibuľke a hríboch


Rozhovor DISTAX

Adrik: Ahojte DISTAX, na začiatok sa klasicky predstavte, kto ste, čo ste, kým ste a prečo ste.

Andrej: Nazdar Adrik, sme popradská crustová kapela (vo Svite bývam iba ja). DISTAX je mojou snahou mať crustovú kapelu, no jej prekážkou je minimum ľudí v okolí, ktorí by taký štýl chceli hrať. No dúfam, že v aktuálnej zostave vydržíme a konečne moja a naša snaha prinesie nejaké plnohodnotnejšie plody. V kapele sme momentálne Dalibor (spev), Jožko a Baša moja sestra (gitary), Ivo (basa) a ja Andrej na bicích.

Adrik: Predchodcom DISTAXU boli DEFAULT ASS FAULT alebo sa mýlim? Prečo zanikla táto kapela? Ako dlho fungovala?

Andrej: Kapelu DEFAULT ASS FAULT som založil s dvomi spolužiakmi ešte na gymnáziu a bola to moja prvá serióznejšia kapela. Hrali sme skoro úplne nezávisle bez vedomostí iných podobných kapiel na Slovensku. V tejto kapele som sa naučil hrať, naučil ako to chodí v kapele, prípadne na koncerte a počas jej fungovania som spoznal aj kapely na slovenskej scéne, no po asi dvoch rokoch sme s ňou skončili pre pracovnú vyťaženosť bubeníka a jeho nechuť hrať stále punkové rytmy. Ja (gitara a spev) a basák Majo sme chceli pokračovať, a tak sme už počas doznievania DAFka naplánovali vznik DISTAXU a teda už bolo treba len zohnať ďalších členov.

Adrik: Andrej, ty hráš ešte aj v HUMAN HUMUS, napíš niečo aj o tejto kapele, ako funguje, aké sú rozdiely medzi oboma kapelami a podobne. Hral si aj v nejakom zlom blackmetale s automatom nie? Čo to bolo zač?

Andrej: HUMAN HUMUS je popradská grindcorová kapela. Na rozdiel od DISTAX, kde hráme crust melodickejší s emóciami, v HUMAN HUMUS hráme nasratý grindcore s aj crustovými riffmi. Žiadne gore/patho/fecal/porn tupa tupa, ale punkový grind nášup bez krochkania. Rozdiel v mojom pôsobení v týchto kapelách je v tom, že DISTAX som založil ja (resp. som bol zakladajúci člen) a som jediný z pôvodnej zostavy, a do HUMAN HUMUS som bol zavolaný kvôli neschopnosti a nezáujmu vtedajšieho gitaristu/gitaristov HUMAN HUMUSU. Okrem toho máme v HH na rozdiel od DISTAXU stabilnú zostavu a hlavne pravidelné skúšky. Rozdiel je aj ten, že v HH vznikajú nové songy v skúšobni a pre DISTAX u mňa doma. Pre obe kapely tvorím hudbu ja, no v HH majú svoje slovo aj chalani a spolu to potom dáme dokopy. Pre DISTAX to bolo doteraz iba čisto mojou vecou a ostatní sa iba naučili, čo som na nich vymyslel. To by som chcel zmeniť, keď sa nám podarí sa častejšie stretávať, a potom by sme už mohli fungovať asi tak ako v HH. Aj keď sa nám s HH darí, sme zohratí a často koncertujeme, vždy je pre mňa srdcovkou DISTAX a vidina, že DISTAX začne konečne poriadne hrávať, ma drží pri živote. S HH máme vonku teraz čerstvo-nové CD "Dirty filthy mess", s ktorým sme veľmi spokojní. Viac info na bandzone.cz/humanhumus.

Ten "zlý" black metal RITUAL BLOODSHED je bočným projektom už spomínaného Maja (ex DEFAULT ASS FAULT, ex DISTAX), kde som hral na basu. Majo hral na gitare a programoval bicie. Vznikla jedna nahrávka "Danse macabre" (niekoľko kusov na CDr) a dva krát sme si zahrali vo Svite, ale to je všetko. Dokonca aj v skúšobni sme to hrali tak možno raz za rok. Kto to počul a videl, tak vie že išlo iba o srandu a radosť z hudby.

Adrik: Dalibor ešte sám hrá v ZRCADLE SRDCA, predstav toto teleso tým, ktorí s ním ešte nemali tú česť. Inšpirovali ťa k hraniu nejakí česko-slovenskí alebo zahraniční pesničkári?

Dalibor: Áno kapela ZS hraje, tak jak furt, ale snažím sa robiť nové veci už kus inak, viacej kritiky, menej nezmyselného žartovania. Koncertov je menej, no tak mi to celkom vyhovuje. Úplné najlepšie sú spontánne koncerty, keď sedíš v krčme a rozhodneš sa zahrať trom ľuďom, ktorí tam ostali. Čo sa týka inšpirácie nejakou z kapiel alebo muzikantov samotných.. keď som si začínal hrať, tak som tento druh muziky nepoznal, proste ma už nebavilo byť členom nejakej punkovej kapely z garáže, ktorá sa furt len háda, kto a na akom poste bude :D takto ku žiadnemu spoločnému výsledku nedospeješ. Postupne som spoznávať kapely začal, ale nejako sa nehrniem do kopirácie čohokoľvek, hrám si svoje, podporujem ostatných a teším sa, keď sa to aspoň čiastke ľudí páči.

Adrik: No a nakoniec ostal Jozef s jeho tridsiatimi ďalšími kapelami. Ako sú na tom po hybernácii TOML? Už fungujete opäť normálne? A čo nové sa chystá v ROZPORE?

Jožko: Zdravím Adrik. TOML funguje stále normálne ako za posledný čas. Ak máš na mysli kapelu, čo asi dva roky nič nevydala a posledný, pre mňa najlepší album "Social live is overated", sa bohužiaľ tiež nedostal na platňu. Chalani sú rozbehaní po Čechách, ja som v BA, takže je zložitejšie sa hrať na kapelu. Hrávame podstatne menej a v podstate asi dva roky sa stretávame len na pódiách, s tým že každý dolezie z iného kúta. Máme zopár náhradníkov (vďaka Šimon), s ktorými sa to snažíme ťahať ďalej. Myslím, že hovorím za všetkých keď poviem, že nás to stále ešte spolu veľmi baví. ROZPOR bol taký malý impulz aj pre TOML. Keď som začal s nimi hrať, chalani začali žiarliť a hneď sa dali trochu dokopy. Môj malý psychologický plán vyšiel. S ROZPOROM sme hrali asi 15 koncertov a absolvovali sme mini nahrávanie v Sharku. Spravili sme 3 tracky, ktoré kto ešte nepočul, nech kliká na ROZPORácky web!! Považujem ich za veľmi slušný štart v tejto zostave. Do konca roka by sa k nim mali pridať ešte asi 3 skladby a bude sa to vydávať na split. Zatiaľ neprezradím s kým, kým to nie je úplne potvrdené. Čo by som mohol ešte spomenúť je asi mini tour do Bieloruska a Ukrajiny, na ktoré sme sa chystali nejaky čas a dopadlo veľmi dobre. Je o tom aj malý záznam kde je zachytené ako sa nám tam vodilo (tu). Východ je divoký!! Prebehlo to v polovici októbra. Koncerty boli tri - Minsk, Kyjev a cestou späť Svaljavice. Myslím, že je sa na čo pozerať a kapela teraz pekne šlape. Kto má záujem nech pozrie ROZPOR web (rozpor.sk) je tam kopec ďalších koncertov, ktoré si musím naštudovať aj ja..

Adrik: Nedávno sa u vás udiali zásadné personálne zmeny, prečo? Ste s bývalými členmi v kontakte?

Andrej: Personálne zmeny sa dejú v kapele neustále od začiatku už tretí rok. Ide hlavne o to, že bývalí členovia nemali vážny záujem hrať takú hudbu, alebo odišli do zahraničia, alebo proste nemali chuť a čas. Ako som už povedal, nikto v okolí tu nechce hrať hc punk alebo crust a tí, čo by chceli, to nevedia. Už sa nás v kapele vystriedalo 11 a ja som jediný, ktorý je tu od začiatku a to som tiež hral najprv bicie, potom gitaru a zase hrám bicie. Keď si pozrieš fotky z akcií, tak na každej fotke iní kapelníci, hehe. To sa takisto podpísalo na kvalite hry. Kapelníci sa nestihli zohrať popri tých málo skúškach a po čase sa opäť situácia komplikovala a členovia odchádzali. Noví členovia (keď sa podarilo zohnať) sa zase museli učiť a cvičiť odznova a tak to išlo stále. Teraz to už vyzerá nádejne, no stále máme veľa práce pred sebou. Zo všetkých bývalých členov sa hudbe venujú iba dvaja a v aktívnom kontakte som iba s jedným z nich, a to bývalým spevákom Ižďom, terajším spevákom a lídrom HUMAN HUMUS.

AdriK: Vraj máte netradičné skúšanie, tak nám o tom niečo povedzte.

Andrej: Vždy to bolo tak, že členovia kapely boli rozlietaní po Slovensku alebo Česku, a tak nebola možnosť sa pravidelne stretnúť. Keď som zložil song, naprogramoval som ho celý do kompu a poslal ostatním cez net a oni sa to naučili. Keď mal byť koncert, tak sme sa stretli deň predtým a naskúšali sme to. No často sme ani na týchto skúškach neboli všetci naraz :D. Mali sme viac koncertov ako skúšok, heeh. Stále dúfam že sa to zmení k lepšiemu, vieš ako, nádej zomiera posledná.

Adrik: Chystáte najbližšie nejakú nahrávku? Nové songy sú oproti tým starým neporovnateľne lepšie!

Andrej: Nahrávka je práve čerstvo dokončená. Nahrávanie prebehlo v septembrových dňoch. Na našom bandzone.cz/distax sú už nejaké ukážky. Nové songy sú síce novšie ako tie staré, ale tiež mi doma ležali zapadajúc prachom nejaký ten čas. Mám ich vymyslených viac, no nehráme všetky a len časom sa dostávame k ďalším (väčšinou k novším, ale aj k starším doteraz nehraným). Som rád, že sa ti novšie songy páčia, časom ich pribudne.

Adrik: Priznám sa, že ani len netuším, či máte vôbec texty alebo nie. A aj keby aj, tak nerozumiem ani mäkkému f. Takže o čom to vlastne celé je?

Andrej: Texty sú. No keď s nami spieval Ižďo, polku textov vedel a polku improvizoval. V jeho podaní to aj tak všetko znelo ako jedna opakujúca sa slabika. Teraz to Dalibor berie vážnejšie a texty vie. Za rok aj niečo, čo s nami pôsobí, sa výrazne v spievaní zlepšil a do songov, kde som ešte nemal spravené texty, si ich už vymýšľa on alebo spolu so mnou. Tie moje sú hlavne protištátne, prípadne sú o slobode alebo o rôznych spoločenských javoch.

Dalibor: Je síce pravda že texty viem, ale niekedy to vypadne :D Andrejove veci nemením, ale pesničky ktoré texty nemali už robím ja, alebo v spoločnosti Andreja, nevadí mi "spievať" po anglicky, no po slovensky sa mi to páči viac, je to väčšinou o živote a o negatívach spojených s ním.

Adrik: Organizovali ste koncerty ako aj vo Svite, tak aj v Poprade. Takže čo všetko ste dotiahli do svojich miest, aké boli návštevnosti, ohlasy, problémy, trapasy? Kľudne preháňajte.

Andrej: Robil som buď metalové alebo crustové koncerty, alebo som pomáhal Ižďovi s jeho akciami, no nikdy som sa nesnažil tu dotiahnuť nejakú extra zahraničnú kapelu zo zvučným alebo nezvučným menom. Hlavne slovenské alebo české kapely. Návštevnosti tak od 40 – 220 osôb. Problémom je to, že ľudia nechcú za koncerty platiť. Pri vstupnom 3€ sa už niektorí tvária, že je to zdieranie a niektorí si myslia, že na tom zarábam. Veď vieš, ako to chodí. Vždy to ale robím zodpovedne a všetko zabezpečím tak, aby bolo dobre – pre kapely, pre ľudí, pre všetkých. Aj keď je to punk, chcem aby to bolo trochu na úrovni.

Jožko: Rád by som sa vyjadril ešte k otázke, ktorá je smerovaná skôr na Andreja. Chcem mu vyjadriť veľké vďaka, lebo je jediný nadšenec pod Tatrami, ktorý organizuje veci v PP a Svite a je to veľký nadšenec a výnimočný človek. Sláva Ti ANDREJ!!!!

Baša: Pravda, Andrej sa snaží a vždy dodrží slovo, na čom sa s kapelami dohodne, čiže ak im sľúbi cesťák, no na koncerte sa nevyzbiera dostatok peňazí, neváha načrieť do vlastného vrecka a splní to, čo sľúbil a je férový. O kapely je aj u nás vždy dobre postarané, väčšinou prespia u nás na dome, kde dostanú najesť, napiť a ráno odchádzajú síce s bolehlavom, ale myslím, že spokojní :)

AdriK: Z okna máte určite každý pekný výhľad na Tatry. Aký k nim máte vzťah? Máte už aj čo-to pochodené?

Andrej: Tatry sa môžu zdať pekné, ale keď musíš doma kúriť od septembra do mája a nosiť o jednu vrstvu oblečenia viac ako inde, tak ťa to už nebaví. Proste to beriem tak, že kopce a zima sú energeticky nevýhodné. Samozrejme, keď máš k horám vzťah tak je to iné, no ja nemám. Roviny sa mi páčia viac.

Dalibor: Ja Tatry obľubujem na rozdiel od Andreja a sú mojim živiteľom. Robím v jednom zariadení na ubytovanie a kŕmenie hladných krkov vysoko vo Veľkej studenej doline, kde si to aj všetko vynosím, takže niekedy hore zdar! :)

Baša: Ja som si výnimočnosť Tatier uvedomila až po odchode do Bratislavy (kde žijem už siedmy rok), tak keď prídem na víkend domov a náhodou mi zvýši trochu času, dám si lightovú prechádzku po Štrbskom plese alebo ma fotrík prevezie na motorke cez tatranské dedinky a mestečká, a je to krásne. Celkovo si myslím, že Slovensko má veľmi veľa krásnych miest na navštívenie, či už prírodných alebo nejakých kultúrnych pamiatok, len ľudia sa stále ženú k tomu moru ...

Adrik: Dík za rozhovor, nič múdrejšie zo mňa nevypadlo, chcete niečo dodať?

Andrej: Ďakujeme za priestor a možno nás bude mať Aďko rád. :D :D

bandzone.cz/distax


Na otázky odpovedali Andrej, Dalibor, Jožko a Baša z kapely DISTAX 8-11/2013. 
Pýtal sa: Adrik

Tento rozhovor už bol zobrazený 1409 krát!
Späť na rozhovory
Oznámkuj tento rozhovor ako v škole:
1 2 3 4 5
Hodnotenie rozhovoru: 2

Pridaj komentár k rozhovoru:
NICKNAME:
E-MAIL:
WEB:
O+I+K+C
TEXT:


 #5554 Catastrofy   napísal/a 15.11.2013 00:06:46
Distaxu drzime palce a specialne Andrejovi, nech to robi nadalej tak jak robi. Fajnovo od srdca. To jak ho pochvalili kapelnici ohladom dohody a dodrzania slubu s kapelami je 100% pravda a my sa pripajame!!!
Drzte sa... Seruuus
ZAUJALO NÁS:

POSLEDNÉ KOMENTÁRE:
25.02. 23:31
Skulda: že se to Maskilovi bude líbit. jsem myslel, že tady to pokročilé discordance axis štýlo je na tebe málo primitívne
>> BANDIT - Warsaw MC (recenzia)

23.02. 16:39
Theresa: Koupim LP GRIDE-Záškuby chaosu

Díky >> (guestbook)

23.02. 16:37
Theresa: Koupim toto album. Diky >> GRIDE - Záškuby chasu 12" (recenzia)
23.02. 11:32
masskillah: kokot dobra sypanica!!!! >> BANDIT - Warsaw MC (recenzia)
17.02. 14:01
zintaer: ... a Šanov sú poslovia lásky. >> (novinka)
17.02. 12:39
deegee: axc: Hate liberali sú podľa teba kto? Tí čo nesúhlasia s rasizmom. Upádáš a opúšťaš fest poslednú dobu. >> (novinka)
17.02. 08:48
axc: to wrbo:aby to hate liberalom robilo vrasky :-D >> (novinka)
17.02. 05:23
Wrbo: Sa inak celkom cudujem, ze PHR vydava dosky tejto pochybnej kapele. Neviem, ako je to v sucasnosti, ale v dobe nahratia tohoto zivaku bola kapela znama svojimi rasistickymi vyr .. >> (novinka)
10.02. 16:30
Theresa: Tak shanim uz jen Gride.

Diky. >> (guestbook)

08.02. 14:03
masskillah: vyborna nahravka >> (novinka)

ANKETA:
Skúšaš aj recepty zverejnené na tejto stránke?

[83/26.52%]
Jasné, väčšina bola fantastická

[74/23.64%]
Niečo som už vyskúšal a boli fajn

[12/3.83%]
Vyskúšal som, ale nič moc

[81/25.88%]
Mne varí mama

[63/20.13%]
Niečo s mäsom by nebolo?


Počet hlasov: 313


(copyleft) 2003 - 2021 adrik punkgen@gmail.com